تسنیم   |  اجتماعی  |  

دولت از مناسک اربعین امسال چقدر "درآمد" کسب کرد

ستاد مرکزی اربعین اعلام کرده "دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه "درآمدی" به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!" آیا واقعیت اربعین امسال، موید این ادعای دولت است؟! در این گزارش به بررسی مستندات این مسئله می‌پردازیم.

دولت از مناسک اربعین امسال چقدر "درآمد" کسب کرد

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مراسم اربعین حسینی امسال نیز با حضور بیش از 2 میلیون نفر از زائران کشورمان به اتمام رسید و اکنون فرصت مناسب‌تری برای بررسی نقاط ضعف و نارسایی‌ها برگزاری مناسک اربعین امسال و برخی نامهربانی‌ها با زائران حسینی و نگاه احیاناً درآمدی دولت از این مناسک است.

متاسفانه با وجودی که چندین سال از تشکیل "ستاد مرکزی اربعین" با مشارکت وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط با هدف سهیل سفر زائران اربعین می‌گذرد، در سال جاری نیز شاهد نارسایی‌ها و ناهماهنگی‌های بسیار آزاردهنده‌ای بودیم؛ به گونه‌ای که زائران میلیونی اربعین امسال در برخی موارد به واسطه همین مشکلات متحمل رنج‌ها و زحمات مضاعفی شدند.

در وهله نخست، "نحوه تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین امسال" بسیار اسف‌بار بود به‌گونه‌ای که با وجود فرصت یک ساله دولت برای برنامه‌ریزی برای تامین و پرداخت سریع و آسان ارز زائران اربعین، ستاد مرکزی اربعین و بانک مرکزی تنها کمتر از 10 روز مانده به روز اربعین حسینی، به فکر تامین دینار مورد نیاز زائران و تعبیه راهکار اجرایی پرداخت آن افتادند! در حالیکه بخش زیادی از زائرانی پیش از این تاریخ با توجه به زمان سفر خود مجبور به خرید دینار عراقی با بهای گزاف از بازار آزاد شده بودند و عملاً ارز دولتی اعلامی، حکم نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب را پیدا کرد.

اما عملکرد بسیار ضعیف دولت و بانک مرکزی در نحوه پرداخت 100 هزار دینار درنظر گرفته شده به ازای هر زائر به قیمت 9.6 تومان نیز تاسف‌بار بود به گونه‌ای که زائران اربعینی که از طریق پیام‌رسان "بله" در داخل کشورمان معادل ریالی ارز مورد نیاز خود را پرداخت کرده بودند، برای دریافت دینار خود به چند شعبه محدود و معدود در نجف، کربلا و کاظمین ارجاع داده شدند و در نهایت صحنه‌های بسیار دردناکی از ازدحام، معطلی بسیاربسیار طولانی زائران و تحقیر و داد و فریاد برای دریافت دینار در خاک عراق آن هم در جلوی انظار هزاران عراقی خلق شد و مایه تاسف و شرمساری تمام هموطنان و زائران کشورمان ...

ساعت‌ها معطلی زائران اربعین در صف فقط برای 150هزار تومان مابه‌التفاوت ارز دولتی!

از دیگر بخش‌های آزاردهنده در برگزاری مراسم اربعین امسال می‌تـ‌وان به نوع مواجهه و برخورد بخش‌های دولتی از جمله استانداریها و فرمانداریهای در استانهای منتهی به مرزهای خروجی به عراق اشاره داشت؛ هر ساله بخش زیادی از وظیفه خدمات‌دهی به زائران میلیونی اربعین حسینی در داخل کشورمان به‌ویژه در مناطق مرزی پیش از ورود به خاک عراق به عهده موکب‌ها و هیئات ایرانی است که در آستانه اربعین حسینی از نقاط مختلف کشور به همراه تجهیزات، امکانات و "نیروهای تبرعی" خود عازم مرزهایی مانند مهران، شلمچه و چزابه می‌شوند تا با برپایی موکب، سهمی در تسهیل سفر و کاستن از رنج سفر زائران اربعین داشته باشند و در صورت عدم حضور و فعالیت این دسته از موکب‌های خودجوش مردمی در کنار عدم تحرک و خدمات‌رسانی حداقلی بخش‌های دولتی، شاهد مشکلات و رنج مضاعف زائران اربعین خواهیم بود.

اما امسال نوع برخورد استانداریها و فرمانداری‌های برخی مناطق مرزی واقعاً جای تاسف داشت به‌گونه‌ای که با وجود تاکید چندباره "ستاد مرکزی اربعین" مبنی بر اینکه "دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند" اما متاسفانه بر خلاف این ادعا، شاهد نگاهی کاملا مبتنی بر کسب درآمد از فرصت اربعین از سوی برخی مسئولان دولتی به‌ویژه در استانداری و فرمانداری مناطق مرزی همجوار با عراق بودیم!

