مهر   |  فرهنگی  |  

روایت خودکفایی نیروی دریایی درتولید مین/34روزی که صدام زمینگیر شد

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت هفتم آذر، سالروز عملیات افتخارآفرین مروارید که به توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتم آذر 1359 انجام رسید، سیصدوسی‌امین شب خاطره حوزه هنری به «مردان مروارید» اختصاص پیدا کرد. در این شب امیردریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دریادار ناصر سرنوشت و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی خاطرات خود را…

روایت خودکفایی نیروی دریایی درتولید مین/34روزی که صدام زمینگیر شد

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت هفتم آذر، سالروز عملیات افتخارآفرین مروارید که به توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتم آذر 1359 انجام رسید، سیصدوسی‌امین شب خاطره حوزه هنری به «مردان مروارید» اختصاص پیدا کرد.

در این شب امیردریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دریادار ناصر سرنوشت و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی خاطرات خود را بیان کردند. از دیگر حاضران در این آئین می‌توان به حجت‌الاسلام حسین صنعت‌پور امیری، رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش، ناخدا یکم هوشنگ صمدی، ناخدا محمد سلطان آبادی، امیر سرتیپ دوم محمدرضا فولادی و… اشاره کرد.

در این برنامه همچنین از کتاب‌های «مردان آب، مردان آهن» نوشته شاهد مجتهدزاده اردبیلی از تولیدات حوزه هنری اردبیل و منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر و «من ابراهیم هستم» و «آژیر آماده باش» از تولیدات اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای کودکان، رونمایی شد.

بخش دیگری از این برنامه به تجلیل از خانواده‌های محترم شهدای نیروی دریایی از جمله شهیدان مسلم کریمی، محمدحسین رحمتی، محسن احسانی، حسن اعتباریان علیرضا پیامعلی و داود خواجه آمندانی و تجلیل از پیشکسوتان و جانبازان نیروی دریایی از جمله امیردریادار دوم ناصر سرنوشت، ناخدا یکم تکاور هوشنگ صمدی، ناخدا یکم تکاور سلیمان محبوبی و ناخدا یکم علی شکری، اختصاص داشت. گزارش نخست مهر از این مراسم را اینجا بخوانید و در ادامه با گزارش دوم همراه شوید:

تسخیر دریا برکات زیادی به همراه دارد

امیر دریادار ناصر سرنوشت در این مراسم گفت: تسخیر دریاها کارآمد است. وقتی انگلیسی‌ها به آبادان حمله کردند تانک‌هایشان اسکله آبادان را زدند و حتی فرمانده نیروی دریایی ما یعنی دریادار بایندر را به گلوله بستند و تمام پرسنل ما را با تک تیرانداز زدند. هماهنجا بود که مادران این مرز و بوم هم‌قسم شدند تا ما را در دریا قدرتمند کنیم تا بتوانیم بر دریای خودمان تسلط داشته باشیم.

وی افزود: من سال 1350 به انگلیس اعزام شدم تا دانشجو شوم. در دانشگاه هر زمان که می‌خواستیم از راهروی مین دریایی بگذریم، ما را منع می‌کردند. من تلاش بسیار کردیم تا کشورم بتواند مین دریایی داشته باشد. سال 1365 وقتی که مسئولیت گروه غواصی به من سپرده شد، توانستیم مین چسبان دریایی را بسازیم. بعد از آن به تولید مین صدف ورود پیدا کردیم و توانستیم مین‌های هوشمند بسازیم و اسکادران مین‌ریز ما رسید به مرحله تکامل. از آن به بعد به راحتی می‌توانستیم هرجایی را که دلمان بخواهد مین ریزی کنیم.

دریادار سرنوشت ادامه داد: سال 1362 ما توانستیم زیردریایی عملیاتی دو نفره غواصی بسازیم و آن را در سد کرج به آب بیندازیم. وقتی روی آب همه اینها آرزوی من بود. به سال 1359 در خارک توانستیم بقایای نیروی دریایی عراق را منهدم کنیم و این نیرو دیگر تا زمان آتش بس نتوانست در جنگ حضور داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به خاطرات خود از نبردهای نیروی دریایی ارتش گفت: در عملیات مروارید ناوچه پیکان را نیروهای عراقی زدند و من در آب پریدم و 23 ساعت را شنا کردم. پیش از آن چهار ناوچه عراقی را در منطقه نیروی هوایی ما منهدم کرده بود و من جنازه عراقی‌هایی را که برای نجات خود در آب پریده بودند، دیدم و توانستم جلیقه نجات تعدادی از جنازه‌ها را باز کنم و همین تعدد جلیقه‌ها باعث شد تا دیده شوم و من را نجات دهند.

