صف فروش سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت سرانجام پس از گذشت بیش از یک دهه انتظار، وارد فاز اجرایی شد. به‌طوری‌که از روز گذشته (10خردادماه) مشمولانی که روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، مجاز شدند با مراجعه به بانک‌ها و تکمیل فرم‌های مربوطه تا 30درصد از سهامشان را بفروشند...

صف فروش سهام عدالت

 آزادسازی سهام عدالت سرانجام پس از گذشت بیش از یک دهه انتظار، وارد فاز اجرایی شد. به‌طوری‌که از روز گذشته (10خردادماه) مشمولانی که روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، مجاز شدند با مراجعه به بانک‌ها و تکمیل فرم‌های مربوطه تا 30درصد از سهامشان را بفروشند. در این میان بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد مراجعه به شعب بانکی در نخستین روز این فرآیند با هجوم صاحبان سهام عدالت همراه بوده است، به‌طوری‌که در نخستین روز حدود 200هزار نفر موفق به تکمیل فرم‌های مربوطه شدند.

همچنین در حالی تا هفته گذشته تنها 10میلیون نفر درخواست مدیریت مستقیم سهام خود را ثبت کرده بودند که با توجه به اعلام‌های صورت گرفته از سوی نهادهای مربوطه مبنی بر آنکه تنها آن دسته از سهامدارانی که مدیریت مستقیم را برگزیده‌اند، می‌توانند 30درصد از سهام خود را بفروشند، این درخواست‌ها با شیب بیشتری همراه شد. به‌طوری‌که تا روز گذشته 5/ 14میلیون نفر از مشمولان، درخواست مدیریت مستقیم را ثبت کردند.در این روزها که همچنان ویروس کرونا در کشور وجود داشته و بسیاری از کسب‌وکارها را تحت‌تاثیر خود قرار داده، شلوغی و ازدحام مردم قابل‌توجه است؛ نه تنها پیش از این تالارها و شعب کارگزاری‌های بورس برای صدور کدهای جدید معاملاتی پررونق بوده‌اند، بلکه روز گذشته شعب بانک‌ها نیز با صف‌های طولانی مواجه شدند. با توجه به اعلام صورت گرفته از سوی نهادهای آزادسازی سهام عدالت، از روز گذشته شعب بانک‌های فعال در کشور به تکمیل فرم‌های مربوطه برای فروش 30درصد از سهام مشمولان «عدالت» اقدام کردند. چنان‌که آمارهای اختصاصی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد تنها در جریان روز کاری گذشته حدود 200هزار نفر موفق شدند فرم‌های فروش خود را تکمیل کنند؛ جالب توجه آنکه، در هفته گذشته 10میلیون نفر از 50میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت، مدیریت مستقیم سهام خود را انتخاب کرده بودند که این روند طی یک هفته با شتابی روزافزون همراه شده است. به‌طوری‌که اطلاعات و بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در این یک هفته گزینش روش مدیریت مستقیم، به یکباره تا 45درصد افزایش یافته است؛ به‌طوری که تا روز گذشته در مجموع 5/ 14میلیون نفر از مشمولان یعنی حدود 30درصد از سهامداران «عدالت»، به مدیریت مستقیم سهام خود نظر داده‌اند.

همان‌طور که عنوان شد استقبال متقاضیان برای مدیریت مستقیم سهام عدالت به حدی است که مشاهدات «دنیای اقتصاد» از ازدحام مردم در مقابل شعب بانک‌ها برای تکمیل فرم‌های مربوطه درخصوص فروش سهام عدالت حکایت دارد. البته به‌نظر می‌رسد با توجه به اینکه روز شنبه آغاز فعالیت بانک‌ها درخصوص تکمیل درخواست‌های فروش مشمولان بود، چنین روند شلوغی همچنان در روزهای آینده ادامه داشته باشد.

ارزش روز 17میلیون تومانی

پس از یک دهه انتظار، سرانجام عملیات اجرایی آزاد‌سازی‌ سهام عدالت از روز گذشته آغاز شد. با این حال، در مرحله نخست فقط مشمولانی که روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، مجازند با مراجعه به بانک‌ها تا 30درصد از سهامشان را بفروشند. بقیه مشمولان، باید تا زمان ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس برای فروش سهامشان منتظر بمانند.

همچنین تمام مشمولان سهام عدالت که آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از 10 خرداد، می‌توانند از طریق سامانه‌های الکترونیکی سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری، سبد دارایی سهام خود را مشاهده و مدیریت کنند. طبق بررسی‌های «دنیای اقتصاد» ارزش روز هر برگه سهام یک میلیون تومانی حدود 17میلیون تومان است. همچنین افرادی که هر برگه سهام عدالت 532هزار تومانی دارند نیز از ارزش روزی بالغ بر 2/ 8میلیون تومان برخوردارند. ضمن اینکه ارزش روز هر برگه 490هزار تومانی نیز بیش از 7میلیون و 800هزار سهم است.

