گسترش   |  اقتصادی  |  

تهدیدها و فرصت‌های استخراج رمز ارز در شهرک‌های صنعتی

ظرفیت‌های بلااستفاده شهرک‌های صنعتی وارد کار استخراج رمزارز می‌شود تا سرمایه، سرمایه‌گذار از بین نرود. رمزارزها به قیمت جهانی فروخته می‌شود و وزارت نیرو و شهرک‌ها از این شرایط بهره‌مند می‌شوند.

تهدیدها و فرصت‌های استخراج رمز ارز در شهرک‌های صنعتی

رمزارزها در دنیای اقتصاد حسابی سروصدا کرده‌اند اما سروصدای این فناوری در ایران بیشتر همراه با مشکل تأمین برق بوده است و تا به امروز نیز با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کند اما در نهایت دستورالعمل لازم در خصوص نحوه استخراج رمزارزها در شهرک‌های صنعتی و خارج شهرک‌های صنعتی تدوین شد و محدودیت‌هایی که وجود داشت رفع شد.

محسن عباسی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان در گفت‌وگو با گسترش نیوز گفت: سیاست‌گذاری در خصوص رمزارزها از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به معاونت های وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد. استخراج رمزارزها در شهرک‌های صنعتی در دو قالب انجام می‌شود. روش اول استخراج اولیه یا ایجادی با پروسه واگذاری زمین هست که برای کارگاه‌ها و اصناف پیش‌بینی شده است. سازمان متبوع هم مجوز برای این امر را به شهرک‌های صنعتی داده است. این شهرک‌ها با برق محدود فعال می‌شوند. برق واحدهای کارگاهی با مساحت 200 مترمربع 100 کیلووات است. همچنین 30 کیلووات برای واحدهای صنفی هست.

عباسی اظهار داشت: در روش دوم بحث تغییر کاربری مطرح هست. این روش برای واحدهای کارگاهی یا صنفی در نظر گرفته می‌شود که بازار کار ضعیف دارند. این واحدها با تغییر کاربری به سمت استخراج رمز ارز حرکت می‌کنند. میزان برق اختصاص داده به این واحدها هم همانند واحدهای ایجادی هست و برق بیشتر به این واحدها اختصاص داده نمی‌شود. واگذاری زمین صنعتی 500 تا 1000 متر و بیشتر برای استخراج رمز ارز ممنوع است. حداکثر 200 متری زمین کارگاهی برای رمز ارز اختصاص داده می‌شود.

باز شدن راه استخراج رمزارزها

وی افزود: در سال 1399 بحث واگذاری زمین نداشتیم اما امسال بر اساس دستور عمل ابلاغ شد، با رویکرد استفاده بهینه از زیرساخت‌های برخی از شهرک‌های صنعتی که به رکورد و مشکلات اقتصادی برخورده‌اند، به صورت مدیریت شده نسبت به استقرار رمز ارزها اقدام خواهیم کرد. راه برای استخراج رمز ارز و تغییر کاربری برخی از صنایع به رمز ارز باز شده است. به صورتی نیست که واحدهای صنعتی ما تولید را رها کنند و به دنبال استخراج رمز ارز بروند. ضریب اشتغال رمز ارز با صنایع دیگر متفاوت هست.

استفاده از برق مازاد در استخراج

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان در خصوص دستورالعمل وزارت صمت برای استخراج رمز ارز گفت: دستورالعمل وزارت صمت به سازمان ما ابلاغ می‌شود و سپس در سازمان ما بر اساس زیرساخت‌ها تخصصی سازی می‌شود. این روند در حال اجرا هست. وزارت خانه در خصوص داخل و خارج شهرک صنعتی تصمیم می‌گیرد اما سیاست‌های ما برای داخل شهرک‌های صنعتی هست. به این واسطه ممکن نظر ما با سیاست‌های خارج از شهرک‌های صنعتی مغایرت داشته باشد. اصلاحیه‌های خوبی در خصوص دستورالعمل‌ها اجرایی شده است. این دستورالعمل‌ها راه را برای استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده باز کرده است. دغدغه تولید هم در نظر گرفته شده است تا اگر پروانه بهره‌برداری ثانویه درخواست شد، به شرط حفظ تولید مجوز استخراج رمز ارز ارائه شود. ممکن واحدی 200 کیلووات برق داشته باشد و 100 کیلووات را برای تولید استفاده کند، 100 کیلووات برق مازاد دارد که در مسیر استخراج رمز ارز قرار می‌گیرد.

عباسی در ادامه خاطرنشان کرد: مجوز استخراج رمز ارز وابسته به موقعیت شهرک، تقاضا، نوع واحدها هست. نسخه واحد برای کل شهرک‌ها وجود ندارد. ممکن شهرکی دایر شده باشد اما اراضی شهرک به فروش نرود واحدهای مستقر شده بازار کار و تولید آن‌چنانی نداشته باشند. در نتیجه ظرفیت بلااستفاده را وارد کار استخراج رمز ارز می‌کنیم تا سرمایه، سرمایه‌گذار از بین نرود. رمزارزها به قیمت جهانی فروخته می‌شود و وزارت نیرو و شهرک‌ها از این شرایط بهره‌مند می‌شوند. شهرک‌هایی که امکان تولید دارند، نباید به این سمت هدایت شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان ضمن اشاره به خبر احداث شهرک تخصصی استخراج رمزارز در زنجان گفت: این خبر مربوط به یک شهرک صنعتی خصوصی در زنجان هست که در مرحله درخواست و مراحل استعلامات 18 گانه تغییر کاربری است. این شهرک خصوصی به دنبال تغییر کاربری برای استخراج رمز ارز هست. سیاست کلی شهرک‌های صنعتی برای شهرک تخصصی نیست و در چارچوب بخش خصوصی قرار دارد. این شخص در صورت اخذ مجوز می‌تواند کاربری مجموعه خود را به صورت کامل به استخراج رمز ارز تغییر دهد. احتمالاً زنجان اولین استانی هست که از سوی بخش خصوصی درخواست احداث شهرک تخصصی استخراج رمزارز دارد.

وزارت نیرو فناوری بخش خصوصی   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

مبتلایان کرونای هندی و آفریقای جنوبی در قرنطینه خانگی!سلامت نیوز:چند روز پیش وزیر بهداشت با اعلام وضعیت ورود موتاسیون های ویروس کرونا به کشور یک فضای نگران کننده احتمالی را برای روزهای پیش رو ترسیم کرد...
سلامت‌نیوز روزنامه ایران ارومیه روزنامه 

  

سارق 100 دوز واکسن کرونا دستگیر شدبه گفته مقام‌های محلی، مردی به اتهام دزدیدن 100 شیشه واکسن کرونای "جانسون اند جانسون" در ایالت واشنگتن آمریکا دستگیر شد.
برنا واشنگتن 

  

آمادگی مترو تهران برای طرح سراسری واکسیناسیون کرونامعاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران از آمادگی مترو برای مشارکت در طرح سراسری وا
خبرفوری مترو تهران واکسیناسیون 

  

قیمت سکه و طلا اعلام شد (1400/02/19)هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (یکشنبه) به قیمت 9 میلیون و 490 تومان به فروش رسید.
گسترش قیمت سکه و طلا تهران 

  

تست منفی مدافع سپاهان؛ شایان مصلح کرونا نداردمدافع سپاهان که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا بود جواب تستش منفی شد.
ایلنا ویروس خبرنگار فوتبال 

  

پرداخت وام اجاره 1400 به ستاد کروناوزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.
۵۵ آنلاین وام وزارت راه و شهرسازی دولت 

  

خبر خاندوزی از تحول در بورس با آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالتنایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالت می‌تواند آینده بورس را متلاطم کند
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

هشدار! هنگام تزریق واکسن کرونا این موارد را رعایت کنیدمعاون بهداشت وزارت بهداشت، بر لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می‌شود، تاکید کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت واکسیناسیون 

  

تاثیر واکسن بر روی کرونا هندییک محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: سویه جهش یافته کروناویروس در هند مسری تر است و ممکن است مصونیت ایجاد شده از طریق واکسیناسیون را از بین برده و به شیوع انفجار گونه بیماری در این کشور کمک کند.
گسترش هند ویروس تولید 

  

پیشنهاد پرداخت وام اجاره 1400 به ستاد کروناوزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این باره تصمی
خبرفوری وام وزارت راه و شهرسازی دولت 

  

فروش کارت‌های جعلی واکسن کرونا!صاحب یک کلوپ شبانه در امریکا به جرم فروش کارت‌های واکسیناسیون جعلی کرونا به مردم بازداشت شد.
گسترش فروشنده جرم واکسیناسیون 

  

قیمت دلار و یورو امروز 19 اردیبهشت / قیمت دلار صعودی شدقیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران امروز 20.725 تومان اعلام شد.
برنا قیمت دلار دلار آمریکا