در توضیح این مسئله فقط به طور نمونه به هزینه‌های گزافی که توسط فرمانداری مهران از موکب‌های خدماتی مستقر در نقطه سفر مرزی مهران دریافت شده اشاره می‌کنیم.

امسال از برخی موکب‌‌هایی که قصد برپایی موکب خدمات‌دهی به زائران اربعین در مرز مهران به‌ویژه بعد از پل زائر داشتند، مبالغ کلانی برای دایر کردن موکب‌ دریافت شد؛ آن هم موکب‌هایی که خدمات رایگانی مانند توزیع آب معدنی، سربند، پیکسل‌های مذهبی، کلاه، نرم‌افزار‌های ویژه زیارت اربعین و... را بر عهده داشتند.

از برخی از این موکب‌ها بابت انشعاب برق مورد نیاز موکب مبلغ 5 میلیون تومان برای نصب کنتور دریافت شد و هزینه برق مصرفی موکب هم بر اساس میزان مصرف کنتور در انتها از موکب‌داران اخذ شد!

برخی از مرکب‌داران برای تأمین آب مورد نیاز موکب خود  تقاضای یک انشعاب آب لوله‌کشی داشتند که در نهایت مجبور به  پرداخت مبلغ 3 میلیون تومان برای یک انشعاب آب شدند و بهای آب مصرفی موکب نیز جداگانه محاسبه و از آنها اخذ شد!

برای تامین "داربست" موکب نیز از سوی فرمانداری مهران اعلام شد که موکب‌داران، داربست موکب‌های خود را صرفا باید از فلان شرکت خدماتی خاص طرف قرارداد با ... تأمین کنند و در نهایت برخی موکب‌داران مجبور به پرداخت مبلغ 10 میلیون تومان برای داربست یک موکب با متراژ حدود  170 متر شدند!

نکته تأسف‌بار اینکه مسئولان استانی حتی برای وانتی که روزانه اقلام مصرفی موکب مستقر در بعد از پل زائر را تامین می‌کرد نیز اقدام به صدور "کارت تردد" کرده‌ و برای صدور این کارت نیز مبلغ 50 تا تا 300 هزار تومان از موکب‌داران دریافت شد!

حال با این اوصاف آیا باز هم می‌توانیماین گفته "ستاد مرکزی اربعین" را باور کنیم که"دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!"

سنگ‌اندازی مسئولان دولتی در مسیر خدمات‌دهی رایگان موکب‌‌ها به زائران اربعین

تاسف‌بارتر اینکه امسال حتی اتوبوس‌های شهری که وظیفه انتقال زائران از پارکینگ‌های تعبیه شده در شهرهای مرزی به پایانه مهران را برعهده داشتند ـ مسیر بسیار کوتاهی که هر اتوبوس آن را در 10 دقیق طی می‌کرد ـ به ازای هر زائر مبلغ 3000 تومان دریافت شد و وقتی این مبلغ دریافتی 3000 تومانی را در تعداد میلیونی زائران اربعین ضرب کنیم، به عدد نجومی درآمد دولت فقط از بایت دریافت کرایه از همین اتوبوس‌ها می‌رسیم؛ اتوبوس‌هایی که سال‌های گذشته همین وظیف را به صورت رایگان برعهده داشتند ...

البته نباید از هزینه اجباری بیمه و خدمات هلال احمر به ازای هر زائر اربعین به همراه هزینه ویزای دریافتی از طریق سایت "سماح" نیز غافل شد! (اگر این مبلغ را 20 هزار تومان به ازای هر زائر اربعین در نظر بگیریم و تعداد 2 میلیون زائر ثبت‌نامی در سامانه سماح را محاسبه کنیم به عدد نجومی 4000000000 میلیارد تومان می‌رسیم!)

حال بگذریم از مبالغی که هر زائر اربعین باید بابت عوارض خروج از کشور در گیت‌های خروجی از فرودگاه‌های کشور به مقصد نجف یا بغداد هم پرداخت کند. 

از سوی دیگر، امسال کاهش ارزش پولی ملی به واسطه عملکرد "دولت تدبیر و امید" و رسیدن نرخ دلار به بیش از 14 هزار تومان و کاهش شدید قدرت خرید زائران اربعین در عراق هم باعث شد که عملاً در سال جاری میزان خرید سوغات زائران در عراق به "صفر" برسد و البته همین مسئله فرصتی برای دایر کردن بازارچه‌ها و غرفه‌هایی با مدیریت دولتی در نقاط صفر مرزی مانند شهر مهران شد تا زائران پس از بازگشت به کشور سوغات مورد نیاز خود را از این غرفه‌ها تامین و  سود و درآمد سرشاری را عاید بخش‌های دولتی چرخاننده این واحد‌های فروشگاهی موقت کنند!

انتهای پیام/

ارز دولتی دولت عوارض خروج از کشور   اخبار برگزیده
  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

زینک ارزان هنوز در بازار توزیع نشده استرئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران با اشاره به طرح قیمت زینک در بازار گفت: زینکی که اکنون پیش‌خرید می‌شود هنوز در بازار توزیع نشده و معمولا پس از اختصاص ارز حدود سه ماه زمان لازم است تا زینک‌ها به بازار تزریق شوند.
ایبنا تهران قیمت تعاونی 

  

پزشکان از پرداخت مالیات مستثنی نیستند/مبارزه با فرار مالیاتی هیچ استثنائی نداردعضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر موافقت اکثریت اعضای کمیسیون با الزام پزشکان به نصب کارت خوان در مطب و پرداخت 10 درصد از دستمزدشان بابت مالیات،گفت: پزشکان از پرداخت مالیات مستثنی نیستند و باید متناسب با درآمدهای خود مالیات دهند.
فارس مالیات 

  

انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی/ احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای 5 کشور/ حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظاماحتمال جنگ هسته‌ای از سوی اسرائیل، انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی، احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای 5 کشور، حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص، حضور بطحائی و غلامی در کمیسیون آموزش، بررسی آخرین تحولات بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس، حضور اردکانیان و حجتی در کمیسیو...
ایلنا جامعه روحانیت مبارز سازمان تامین اجتماعی خصوصی سازی 

  

اکثر معاونت های ناجا در بحث مبارزه با مواد مخدر حضور فعال داشته اندفرمانده کل ناجا گفت: بجز معاونت مبارزه با مواد مخدر، اکثر معاونت های ناجا در بحث مبارزه با مواد حضوری فعال داشته اند.
موج‌نیوز قاچاق مواد مخدر مواد مخدر درمان 

  

زردپوشان توانستند فاصله خود با بایرن مونیخ را حفظ کنند.
نود دورتموند بایرن مونیخ بایرن 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 29 دیاقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در نخستین روز این هفته به‌رغم ریزش شدید اولیه در زمان بازگشایی، در ادامه روز روی مدار صعودی حرکت کرد و قیمت‌ها باز هم افزایش یافتند. سکه در آستانه 4 میلیونی شدن قرار گرفت و طلای آب‌شده از میانه کانال 1.5 میلیونی عبور کرد و به سطوح بالاتر دست یافت. دلار نیز در نیمه بالای کانال 11 هزار تومانی واقع شد.
خودروتک بازار طلا و ارز بازار تهران ارز 

  

جبران کم آبی در گرو استحصال آب های نامتعارف استکاشان - ایرنا - پدر علم کویرشناسی ایران، وضعیت آب در کشور را بسیار بحرانی دانست و گفت: برای جبران این کم آبی باید مانند سایر کشورها به دنبال آب های غیرمتعارف از جمله فاضلاب خانگی و پساب صنعتی باشیم.
ایرنا درخت پدر انتقال آب 

  

صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات و ارز نمی‌شوددادستان تهران گفت: صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات، وام و ارز نخواهد بود بنابراین دستگاه‌های دولتی برای پرداخت تسهیلات توانایی، اعتبارسنجی مالی و صلاحیت شرکت را مورد بررسی قرار دهند.
ایلنا وام قوه قضاییه دارو 

  

ارزیابی مشاور سیاسی رئیس جمهوری از نشست ضد ایرانی لهستانحمید ابوطالبی با انتشار رشته توئیت هایی به بررسی اهداف نشست ضد ایرانی در لهستان پرداخت.
فارس مشاور لهستان حمید ابوطالبی 

  

صراط: وقوع حوادث، اجتناب ناپذیر است اما می توان با برنامه ریزی صحیح، افزایش ضریب ایمنی و بهره گیری از ابزار هشداردهنده و تکنولوژی روز دنیا، اثرات منفی خسارات را تا حدود بسیاری کاهش داد. به گزارش نبض بازار ، دکتر غلامرضا سلیمانی که در جمع مدیران و اعضای انجمن ارزیابان خسارت، سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: پوشش ریسک و ایجاد امنیت و اعتماد، دو ماموریت اصلی صنعت بیمه به شمار می…
صراط بیمه بیمه مرکزی سرمایه