گسترش   |  اقتصادی  |  

جلوه‌گری زنانه در دنیای نوآوری

کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکار در نگاه نخست نیازمند سرمایه و دانش کافی است اما تجربه نشان داده در برخی موارد می‌توان با سرمایه اندک و مهارت پایه‌ای کسب‌وکاری راه‌اندازی کرد و در آن موفق شد.

جلوه‌گری زنانه در دنیای نوآوری

 ساخت مصنوعات طلا و جواهر در کشور ما جزو آن دسته از مشاغلی است که می‌توان با مهارت متوسط آینده خوشی را برای شاغلان آن پیش‌بینی کرد؛ البته به‌شرط اینکه از فناوری و طراحی مناسب بهره گرفته باشد. برخی از کارشناسان معتقدند گام نخست در شکوفایی کسب‌وکارهای حوزه هنر-صنعت جواهرات از دانشگاه‌ها برداشته می‌شود و مادامی که این هنر-صنعت در دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم شناخته نشود، نمی‌توان از ظرفیت‌های تاریخی و اصیل این حوزه بهره‌ برد.

صمت در این گزارش به بررسی پیش‌نیازهای توسعه هنر-صنعت جواهرات در دنیای کسب‌وکارها پرداخت.

از جلوهگری گذشتگان تا کارآفرینی امروز

زرگری یکی از پیشه‌های اصیل ایرانی است که امروز در کارگاه‌های ساخت طلا و جواهر با فناوری‌های جدید و آموزش‌های نوین دنبال می‌شود. هنوز هم در بازارهای قدیمی برخی از شهرهای یزد می‌توان حجره‌هایی را یافت که به‌شکل سنتی به این شغل می‌پردازند. این حرفه در برهه‌های تاریخی گوناگون سبک‌های متفاوتی را در فضای هنری کشور به‌وجود آورد؛ به همین دلیل جواهرات ایرانی همواره یکی از سوغاتی‌های زبانزد گردشگران جهان به‌ویژه کشورهای غربی بوده است. براساس تحقیقات موسسه جی‌ای‌ای از ابتدای شناسایی یک سنگ تا زمان فروش 200 شغل ایجاد می‌شود.

همچنین برای ساخت پایه نگهداره سنگ زینتی، 80 شغل به این عدد اضافه می‌شود؛ بنابراین این هنر-صنعت قادر به ایجاد 280 شغل

 است.

تعریف دقیقی از هنر-صنعت جواهرات نداریم

جواد آقاجانی، رئیس دانشکده هنر و عضو گروه طراحی و ساخت طلا و جواهر دانشگاه علم و هنر یزد، با اشاره به مشخص نبودن جایگاه هنر-صنعت زیورآلات در نظام آموزش عالی کشور در گفت‌وگو با صمت گفت: تاکنون هدف‌گذاری مشخصی در زمینه هنر-صنعت جواهرسازی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش آکادمیک کشور انجام‌ نشده است. باتوجه به آموزش‌محور بودن دانشگاه‌های نسل اول،تدریس مباحث محور اصلی آموزش بود، اما نسل دوم دانشگاه‌ها پژوهش‌محور هستند. نسل سوم دانشگاه‌ها نیز در راستای توسعه کارآفرینی شکل گرفته‌اند که هدف آن تولید کارآفرین و تقویت آنها است. وی افزود: نسل چهارم دانشگاه‌ها هم برمبنای توسعه صنعتی و ارتباط تنگاتنگ نهادهای آموزش عالی با فضاهای صنعتی کشور در حال شکل‌گیری است. متاسفانه باوجود اهمیت این دانشگاه‌ها در کارآفرینی و اشتغال در صنایع کشور، هنوز موردتایید شورای‌عالی آموزش نیستند. وی با اشاره به اهمیت توسعه هنر-صنعت زیورآلات در فضای آکادمیک کشور گفت: از حدود 5 سال پیش رشته‌ای با عنوان هنر-صنعت جواهرات در مقطع کاردانی در برخی از دانشگاه‌ها ایجاد شد، اما هنوز هم این رشته جایگاه دقیق و ثابتی در نظام آموزش عالی کشور ندارد. در حقیقت هنوز نمی‌دانیم محصول نهایی این رشته که زیورآلات است باید به‌عنوان یک کالای صنعتی معرفی شود یا یک کالای هنری.

خلاقیت یا ثروت

آقاجانی درباره اهمیت اهداف تولید و ساخت زیورآلات ازسوی فعالان این حرفه گفت: ابتدا باید هدف از تولید و ساخت جواهرات مشخص شود؛ اینکه آیا سازندگان خواهان نمایش خلاقیت خود در آثارشان هستند یا به چشم یک محصول صنعتی به آن نگاه می‌کنند و خواهان افزایش تولید و کسب بازار هستند. در صورت مشخص شدن هدف اصلی از ساخت و تولید زیورآلات می‌توان زیرشاخه‌های دقیق‌تری تعریف کرد. در حال ‌حاضر هنوز نمی‌دانیم جایگاه این رشته در عرصه هنر است یا در صنعت. اگر خواهان صنعتی شدن هنر زیورآلات هستیم باید سرفصل‌های مربوط به توسعه صنعتی برای آن تعریف شود. این کارشناس با اشاره به اینکه ایران ششمین کشور در استفاده از طلا و جواهر است، گفت: باتوجه به مصرف بالای مردم از ادوات زینتی و جواهرات، این موضوع اهمیت دارد که بتوانیم بخشی از بازار بزرگ طلا و جواهرات دنیا را در دست بگیریم. بی‌شک یکی از راه‌های توسعه بازار جواهرات در ایران، استانداردسازی فضای آموزش در این عرصه است.

جای خالی ایدههای خلاقانه

عماد ارغندی، از دیگر کارشناسان عرصه زیورآلات و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب درباره اهمیت ایده‌پردازی در هنر-صنعت زیورآلات به صمت گفت: از آنجایی ‌که طلا، جواهر و در کل زیورآلات، جزو کالا به‌شمار می‌روند و از طرفی هم همپوشانی‌های قابل‌توجهی با رشته طراحی صنعتی دارند، هر سال افراد بسیاری برای فعالیت جذب این هنر-صنعت می‌شوند. در واقع چه بپذیریم و چه نپذیریم طلا و جواهر کالا است و به همین دلیل باید تولید آن در یک فرآیند صنعتی قرار بگیرد؛ اما باتوجه به رویکردی که فضاهای آموزشی و دانشگاهی کشور دارند، جای خالی خلاقیت و ایده‌های جدید در این هنر-صنعت به‌شدت احساس می‌شود. در این عرصه همواره افرادی بودند که هم در بستر سنتی و هم در فضای مدرن به فعالیت بپردازند، اما کمتر شاهد توسعه فضاهای ایده‌پردازانه بودیم و نوآوری تا حدی مورد غفلت واقع شده است. ارغندی گفت: ساخت و تولید طلا و جواهر در ایران هم از نگاه کارآفرینان و هم از دیدگاه آموزشی موردتوجه قرار گرفته و بنا بر آمارهای منتشرشده گردش طلا در ایران به 300 تن در سال می‌رسد و ایران در زمره معدود کشورهایی است که گنجینه‌هایی فاخر از طلا و جواهرات را در اختیار دارد. با موزه‌های ارزشمند زیادی که داریم می‌توان پی به این گزاره برد.

زنان تبلور صنعت جواهرات

این استاد دانشگاه افزود: با در نظر گرفتن تمام موارد یادشده باید گفت، طراحی در هنر-صنعت جواهرات جزو آن دسته از مولفه‌هایی است که می‌تواند با هدف توسعه کارآفرینی و افزایش دادوستد و بازارسازی، بیش از پیش گشترش یابد.  به‌گفته ارغندی، امروزه طلا و جواهر در ارتباط تنگاتنگی با فناوری‌های جدید قرار گرفته است؛ به‌گونه‌ای که تا حدی از حوزه صنایع‌دستی بیرون آمده و روندی متفاوت‌تری در تولید پیدا کرده و صنعتی‌تر شده است. اما برای بازارسازی باید مشخص شود در شرایط فعلی این هنر-صنعت در کدام بخش از هرم خواسته و نیازهای مردم قرار دارد. این مدرس دانشگاه گفت: به‌اعتقاد من، طراح و متخصص کالاهای زینتی نظیر جواهرات باید از جنبه‌های مختلف به طراحی این کالا نگاه کند؛ در حالی ‌که اغلب فعالان و سازندگان در ساخت، به‌ظاهر این کالا توجه دارند و کمتر به هنر و رویکرد زیبایی‌شناسی آن می‌پردازند.

سخن پایانی

امروزه بسیاری از هنرمندان ایرانی در تلاشند پیوندی بین روندهای مدرن امروزی و ریشه‌های تاریخی کشور برقرار کنند. این تقابل بین سنت و مدرنیته گاهی منجر به نمایان شدن دوباره نقوش، ایده‌ها یا الگوهای قدیمی در یک طرح جدید می‌شود. یکی از نمونه‌ها، نحوه استفاده طراحان از نقش کاشی‌های زیبای آبی دوران صفویه در طراحی جواهرات است. در واقع ظرافت این هنر ایرانی از بناهای تاریخی و مساجد به گوشواره و گردنبند منتقل‌ شده است. حال با توجه به ظرفیت‌های بالای هنرمندان ایرانی در طراحی، می‌توان با توان کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالان حوزه طلا و جواهر را که چند سالی از کشورمان به ترکیه کوچ کرده‌اند به کشور بازگرداند. به‌گفته برخی از فعالان این عرصه، هنر-صنعت طلا و جواهر، دارای ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغالزایی بانوان است و در حال ‌حاضر نیز از هر 10 نفر شاغل در کارگاه‌های تولید طلا و جواهر 4 نفر آنها زن هستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت و اتحادیه‌های طلا و جواهر باید با اعتمادسازی صاحبان کارگاه‌ها را مجاب به طراحی‌های خلاقانه کنند. به‌علاوه اینکه کشور در زمینه دستگاه و ماشین‌آلات ساخت و تولید طلا و جواهر در موقعیت مناسبی قرار دارد و اگر فعالان این حوزه موردحمایت دولت قرار گیرند می‌توان با بازارسازی و بازاریابی،‌ ارزآوری بسیار بالایی از این هنر-صنعت داشت.

 

 

نوآوری فناوری ثروت   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: بورس دیروز معاملات پررونقی نداشت و اتفاق خاصی در آن رخ نداد که منجر به امیدواری سرمایه گذاران شود.
اقتصادنیوز سهام سرمایه 

  

افزایش سقف خرید با کارت بازرگانی مورد توجه معامله‌گران بود. منتقدان مبنای این سیاست را زیر سوال می‌بردند و می‌گفتند این رقم به چه درد بازرگانان می‌خورد؟
اقتصادنیوز دلار 

  

معامله گران ارز در حال احتیاط هستند و از ترس برخورد قضایی از بازار عقب نشینی کردند.در این شرایط قیمت دلار و سایر بازار ها رنج شد و نمی توان یک جهت کلی برای بازار ارز تعیین کرد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: سازمان جهانی بهداشت نسبت به کم توجهی به راهبرد مقابله با بیماری کووید19 در سال جاری هشدار داد.
اقتصادنیوز 

  

آماده عرضه دیگینیتی و فیدلیتی در بورس باشید + لیست قیمت و راهنمای خریدشرکت خودروسازی بهمن موتور عرضه محصولات دیگنیتی و فیدلیتی را در بورس کالا آغاز می‌کند. در این مرحله، 106 دستگاه دیگنیتی پرستیژ، 214 دستگاه دیگنیتی پرایم و 486 دستگاه فیدلیتی پرایم جدید در بورس کالا عرضه خواهد شد.
گسترش خودرو بورس کالا قیمت 

  

مقایسه قیمت سکه طرح جدید و قدیم طی 7 ماهبانک مرکزی متوسط قیمت فروش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم در تهران طی هفت ماه امسال را اعلام کرد که بر اساس آن، سکه طرح جدید و قدیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌ ترتیب 28.2 و 30.4 درصد افزایش قیمت داشته است.
گسترش قیمت افزایش قیمت ماه 

  

اقتصادنیوز :نرخ دلار متشکل در ابتدای معاملات نقدی امروز وارد کانال 34 هزار تومان شد و در محدوده 34 هزار و 100 تومان به فروش رسید اما در نیمه ظهر به کانال 33 هزار تومان برگشت و در حول و حوش 33 هزار و 900 تومان معامله شد. قیمت مذکور نسبت به عصر جمعه نزدیک به 700 تومان رشد کرده بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

نقش سهام یار بر معاملات بورسامیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در ارتباط با طرح سهام یار توضیح می دهد.
گسترش سهام سازمان بورس و اوراق بهادار سود 

  

شاخص بورس تهران امروز ترسید به محدوده مقاومتی کلاسیک یک میلیون و 422 هزار واحدی حمله کند.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

رئیس سازمان بورس: همه خودروهای پرتیراژ قابلیت عرضه در بورس را دارندرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به عرضه 207 و تارا در بورس کالا تاکید کرد: همه محصولات پرتیراژ قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند.
مملکت‌آنلاین سازمان بورس و اوراق بهادار سازمان خصوصی سازی بورس کالا 

  

آماده عرضه این 3 خودروی پرطرفدار در بورس باشیدرییس سازمان بورس و اوراق بهادار از انجام اقدامات برای عرضه سهام دولت در مجموعه خودروسازان خبر داد و گفت: قدم‌های خوبی برای حذف قیمت‌گذاری دستوری برداشته شده است.
گسترش ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

​اقتصادنیوز: وزارت بهداشت العام کرد که در شبانه روز گذشته 39 بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و متاصفانه 3 بیمار دیگر جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای نهمین روز متوالی منفی شد و 135 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز پول مالکیت 

  

اقتصادنیوز: معاملات سهام همچنان در رکود نسبی است و شاخص‌های بازار سهام تغییرات اندکی داشتند.
اقتصادنیوز شاخص سهام