دریادار سرنوشت اضافه کرد: وقتی ناوچه پیکان مورد اصابت قرار گرفت، دیدم هفت نفر از نیروها بیشتر روی آب نیستند و من باید آنها را به چراغ دریایی می‌رساندم. همه آن هفت نفر جلیقه‌های نجاتشان بر اثر اصابت موشک ذوب شده بود و بعد از آن بود که جلیقه‌های نجات متشکل از چوب پنبه نسوز تهیه کردیم. زمان رسیدن ما به چراغ دریایی هلیکوپتر نجات هم رسید، اما مدام میگ عراقی حمله می‌کرد و من توانستم از آب به خلبان علامت دهم که میگ عراقی می‌خواهد موشک بزند و خوشبختانه خلبان هلیکوپتر متوجه شد و اوج گرفت و موشک از زیرش رفت. همه این وقایع را در کتاب خاطراتم نوشته‌ام.

دریادار سرنوشت همچنین خاطره خود از نجات یکی دیگر از هم‌رزمان خود را به این شرح تعریف کرد: ناو سروان محمود کوشا روی ناوچه پیکان یک ترکش یک‌سانتی از پشت سرش وارد شده بود و مدام از سرش خونابه می‌آمد. وقتی هلیکوپتر آمد نخستین نفری را که بالا دادم محمود بود، اما متأسفانه در مسیر بوشهر شهید شد. جواد یکی دیگر از همرزمانم بود که یکی از چشم‌هایش بیرون آمده بود. به او رسیدم و گفتم نجاتت می‌دهم. باور نداشت. اما او را هم به هلیکوپتر نجات رساندم.

وی افزود: چند روز بعد در بیمارستان نیرو در تهران بستری بودم که از دکتر پرسیدم از ناوچه پیکان کسی را اینجا نیاورده‌اند؟ مشخصات مجروحی را دادند که با جواد تطابق داشت. به اتاقش رفتم و پرسیدم که چه شده؟ گفت شما تهرانی‌ها چه می‌دانید که در خط مقدم چه می‌گذرد؟ همه پرسنل ناوچه پیکان شهید شدند. گفتم پس تو چرا زنده ماندی و شهید نشدی؟ گفت کاپیتان که دو متر قد داشت و وقتی شنا می‌کرد دریا را می‌شکافت من را نجات داد، اما خودش به هلیکوپتر نجات نرسید و شهید شد. گفتم چرا آن یکی چشمت را باز نمی‌کنی؟ وقتی که باز کرد و من را دید با خوشحالی گفت کاپیتان شما زنده‌اید؟ من به او گفتم همان کسی که تو را نجات داد من را هم نجات داد. جواد اکنون در قید حیات است و به فعالیت اشتغال دارد.

دریادار سرنوشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت‌های تاریخ شفاهی دفاع مقدس گفت: آخرین عملیات فرماندهی من دو ماه پس از آتش بس بود و ما مأموریت داشتیم تا جنازه‌ها را از آب بگیریم. هرچند که من خاطراتم را نوشته‌ام، اما ضرورت دارد تا یک متخصص تاریخ شفاهی بیاید و به ثبت و ضبط خاطرات دیگر بپردازد تا برای آیندگان بماند. سال 65 ما مین چسبان دریایی را ساختیم و به خودکفایی رسیدیم. ما در تمام درگیری‌ها و عملیات‌ها نوک پیکان بودیم، اما نتوانستیم همه خاطرات را بنویسیم.

این جانباز سرافراز دفاع مقدس همچنین به مجاهدت خانواده‌های رزمندگان اشاره کرد و ادامه داد: ما اگر می‌توانستیم جلو برویم به پشتوانه خانواده‌هایمان بود. به پشتوانه آنها شب تا صبح بیدار می‌ماندیم. سال 1364 من ناوچه شمشیر را تحویل گرفتم و توانستیم ناوچه عراقی را که ناوچه پیکان را زده بود منهدم کنم. ما برای هر عملیاتی اشهدمان را می‌خواندیم. وقتی درست نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این خانواده‌های ما بودند که ما را در شرایط بحرانی می‌ساختند. آنها دوری ما را تحمل می‌کردند، بنابراین باید اجر ببینند.