نگاهی به دو اطلاعیه ستاد خبری

در همین راستا روز گذشته ستاد خبری سهام عدالت اقدام به انتشار دو اطلاعیه کرد؛ درمتن اطلاعیه نخست عنوان شده: «از روز دهم خردادماه 1399، بازار سرمایه کشورمان میزبان بیش از 46 میلیون و 500 هزار نفر مشمولان سهام عدالت به‌عنوان سهامداران جدید شرکت‌های بورسی و فرابورسی است تا با آزاد‌سازی سهام آنها برگ زرین دیگری در تاریخ اقتصاد و بازار سرمایه ایران رقم بخورد. بر این اساس تمام دارندگان سهام عدالت که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به درگاه http:/ / sahamedalat.ir از وضعیت دارایی خود در 36 شرکت بورسی و فرابورسی مطلع شوند.»

در اطلاعیه دوم نیز عنوان شده: «سهامداران مشمول طرح سهام عدالت که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند از روز گذشته 10 خردادماه می‌توانند با مراجعه به کارگزار منتخب خود نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کرده و با خرید سهام جدید به دارایی‌های خود اضافه کنند یا در صورت تصمیم به فروش تا 30 درصد ارزش دارایی خود در شرکت‌ها را به فروش برسانند. همچنین فروش یکجای 30 درصد از سبد دارایی هر فرد در سهام عدالت از طریق شعب بانک‌های کشور تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه مورخ 13 خردادماه جاری ادامه خواهد داشت. متقاضیانی که هنوز اقدام به انتخاب روش سرمایه‌گذاری خود نکرده‌اند تا پایان روز 15 خردادماه جاری فرصت دارند با مراجعه به سایت samanese.ir روش مدیریت خود را انتخاب کنند. در صورت عدم مراجعه به این سامانه مشکلی برای سهامداران به وجود نیامده و روش انتخابی آنها، غیرمستقیم تلقی خواهد شد.»

در همین راستا روز گذشته بانک ملی ایران اولین بانکی بود که بخش اعظم سهام مربوط به سفارش‌های دریافتی از مشمولان سهام عدالت را به فروش رساند که بلافاصله پس از تسویه معاملات و دریافت وجه به حساب متقاضیان فروش واریز خواهد شد.

درخواست‌های جدید

در همین راستا عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آزادسازی سهام عدالت با موافقت مقام معظم رهبری، منجر به افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه میان مردم شده، گفت: 5/ 3میلیون نفر کنترل سهام را به عهده گرفتند.علی آقامحمدی روز گذشته در مراسم آغاز به کار پنجره شروع کسب و کار در اتاق بازرگانی تهران گفت: آزادسازی سهام عدالت سبب شده تا ضریب نفوذ سهام در کشور به 70 درصد رسد؛ بر این اساس از جمعه‌شب گذشته تاکنون بیش از 5/ 3 میلیون نفر وارد سایت شده و کنترل سهام عدالت خود را به عهده گرفته‌اند.

مستقیم یا غیرمستقیم؟

در همین راستا حسین فهیمی، سخنگوی ستاد رهبری سهام عدالت با توضیح اینکه انتخاب شیوه مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت، مخصوص افرادی بوده که تخصص یا وقت کافی برای پرداختن به این امور را نداشتند، بیان کرد: در صورتی که فردی مهارت و دانش کافی برای مدیریت سهام خود ندارد، بهترین حالت انتخاب شیوه غیرمستقیم است. در واقع سپردن مدیریت مالی به یک شرکت یا فرد واسطه، یک شیوه متداول و براساس استانداردهای جهانی است. در مورد سهام عدالت این واسطه، شرکت سرمایه‌گذاری‌های استانی طراحی شده که دارایی‌های مشمولان هر استان را اداره کند. به گفته فهیمی، براساس پیش‌بینی سازمان بورس، اداره این شرکت سرمایه‌گذاری به‌صورت حرفه‌ای انجام و مدیران آن از میان افراد با صلاحیت انتخاب خواهند شد. او درباره امتیاز و تسهیلاتی که برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده، توضیح داد: چیزی که به‌طور قطع می‌توان گفت،‌ اختصاص امتیاز‌های ویژه به این شرکت‌هاست اما با توجه حضور آنها در بورس و فرابورس، ابعاد و جزئیات آن را نمی‌توان مطرح کرد.

فهیمی درخصوص نگرانی افراد برای انتخاب شیوه مدیریت مستقیم و غیرمستقیم، بیان کرد: این دو گزینه هر دو یک شیوه مدیریت مالی است که افراد بنا به شرایط خود می‌توانند هرکدام از آنها را انتخاب کنند و این حق انتخاب فقط شرایط را برای مشمولان تسهیل می‌کند وگرنه هیچ تفاوت و نگرانی در هیچ‌کدام از این دو مورد وجود ندارد.

