گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوم

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه 27 بهمن ماه، قیمت دلار در بازار آزاد روی مدار صعودی حرکت کرد و پس از ورود به محدوده 14100 تومانی تا سقف این محدوده یشروی کرد. اما شاخص ارزی پس از مواجهه با مرز دوم مقاومتی یعنی مبلغ 14200 تومانی وارشروع به کاهش کرد و در نهایت در میانه محدوده 14100 تومانی ثبت شد. در بازار طلا نیز قیمت سکه طرح جدید نتوانست از مرز 5...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوم

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، دلار به سوی سطح مقاومتی دوم حرکت کرد و حتی در مقطعی موفق به شکست آن شد؛ با این حال از نیمه روز جریان بازار تغییر کرد و اوضاع بیشتر مطابق خواسته فروشندگان شد. بر اساس گزارشها، شاخص ارزی در همان ابتدای روز توانست از سطح 14 هزار و 200 تومانی عبور کند و به قیمت 14 هزار و 220 تومان برسد. بسیاری از فعالان باور داشتند در صورتی که قیمت بالای این سطح مقاومتی تثبیت شود، حرکت به سوی مرز 14 هزار و 500 تومانی را آغاز خواهد کرد.

با این حال، از ساعت 12 ظهر میزان فروش ها در بازار بالا رفت و قیمت در مسیر تعدیل قرار گرفت. عصر امروز اسکناس آمریکایی در معاملات بازار آزاد با قیمت 14 هزار و 50 تومان به فروش می رسید که 5 تومان کمتر از روز شنبه بود. قیمت دلار در حالی در میدان فردوسی کاهشی شد که صرافی های بانکی 50 تومان ارزش این ارز را افزایش داده و نرخ فروش شاخص ارزی را روی عدد 13 هزار و 900 تومان قرار دادند.

به گفته فعالان، نزدیک کردن نرخ فروش صرافی های بانکی به بازار آزاد در کاهش قیمت اثر داشت،‌ هر چند که بیشتر معامله گران باور داشتند، بازار به صورت طبیعی پس از یک رکورد شکنی و عدم ورود تقاضای جدید به بازار نیاز به تعدیل قیمتی داشت. اکنون برای معامله گران بازار ارز آنچه بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد این است که آیا مرز 14 هزار تومانی طی روزهای آتی حفظ خواهد  شد یا دلار بار دیگر به کانال 13 هزار تومانی بازخواهد گشت. دلار در تمام طول زمستان تنها 3 روز در کانال 14 هزار  تومانی نوسان کرد و در سایر روزها به صورت کامل در کانال 13 هزار تومانی تغییرات خود را انجام داده بود. به گفته برخی از فعالان، در صورتی دلار که خود را بالای 14 هزار تومان تثبیت کند و موفق به عبور از سطح 14 هزارو 200 تومانی شود، می توان انتظار موج جدیدی از افزایش قیمت را داشت.

البته عده دیگری از معامله گران باور دارند در ماه انتهایی سال به صورت سنتی میزان فروش  ها افزایش پیدا خواهد  کرد و همین عامل زمینه ساز افت قیمت ها خواهد شد. در این میان، افزایشی های بازار به روزهای آتی امیدوارند. عده زیادی از آن ها انتظار دارند، FATFایران را در جلسه اخیر خود در لیست سیاه قرار داد و آن ها می توانند با استفاده از جوسازی پیرامون آن اقدام به بالا بردن قیمت ها کنند. این در حالی است که رییس کل بانک مرکزی قبل تر اعلام کرده بود تصمیم  FATF نمی تواند  تاثیر عملی بر نوسانات  بازار ارز داخلی داشته باشد. کاهشی هم چنانکه گفته به افزایش فروش ها امیدوارند.

