تسنیم   |  اجتماعی  |  

عرصه حضور موسسات خصوصی در مدارس تنگ‌تر شد

عرصه فعالیت موسسات خصوصی در مدارس برای ارائه کتاب‌های کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌‌های آزمایشی با بخشنامه جدید آموزش‌وپرورش تنگ‌تر شد در همین موضوع مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی معتقد است که 30 درصد کتاب‌های موجود در بازار استاندارد نیست.

عرصه حضور موسسات خصوصی در مدارس تنگ‌تر شد

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در راستای سیاست جدید آموزش‌وپرورش برای ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک درسی و برگزاری آزمون‌های موسسات خصوصی در مدارس، این‌بار بخشنامه جدیدی از سوی علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شده است که بر ممنوعیت مشارکت کارکنان آموزش‌وپرورش در تالیف یا ساماندهی و فروش کتاب‌های کمک درسی و برگزاری آزمون‌های آزمایشی موسسات خصوصی در مدارس تاکید دارد.

در این بخشنامه آمده است: در راستای ارتقای سلامت اداری، مقابله با فساد، پیشگیری از ایجاد شائبه تخلف و دخالت کارکنان و در راستای رویه‌ها و روندها ناظر به ماده 92 قانون مدیریت خدمات کشوری و تاکیدات وزیر آموزش‌وپرورش مبنی بر شفافیت در امور و پرهیز از تعارض منافع، هیچ یک از دارندگان مشاغل زیر در زمان تصدی، مجاز به اقدام یا همکاری در هیچ‌کدام از فرایندهای تصنیف، تالیف، گردآوری، بازاریابی، توزیع، ساماندهی کتاب‌های کمک درسی، تقویتی، حل‌المسائل و غیره به ویژه برگزاری آزمون‌های آزمایشی و سنجش پیشرفت تحصیلی نیستند.

1. معاونین و مشاوران وزیر، روسای سازمان‌های تابعه و معاونان آنها.

2. مدیران کل ستادی و استانی.

3. روسای آموزش‌وپرورش مناطق و نواحی.

4. اعضای گروه‌های آموزشی در ستاد، استان و مناطق.

5. مدیران و کارشناسان گروه‌های برنامه‌ریزی درسی در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی.

6. مدیران واحدهای آموزشی.

عدم رعایت مفاد این بخشنامه تخلف محسوب می‌شود و مدیران در سطوح بالاتر موظفند تخلفات این دسته از کارکنان را را به مبادی ذیربط گزارش دهند.

نامه وزیر و آغاز همکاری‌ها برای ساماندهی کتاب‌های کمک درسی

در بحث پیگیری این سیاست و تمرکز آموزش‌وپرورش بر موضوع ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک آموزشی به دبستان‌ها، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نامه وزیر آموزش‌وپرورش در این رابطه و کم شدن 50 درصد از حجم آگهی‌های صداوسیما درباره کتاب‌های کمک آموزشی اظهار کرد: توافقی هم  با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم تا از ابتدای اعطای مجوز برای چاپ کتاب‌های کمک درسی، به استانداردهای آموزش‌وپرورش توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به نامه وزیر آموزش‌وپرورش قرار است جلسه‌ای تشکیل و سازوکاری در بحث ساماندهی این موضوع طراحی شود. آموزش‌وپرورش با تمام توان خود برای اعطای استاندارد به کتاب های کمک درسی تلاش می‌کند.