نقش بزرگ ناخدا صمدی در دفاع مقدس

سخنران و خاطره گوی بعدی این مراسم ناخدا سلیمان محبوبی بود. وی در بخشی از سخنان خود گفت: در این مراسم پرفیض فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تکاورانی که مربی‌شان بودند صحبت کردند، اما آنچه که بر سر ایشان در دوران آموزشی آمد، شاید ثانیه‌ای از ساعت‌ها سختی نبوده باشد. به خاطر همین آموزش‌ها بود که تکاوران نیروی دریایی توانستند 34 روز از زمانی که صدام اعلام کرد یک روزه خرمشهر را خواهد گرفت، مقاومت کردند. از شلمچه تا خرمشهر فقط 17 کیلومتر فاصله است. صدام می‌خواست این فاصله را یک روزه طی کند، اما 34 روز طول کشید، یعنی آنها هر روز فقط 500 متر پیشروی می‌کردند.

وی افزود: اگر نیرو و مهمات به نیروی دریایی می‌رسد، عراق هیچگاه موفق به تسخیر خرمشهر نمی‌شد. در تمام دوره جنگ در نوار مرزی عراق پیش‌روی داشت بجز خرمشهر. فکر نمی‌کردند که آن طرف نیرویی وجود دارد که طبق برآورد هر نفرشان جلوی 22 نفر عراقی ایستاده است. ناخدا صمدی در این نبردها نفش بزرگی داشت و این فرماندهی ایشان بود که توانست یک یگان 500 نفری را آنچنان قدرتمند کند که خواب و خوراک را از صدام حسین بگیرد. ما وقتی در گمرک خرمشهر مشغول نبرد بودیم، آنقدر دو نیرو به هم نزدیک بودند که گاهی عراقی‌ها را با نیروی خودی اشتباه می‌گرفتیم. اما چه آموزش‌هایی باعث این قدرت شده بود؟

ناخدا محبوبی ادامه داد: دوره‌های تکاوری دریا به روی آب، زیرآب و چتربازی تقسیم می‌شود. پس از این یک دوره یک‌هفته‌ای زنده ماندن است. در این دوره غذای 24 ساعت را با یک قمقمه آب می‌دهند و می‌گوید که باید با این جیره یک هفته در کوهستان و جنگ حرکت کنید. بعد از روز هفتم برنامه اسارت پیش می‌آید. زمانی که من برای نیروی دریایی ثبت نام کردم، در دوره اولیه 400 نفر بودیم و وقتی به مرحله اسارت رسیدیم از آن تعداد فقط 12 نفر باقی مانده بودند. روز هفتم وقتی به مرحله اسارت رسیدیم 100 نفر آدم روی سر ما ریختند که نمی‌توانم وضعیتش را توصیف کنم.

وی همچنین درباره دیگر آموزش‌هایی که در دوره‌های اولیه دیده بود، گفت: در آن دوره آموزشی حتی اتاق شکنجه هم بود تا ما را برای اسارت احتمالی در دوره جنگ آماده کنند. این دوره‌های سخت را گذراندیم که توانستیم جلوی ارتش عراقی که تا دندان مسلح بود بایستیم.

ناخدا محبوبی در ادامه از حاضران خواهش کرد تا بایستند تا نام برخی از شهدا را بخواند و همه حاضرباش بگویند. حاضران همه ایستادند و او چنین نام هم‌رزمان شهید خود را خواند: شهید محمد مختاری، شهید ناصر فراهانی، شهید محمدعلی صفا، شهید پرندآور و شهید دشت بیاض.

نیروی هوایی صدام حسین پنبه   اخبار برگزیده
  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  

فوری/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیرمعاون پارلمانی وزیر اقتصاد از حذف ارز 4200 تومانی از بودجه 1401 خبر داده و ادامه داد: در بودجه بندی سال آینده برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یک‌صد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
اقتصادنیوز یارانه معاون پارلمانی اقتصاد 

  

آخرین اخبار از زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات وین + جزئیاتلارنس نورمن در توییت خود از احتمال از سرگیری دور جدید مذاکرات وین از پنجشنبه خبر داد.
نامه نیوز وین خبرنگار وال استریت 

  