 

سهام عدالت سهام اتاق بازرگانی   اخبار برگزیده
  

هدف طرح سوال از رییس‌جمهور هتاکی و توهین به اوست/ رفتاری که با ظریف شد در شأن یک مجلس «اسلامی» نبود/ نمایندگان بدانند رفتارهای شعاری هیچ دستاوری نداردسیاستمدار و مدیر ارشد دولت‌های پس از انقلاب، گفت: نوع طرح سوال از رئیس‌جمهور و رفتارها نشان‌دهنده این است که می‌خواهند رئیس جمهور به مجلس بیاید و به او بی‌احترامی، هتاکی و توهین کنند.
ایلنا سازمان تربیت بدنی رئیس جمهور دولت 

  

به زودی یک بورس جدید متولد می‌ شودبعد از افزایش رشد شاخص های بورس در ایران علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران گفت: به زودی یک بورس جدید متولد می‌شود که در آن املاک و زمین معامله می‌شود
مستقل‌آنلاین بورس تهران زمین بازار خودرو 

  

جزئیات جدید از حادثه نطنزاین تنها گزارش نورنیوز در مورد این حادثه نیست...
رویداد۲۴ سازمان انرژی اتمی غنی سازی سایت فردو 

  

اعلام قیمت برخی خودروهای پرتیراژ از سوی اتحادیه فروشندگان خودروقیمت برخی خودروهای پرتیراژ در 17 تیر 99 بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان خودرو مشخص شد.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شد حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد 1399 را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد پرداخت کند.
نامه نیوز کار وام خودرو 

  

سخنگوی وزارت امورخارجه: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامیاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین گفت:نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات.
اقتصادنیوز سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان جهانی بهداشت: مسئله انتقال کرونا از طریق هوا هنوز قطعی نیستسازمان جهانی بهداشت می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد اما این مسئله هنوز قطعی نیست.
مملکت‌آنلاین زمین ویروس تنفس 

  

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
۵۵ آنلاین ماسک نیویورک وزارت بهداشت 

  

نتایج قابل توجهی درباره علت حادثه نطنز حاصل شده استابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز (سه‌شنبه) گفت: کمیسیون امنیت ملی در ادامه جلسات خود برای بررسی حادثه نطنز، عصر امروز جلسه‌ای با حضور آقای علوی وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار کرد.
اعتماد سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

آخرین وضعیت کرونایی‌های استقلالکاوه ستوده: در آخرین تست آزمایشگاهی صورت گرفته از بازیکنان استقلال، تعدادی از افرادی که پیشتر تست کرونایشان مثبت اعلام شده بود، تستشان منفی اعلام شد
برنا استقلال 

  

با بانیان برگزاری 7 عروسی در نهاوند که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده بودند بدون توجه به کرونا عروسی گرفته اند و به عنوان مخلان سلامت با آنها برخورد می شود.
صراط زندان موسیقی قانون 

  

10 رازی که بورس را متحول می‌کند + جزئیاتدر روزهای اخیر چند اخبار مهم برای بازار سهام منتشر شده است. در گزارش زیر به 10 خبر مهم اخیر اشاره می‌شود که احتمالا بر روند آینده بازار سهام تاثیراتی بگذارد. به نظر می‌رسد در مجموع این اخبار، سیگنال‌های مثبتی برای سهامداران محسوب شوند.
مثلث بورس تهران تهران فرانسه 

  

پزشک تیم فوتبال استقلال در خصوص مبتلایان این تیم به ویروس کرونا توضیحاتی ارائه داد.
ورزش۳ استقلال پزشک فوتبال 

  

تست کرونای یک بازیکن دیگر استقلال مثبت شدباشگاه استقلال در خصوص آخرین وضعیت بازیکنان کرونایی خود اطلاع رسانی کرد.
خبرفوری باشگاه استقلال استقلال فوتبال 

  

آخرین وضعیت کرونایی‌های استقلال: معرفی یک مورد جدیدپزشک تیم استقلال تهران از آخرین وضعیت ابتلای بازیکنان این تیم به ویروس کرونا گزارشی مطرح کرد.
ایلنا باشگاه استقلال استقلال پزشک 

  

اعضای تیم شهر خودرو تست کرونا دادنداعضای تیم فوتبال شهر خودروی خراسان پیش از دیدار مقابل سایپا در هفته بیست‌وچهارم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، تست کرونا دادند.
تسنیم خودرو فوتبال سایپا 

  

منفی شدن تست جدید کرونایی‌ها استقلال؛ یک نفر دیگر کرونایی شدبا اعلام پزشک تیم فوتبال استقلال تست کرونای بازیکنان این تیم که پیش از این مثبت بود، منفی شده است اما تست کرونای یک بازیکن دیگر مثبت شد.
تسنیم باشگاه استقلال استقلال فوتبال 

  

10سیگنال مثبت برای سهامداران بورسیاقتصادنیوز: در روزهای اخیر اخبار مثبتی به گوش رسید که احتمال می رود بر روند آینده بازار سهام تاثیراتی بگذارد.
اقتصادنیوز خودروسازان درآمد 22 بهمن 

  

کرونا | آزمایش کرونای رییس جمهور موقت بولیوی مثبت شدجنینه آنیس رییس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد که نتیجه آزمایش کرونای او مثبت بوده است. سناتور جنینه آنیِس پس از کناره‌گیری مورالس از ریاست جمهوری در 10 نوامبر 2019 (19 آبان 98) و پناهنده شدنش به مکزیک، خود را رییس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. مورالس چندی بعد از مکزیک به آرژانتین رفت.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری بولیوی