30 درصد کتاب‌های کمک درسی موجود در بازار استاندارد هستند

ناصری با اشاره به اینکه نمی‌توانیم به طور مطلق بگوییم یک انتشارات کاملا غیرمجاز و یک انتشارات تمام تولیداتش مجاز است، گفت:‌ آموزش‌وپرورش کتاب‌های کمک درسی را به لحاظ رعایت استانداردهای آموزشی بررسی می‌کند و هم‌اکنون  30 درصد کتاب‌های کمک درسی استاندارد هستند. ناشران کتاب کمک آموزشی را منتشر و ما آن را بررسی می‌کنیم اگر مطابق استاندارهای آموزش‌وپرورش باشد مجاز اعلام شده و آن را در سایت دفتر تکونولوژی‌های آموزشی در بخش سامان کتاب معرفی می‌کنیم. در این بخش اسامی کتاب‌های استاندارد موجود است به گونه‌ای که چکیده‌ای از کتاب، قیمت و نویسنده آن ذکر می‌شود.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از آفاتی که کتاب‌های کمک درسی در جامعه برجای گذاشته این است که لذت کتاب‌خوانی و مطالعه آزاد را از بچه‌ها گرفته، ساختار محتوایی کتاب‌های درسی در حد متوسط است و اگر بخواهند غنیتر باشد کتاب‌هایی مکمل هم وجود دارد اما باید توجه داشت که بخشی از فعالیت تاثیرگذار دانش آموز مطالعه آزاد است.

آسیب کمک‌درسی‌ها در دبستان‌ها

وی درباره اینکه چرا آموزش‌وپرورش ورود کتاب‌های کمک درسی را به دبستان‌ها ممنوع کرد، گفت: دانش‌آموز دبستانی باید کتاب داستانی، علمی و تاریخی را به اختیار خود انتخاب و مطالعه کند و این فعالیت لذت ببرد.سیاست آموزش‌وپرورش باز کردن فضای مطالعه آزاد است و دانش آموز نباید تصور کند مطالعه فقط با هدف پاسخگویی به سوالات درسی است.

از خانواده‌ها می‌خواهم دست از سر بچه‌ها بردارند!

ناصری بیان کرد: ساماندهی کتاب‌های کمک درسی در بازار انجام نشده است و از خانواده‌ها میخواهم دست از سر دانش‌آموزان برداشته و آنها را به مطالعه کتاب‌های کمک درسی الزام نکنند. وقتی آموزش‌وپرورش تقاضا دارد حریم مدرسه را از قید کتاب‌های کمک درسی آزاد کنیم، نمی‌دانم چرا انقدر اصرار وجود دارد و به زور تبلیغات می‌‌خواهند کتاب‌‌های کمک درسی را به دانش‌آموزان ارائه دهند.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در دوره متوسطه دوم چون داستان کنکور را داریم و دانش‌آموزان به مهارت‌های تست زدن نیاز دارند که کتاب‌های کمک درسی آنها را آموزش داده است، گفت: دانش‌آموزان برای کنکور نیاز به آموزش‌های بیشتری دارند بنابراین باید این دوره را از بحث کتاب‌های کمک درسی استثناء کنیم اما در دوره ابتدایی کتاب‌های کمک درسی آسیب‌زا است چون یکی از سرگرمی‌ بچه‌ها مطالعه کتاب است و کتاب کمک درسی دانش‌آموز را از این لذت دور می‌کند و بر رقابت بین آنها می‌افزاید.بخش زیادی از کتاب‌های کمک درسی که خوانده می‌شود به سرعت فراموش و به تفهیم کمک نمی‌کنند در حقیقت تاثیر دوپینگی و کوتاه مدت دارند.

وی ادامه داد: انبوهسازی کتاب‌های کمک درسی نشان دهنده تجاری بودن آن است و گرنه دلیلی ندارد که این همه در رسانه‌ تبلیغ شوند.

ناصری بیان کرد: تمام بخش‌های آموزش‌وپرورش باید اتفاق نظر داشته باشند که سازمان پژوهش و دفتر انتشارات تکنولوژی‌های آموزشی، کتاب‌های کمک درسی استاندارد را معرفی می‌کند.  وزارت ارشاد اگر قرار است به آموزش‌وپرورش کمک کند باید به فهرست استانداردهای آموزش‌وپرورش توجه کند همچنین صداو سیما برای تبلیغ کتاب‌ها باید این موضوع را مدنظر قرار دهد.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت:‌ اگر مدرسه‌ای در دوره ابتدایی به معرفی کتاب‌‌های کمک درسی اقدام کند این کار تخلف است و خانواده‌ها می‌توانند به آموزش‌وپرورش مناطق گزارش دهند.

