تسنیم   |  اجتماعی  |  

عرصه حضور موسسات خصوصی در مدارس تنگ‌تر شد

عرصه فعالیت موسسات خصوصی در مدارس برای ارائه کتاب‌های کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌‌های آزمایشی با بخشنامه جدید آموزش‌وپرورش تنگ‌تر شد در همین موضوع مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی معتقد است که 30 درصد کتاب‌های موجود در بازار استاندارد نیست.

عرصه حضور موسسات خصوصی در مدارس تنگ‌تر شد

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در راستای سیاست جدید آموزش‌وپرورش برای ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک درسی و برگزاری آزمون‌های موسسات خصوصی در مدارس، این‌بار بخشنامه جدیدی از سوی علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شده است که بر ممنوعیت مشارکت کارکنان آموزش‌وپرورش در تالیف یا ساماندهی و فروش کتاب‌های کمک درسی و برگزاری آزمون‌های آزمایشی موسسات خصوصی در مدارس تاکید دارد.

در این بخشنامه آمده است: در راستای ارتقای سلامت اداری، مقابله با فساد، پیشگیری از ایجاد شائبه تخلف و دخالت کارکنان و در راستای رویه‌ها و روندها ناظر به ماده 92 قانون مدیریت خدمات کشوری و تاکیدات وزیر آموزش‌وپرورش مبنی بر شفافیت در امور و پرهیز از تعارض منافع، هیچ یک از دارندگان مشاغل زیر در زمان تصدی، مجاز به اقدام یا همکاری در هیچ‌کدام از فرایندهای تصنیف، تالیف، گردآوری، بازاریابی، توزیع، ساماندهی کتاب‌های کمک درسی، تقویتی، حل‌المسائل و غیره به ویژه برگزاری آزمون‌های آزمایشی و سنجش پیشرفت تحصیلی نیستند.

1. معاونین و مشاوران وزیر، روسای سازمان‌های تابعه و معاونان آنها.

2. مدیران کل ستادی و استانی.

3. روسای آموزش‌وپرورش مناطق و نواحی.

4. اعضای گروه‌های آموزشی در ستاد، استان و مناطق.

5. مدیران و کارشناسان گروه‌های برنامه‌ریزی درسی در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی.

6. مدیران واحدهای آموزشی.

عدم رعایت مفاد این بخشنامه تخلف محسوب می‌شود و مدیران در سطوح بالاتر موظفند تخلفات این دسته از کارکنان را را به مبادی ذیربط گزارش دهند.

نامه وزیر و آغاز همکاری‌ها برای ساماندهی کتاب‌های کمک درسی

در بحث پیگیری این سیاست و تمرکز آموزش‌وپرورش بر موضوع ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک آموزشی به دبستان‌ها، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نامه وزیر آموزش‌وپرورش در این رابطه و کم شدن 50 درصد از حجم آگهی‌های صداوسیما درباره کتاب‌های کمک آموزشی اظهار کرد: توافقی هم  با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم تا از ابتدای اعطای مجوز برای چاپ کتاب‌های کمک درسی، به استانداردهای آموزش‌وپرورش توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به نامه وزیر آموزش‌وپرورش قرار است جلسه‌ای تشکیل و سازوکاری در بحث ساماندهی این موضوع طراحی شود. آموزش‌وپرورش با تمام توان خود برای اعطای استاندارد به کتاب های کمک درسی تلاش می‌کند.

30 درصد کتاب‌های کمک درسی موجود در بازار استاندارد هستند

ناصری با اشاره به اینکه نمی‌توانیم به طور مطلق بگوییم یک انتشارات کاملا غیرمجاز و یک انتشارات تمام تولیداتش مجاز است، گفت:‌ آموزش‌وپرورش کتاب‌های کمک درسی را به لحاظ رعایت استانداردهای آموزشی بررسی می‌کند و هم‌اکنون  30 درصد کتاب‌های کمک درسی استاندارد هستند. ناشران کتاب کمک آموزشی را منتشر و ما آن را بررسی می‌کنیم اگر مطابق استاندارهای آموزش‌وپرورش باشد مجاز اعلام شده و آن را در سایت دفتر تکونولوژی‌های آموزشی در بخش سامان کتاب معرفی می‌کنیم. در این بخش اسامی کتاب‌های استاندارد موجود است به گونه‌ای که چکیده‌ای از کتاب، قیمت و نویسنده آن ذکر می‌شود.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از آفاتی که کتاب‌های کمک درسی در جامعه برجای گذاشته این است که لذت کتاب‌خوانی و مطالعه آزاد را از بچه‌ها گرفته، ساختار محتوایی کتاب‌های درسی در حد متوسط است و اگر بخواهند غنیتر باشد کتاب‌هایی مکمل هم وجود دارد اما باید توجه داشت که بخشی از فعالیت تاثیرگذار دانش آموز مطالعه آزاد است.

آسیب کمک‌درسی‌ها در دبستان‌ها

وی درباره اینکه چرا آموزش‌وپرورش ورود کتاب‌های کمک درسی را به دبستان‌ها ممنوع کرد، گفت: دانش‌آموز دبستانی باید کتاب داستانی، علمی و تاریخی را به اختیار خود انتخاب و مطالعه کند و این فعالیت لذت ببرد.سیاست آموزش‌وپرورش باز کردن فضای مطالعه آزاد است و دانش آموز نباید تصور کند مطالعه فقط با هدف پاسخگویی به سوالات درسی است.

از خانواده‌ها می‌خواهم دست از سر بچه‌ها بردارند!

ناصری بیان کرد: ساماندهی کتاب‌های کمک درسی در بازار انجام نشده است و از خانواده‌ها میخواهم دست از سر دانش‌آموزان برداشته و آنها را به مطالعه کتاب‌های کمک درسی الزام نکنند. وقتی آموزش‌وپرورش تقاضا دارد حریم مدرسه را از قید کتاب‌های کمک درسی آزاد کنیم، نمی‌دانم چرا انقدر اصرار وجود دارد و به زور تبلیغات می‌‌خواهند کتاب‌‌های کمک درسی را به دانش‌آموزان ارائه دهند.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در دوره متوسطه دوم چون داستان کنکور را داریم و دانش‌آموزان به مهارت‌های تست زدن نیاز دارند که کتاب‌های کمک درسی آنها را آموزش داده است، گفت: دانش‌آموزان برای کنکور نیاز به آموزش‌های بیشتری دارند بنابراین باید این دوره را از بحث کتاب‌های کمک درسی استثناء کنیم اما در دوره ابتدایی کتاب‌های کمک درسی آسیب‌زا است چون یکی از سرگرمی‌ بچه‌ها مطالعه کتاب است و کتاب کمک درسی دانش‌آموز را از این لذت دور می‌کند و بر رقابت بین آنها می‌افزاید.بخش زیادی از کتاب‌های کمک درسی که خوانده می‌شود به سرعت فراموش و به تفهیم کمک نمی‌کنند در حقیقت تاثیر دوپینگی و کوتاه مدت دارند.

وی ادامه داد: انبوهسازی کتاب‌های کمک درسی نشان دهنده تجاری بودن آن است و گرنه دلیلی ندارد که این همه در رسانه‌ تبلیغ شوند.

ناصری بیان کرد: تمام بخش‌های آموزش‌وپرورش باید اتفاق نظر داشته باشند که سازمان پژوهش و دفتر انتشارات تکنولوژی‌های آموزشی، کتاب‌های کمک درسی استاندارد را معرفی می‌کند.  وزارت ارشاد اگر قرار است به آموزش‌وپرورش کمک کند باید به فهرست استانداردهای آموزش‌وپرورش توجه کند همچنین صداو سیما برای تبلیغ کتاب‌ها باید این موضوع را مدنظر قرار دهد.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت:‌ اگر مدرسه‌ای در دوره ابتدایی به معرفی کتاب‌‌های کمک درسی اقدام کند این کار تخلف است و خانواده‌ها می‌توانند به آموزش‌وپرورش مناطق گزارش دهند.

فروش کتاب و برگزاری آزمون مؤسسات خصوصی در تمام مدارس ممنوع شدنفوذ مافیای کنکور در میان مدعیان مبارزهآزمون‌ استاندارد مؤسسات خصوصی در مدارس را مافیا نمی‌دانیممبارزه نمایشی با مافیای کنکور

انتهای پیام/

مدرسه معرفی کتاب کنکور   اخبار برگزیده
  

عرضه 60 هزار خودرو در دو ماه آینده توسط ایران خودرواقتصاد نیوز: قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در بازاریابی، فروش و امور مشتریان از برنامه تجاری‌سازی و عرضه حدود 60 هزار دستگاه خودرو ظرف کم تر از دوماه آینده خبر داد و گفت: با افزایش عرضه، قیمت در بازار به شرایط واقعی نزدیک خواهد شد.
اقتصادنیوز ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

در این مطلب نگاهی نزدیک‌تر به پهپاد ساقط شده آمریکایی‌ها می اندازیم که یکی از پیچیده ترین، بزرگ‌ترین و گران قیمت‌ترین پهپاد‌های مورد استفاده ارتش ایالات متحده است.
نامه نیوز بوئینگ موشک هواپیما 

