تسنیم   |  اجتماعی  |  

دولت از مناسک اربعین امسال چقدر "درآمد" کسب کرد

ستاد مرکزی اربعین اعلام کرده "دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه "درآمدی" به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!" آیا واقعیت اربعین امسال، موید این ادعای دولت است؟! در این گزارش به بررسی مستندات این مسئله می‌پردازیم.

دولت از مناسک اربعین امسال چقدر "درآمد" کسب کرد

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مراسم اربعین حسینی امسال نیز با حضور بیش از 2 میلیون نفر از زائران کشورمان به اتمام رسید و اکنون فرصت مناسب‌تری برای بررسی نقاط ضعف و نارسایی‌ها برگزاری مناسک اربعین امسال و برخی نامهربانی‌ها با زائران حسینی و نگاه احیاناً درآمدی دولت از این مناسک است.

متاسفانه با وجودی که چندین سال از تشکیل "ستاد مرکزی اربعین" با مشارکت وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط با هدف سهیل سفر زائران اربعین می‌گذرد، در سال جاری نیز شاهد نارسایی‌ها و ناهماهنگی‌های بسیار آزاردهنده‌ای بودیم؛ به گونه‌ای که زائران میلیونی اربعین امسال در برخی موارد به واسطه همین مشکلات متحمل رنج‌ها و زحمات مضاعفی شدند.

در وهله نخست، "نحوه تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین امسال" بسیار اسف‌بار بود به‌گونه‌ای که با وجود فرصت یک ساله دولت برای برنامه‌ریزی برای تامین و پرداخت سریع و آسان ارز زائران اربعین، ستاد مرکزی اربعین و بانک مرکزی تنها کمتر از 10 روز مانده به روز اربعین حسینی، به فکر تامین دینار مورد نیاز زائران و تعبیه راهکار اجرایی پرداخت آن افتادند! در حالیکه بخش زیادی از زائرانی پیش از این تاریخ با توجه به زمان سفر خود مجبور به خرید دینار عراقی با بهای گزاف از بازار آزاد شده بودند و عملاً ارز دولتی اعلامی، حکم نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب را پیدا کرد.

اما عملکرد بسیار ضعیف دولت و بانک مرکزی در نحوه پرداخت 100 هزار دینار درنظر گرفته شده به ازای هر زائر به قیمت 9.6 تومان نیز تاسف‌بار بود به گونه‌ای که زائران اربعینی که از طریق پیام‌رسان "بله" در داخل کشورمان معادل ریالی ارز مورد نیاز خود را پرداخت کرده بودند، برای دریافت دینار خود به چند شعبه محدود و معدود در نجف، کربلا و کاظمین ارجاع داده شدند و در نهایت صحنه‌های بسیار دردناکی از ازدحام، معطلی بسیاربسیار طولانی زائران و تحقیر و داد و فریاد برای دریافت دینار در خاک عراق آن هم در جلوی انظار هزاران عراقی خلق شد و مایه تاسف و شرمساری تمام هموطنان و زائران کشورمان ...

ساعت‌ها معطلی زائران اربعین در صف فقط برای 150هزار تومان مابه‌التفاوت ارز دولتی!

از دیگر بخش‌های آزاردهنده در برگزاری مراسم اربعین امسال می‌تـ‌وان به نوع مواجهه و برخورد بخش‌های دولتی از جمله استانداریها و فرمانداریهای در استانهای منتهی به مرزهای خروجی به عراق اشاره داشت؛ هر ساله بخش زیادی از وظیفه خدمات‌دهی به زائران میلیونی اربعین حسینی در داخل کشورمان به‌ویژه در مناطق مرزی پیش از ورود به خاک عراق به عهده موکب‌ها و هیئات ایرانی است که در آستانه اربعین حسینی از نقاط مختلف کشور به همراه تجهیزات، امکانات و "نیروهای تبرعی" خود عازم مرزهایی مانند مهران، شلمچه و چزابه می‌شوند تا با برپایی موکب، سهمی در تسهیل سفر و کاستن از رنج سفر زائران اربعین داشته باشند و در صورت عدم حضور و فعالیت این دسته از موکب‌های خودجوش مردمی در کنار عدم تحرک و خدمات‌رسانی حداقلی بخش‌های دولتی، شاهد مشکلات و رنج مضاعف زائران اربعین خواهیم بود.

اما امسال نوع برخورد استانداریها و فرمانداری‌های برخی مناطق مرزی واقعاً جای تاسف داشت به‌گونه‌ای که با وجود تاکید چندباره "ستاد مرکزی اربعین" مبنی بر اینکه "دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند" اما متاسفانه بر خلاف این ادعا، شاهد نگاهی کاملا مبتنی بر کسب درآمد از فرصت اربعین از سوی برخی مسئولان دولتی به‌ویژه در استانداری و فرمانداری مناطق مرزی همجوار با عراق بودیم!

در توضیح این مسئله فقط به طور نمونه به هزینه‌های گزافی که توسط فرمانداری مهران از موکب‌های خدماتی مستقر در نقطه سفر مرزی مهران دریافت شده اشاره می‌کنیم.

امسال از برخی موکب‌‌هایی که قصد برپایی موکب خدمات‌دهی به زائران اربعین در مرز مهران به‌ویژه بعد از پل زائر داشتند، مبالغ کلانی برای دایر کردن موکب‌ دریافت شد؛ آن هم موکب‌هایی که خدمات رایگانی مانند توزیع آب معدنی، سربند، پیکسل‌های مذهبی، کلاه، نرم‌افزار‌های ویژه زیارت اربعین و... را بر عهده داشتند.

از برخی از این موکب‌ها بابت انشعاب برق مورد نیاز موکب مبلغ 5 میلیون تومان برای نصب کنتور دریافت شد و هزینه برق مصرفی موکب هم بر اساس میزان مصرف کنتور در انتها از موکب‌داران اخذ شد!

برخی از مرکب‌داران برای تأمین آب مورد نیاز موکب خود  تقاضای یک انشعاب آب لوله‌کشی داشتند که در نهایت مجبور به  پرداخت مبلغ 3 میلیون تومان برای یک انشعاب آب شدند و بهای آب مصرفی موکب نیز جداگانه محاسبه و از آنها اخذ شد!

برای تامین "داربست" موکب نیز از سوی فرمانداری مهران اعلام شد که موکب‌داران، داربست موکب‌های خود را صرفا باید از فلان شرکت خدماتی خاص طرف قرارداد با ... تأمین کنند و در نهایت برخی موکب‌داران مجبور به پرداخت مبلغ 10 میلیون تومان برای داربست یک موکب با متراژ حدود  170 متر شدند!

نکته تأسف‌بار اینکه مسئولان استانی حتی برای وانتی که روزانه اقلام مصرفی موکب مستقر در بعد از پل زائر را تامین می‌کرد نیز اقدام به صدور "کارت تردد" کرده‌ و برای صدور این کارت نیز مبلغ 50 تا تا 300 هزار تومان از موکب‌داران دریافت شد!

حال با این اوصاف آیا باز هم می‌توانیماین گفته "ستاد مرکزی اربعین" را باور کنیم که"دولت و دستگاه‌های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به‌هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!"

سنگ‌اندازی مسئولان دولتی در مسیر خدمات‌دهی رایگان موکب‌‌ها به زائران اربعین

تاسف‌بارتر اینکه امسال حتی اتوبوس‌های شهری که وظیفه انتقال زائران از پارکینگ‌های تعبیه شده در شهرهای مرزی به پایانه مهران را برعهده داشتند ـ مسیر بسیار کوتاهی که هر اتوبوس آن را در 10 دقیق طی می‌کرد ـ به ازای هر زائر مبلغ 3000 تومان دریافت شد و وقتی این مبلغ دریافتی 3000 تومانی را در تعداد میلیونی زائران اربعین ضرب کنیم، به عدد نجومی درآمد دولت فقط از بایت دریافت کرایه از همین اتوبوس‌ها می‌رسیم؛ اتوبوس‌هایی که سال‌های گذشته همین وظیف را به صورت رایگان برعهده داشتند ...

البته نباید از هزینه اجباری بیمه و خدمات هلال احمر به ازای هر زائر اربعین به همراه هزینه ویزای دریافتی از طریق سایت "سماح" نیز غافل شد! (اگر این مبلغ را 20 هزار تومان به ازای هر زائر اربعین در نظر بگیریم و تعداد 2 میلیون زائر ثبت‌نامی در سامانه سماح را محاسبه کنیم به عدد نجومی 4000000000 میلیارد تومان می‌رسیم!)

حال بگذریم از مبالغی که هر زائر اربعین باید بابت عوارض خروج از کشور در گیت‌های خروجی از فرودگاه‌های کشور به مقصد نجف یا بغداد هم پرداخت کند. 

از سوی دیگر، امسال کاهش ارزش پولی ملی به واسطه عملکرد "دولت تدبیر و امید" و رسیدن نرخ دلار به بیش از 14 هزار تومان و کاهش شدید قدرت خرید زائران اربعین در عراق هم باعث شد که عملاً در سال جاری میزان خرید سوغات زائران در عراق به "صفر" برسد و البته همین مسئله فرصتی برای دایر کردن بازارچه‌ها و غرفه‌هایی با مدیریت دولتی در نقاط صفر مرزی مانند شهر مهران شد تا زائران پس از بازگشت به کشور سوغات مورد نیاز خود را از این غرفه‌ها تامین و  سود و درآمد سرشاری را عاید بخش‌های دولتی چرخاننده این واحد‌های فروشگاهی موقت کنند!

انتهای پیام/

ارز دولتی دولت عوارض خروج از کشور   اخبار برگزیده
  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  اخبار داغ
  

اخذ مالیات از سوداگران بازار سکه، ارز و خودرو فراموش شد؟دستور رئیس جمهور برای برخورد مالیاتی با سوداگران منجر به ارائه پیشنهاد سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگری بازار سکه، ارز و خودرو شد اما طبق گفته رئیس این سازمان، این کار در معاونت اقتصادی رئیس جمهور متوقف است.
فارس مالیات ارز رئیس جمهور 

  

دولت با تغییر نرخ ارز، کسری بودجه خود را می‌پوشاند/کمک دولت به مؤسسات مالی و پولی از جیب مردماستاد دانشگاه علامه با بیان اینکه دولت نقش مهمی در بالا بردن نرخ ارز داشت، گفت: صحبت‌های رئیس جمهور مؤید همین موضوع است و نیازی نیست که اقتصاددانان در مورد کاهش ارزش پول ملی اظهارنظر کنند.
فارس دولت نرخ ارز ارز 

  

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکردبجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بارشهای دیشب تاثیری بر میزان آب سد بارزو شیروان نداشت و مخزن این سد همچنان خالی است.
ایرنا ایرنا خبرنگار 

  

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کردشیراز-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه های سال های 91 و 95 سازمان امور مالیاتی کشور راجع به شمول مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر ارز صادرات کالا و خدمات ابطال شد.
ایرنا دیوان عدالت اداری مالیات ارز 

  

ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهرانوزیر امور خارجه با ابراز خرسندی نسبت به میزبانی از هیات عراقی در ایران تاکید کرد که اولویت دو کشور، «منطقه» است.
ایلنا محمدجواد ظریف سفر رئیس جمهور 

  

آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی ارزیابی می شودبیرجند- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برای ارزیابی ثبت جهانی آسبادها به این استان سفر کردند.
ایرنا جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ایرنا 

  

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟نمایندگان مجلس معتقدند، برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای کشور با رمز پولشویی، می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند.
فارس 

  

همایش ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد در انزلی آغاز شدرشت - ایرنا - سومین گردهمایی منطقه ای معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ( منطقه 4 کشور) به مدت دو روز به میزبانی گیلان در شهرستان بندر انزلی آغاز به کار کرد.
ایرنا استاندارد ایرنا ایران