آقای قالیباف! عملکردتان با انقلابی‌گری در تناقض استجناب آقای قالیباف مردم از شما به عنوان رئیس مجلسی که با شعار انقلابی گری پای کار آمده، انتظار ویژه ای برای از بین بردن ساختار های معیوب گذشته دارند اما عملکرد یک سال و نیم گذشته شما، به تحقق این انتظار کمکی نکرده است.
مستقل‌آنلاین ازدواج دانشگاه شهید بهشتی کار 

  

اختلاف میان مجیدی و ژستد بالا گرفتمهاجم ناکام استقلال از کادر فنی خواسته برایش تمرین ضربه در چارچوب بگذارند.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی فوتبال ازدواج 

  

با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شدپرستو سرمدی می‌گوید: ما با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شد زیرا مشوق‌های دولتی به احتمال زیاد طبقات متوسط به بالا را برای فرزندآوری تحت تاثیر قرار نخواهد داد و جمعیت حاشیه نشین و فقیر تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. به همین دلیل در آینده با افزایش کودکان کار نیز مواجه خواهیم شد.
مستقل‌آنلاین بارداری افزایش جمعیت امید به زندگی 

  

نماینده تهران: دلار 30 هزار تومانی حباب است!باید تمام تحریم‌ها برداشته شود و اگر برداشته نشود دیگر مذاکره معنا ندارد، لذا اینکه در داخل یک ذره می‌برند بالا و یک ذره می‌آورند پایین، این‌ها حباب است و ان‌شاالله سیاست دولت این است که جلوی این‌ها گرفته شود و این موارد به آنجا[مذاکره] گره نخورد.
مستقل‌آنلاین تهران دلار اصفهان 

  

فرصت 20 روزه بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور(آذر 1400)بیمه شخص ثالث، خسارت اشخاص ثالث را در جریان تصادفات خودرو و موتور جبران می‌کند.
ایلنا بیمه شخص ثالث بیمه شرکت های بیمه 

  

نامه مهم عباسی نژاد به سازمان برنامه و بودجه در رابطه با افزایش حقوق هادکتر حسین عباسی نژاد استاد اقتصاد دانشگاه تهران در اعتراض به نحوه افزایش حقوق ها برای سال 1401 نامه ای به ریاست سازمان برنامه و بودجه ارسال کردند
نامه نیوز سازمان برنامه و بودجه تورم بودجه 

  

هشدار آیت الله جنتی: اگر مردم از ما کنار بکشند مفهوم بدی خواهد داشت | کاری کنیم که یک صدا از نظام بیرون بیاید + ویدئورئیس سابق شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: امیدوارم شورای هماهنگی بتواند هماهنگ و هم‌صدا با مردم برنامه‌های خود را اجرا کند و مردم احساس کنند که در مسائل حضور دارند و شخصیت خود را بازیابی کنند.
۵۵ آنلاین احمد جنتی تبلیغات موفقیت 

  

عوارض خطرناک برای درمان تامین اجتماعیمعاون دفتر ارزیابی و تعالی خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی، گفت: دو عارضه تقاضای القایی و مخاطرات اخلاقی در نظام سلامت می‌تواند خریدار خدمت را با هزینه هنگفت و غیر قابل مدیریت مواجه کند.
ایلنا درمان سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

خطیب زاده:دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود/طرف مقابل هیچ ایرادی در متون ایران نگرفتخطیب زاده: نه تعجیل در مذاکرات داریم نه اجازه می هیم با وقت ما بازی کنند دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود
فردا ایران بازی 

  اخبار داغ
  

سیگنال های منفی به بورس/خریداران بازار بی رمق شدنداقتصادنیوز: معاملات روز چهارشنبه 17 آذر 1400 با دریافت سیگنال های منفی از اخبار و رویدادهای برجامی، احتمالا با نوسان محدود و میل به افت دوباره شاخص دنبال شود.
اقتصادنیوز شاخص 

  

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 آذر/ ورود تقاضای آربیتراژی به بازار؟در چهارمین روز هفته، قیمت دلار نتوانست بالای مرز 31 هزار تومانی تثبیت شود و به کانال 30 هزار تومانی بازگشت.
فردا قیمت دلار جدول 

  