فروش کتاب و برگزاری آزمون مؤسسات خصوصی در تمام مدارس ممنوع شدنفوذ مافیای کنکور در میان مدعیان مبارزهآزمون‌ استاندارد مؤسسات خصوصی در مدارس را مافیا نمی‌دانیممبارزه نمایشی با مافیای کنکور

انتهای پیام/

مدرسه معرفی کتاب کنکور   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

واردات نهاده‌های کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شدعضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: بر اساس این مصوبه واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی و همچنین تجهیزات کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شد.
فارس واردات کشاورزی ارز 

  

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد محسن کوهکن عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مصوبات نشست عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: در جلسه عصر کمیسیون پیشنهادات الحاقی در بخش درآمدی لایحه بودجه کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس تصویب کمیسیون واردات بدون انتقال ارز در سال آینده مجاز شد و دولت می‌تواند تا سقف 4 درصد از این محل مالیات دریافت کند. این مصوبه منبع درآمدی…
خانه‌ملت واردات ارز بودجه 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارزامروز نرخ خرید دلار در بانک‌ها و معامله دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته و ث
خبرفوری قیمت یورو پوند 

  

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری‌ها مطرح نیستوزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو ا ست.
فارس یورو ارز 

  

مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است/65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستندرئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده که می تواند در کشور به عنوان استان نمونه مطرح شود
برنا شورای عالی مبارزه با پولشویی ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر 

  

حذف صفرهای پولی ملی در شرایط تورمی موفقیت‌آمیز نخواهد بودعضو کمیته ارزی اتاق ایران گفت: علی‌رغم ثبات نسبی در بازار ارز اما هنوز به لحاظ شرایط تورمی، امکان حذ
خبرفوری حذف صفر از پول ملی موفقیت اتاق بازرگانی 

  

دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا و ارزیابی ابعاد انسانی آنبرنامه زنده «مناظره باز» (Open Debate ) کانال سحر بالکان، امشب با دعوت ازهرو وان لایتم کارشناس سیاسی در استودیوی بروکسل و آندرا مریدا، هماهنگ کننده حزب سبز در کلورادوی آمریکا، موضوع دستگیری مجری و مستندساز ایرانی-آمریکایی پرس تی وی، مرضیه هاشمی در خاک آمریکا را مورد بحث قرار خواهد داد.
برنا نیویورک روزنامه دولت 

  

تلاش رئیس جمهور ایران در مبارزه با تروریسمملاقات رییس جمهوری ایران با رییس مجلس پاکستان، آداب و رسوم مردم گواتمالا درخصوص بدی ها و شرارت ها و تلاش ترامپ برای ممانعت از تجارت ایران با دیگر کشورهای جهان عنوان سه موضوع مورد بررسی در برنامه این هفته «نشر خبر» (press release) است.
برنا رئیس جمهور ایران تروریسم 

  

انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟!مجتبی رحیمی در “سازندگی” نوشت: اظهارات اخیر سید‌محمد موسوی خوئینی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی هاشمی رفسنجانی و بعد از آن درباره‌ی مصطفی چمران و امام موسی صدر، اگرچه سیاستمداران را به واکنش واداشت اما در این میان ورود برخی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و رفع و رجوع کردن آن اظهارات در نوع خود … نوشته انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟! اولین بار در انصاف نیوز پد...
انصاف‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس مجمع روحانیون مبارز 

  

بسته‌های اینترنت تلفن همراه ارزان می‌شودوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از پیگیری جدی کاهش بسته‌های اینترنت اپراتورها داد.
تسنیم اینترنت کاربران اینترنت تلفن