گسترش   |  اجتماعی  |  

مدیریت زمان

تو این مقاله می خوام بهت یه راهکار معرفی کنم که اگر اون رو عملی کنی می تونی سرمایه خودت رو چند برابر کنی و به تمام خواسته های خودت برسی.

مدیریت زمان

سرمایه هر انسانی از چهار قسمت تشکیل شده: زمان، پول، انرژی، فکر. همه ما انسان ها در سه تا از این سرمایه ها با هم دیگه تفاوت های زیادی داریم اما در یک زمینه اون همه ما با هم مشترک هستیم و اون سرمایه زمان هستش. تمام انسان ها در روز 24 ساعت زمان دارند تا هر کاری که می خوان انجام بدن. مدیریت زمان اگر درست و اصولی انجام بشه تو می تونی درزندگی خودت با سرعت بیشتری نسبت به بقیه پول دربیاری. علاوه بر پول تو انرژی بیشتری برای کار کردن داری. تنها موردی که بهت انگیزه کار بیشتر رو میده همین انرژی تو هستش. تو این مقاله با من همراه شو تا بهت بگم چطور می تونی از طریق مدیریت کردن زمانت، با انرژی بیشتر و حال بهتر و فکری بازتر مشغول به پول درآوردن بشی.

خیلی از ما به این دلیل به فکر مدیریت زمان می افتیم که احساس می کنیم که به کارهای خودمان نمیرسیم. این درحالی هستش که نرسیدن به کارها دلایل متعددی داره. یکی از شایع ترین دلایلی که ما به کارهای خودمان نمی رسیم اینه که ما نمی تونیم اولویت بندی کنیم کارهامون رو. یا یکی دیگه از دلایل ضعف در مدیریت زمان این هستش که ما اهداف غیر واقعی برای خودمون در نظر گرفتیم. وقتی که ما اهداف غیر واقعی و دور از دسترس برای خودمون در نظر می گیریم چاره ای نداریم جز جا دادن کارهای زیاد در برنامه روزانه خودمون. وقتی که نمی رسیم که این کارها رو انجام بدیم حالمون گرفته میشه و فکر می کنیم که انسان تنبل و اهمال کاری هستیم. در صورتی که اگر ما به صورت منطقی برای خودمون هدف گذاری می کردیم، این اتفاقات برای ما رخ نمیداد.

تعریف مدیریت زمان:

مدیریت زمان به معنی کنترل آگاهانه بر روی زمانی که صرف فعالیت های مشخص می شه به منظور افزایش کارایی و اثر بخشی هستش.

اولین گام مدیریت زمان

هدف گذاری درست و اصولی:

یکی از شیوه های استانداردی که تا به حال برای هدفگذاری تشکیل شده است، هدفگذاری به روش اسمارت می باشد.

گذاری اسمارت است. هدف گذاری اسمارت به ما می گوید که یک هدف باید قابل اندازه گیری، مشخص، قابل دسترسی، واقع بینانه و زمان دار باشد.

زمان دار و واقع بینانه:

هدف باید زمان دار باشه به این معنا که ما باید مشخص کنیم که چه زمانی قراره به این هدفمون برسیم.  همچنین باید هدف هایی که برای خودمون تعیین کردیم به صورت واقع بینانه انجام شده باشه. مثلاً ما نمی تونیم همین الآن تصمیم بگیریم که استخدام ناسا بشیم. و انتظار داشته باشیم که در طی یکسال این هدف خودمون رو عملی کنیم.

قابل دسترسی: قابل دسترس بودن هدف به این معنی هستش که باید کمی از توانمندی خودمون بیشتر باشه. برای مثال اگر تا الآن ورزش نکردی، اگر برای خودت هدف بزاری که  در ماه اول وزن وزنه های خودت رو به 20 کیلو برسونی به احتمال زیاد آسیب می بینی چون که این هدف از دسترس تو خارجه. اما اگر هدف بزاری که به 12 کیلو برسی می تونه بهت کمک کنه.

ایجاد مأموریت های جدید:

پس از اینکه هدفمون رو از فیلتر های بالا رد کردیم، نوبت به این مسئله میرسه که سعی کنیم برای هدف های خودمون مأموریت هایی در نظر بگیریم. مأموریت ها شامل تمام کارهای کوچکی هستش که ما برای رسیدن به اهدافمون باید انجام بدیم.

اولیت بندی درست:

پس از اینکه هدفمون رو به صورت اسمارت مشخص کردیم و مأموریت هایی برای رسیدن به اون هدف  رو مشخص کردیم. نوبت به این میرسه که کارهامون رو اولیت بندی کنیم تا به بتونیم به تمام کارها برسیم. ماتریس آیزنهاور می تونه به ما در اولیوت بندی کارها و در نتیجه مدیریت زمان بهتر کمک کنه. این ماتریس کارها رو به چهار دسته تقسیم می کنه.

کارهای مهم فوری

این کارها اولویت بسیار زیادی دارند و بهتره که هرچه سریعتر انجام بشن.  اهمیتشون زیاده و بهتره که هرچه توان داریم رو صرف این کارها بکنیم تا با استفاده از آنها بتونیم کارهای مهم خودمون رو که جز کارهای فوری ما نیز هستند را در کم ترین زمان ممکن انجام بدیم. این کار بهت کمک میکنه تا به بهترین شکل ممکن کارها و یا اهدافی که از همه مهم‌تر هستند را کشف کرده و زمانتان را روی آنها بگذارید و هر چه سریع‌تر آنها را انجام بدید.

البته از این پس شما می‌توانید بنا به چشم انداز و هدف گذاری که انجام داده اید اقدام های خودتان را اولویت بندی کنید و طبق این اولویت بندی که انجام دادی کارهای خودتون رو انجام بدید و تمام تلاش خود را بکنید که کارهایی که مهم و غیر فوری هستند به هر علتی به کارهای مهم و فوری تبدیل نشن.

کارهایی که شما دوست دارید در زندگیتان انجام دهید و شما را به اهدافتان می‌رسن در این مرحله قرار دارند و اصولاً از اهمیت بالایی برخوردارن و بسیار مهم هستند و فقط تفاوتی که با مورد قبلی دارن اینه که ضرورت خاصی ندارند. در ابتدا باید سعی کنی که کارهای مهم و فوریتان را انجام بدین و پس از آن تمامی کارهایتان را که در این مرحله هستن رو انجام بدید تا روزی به کار مهم و فوری تبدیل نشن.

کارهای غیر مهم اما فوری

این کارها، کارهایی هستنن که می دونی در مسیر اهدافت اهمیت زیادی نداره ولی مجبوری که اونا رو انجام بدی. در برابر چنین کارهایی دو تا راه حل داری اول اینکه زمان انجام کارها رو تغییر بدی و سعی کنی در یک زمان دیگه انجامش بدی. دوم اینکه دنبال افرادی باشی که این کار رو برات انجام بدن.

کارهای غیر مهم و غیرفوری

متاسفانه به دلیل نداشتن برنامه ریزی و هدف گذاری اصولی بیشتر زمان ما صرف این کارها میشه. مثلاً ساعت ها نشستن پای تلوزیون، ساعت‌ها چک کردن اینستاگرام و تلگرام و صحبت های بی فایده در گروه های مختلف و یا خواندن مقاله های زرد درباره هنرمندان در اینترنت و ... باعث می‌شوند که ما بیشتر زمان خودمان را هدر دهیم و نتوانیم برای کارهای مهم فوری و غیر فوری خودمان زمان صرف کنیم.

با اولویت بندی درست کارها و هدف گذاری منطقی می تونیم بخش اعظم مشکل مدیریت زمان خودمون رو برطرف کنیم. از اونجا که یکی از ایده های پولساز سرمایه گذاری هستش، بهت پیشنهاد می کنم که روی مدیریت زمانت سرمایه گذاری کن تا بتونی تمام سرمایه هات رو افزایش بدی. اگر دوست داری که مطالب بیشتری در حوزه مدیریت زمان در زندگی شخصی و یا کسب و کار بخونی و با کیفیت بیشتری بتونی از این سرمایه خودت استفاده کنی، بهت پیشنهاد می کنم که به وبسایت ماهان تیموری و از مطالب آموزشی اون و دوره هدف گذاری که به صورت رایگان برات قرار داده استفاده کنی.

نویسنده: رپورتاژ

اینترنت اینستاگرام سرمایه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

تصمیمات ستاد ملی کرونا درباره سفرهای منتهی به عید فطررئیس جمهور گفت: دولت اجازه نخواهد داد در انتخابات سلامت و در عین حال مشارکت بالای مردم آسیب ببیند. از این نظر دولت تدبیر و امید در مقایسه با ادوار انتخابات جمهوری اسلامی، وظیفه ای سنگین تر و مضاعف بر عهده دارد.
اقتصادنیوز عید فطر رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

افزایش قیمت دلار در سامانه نیمااقتصاد نیوز: گزارش بانک مرکزی نشان می دهد قیمت دلار در سامانه نیما 238 تومان افزایش یافته است.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

آیا واقعا مصرف مواد غذایی قلیایی باعث نابودی ویروس کرونا می‌شود؟دانشمندان آمریکایی به سوالات مطرح شده درباره ارتباط میان مصرف مواد غذایی قلیایی و نابودی کووید 19 پاسخ دادند.
برنا مواد غذایی ویروس 

  

سهامداران نگران اصلاح قیمت دلار نباشندیک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اصلاح بازار در ریزش اخیر قیمت، نسبت دلاری بازار را به شدت ارزنده کرده گفت: سهامداران نگران اصلاح قیمت دلار نباشند بازار سرمایه از این موضوع نفع می‌برد.
گسترش قیمت دلار سرمایه 

  

راهکار خروج بازار خودرو از رکود + جدول قیمت خودرو 22 اردیبهشتاقتصادنیوز: امروز 22 اردیبهشت 1400 پرونده بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو در هفته جاری بدون تغییر قیمت در بازار بسته شد.
اقتصادنیوز بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

فرهاد مجیدی اعلام کرد یک دستیار ایتالیایی را به زودی به کادرفنی اش اضافه می کند.
ورزش۳ فرهاد مجیدی ایتالیا 

  

چهارشنبه ها چه اتفاقی برای بورس می افتد؟ + نمودارامروز 22اردیبهشت 1400در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
گسترش اصفهان سهام امیرکبیر 

  

اثر منفی کاهش قیمت دلار بر بورسکارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آیا واقعا داروهای ویژه روماتیسم میزان اثرگذاری واکسن کرونا را کاهش می‌دهند؟پزشک متخصص با اشاره به اینکه برخی از داروها و آمپول‌های اصلی بیماری‌های روماتیسمی با واکسن کرونا تداخل دارویی ایجاد می‌کند و ممکن است تأثیر واکسن را کاهش دهد، یادآور شد: بیمارانی که از داروهای روماتیسم استفاده می‌کنند قبل از زدن واکسن کرونا با پزشک در تماس باشند تا در این خصوص مشورت‌های لازم به آنها داده شود.
برنا پزشک