  

صدر:قدم به قدم در حال بازگشت به لیست سیاه FATF هستیمعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر میزان تصویب پالرمو و CFT به تاخیر بیفتد اقدامات تقابلی FATF بیشتر خواهد شد.
مثلث مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

برادر میترا استاد در گفت‌وگویی از احضار‌های جدید در پرونده قتل خواهرش می‌گوید.
نامه نیوز شبکه های مجازی ایران روزنامه 

  

وضعیت کاهشی قیمت خودرو حفظ شدرئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: طی هفته‌های گذشته رخداد خاصی در بازار خودرو رخ نداده و قیمت ها متعادل است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

نماینده ویژه آمریکا: می خواهیم با ایران به میز مذاکره برویمخبرگزاری تسنیم: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که تمام تلاش امریکا این است که با ایران به میز مذاکره برود.
مثلث ایران و آمریکا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

اصلاح فروش فوری خودروسازاننایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است روش‌هایی که خودروسازان برای فروش فوری به کار می‌برند، کارساز نبوده و باید اصلاح شود.
خودروتک خودروسازان کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف:فقط چند لحظه تا انداختن ترامپ به تله جنگ فاصله وجود داشتایرنا: وزیر امور خارجه به تلاش تیم بی برای افزایش تنش میان ایران و آمریکا اشاره و تاکید کرد: «تیم بی» چند لحظه تا انداختن دونالد ترامپ به تله جنگ فاصله داشته است. خردورزی مانع از این شد؛ ولی تروریسم اقتصادی تنش به بار می‌آورد.
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ ترامپ 

  

پرداخت تسهیلات به مستاجران، روند بازار را مثبت می کندهر چند عده ای معتقدند تزریق نقدینگی به بازار باعث تورم می شود اما اعتقادم بر این است که در حوزه مسکن این گونه نیست زیرا علی رغم این که در دولت های نهم و دهم جلوی تسهیلات بانکی گرفته شد اما سال 91شاهد افزایش 100درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بودیم.بنابراین ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود.
مستقل‌آنلاین تسهیلات بانکی ایران تهران 

  

حملات سایبری متقابل ایران و آمریکامستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ رسانه‌های آمریکا و بعضی شرکت‌های امنیت سایبری گزارش‌هایی در مورد حملات سایبری متقابل آمریکا علیه ایران و برعکس، منتشر کرده‌اند اما مقامات دو کشور هنوز این حملات را تائید نکرده‌اند.
مستقل‌آنلاین جنگ سایبری ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بنزین ارزان خوب است یا گران؟منشأ گرفتاری‌ اقتصاد ایران در بسیاری از مسائل از جمله بنزین، پاسخ غلط به پرسش‌های درست نیست، بلکه عموما ریشه در پاسخ درست به پرسش‌های غلط دارد. به‌عنوان مثال، پاسخ این پرسش که بنزین ارزان خوب است یا گران، کاملا بدیهی است: هیچ کدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! این پاسخ بدیهی به یک پرسش غلط، منشأ سال‌ها بی‌تدبیری برای مساله بنزین و همه حامل‌های انرژی شده است.
اقتصادنیوز بنزین مالیات اقتصاد 

  

تنها ده درصد مردم جهان از ارز دیجیتال سر در می آورندعلیرغم هیاهوی فراوان بر سر استفاده از ارزهای دیجیتال میزان استفاده از آن در جهان هنوز پایین است و 90 درصد مردم دنیا اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند.
مثلث ارز سرقت خبرنگار 

  

کاهش آمار مهاجرت دانشجویان با افزایش قیمت ارز/ آماری دقیقی نداریممعاون وزیر علوم از کاهش مهاجرت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به دلیل افزایش قیمت ارز خبر داد.
ایلنا مهاجرت افزایش قیمت قیمت ارز 

  

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه ای گفت: مطالعاتم در ورزش نشان می دهد که هیچ رشته‌ای به اندازه ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی حاوی مفاهیم مثبت نیست.
نامه نیوز محسن مهرعلیزاده ورزش ایران 

  

برخی اروپایی‌ها در قاچاق سازمان‌یافته موادمخدر دست دارند/جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شودبالاتر از مسئله عدم انجام وظیفه مبارزه با مواد مخدر توسط کشور‌های اروپایی معتقدیم که برخی از آن‌ها در این جریان دست دارند.
تسنیم سازمان زندان ها قاچاق مواد مخدر مواد مخدر