مهر   |  فرهنگی  |  

قدری از توانایی جوانی را برای پیری بگذارید

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم یادبود علامه حسن زاده عاملی در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی با حضور سید علی حسینی آملی، از شاگردان و سید مرتضی حسینی کمال‌آبادی، رئیس پژوهشکده ادیب فقه جواهری، در مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد. سید علی حسینی آملی گفت: در کتابخانه ملی مسکو، چهارصد هزار نسخه کتاب خطی وجود دارد که در ایران نمونه‌اش را نداریم. این کتاب‌ها مربوط به علمای شیعه است…

قدری از توانایی جوانی را برای پیری بگذارید

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم یادبود علامه حسن زاده عاملی در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی با حضور سید علی حسینی آملی، از شاگردان و سید مرتضی حسینی کمال‌آبادی، رئیس پژوهشکده ادیب فقه جواهری، در مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد.

سید علی حسینی آملی گفت: در کتابخانه ملی مسکو، چهارصد هزار نسخه کتاب خطی وجود دارد که در ایران نمونه‌اش را نداریم. این کتاب‌ها مربوط به علمای شیعه است. علامه اهتمام ویژه ای برای نسخ خطی دانشمندان قدیمی به‌کار می‌گرفتند. حضرت علامه روزی هفده ساعت کار کردند و هرگاه می‌خواستند مطلبی را بنویسند، زمان زیادی را صرف مطالعه می‌کردند؛ به‌طوری که برای نوشتن یک صفحه، شش ساعت زمانشان را صرف می‌کردند.

وی افزود: علامه در وصف همسر خود و در عزای همسرشان می‌گویند که من دو ماه که از وفات همسرم گذشته است، نتوانستم چیزی بنویسم و قلم از قلم تکان بدهم. مرحوم دشتی از علامه می‌خواهند که ایشان را نصیحت کنند؛ ایشان در جواب می‌گویند قدری از توان جوانی‌تان را برای زمان پیری بگذارید. شاگرد علامه حسن‌زاده با اشاره به اینکه علامه در درگیری سال 1343 در قم، زیر ضربه‌های کماندوهای شاه قرار می‌گیرند و مجروح می‌شوند، بیان کرد: ایشان چهل سال با درد قلب گذران زندگی کردند. علامه خواجه نصیر دوران ما بود.

وی درباره برخورد علامه حسن‌زاده با حوزه کتاب گفت: یکی از خصلت‌های علامه در برخورد با ناشران این بود که ناشران و انتشارات را بسیار مهم می‌دانستند و آن‌ها را در تقریظات خود تکریم می‌کردند. ایشان به نویسندگان نوپا بسیار اهتمام می‌ورزیدند. حتی لحظه‌به‌لحظه، نویسندگان مبتدی را مورد توجه قرار می‌دادند. حسینی آملی خاطره‌ای از علامه حسن‌زاده بیان کرد: زمانی که مباحث ایشان درباره ریاضیات منتشر شد، هنوز کتاب موجود نبود و به دست ما نرسیده بود. ایشان شب جزوه را می‌نوشتند، صبح دوستان جزوه را از ایشان تحویل می‌گرفتند و به تعداد زیراکس می‌کردند تا در زمان کلاس مطالب را داشته باشیم. گفتند ساعت 9 صبح کلاس برقرار باشد. زمانی که آمدند سر کلاس، فرمودند: «برای نوشتن این یک صفحه شش ساعت زمان سپری کردم.» حسینی آملی افزود: حسن‌زاده یک کشاورز زاده بود. ایشان همواره می‌فرمودند که من از نوجوانی و جوانی، حواسم را جمع کردم که جوری زندگی کنم که در پیری از گذشته خود پشیمان نشوم. اصل این نشست‌ها هم این باشد که ما اصول تربیتی علامه را در زندگی خود به کار ببریم و ایشان را سرمشق قرار دهیم.

ایران مسکو حوزه   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان