گسترش   |  سیاسی  |  

روز حساس مذاکرات در وین

تا ساعاتی دیگر وین میزبان نمایندگان کشورهای ایران و 1+4 است. گفت‌وگوهایی که به دلیل حضوری بودن و زمزمه هایی مبنی بر رفع تحریم‌ها و بازگشت امریکا به برجام داغ شده و رسانه‌های مختلف جهان منتظر هستند تا خبرهای مهمی را از وین مخابره کنند.

روز حساس مذاکرات در وین

تا ساعاتی دیگر وین پایتخت اتریش پس از ماه‌ها میزبان نمایندگان کشورهای ایران و 1+4 است تا برای نخستین بار بعد از شیوع کرونا در جهان به صورت حضوری گفت‌وگوهای خود را انجام دهند.

گفت‌وگوهایی که به دلیل حضوری بودن و زمزمه هایی مبنی بر رفع تحریم‌ها و بازگشت امریکا به برجام داغ شده و رسانه‌های مختلف جهان منتظر هستند تا خبرهای مهمی را از وین مخابره کنند، این فضا‌سازی رسانه‌ای در حالی است که به گفته مسئولان ایرانی، این مذاکرات هم همچون مذاکرات گذشته خواهد بود و با توجه به این که امریکا تحریم‌های ایران را رفع نکرده همچنان اجازه حضور مستقیم یا غیر مستقیم در مذاکرات برجام را ندارد. روز گذشته، خطیب زاده هم بر این موضوع تاکید کرد و بار دیگر گفت که هیچ طرح گام به گامی در این مذاکرات بررسی نخواهد شد.

 سخنگوی وزارت خارجه که نخستین نشست خبری خود در سال جدید را در فضای باز ساختمان وزارت خارجه برگزار کرده بود بارها و در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران به موضوع مذاکرات امروز وین پرداخت و با بیان این که امریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد، مجدد تاکید کرد: هیچ طرح گام به گامی هیچ وقت از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گام به گامی را نپذیرفته است.وی افزود: ما فقط یک گام داریم آن هم شامل برداشته‌ شدن همه تحریم‌های امریکاست و در مقابل، ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به عقب برگرداند، آن چه فردا(امروز) اتفاق می‌افتد، هیچ فرقی با همه کمیسیون‌های مشترکی که تا الان بوده، ندارد.کمیسیون ادواری فصلی کمیسیون مشترک بین ایران و 1+4 است. کما این که در ماه‌های قبل و فصول قبل نیز این نشست را داشتیم. قرار بود این نشست در اسفند برگزار شود که تاریخ نهایی نشده بود و قرار شد در اوایل فروردین به صورت آنلاین برگزار شود که گفت‌وگوها ناقص بود و ادامه آن موکول شد به کمیسیون حضوری.خطیب‌زاده ادامه داد: دستورکار این جلسه، رفع تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل است. این موضوع کمیسیون مشترک این دفعه بوده است.وی در عین حال افزود: در نشست روز جمعه بحث جدی مطرح شد و فردا(امروز) معلوم‌ می‌شود آیا 1+4 می‌تواند منافع مد نظر ایران را تامین کند یا خیر و آن وقت می‌توانیم مسیر روشن‌تری را داشته باشیم.

واشنگتن: در نشست وین درباره تسهیل برخی تحریم‌ها بحث خواهد شد

در سوی مقابل «جلینا پورتر» معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک جلسه توجیهی درباره برجام به خبرنگاران گفت: ما قصد داریم درباره گام‌های هسته‌ای که ایران باید به منظور بازگشت به سازگاری با «برنامه جامع اقدام مشترک» بردارد بحث کنیم و لغو هیچ تحریم خاصی را مدنظر نداریم اما به طور قطع می‌گوییم که گام‌های تخفیف تحریم‌ها را که امریکا باید برای بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام اتخاذ کند بحث و بررسی خواهیم کرد.

اما «رابرت مالی» نماینده امریکا در امور ایران روز یک شنبه در مصاحبه‌ای گفت هدف امریکا از حضور در نشست وین اتریش این است که امریکا چه گام‌هایی می‌تواند برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای اتخاذ کند و همچنین ایران چه گام‌هایی باید برای بازگشت به پایبندی به برجام بردارد.

خبرنگار پی‌بی‌اس از رابرت مالی پرسید که دولت بایدن با بیش از 500 تحریمی که در دوران ترامپ علیه ایران اعمال شده چه خواهد کرد، که وی پاسخ داد: «ایران باید از مزایای توافق هسته‌ای بهره‌مند شود در صورتی که تهران تمامی گام‌هایی را که برخلاف برجام بوده بازگرداند، دولت بایدن باید تمامی این تحریم‌ها را که بر خلاف توافق هستند، لغو کند».

وی بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 توسط ایران و امریکا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران را ممکن دانست اما گفت که برای واشنگتن بازگشت صحیح به این توافق مهم است.با این حال گذشت زمان نشان خواهد داد که ‌آیا دولت جدید امریکا در راستای اهداف و منافع ملی این کشور به تعهدات خود عمل خواهد کرد یا لابی‌های ضد ایرانی و کشورهای منطقه‌ای مانع از ایفای این تعهدات خواهند شد. امروز و بعد از نشستی که در وین برگزار خواهد شد، می‌توان چشم‌انداز روشن‌تری در این زمینه ترسیم کرد.

 

منبع: خراسان

وین ایران وزارت خارجه   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

تصاویر: کرونا کرکره‌های بازار تهران را پایین کشیدبا شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله با گسترش بیش از پیش این ویروس در کشور، بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرهای قرمز و نارنجی در سراسر کشور به مدت 10 روز محدودیت‌هایی اعمال شود و بسته به نتیجه ارزیابی‌ها ممکن است این تعطیلی ادامه پیدا کند.
فردا بازار تهران تهران ویروس 

  

واکنش سازمان بورس به انتشار یک شایعهسازمان بورس در اطلاعیه‌ای نسبت به انتشار برخی شایعات مبنی بر دستور وزیر اقتصاد برای جلوگیری از خرید سهام توسط حقوقی‌ها واکنش نشان داد.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

بورسی‌هایی‌که مشمول گره شدند/ تعلیقی‌های امروزاقتصادنیوز: امروز اگرچه بیشتر معاملات به تایید ناظر بازار رسید اما برخی نمادها مشمول گره معاملاتی شدند.
اقتصادنیوز 

  

انتقاد تند نماینده مجلس از صحبت‎‌های امروز روحانی در ستاد کرونافارس/ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از سخنان امروز حسن روحانی درخصوص علل موج چهارم کرونا گفت: چرا امروز آقای روحانی فقط از عراق نام برد و هیچ اشاره ای به پروازهای ترکیه و انگلیس و مخالفت خودش با لغو پروازهای ترکیه نکرد؟!
مثلث کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بازی حسن روحانی 

  

پرتغال چگونه همه‌گیری کرونا در این کشور را کنترل کرد؟سفیر ایران در لیسبون، در یک رشته توییت به تشریح آخرین وضعیت کرونا در پرتغال و چگونگی مهار این ویروس در این کشور پرداخت.
مملکت‌آنلاین پرتغال درمان ایران