تسنیم   |  اقتصادی  |  

ضرورت تعیین دستمزد متناسب با خط فقر/جای خالی پرداخت وام‌های ودیعه مسکن ارزان به کارگران

فعال حوزه کارگری با اشاره به اینکه دستمزد باید متناسب با خط فقر تعیین شود گفت: دولت معتقد است که 60میلیون نفر مشمول بسته معیشتی می شوند یعنی جامعه به سمت فقیر شدن پیش می رود.

ضرورت تعیین دستمزد متناسب با خط فقر/جای خالی پرداخت وام‌های ودیعه مسکن ارزان به کارگران

- اخبار اقتصادی -

حمید حاج‌اسماعیلی، فعال حوزه کارگری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره اینکه آیا در تعیین دستمزد خط فقر نیاز است یا خیر گفت:زمانی که سازمان ها و نهادها به مسئولیت اصلی خود به درستی عمل نمی کنند،نه تنها مشکلات حل نمی شودبلکه باعث می شود بقیه گروه ها و سازمان ها متحمل خسارتی شوند و نهایتاً هزینه های اجتماعی در کشور افزایش می یابد. یعنی زمانی که در بحث دستمزد،به درستی و با کار کارشناسی و فنی عمل نمی کنیم، سازمان ها و نهادهایی مانند بهزیستی، کمیته امداد مجبور به تحمل شرایط سخت تری می شوند. با توجه به اینکه امکانات و بضاعت مالی این نهادها برای گروه های ضعیف پایین است اما مجبور به این هستند که از قشر ضعیف حمایت کنند.

 وی با بیان اینکه بر اساس برآوردهایی که کمیته امداد انجام داده است، تعدادمراجعه کنندگان برای حمایت مالی این سازمان در حال افزایش است بیان کرد:این مسئله نشان می دهد که هر چه پیش می رویم تعداد افرادی که به سمت فقر پیش می روند رو به افزایش است. در حال حاضر بیش از 25 میلیون نفر در کمیته امداد تحت پوشش هستند که بیش از این شاغل بوده اند.

 فعال کارگری بیان کرد: دولت بعد از افزایش قیمت بنزین اعلام کرد که حدود 60 میلیون نفر مشمول بسته حمایتی می شوند،زمانی که این اظهارات و اعلام آمارها را از سوی نهادهای رسمی مشاهده می کنیم،نشان می دهد یک نگرانی جدی برای تأمین معیشت جمعیت کشور وجود دارد که طی سال های اخیر جمعیت فقیر بزرگتر شده است. بنابراین برای اینکه ریشه یابی درستی داشته باشیم،باید ببینیم کدام سازمان ها به مسئولیت واقعی خود عمل نمی کنند.

حاج اسماعیلی  با تأکید بر اینکه تعیین دستمزد در شورای عالی کار به درستی صورت نمی گیرد اظهار داشت:بر اساس آنچه در شورای عالی کار آمده است، دستمزد باید بر اساس شاخص نرخ تورم رسمی و سبدمعیشت خانوارتعیین شود،نرخ تورم در حال حاضر شفاف تر است، چرا که سازمان های مسئول در کشور نرخ تورم را اعلام می کنند.

تعیین دستمزد منطقه ای منتفی شد/ بررسی مشکلات کارگران مناطق آزاد در شورای عالی کار

 وی ادامه داد: البته انتقادهایی به تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی و تورم واقعی در جامعه وجود دارد،اما به هر حال باید این ضعف ها را به لحاظ کارشناسی در مرکز آمار حل کنیم. اما مولفه دوم بسیار مبهم است. در کشورهای توسعه یافته یکی ازشاخص های تصمیم گیری تعیین خط فقر است. بسیاری از کشورها این کارها را انجام می دهند. اما متأسفانه در کشور دولت ها از این کار فرار می کنند. اعتقاد این است که دولت باید هر چه سریع تر خط فقر را اعلام کند، یعنی مرکز آمار، وزارت رفاه باید خط فقر را تعیین کنند. زمانی که خط فقر تعیین شود تصمیم گیری ها شفاف تر و آسان تر خواهدبود.

