فردا   |  اقتصادی  |  

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورس

بازار سرمایه این روزها درگیر انتخابات ریاست جمهوری است و واکنش مثبت این بازار به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور، می‌تواند روزهای امیدوار کننده‌ای را برای بازار سهام به ارمغان بیاورد.

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورس

 خبرگزاری فارس: طی هفته‌های گذشته بازار سرمایه یک روند تقریبا متعادلی به خود گرفته بود. بازار سهام بخشی از اقتصاد کشور است، با این‌حال مانند همه بخش‌های اقتصاد تاثیرپذیری بازار سرمایه نیز از تحولات سیاسی امری مشهود و عیان است. بسیاری از کارشناسان معتقدند تفکر کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری و نگاه ویژه آنها به مساله بازار سرمایه دلیل دلگرمی اهالی بازار سرمایه بعد از مدت‌ها سقوط بوده است.

با مشخص شدن فرد منتخب به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور در انتخابات روز جمعه، بورس طی روز کاری گذشته و امروز رشد کرده است و شاخص کل روند مثبتی به خود گرفته است. البته نباید از فصل مجامع شرکت‌ها نیز به راحتی عبور کنیم.

معمولا در خرداد و تیرماه اکثر شرکت‌های حاضر در بورس برای تشکیل مجامع عمومی عادی و فوق العاده آماده می‌شوند و اخبار خوب این شرکت‌ها در جهت سودسازی در مثبت شدن بازار سرمایه در روزهای گذشته بی تاثیر نبوده است. به عبارت دیگر، همزمانی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری با برخی خبرهای اثرگذار بر روند سوددهی شرکت‌ها سبب شد تا شاهد رشد شاخص کل و شاخص کل هموزن باشیم.

بررسی انتخابات گذشته نیز نشان می‌دهد، پس از برگزاری انتخابات مخصوصا ریاست جمهوری و مطابق با سنتی دیرینه و نانوشته، این بار نیز روزهای بعد از مهم ‌ترین رویداد سیاسی کشور، بورس سبزپوش بوده است.

بورس به ساحل آرامش می‌رسد؟

یکی از نکاتی که فعالان بازار سرمایه در سال های گذشته مخصوصا سال 99 و 1400 با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند، تصمیمات خلق الساعه‌ای بوده است که نفس سهامداران را به شماره انداخته بود. حالا فعالان بازار که از دست تغییرات پی ‌در پی در قوانین و محدودیت‌‌های معاملاتی خسته شده‌اند، منتظرند تا ببینند با روی کار آمدن دولت جدید آرامش به بازار سرمایه باز می‌گردد یا پاشنه در بر همان روال قبلی می‌چرخد.

روز شنبه شاخص کل به محدوده 1 ‌میلیون و 161هزار واحدی رسید و توانست رشد 1.25 درصدی را تجربه کند. روز یک شنبه نیز شاخص کل در ابتدای معاملات 7 هزار واحد رشد داشت، اما با برخی اخبار در حوزه ارزهای خارجی در بازار تهران، میزان عرضه بیشتر شد و در نهایت روز یک شنبه شاخص حدود 1600 واحد یعنی 0.14 درصد رشد را تجربه کرد.

رویکرد دولت به بازار سرمایه نیاز به تغییر دارد

در دولت دوازدهم، بورس به عنوان یکی از ابزارهای تامین منابع مالی برای دولت انتخاب شده بود که همین مساله سبب ضرر و زیان زیادی برای سهامداران خرد شد. اما آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب در زمان تبلیغات انتخابات در دیداری که از شرکت بورس تهران داشت، با غلط دانستن این مساله می‌گوید: «دولت من از بورس برای جبران کسری بودجه استفاده نمی‌کند».

همین مساله منجر به رضایت‌مندی بسیاری از سهامداران خرد از رویه دولت آینده خواهد شد. یعنی دولت آینده نگاهش به بورس را تغییر می‌دهد و همین موضوع سبب خواهد شد دوباره اعتماد از دست رفته به بورس بازگردد.

به عبارت دیگر، بر این اساس اگر سیاست خارجی، سیاست‌های ارزی، سیاست حمایت از تولید و... در دولت بعدی به‌ گونه‌ای باشد که کشور در مسیر رشد اقتصادی گام بردارد، می ‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه نیز به‌ عنوان تابعی از اقتصاد رشد غیرتورمی را شاهد باشد. البته دولت آینده باید از قیمت ‌گذاری دستوری، چاپ پول و استفاده از منابع بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه خودداری کند.

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورس

روز گذشته قیمت دلار از کانال 24 هزار تومان پایین آمد  تا واکنش انتخاباتی بازار ارز به ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی در قوه مجریه مثبت باشد. اما امروز دلالان در چهارراه استانبول با انتشار این شایعه که دولت آینده مخالف برجام و مذاکره است، دوباره روند بازار سرمایه را به حالت قبل برگرداندند و دوباره دلار وارد کانتال 24 هزار تومان شد.

همین مساله کافی بود تا فشار فروش در بازار سرمایه نیز افزایش یابد و رشد شاخص کل از 7 هزار واحد به 1600 واحد برسد. بازار سرمایه دوباره وارد فاز واکنش به اخبار خوب و بد شده است و همین مساله موجب کاهش رشد شاخص در روز یکشنبه شد.

به عبارت دیگر، دلالان در سایر بازارها مانند ارز، خودرو، مسکن و... از رونق گرفتن دوباره معاملات در بازار سهام به شدت واهمه دارند و همین مساله سبب شده است تا بازدهی آن بازارها را بر خلاف بورس بالا ببرند تا نقدینگی کمتری دوباره وارد بازار سرمایه شود.

در صورتی که عکس‌العمل مثبت مانند انچه دیروز رخ داد، در این بازار تداوم یابد و کاهش قیمت ارز نیز متناسب با شرایط اقتصاد کشور تدام یابد، می‌توان امید داشت که در بلندمدت زمینه برای رونق اقتصادی نیز فراهم شود.

شنیده ‌ها حاکی از آن است که سیاست میانه‌ روی و تعامل با قدرت‌ های اقتصادی در دولت بعدی احتمالا دنبال خواهد شد. تحقق این امر اگر با برداشته شدن تحریم‌های داخلی و اصلاح ناکامی‌ها در بحث ساختارها و مدیریت کلان دنبال شود می‌‌توان امید بیشتری به رونق غیرتورمی بورس داشت.

حال باید دید روزهای آینده شرایط بازارهای موازی بازار سرمایه چگونه خواهد بود. واکنش بورس به اخبار سیاسی طی روزهای آینده مشخص خواهد کرد، وعده های انتخاباتی رئیس جمهور منتخب در حوزه بازار سرمایه مورد اقبال سهامداران قرار گرفته است یا خیر؟

بازار تهران ارز قیمت ارز   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت