ایلنا   |  گوناگون  |  

نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری است

عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تأکید بر حضور پر شور در انتخابات مطرح کرد:نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری هست. روش‌های متعددی برای این امر توسط کارشناسان مطرح می‌شود اما انچه که مغفول مانده اشتغال فراسرزمینی در کشورهای همسایه به منظور ایجاد یک شبکه مویرگی درآمد ارزی است.

نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری است

عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تأکید بر حضور پر شور در انتخابات مطرح کرد:نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری هست. روش‌های متعددی برای این امر توسط کارشناسان مطرح می‌شود اما انچه که مغفول مانده اشتغال فراسرزمینی در کشورهای همسایه به منظور ایجاد یک شبکه مویرگی درآمد ارزی است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط دانشگاه فنی و حرفه‌ای، حسین سلمانی با تاکید بر حضور پر شور در انتخابات پیش رو بیان داشت: در آستانه یک رویداد سیاسی و اجتماعی به سر می‌بریم و در آینده نزدیک دولت سیزدهم جمهوری اسلامی آغاز به کار خواهد کرد و همگان شاهد این موضوع هستیم که محور اصلی تبلیغات و مناظرات نامزدهای ریاست جمهوری در دو حوزه اقتصاد و اشتغال است. 

وی افزود: در مرور نامگذاری سال‌های یک دهه اخیر از سوی مقام معظم رهبری از سال 90 تاکنون به نکات مهم و کلیدی بر خورد می‌کنیم. سال 1390 جهش اقتصادی، (1391) تولید ملی، حمایت از کارو سرمایه ایرانی (1392) حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی (1393) اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی (1394) اقتدار ملی و اشتغال آفرینی (1395) اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل (1396) اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال (1397) حمایت از کالای ایرانی (1398) رونق تولید (1399) جهش تولید (1400) و سال پیش رو هم از سوی معظم له، تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها نام گرفت. 

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: کلید واژه مشترک تمام این نام‌ها در اقتصاد، اشتغال و فرهنگ کار است. مقام معظم رهبری دقیقا در سال 1390 که درآمد‌های ارزی کشور بیش از 110 میلیارد دلار بوده است، با جهش اقتصادی به دنبال سیاست‌گذاری خاصی بوده‌اند که بعد از یک دهه مدیران اجرایی به اهمیت آن پی برده اند. 

وی گفت: منبع مالی دولت‌ها در دنیا از فروش منابع و ذخایر یا از طریق ایحاد ارزش افزوده شامل تولید محصول، دانش فنی و فروش خدمات تامین می‌شود. پس یکی از روش‌های تأمین منابع مالی فروش خدمات فنی و مهندسی است و نیاز به تکنسین ماهر چه در داخل کشور و یا کشورهای همسایه مهمترین بخش فروش خدمات فنی و حرفه‌ای است و این رسالت دانشگاه فنی و حرفه‌ای و سایر بخش‌های آموزش عالی مهارتی است. 

سلمانی تصریح کرد: نیاز اصلی اقتصاد کشور اشتغال و ارزآوری هست. روش‌های متعددی برای این امر توسط کارشناسان مطرح می‌شود اما انچه که مغفول مانده اشتغال فراسرزمینی در کشورهای همسایه به منظور ایجاد یک شبکه مویرگی درآمد ارزی است. 

وی خاطر نشان کرد: امروز در آمد یک تکنسین ماهر در کشورهای همسایه تا ده هزار یورو در ماه است و سهم ایزان از این بازار گسترده در کشورهای همسایه اندک است. خصوصا اینکه به دلیل بافت فرهنگی دانشجویان این دانشگاه که عموما از قشر متوسط و محروم جامعه هستند وابستگی خانوادگی و عاطفی مانع از مهاجرت دایم این افراد می‌شود. 

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره بر تجربیات کشور‌هایی مانند چین و هندوستان بیان داشت: کشور چین در یک دوره چهل‌ساله 800 میلیون شغل ایجاد نمود که قسمت مهمی از ان فراسرزمینی بوده است. بازار کار کشورهای همسایه جنوبی ما در حال حاضر بیشتر در اختیار تکنسین‌های ماهر هندی و افغانی است. 

وی عنوان کرد: باراک اوباما در آخرین سخنرانی سالانه کنگره امریکا در سال 1394 اشاره کرده که برای رشد اقتصادی و برتری آمریکا نیازمند است که به آموزش مهارت محور توجه نماید و دوسال تحصیل در کالج‌ها (اموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای) را رایگان سازد و برای رسیدن به این هدف باید جنگید. 

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: همین مسیر را اقتصادهای نوظهور در کشور‌های برزیل، هند، روسیه، کشورهای آ س آن و چین نیز در سال‌های اخیر می‌پیمایند

دلیل اقبال دانش آموزان در کشورهای نظیر کانادا، فنلاند، آلمان و غیره به سمت کالج‌ها و انستیتوهای تکنولوزی همین نیاز بازار کار است، در حالی که در کشور ما 500 هزار دانش آموز هر سال در رشته تجربی برای 5000 صندلی دانشگاه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی رقابت می‌کنند در حالی که همین رشته‌ها نیز با بحران اشتغال مواجه هستند. 

سلمانی افزود: در حال حاضر بیشتر از سرمایه‌گذاری اقتصادی به سرمایه‌گذاری فرهنگی نیاز داریم. سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در آموزش و کارگاه‌ها با توجه به سرعت تولید تکنولوژی و فناوری در عین حال که ضرورتی مهم است اما همواره با محدودیت منابع مواجه است. اگر بتوایم فرهنگ آموزش‌های دوگانه را با صنایع که نمونه‌های موفق آن با همکاری شرکت جی پلاس و مجموعه گلدیران، سندیکا آسانسور ایران که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای رقم خورد در سراسر کشور پیاده نماییم گام بلند و ماندگاری برداشته می‌شود. 

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای اشاره کرد: قدمت آموزش عالی مهارتی در ایران به 175 سال قبل و شکل گیری اولیه آن توسط امیرکبیر و میرزا حسین سپهسالار در سال 1225 برمی گردد، تاسیس هنرستان‌های صنعتی و هنرستان‌های عالی که بعدها به انستیتو تکنولوژی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای تغییر نام یافت در ترویجگری آموزش مهارتی استفاده مطلوبی نگردید. 

وی گفت: در برخی از استان‌ها حتی ساختمان‌های نهاد حاکمیتی مانند دیوان محاسبات جهت توسعه آموزش مهارتی به دانشگاه فنی و حرفه‌ای انتقال یافته است پس معتقدم برای توسعه فرهنگی و هدایت تحصیلی دانش آموزان نباید منتظر مجلس، دولت یا مسول دیگری باشیم هر یک از ما می‌توانیم مروج این اقدام باشیم تا از هدر رفت انرژی و زمان جوانان جلوگیری نموده و با معظل اشتغال نه منفعلانه بلکه هوشمندانه برخورد نماییم.

اقتصاد رشد اقتصادی اقتصاد مقاومتی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری