150 هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه تصویب شد

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون تلفیق سال 1400 از افزایش میزان حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه سال آینده خبر داد.

150 هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه تصویب شد

اعتمادآنلاین| مجتبی یوسفی، درباره روند بررسی لایحه بودجه سال 1400 که پس از اصلاحیه دولت مجدداً به صحن مجلس بازگشته است، گفت: ابتدا باید بگویم دلیل این که نمایندگان به لایحه‌ای که از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود رأی ندادند این بود که آنان مشاهده کردند آن لایحه عملا تحقق ناپذیر است؛ یعنی در بخش‌های منابع اتفاقی رخ نمی‌داد اما مصارف صورت می‌گرفت که این خودش ایراد بزرگی برای بودجه یک کشور است.

 

این عضو کمیسیون تلفیق سال 1400 ادامه داد: در بحث فروش نفت، دولت فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه را در نظر داشت یا در بحث اوراق عملاً استقراض از دولت آینده بود و در بخش افزایش  اعتبارات عمرانی که در سال گذشته 17 درصد بود و بر اساس برنامه ششم توسعه باید 30 تا 35 درصد در سال آخر برسد که در این بودجه لحاظ نشده بود.

وی ادامه داد: بحث بعدی که منجر به رد بودجه توسط نمایندگان شد عدم شفافیت هزینه‌های درآمدی و هزینه‌هایی بود که برای هر کشور بسیار مهم است.

 

یوسفی گفت: در لایحه اصلاح شده بودجه سال 1400 که از سوی دولت به مجلس ارسال شد  سهم فروش نفت از 2 میلیون و 300 هزار بشکه به حدود یک و نیم میلیون بشکه رسیده، همچین در بحث هزینه‌های دولت با کاهش  40 هزار میلیارد تومانی  روبه‌رو هستیم. 

 

وی افزود: در لایحه ابتدایی که از سوی دولت به مجلس ارائه شد، 53 هزار میلیارد تومان برداشت مازاد از صندوق توسعه ملی پیش بینی شده بود که در اصلاحیه انجام شده این رقم عملا کاهش پیدا کرد. در خصوص اعتبارات عمرانی هم باید بگویم 6هزار میلیارد تومان به اعتبارات گذشته افزوده شد.

 

نماینده مردم اهواز و باوی با بیان این که ارز مهم‌ترین مسئله ما در بررسی بودجه سال آینده بود، اظهار داشت: یکی از موضوعات جدی که نمایندگان و کمیسیون تلفیق بر آن تاکید دارند توزیع ارز 4هزار و 200 تومانی بود که در 3 سال گذشته 51 میلیارد دلار توزیع کردیم تا نهادهای دامی، اقلام اساسی و دارو گران نشود اما متاسفانه شاهد بودیم  با دادن این ارز تمامی این موارد گران شدند و تولید کننده و مصرف کننده با یک افزایش قیمت سرسام آوری رو به رو شدند.

 

این عضو کمیسیون تلفیق سال 1400 مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: به دلیل آن که دولت اصرار داشت ارز 4 هزار و 200 تومانی باشد و گفته بود که اگر این ارز برداشته شود اقلام گران خواهد شد ما در حال یک اتمام حجت با دولت هستیم که در صورت دادن ارز ترجیحی به یا همان 4 هزار و 200 تومانی اقلام گران تر نشود و تاکید هم کرده‌ایم نظارت‌مان را بیشتر خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم دوباره این ارز محل رانت شود.

 

وی ادامه داد: مطلب بعدی که نمایندگان بر روی آن تاکید دارند بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان مخصوصا بازنشستگان تامین اجتماعی بود که ما در این بخش یک افزایش 60 هزار میلیارد تومانی را در نظر گرفتیم و این رقم را از 90 هزار میلیارد تومان به 150 هزار میلیارد تومان رساندیم تا کمکی  به بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری و کشوری شود.

 

نماینده اهواز و باوی افزود: در بحث افزایش حقوق مدیران هم دولت 22 برابر پیش بینی کرده بود که ما در کمیسیون تلفیق آن را کاهش دادیم و به 15 درصد رساندیم . اصلاحیه دیگری که انجام دادیم برای پرداخت مالیات ها از سوی تولید کنندگان و کسبه بود که آن را از 25 درصد به 20 درصد رساندیم تا کمکی شود به آن ها که در این وضعیت کرونای که بازار را بهم ریخته است.

 

منبع: ایلنا

لایحه بودجه بودجه اهواز   اخبار برگزیده
  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  

محسن رضایی: همه چیز 10 برابر شد به جز یارانهدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قدرت خرید 1000 تومان امروز به 150 تومان سال 92 افول کرده و پول بی‌جان شده است تاکید کرد که طی این سال‌ها همه چیز جز یارانه، 10 برابر شد.
مثلث محسن رضایی بهاره رهنما یارانه 

  

خبر بد برای وانتی ها | سهمیه بنزین کاهش یافتصاحبان خودرو‌های وانت‌‌بار و نیسان از کاهش 30 تا 50 لیتری سهمیه سوخت خود از ابتدای اسفند ماه خبر می‌دهند.
خودروتک شهرداری ها سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

تشکیل پرونده قضایی در دادسرای نظامی سیستان و بلوچستان به دنبال حوادث اخیر در سراوانبه دنبال وقوع حوادث اخیر در گذر مرزی با کشور پاکستان دادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان از تشکیل پرونده ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خبر داد.
ایلنا استان سیستان و بلوچستان نیروهای مسلح پاکستان 

  

خبرگزاری رویترز اعلام کرد به نامه‌ای دست یافته که در آن ایران تهدید کرده در صورتی که در جلسه آتی شورای حکام موضع ضد ایرانی واشنگتن از سوی اعضا پیش برده شود، به توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌دهد.
نامه نیوز سازمان ملل ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

سخنگوی ستاد کرونا: مشکل فقط مرزهای عراق نیست؛ موارد زیادی از ورود بیماران از امارات داشته ایمسخنگوی ستاد کرونا درباره کنترل مرزهای کشور گفت: تنها مشکل مرزهای عراق نیست؛ تاکنون موارد زیادی از ورود بیماران را از امارات هم شاهد بوده‌ایم‌.
۵۵ آنلاین عراق هواپیما ویروس 

  

بیانیه مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در حمایت از توافق ایران با آژانس بین‌المللى انرژى اتمیمجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در حمایت از توافق ایران با آژانس بین‌المللى انرژى اتمی بیانیه‌ای صادر کردند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی ایران انرژی 

  

عطریانفر: «جهانگیری» بی‌تردید جزو گزینه‌های انتخاباتی ماستعضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: اگر اصلاح‌طلبان از معرفی نامزد ذاتی خود محروم شوند ممکن است کسی که از نظر مواضع به ما نزدیکتر باشد را حمایت کنیم؛ «علی لاریجانی» از جمله چهره‌هایی است که می‌توان درباره او بحث کرد و تصمیم گرفت.
فردا محمد عطریانفر اسحاق جهانگیری حزب کارگزاران 

  

اولیانوف: جلسه شورای حکام آژانس با تمرکز بر موضوع ایران برگزار می‌شودنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی ضمن اشاره به برگزاری جلسه شورای حکام آژانس در روز دوشنبه، تاکید کرد اطمینان از پیش بردن مباحث به گونه‌ای که بر تلاش‌ها برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد وظیفه همه اعضای این نهاد است.
مملکت‌آنلاین آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران روسیه 

  

قبل از عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟هرسال با شروع اسفند، بازار خودرو در شب عید داغ می‌شود امسال اما وضعیت کمی متفاوت است و نوسان قیمت دلار و دورنمای مبهم اقتصاد کشور موجب شده است که مشتریان بازار خودرو برای خرید دچار تردید شوند.
خودروتک بازار خودرو خودرو نوروز 

  

جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 + جزئیاتجدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 را در اینفوگرافیک زیر ببینید؛ جایی که درآمد 251 هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات در لایحه بودجه سال 1400 پیش بینی شده است.
مستقل‌آنلاین مالیات درآمد دولت 

  

مبتلایان به کرونا بعد از 6 ماه دچار این مشکل می شوندخستگی، درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی اثرات طولانی مدت شناخته شده‌ی ویروس کرونا است؛ در این بین دانشمندان با تحقیقات جدید خود یکی دیگر از اثرات جدید طولانی مدت این ویروس را شناسایی کردند.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ماه آکادمی علوم 

  

پرسپولیس باید مقتدرانه قهرمان شودمحمدخانی: پرسپولیس نباید مغرور شود/ این تیم باید قهرمان شود
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال زمین 

  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  اخبار داغ
  

بورس در آستانه رکودی پایداراولین هفته اسفندماه سال 99 در حالی پایان یافت که با افت 6/ 2 درصدی روبرو شد ، ارزش معاملات رو به نزول گذاشت و در مقابل بر صف‌های فروش افزوده شد...
گسترش بانک مرکزی بانک پتروشیمی 

  

هشدار ؛میزان مرگ و میرهای کرونایی از پیک قبلی بیشتر استاقتصادنیوز : عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه اینطور نیست که بگوییم ویروس جهش یافته فقط جوانان را درگیر کرده و سایر افراد را مبتلا نمی کند، گفت: در تهران آمار بیماران سرپایی در حال افزایش است. بعد از افزایش بیماران در بخش سرپایی حدود دو هفته طول می کشد تا این افزایش به بخش بستری هم تسری یابد.
اقتصادنیوز مرگ جوانان ویروس 

  

روایت سه موج کرونا در تهران/ نقطه قوت بیمارستان ها نادر توکلی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به دستاوردهای بیماری کرونا در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: از دستاوردهای این دوران می‌توان به تعامل بین 175 بیمارستان شهر تهران اشاره کرد. وی افزود: برای اولین بار در این دوران مرزبندی دانشگاه کنار گذاشته شد و شبکه‌های ارجاع و هماهنگی شکل گرفت. اتفاقی که سال‌ها به دنبال آن بودیم و حالا در این دوران به وقوع پیوست. توکلی ادامه داد: در شهر تهران…
مهر درمان تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

روز بد بورس های جهانبیشتر شاخص های مهم بورسی جهان ریزش کردند.
۵۵ آنلاین بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

روزی چند نفر در کشور تست کرونا می دهنداقتصادنیوز : سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مجموع تست‌های PCR و آنتی‌ژنی رپید تستی که در کشور انجام می‌شود، هنوز کمتر از 60 هزار تست در روز است، گفت: تست‌های تشخیصی رپید آنتی ژن در شبکه بهداشتی کشور به صورت رایگان انجام می‌شوند.
اقتصادنیوز دارو ژن رایگان 

  

همه چیز درباره کرونای نیویورکی/ اینفوگرافیبه نظر می رسد کرونای نیویورکی از کرونای انگلیسی هم قوی تر است. در این اینفوگرافی مروری بر ویژگی های
خبرفوری ویروس سلامت 

  

هشدار؛ مردم فریب تبلیغات داروی ضد انگل برای درمان کرونا را نخورند/شرکت‌های داروسازی برای فروش خود بر داروخانه‌ها فشار می‌آورند/ رمدسیویر تاثیری بر مرگ و میر بیماران کرونایی نداردمصطفی قانعی گفت: به مردم توصیه می‌کنم اصلا فریب تبلیغات داروی ضدانگل یا ضدشپش را نخورند و از این دارو برای درمان کرونا استفاده نکنند.
برنا تبلیغات درمان داروخانه 

  

این تست کرونا در کشور رایگان استسخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مجموع تست‌های PCR و آنتی‌ژنی رپید تستی که در کشور انجام می‌شود، هنوز کمتر از 60 هزار تست در روز است، گفت: تست‌های تشخیصی رپید آنتی ژن در شبکه بهداشتی کشور به صورت رایگان انجام می‌شوند.
اقتصادنیوز رایگان دارو ژن 

  

کرونا در ناوگان پنجم آمریکاستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده تایید کرد که شماری از ملوانان دو ناو نظامی از ناوگان پنجم این کشور در بحرین به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
برنا بحرین ویروس 

  

امتناع نظامیان آمریکا از تزریق واکسن کرونابرخی رسانه های آمریکایی اعلام کردند گزارش منتشر نشده پنتاگون حکایت از ان دارد که 75 درصد ارتشیان آمریکایی از تزریق واکسن کرونا امتناع می کنند.
گسترش رسانه پنتاگون واکسیناسیون 

  

ریزش شاخص‌های اصلی بورس جهاندر وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص وال استریت 

  

اخبار مهم بورسی | تردیدهای هسته ای دوچندان شد؟اقتصادنیوز: پس از حمله امریکا به مواضع برخی گروه‌های مقاومت در سوریه حالا برخی تردیدها درباره احیای سریع برجام بیشتر شده است.
اقتصادنیوز هسته ای سوریه