نگران افزایش کرونا در مدارس هستیم به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین الهی، در حاشیه بازدید از مجموعه خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا در قالب اجرای طرح مدیریت هوشمند، از ورود دانش آموزان واکسن نزده به سر کلاس جلوگیری می‌شود یا خیر، افزود: نگران بازگشایی مدارس هستیم زمانی که تجمع ایجاد می‌شود شیوع بیماری کرونا بیشتر می‌گردد به همین علت دانش آموزانی که واکسن نزدند می‌توانند به…
مهر وزارت بهداشت ایران وزارت آموزش و پرورش 

  

کرونا عامل تاخیر در تشخیص موارد جدید سرطان به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از 9 میلیون بیمار را در بیش از 1200 مرکز پزشکی تجزیه و تحلیل کردند. نتایج نشان داد روش‌های تشخیص سرطان کمتر مورد استفاده قرار گرفته و در سال 2020 تشخیص‌های جدید سرطان کمتر از دو سال قبل بوده است. از سال 2018 تا 2020، 3.9 میلیون روش تشخیصی انجام شده و نزدیک به 252 هزار مورد سرطان جدید تشخیص داده شده…
مهر سرطان سرطان پروستات خبرنگار 

  

قدرت انتقال کرونا در مردان بیشتر است یا زنان؟محققان دانشگاه ایالتی کلرادو در مطالعات اخیر خود دریافتند که مردان بیشتر از زنان یا کودکان ذرات ویروس کرونا را منتشر می کنند. این موضوع به دلیل وجود تفاوت های فیزیکی در ساختار بدن زنان و مردان است.
گسترش مردان زنان کودکان 

  

یافته های پزشکی جدید نشان می دهد که سویه‌ های دیگر ویروس‌ کرونای انسانی، مانند آن‌ هایی که باعث سرماخوردگی شده و قبل از ظهور بیماری کووید-19 در جمعیت های انسانی وجود داشتند، باعث به وجود آمدن ایمنی در مقابل ویروس کرونا می شوند.
نامه نیوز سیستم ایمنی ویروس سرماخوردگی 

  

برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟!انتخاب نوشت: مراسم گرامیداشت روز دانشجو امروز با حضور قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید در دانشگاه شاهد برگزار شد. قاضی زاده در این مراسم در پاسخ به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم. از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ وی افزود: … نوشته برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز رئیس جمهور دانشجو حوزه 

  

الاکلنگ بورس در معاملات بازارفراز و فرود شاخص بورس همچنان ادامه دارد. این در حالی است که در خلال این نوسان‌ها هیچ اتفاق واضح و روشنی مبنی بر صعودی شدن یا نزولی ماندن بازار نمی‌‌‌افتد.
گسترش بورس تهران ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات اجرای طرح مدیریت هوشمند کروناکنترل مرزها و اجرای طرح مدیریت هوشمند، دو دستور کار قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا
فردا کار 

  

تشدید تمهیدات بهداشتی برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور​مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری تهران از تشدید تمهیدات بهداشتی در فرودگاه امام خمینی(ره) برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور خبر داد.
ایلنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی وزارت خارجه 

  

این خودرو یک روزه 12 میلیون تومان گران شد + جدول قیمت خودروشدت افزایش قیمت ها در بازار تهران افزایش یافت؛ این در شرایطی است که خرید و فروش در حداقل ممکن قرار دارد.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو بازار خودرو 

  

خریداران بورس توان ندارند/ حقیقی ها همچنان در مدار خروجاقتصادنیوز: معاملات امروز 16 آذر 1400 بازار سهام با نوسان محدودی دنبال شد تا همچنان برای روزهای بعد هم پیش بینی ها بر همین مدار باشد.
اقتصادنیوز سهام 

  

در مورد مهاجرت پرستاران در یک سال اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیمرییس هیات مدیره نظام پرستاری استان تهران بیان کرد: در مورد مهاجرت پرستاران در یک ساله اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیم و مجوز خروج از کشور پرستاران در تهران در سال‌های قبل به طور میانگین ماهانه پنج نفر بود که این عدد در ایام کرونا در تهران به ماهی 500 درخواست خروج از کشور رسید...
۵۵ آنلاین درمان درآمد مهاجرت 

  

واکنش جالب قاضی زاده به سئوالی درباره راه حل سه روزه او برای بورس+فیلمامیرحسین قاضی زاده به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم، از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ گفته ام چگونه سه روزه مشکل را حل می کنم،‌این سوال مغلطه ست؛ از سخنگوی اقتصادی دولت بپرسید.
اقتصادنیوز رئیس جمهور دولت