به طور سنتی چنین انتظاری در بازار وجود دارد که در مقطع پایانی سال شرکت های  تجاری اقدام به فروش ارز کنند تا بتوانند  تعهدات ریالی خود در انتهای سال شمسی را پرداخت  کنند. در این میان عده ای از فعالان نیز باور دارند روند نرخ حواله درهم بیشتر از سایر عوامل بر قیمت دلار تاثیر خواهد گذاشت. آن ها باور داشتند امروز هم بالا و پایین شدن قیمت درهم، انتظارات معامله گران در بازار داخلی را تحت تاثیر خود قرار داد. حواله درهم که در اوایل روز تا محدوده 3  هزار  و 870 تومان رشد کرده بود، در اواخر روز تا  عدد 3 هزارو 840 تومان عقب گرد کرده بود.

نوسان سکه در حوالی مرز 5 میلیون و 200 هزار تومانی

روند بازار سکه نیز در روز یک شنبه مشابه با بازار ارز بود. سکه در ابتدای روز توانست خود را به بالای کانال 5 میلیون و 200 هزار تومانی برساند،‌ ولی با عقب گرد از سقف روزانه در اواخر روز با قیمت 5 میلیون و 165 هزار تومان به فروش می رسید. این قیمت 10 هزار تومان کمتر از نرخ بسته شده روز شنبه بود. با این حال عصر قیمت سکه به مرز 5 میلیون و 200 هزار تومانی بازگشت.

به گفته فعالان، از آنجا که بازارهای جهانی تعطیل بود و بهای طلا نوسانی نداشت،‌ طبیعی بود که معامله گران بازار سکه داخلی به نوسانات دلار  توجه بیشتری کنند. در ابتدای روز تغییرات قیمتی دلار افزایشی بود و در نتیجه آن سکه بازان نیز خریدهای خود را افزایش داده بود. زمانی که تغییرات شاخص ارزی کاهشی شد، سکه نیز در سرازیری قرار گرفت.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز یکشنبه 27 بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 14150 تا 14200 تومان نوسان داشت و در نهایت بین 14140 و 14170 تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از 3830 تومان امروز به 3880 تومان افزایش یاف اما در نهایت روی رقم 3850 تومان به کار خود پایان داد.

همچنین  قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد 15450 تا 15550 تومان و پوند انگلیس نیز بین 18450 تا 18600 تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10800 تومان، دلار استرالیا 9520 تومان، فرانک سوییس 14550 تومان، یوان چین 2025 تومان و لیر ترکیه 2380 تومان بوده است.

معاملات بازار ارز امروز حاکی از آن است که قیمت فروش دلار و یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هر کدام 50 تومان نسبت به روز قبل افزایش قیمت داشت. نرخ خرید هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی در معاملات ارزی امروز (یکشنبه) 13 هزار و 550 تومان بود که نسبت به روز گذشته 100 تومان افزایش داشت. نرخ فروش این ارز نیز 13 هزار و 900 تومان بود که نسبت به روز گذشته افزایش 50 تومانی داشت.

امروز شنبه 26 بهمن ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  13550 تومان (100+)           قیمت فروش دلار آمریکا :  13.900 تومان (50+)

قیمت خرید یورو :  14.900 تومان (50+)                     قیمت فروش یورو :  15،200 تومان (50+)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت 5 میلیون و 200 هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم 5 میلیون 190 هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 720 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 640 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 940 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود 1584 دلار بود. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت 2 میلیون و 308 هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای 18عیار  حدود 533 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

14.200

14.150

دلار صرافی ملی

13.900

13.550

یورو صرافی ملی

15.200

14.900

نرخ حواله درهم امارات

3.880

3.850

سکه طرح جدید

5.205.000

5.155.000

سکه طرح قدیم

5.190.000

نیم‌سکه

2.720.000

ربع سکه

1.640.000

سکه گرمی

940.000

مثقال طلای آب‌شده

2.289.000

2.310.000

 

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 3 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت   اخبار برگزیده
  

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت خانگی حداقل 4 برابر می‌شودآنچه در قالب 100 گیگ اینترنت رایگان قبل از سال جدید اعلام شد، در حیطه اختیارات وزیر ارتباطات بود که با هماهنگی و مشارکت اپراتورهای اینترنت ثابت در اختیار مردم قرار گرفته بود.
۵۵ آنلاین ارتباطات زیرساخت سرعت اینترنت اینترنت 

  

همکاری مناسب مردم با پلیس راهور در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعیپلیس محدودیتهای مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را بدون چشم‌پوشی اعمال می کند.
ایلنا پلیس راهور پلیس ویروس 

  

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شیوع کرونا در 13 استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک که در مجموع 32 میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از 5 نفر بوده است.
نامه نیوز درمان وزارت بهداشت آلودگی هوا 

  

بسته حمایت معیشتی فروردین به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟اقتصادنیوز: سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: افرادی که در اسفندماه سال گذشته بسته حمایت معیشتی دریافت کردند، فروردین ماه امسال نیز جزو مشمولان خواهند بود.
اقتصادنیوز ماه بودجه سازمان برنامه و بودجه 

  

جدیدترین موضع خصمانه واشنگتن علیه ایران؛ به اندازه کافی پول دارید ، منابع را آزاد نمی کنیموب‌سایت «واشنگتن فیری» در گزارشی نوشت وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است این کشور قصد ندارد دارایی‌های ایران را برای مقابله با شیوع کرونا آزاد کند.
مثلث واشنگتن ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

250 دستگاه خودرو در مبادی تهران جریمه شدندبا توجه به مصوبه کمیته اجتماعی- انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با رانندگان متخلفی که به شهری غیر محل سکونت خود وارد شوند مبلغ 500 هزار تومان جریمه و خودرو آنها برای مدت یک ماه توقیف خواهد شد.
خودروتک خودرو تهران ویروس 

  

زمان فوران دوباره قیمت خودرو در سال 99در سال 99 با تورم و رکود سنگین در بازار خودرو مواجه خواهیم شد چراکه بیمارى کرونا منجر به رکود بازار شده و قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت؛ این رکود کشنده در فصل بهار کاملا محسوس بوده و هیچ معامله‌ای در این سه ماه شاهد نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کرونا | داروی درمان قطعی کرونا توسط دانشمند ایرانی ساخته شد + جزئیاتدانشمند ایرانی و استاد دانشگاه تربیت مدرس از ساخت داروی درمان بیماری کرونا در فاز اولیه آن، خبر داد.
مستقل‌آنلاین درمان ازدواج دارو 

  

منع کامل آمد و شد را در سراسر کشور اجرا کنیدچگونگی مواجهه ملت های مختلف پدیده کرونا، نه تنها در رهایی آنها بسیار موثر خواهد بود که به عنوان الگویی برای سایر جوامع توانمند در تاریخ ثبت خواهد شد.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

تعطیلی پمپ بنزین های ایران بخاطر کروناجایگاه‌های عرضه سوخت تعطیل نمی‌شوند. خبر ممنوعیت تردد در روزهای 12 و 13 فروردین کذب است. تنها خروجی شهر تهران بسته شده و تا 15 فروردین ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین بنزین ایران وام 

  اخبار داغ
  

اطلاعیه جامعه‌ پزشکی حزب اتحاد ملت برای مبارزه با کرونااعضای جامعه‌ی پزشکی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برای کمک به مردم جهت مبارزه با کرونا اعلام آمادگی کردند.
ایلنا جامعه پزشکی حزب اتحاد ملت ایران 

  

سندرم دست بی قرار و کنایه تلویزیونی به تورمسریال پایتخت در هر قسمت خود کنایه ای به مشکلات موجود سیاسی و اقتصادی کشور می زند که بعضی از آنها سان
خبرفوری تورم سریال پایتخت پایتخت 

  

پیگیری‌ها حاکی از آن است که منابع ارزی مسدودشده ایران در خارج از کشور هنوز آزادسازی نشده و در اختیار ایران قرار نگرفته است.
صراط ایران سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

مخالفت عجیب علم‌الهدی با تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونانماینده ولی فقیه درخراسان رضوی گفت: برنامه‌ریزی در خصوص مقابله با کرونا باید از تمرکز خارج شود و هر استان بتواند در نوع درمان‌های پزشکی و مواجهه با عوارض اجتماعی و اقتصادی که به وجود می‌آید برای خود برنامه‌ریزی خاصی داشته باشد.
شما‌نیوز سید احمد علم الهدی حوزه علمیه استان خراسان رضوی