 حاج اسماعیلی افزود:زمانی که خط فقر تعیین شود دولت باید دستمزدی را تعیین کند که از خط فقر پایین تر نباشد.دولت باید بر مسئولیت هایی که براساس قانون اساسی بر دوشش است عمل کند،دغدغه و نگرانی بیشتری نسبت به مزایای کارگران داشته باشد، دولت هست که در شورای عالی کار دستمزد را تعیین می کند. تمام بحث دستمزد را دولت در نهایت تصویب و گروه کارگری بادولت برای تعیین دستمزد چانه زنی می کنند. این بر خلاف استاندارهای سازمان بین المللی کار است.

 وی گفت: باید در بین کارگران و کارفرمایان بحث و تبادل نظر صورت گیرد تا مشخص شود دستمزد چقدراست. دولت در حالی که کارفرما است می خواهد نقش حاکمیتی ایفا کند.دولت باید هم منافع ملی را درنظر بگیرد وهم نقش کارفرمایی داشته باشد. چرا که بسیاری از کارگاه های متوسط و بزرگ در کشور وابسته به دولت هستند. بنابراین دولت دغدغه پرداخت دستمزد را هم دارد در حالی که باید شاخص های کلان اقتصادی در کشور را مدیریت کند و دستمزدی در کشور تعین شود که بار تورمی کمتری داشته باشد و مدیریت نقدینگی در کشور معقول باشد و تناسبی بین قیمت ها و نیازهای کارگران باشد و تناسبی با حقوق کارمندان در کشور داشته باشد و همچنین چالش های جدید ایجاد نکند. دولت تمام این موارد را باید در نظر بگیرد،اما این مسائل نباید به قیمت کاهش قدرت خرید کارگران باشد. به همین دلیل پیشنهاد دادیم دولت علاوه بر افزایش دستمزد به صورت نقدی،تأمین کالای  اساسی برای کارگران را در نظر بگیرد.

 حاج اسماعیلی افزود: در شرایطی  که دولت مدعی این است که باید از گروه های ضعیف حمایت کند،باید در زمینه های مختلف از کارگران حمایت کند. در حال حاضر بخشی از درآمد کارگران صرف اجاره بها می شود. در شرایطی که کارگران شرایط خرید خانه را ندارند دولت باید برای پرداخت وام های ودیعه مسکن ارزان به کارگران اقدام کند.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد که حداقل دستمزد حداقل باید 30درصد افزایش یابد تا کفاف هزینه زندگی کارگران را بدهد گفت: با توجه به اهمیتی که مسکن در کشور پیدا کرده و دولت هم ساخت و ساز مسکن ارزان قیمت را برای جلوگیری از فشار گرانی مسکن بر دهکهای ضعیف در دستور کار قرارداده است لازم است وام های ودیعه اجاره مسکن با نرخ‌های پایین به کارگران پرداخت شود.

 انتهای پیام/

دستمزد حداقل دستمزد خط فقر   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ارزیابی محیط زیست به سخره گرفته می‌شود/ نمره مردودی محیط زیست در سال 98اسماعیل کهرم ضمن انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست در سال گذشته نسبت به برخی اقدامات انجام شده هشدار داد.
برنا محیط زیست سازمان محیط زیست اسماعیل کهرم 

  

سقوط شدید ارزش سهام در بورس نیویورکبورس نیویورک آمریکا روز کاری خود را با کاهش ارزش سهام به پایان رساند.
۵۵ آنلاین سهام بورس نیویورک نیویورک 

  

جام جهانی اسکی/ اختصاص جوایز مسابقات لغو شده برای مبارزه با کروناکمیته برگزاری مسابقات جام جهانی اسکی که به دلیل بحران کرونا لغو شد، ابتکار جالبی به خرج داده‌اند.
ورزش۳ جام جهانی اسکی ورزش 

  

بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، وضعیت تورمی در بازار مسکن در ماههای پایانی سال 98 ادامه داشته است.
صراط مسکن مرکز آمار ایران ایران 

  

فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت خاتم الاوصیاء(ع) در مبارزه با ویروس کروناحجت‌الاسلام دانایی از فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت در 200 محله شهر تهران خبر داد و گفت: مدافعان سلامت با استقرار در عابر بانک و پمپ بنزین محلات خدمات مبارزه با بیماری کرونا را به مردم ارایه می دهند.
شما‌نیوز زباله عابر بانک بانک 

  

مبارزه حبیب و تونی فرگوسن نفرین شده است؟شاید پنجمین مبارزه حبیب نورماگومدوف، قهرمان مسابقات UFC برابر تونی فرگوسن باز هم لغو شود.
خبرفوری نیویورک روسیه ویروس