تسنیم   |  اجتماعی  |  

تدریس مجازی معلم در پارکینگ خانه برای دانش‌آموزان استثنایی

مدارس و معلمان این روزها با ابتکار خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا جریان یادگیری دانش‌آموزان دچار خلل نشود در این میان دانش‌آموزان استثنایی هم از تدریس مجازی جانماندند.

تدریس مجازی معلم در پارکینگ خانه برای دانش‌آموزان استثنایی

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مدارس تعطیل است اما آموزش و یادگیری تعطیل نیست! مدارس و معلمان این روزها با ابتکار خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا جریان یادگیری دانش‌آموزان دچار خلل نشود.

آموزش از راه دور که با آمدن ویروس کرونا و تعطیلی طولانی مدت مدارس به صورت جدی در حال پیگیری است، شیوه‌های جدیدی از آموزش را ترسیم می‌کند و در این میان بخش عمده‌ای از آموزش‌ها از طریق دو شبکه تلویزیونی در حال انجام است و در بخش دیگر معلمان در فضای مجازی دست به کار شده‌اند تا در کنار آموزش‌های تلویزیونی خودشان یک بار دیگر درس‌ها را با دانش آموزان مرور کرده، به سوالات آنها پاسخ دهند و تکالیف و تمرین‌هایی را از آنها بخواهند.

فیلم‌های مختلفی از معلمان منتشر شده است که در خانه هستند اما با تدریس دروس و ضبط فیلم کار آموزش دانش‌آموزان را پیگیری می‌کنند و از طریق اشتراک آن در فضای مجازی و کانال تلگرامی مدرسه نمی‌گذارند خللی در جریان آموزش شکل بگیرد در کنار این تکالیفی هم برای دانش‌آموزان تعیین و از سوی معلمان پیگیری می‌شود

در این شرایط همدلی، ایثار و مـهرِ معلمان استثنایی استان خوزستان دستِ آموزش مجــازی را در اپیدمی کرونــا بر سر دانش آموزان با نیازهای ویژه حفظ کرده است،  معلمان آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان نیز همراه با دیگر همکارانشان در سراسر کشور، کلاس‌های درس را به فضای مجـازی کشــاندند، در خانه‌های خود محتواهای آموزشی تولید می‌کنند و با دانش‌آموزان به اشتراک می‌گذارند تا تعلیم و تربیت را از ســد کرونا گُذر دهند و نـگذارند این بــیماری جریان آموزش را متوقف سازد.

 پارکینگ معلم اهوازی کلاس درس مجازی دانش آموزان استثنایی شد

معصومه فولادی، دبیر علوم متوسطه اول مدرسه یگانه یک است که در سال تحصیلی جاری حدود 50 دانش آموز کم توان ذهنی را تحت پوشش آموزش‌های خود دارد. این دبیر متوسطه اول در این روزها که مدارس به دلیل مقابله با شیوع کرونا تعطیل شده‌اند، یک کلاس درس را در پارکینگ خانه‌اش شبیه سازی کرده و صندلی‌هایی خالی را به یاد دوران مدرسه در آن جای داده است. او می‌داند دانش آموزانش قبـل از شروع فرآیند یادگیری به شنیدن صدا، دیدن چشمها و لبخندش احتیاج دارند، برای همین بارها از پارکینگ خانه‌اش، با همان لبخندها و شوخی‌های روزهای تدریس حضوری، پای تـابلو رفت تا میهمان خانه‌هایشان شود و برایشان علوم تدریس کند.

معلمی که 12 شب به بعد فیلم‌های تدریس را ضبط می‌کند

فولادی در این باره به روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان گفت: معمولا ساعت 12 شب به بعد را که رفت و آمد در پارکینگ به حداقل می‌رسد، برای ضبط ویدئوهای درسی انتخاب می‌کنم تا صدای ماشین‌ها خللی در محتواهای تصویری که برای دانش آموزان ضبط می‌کنم، ایجاد نکند. البته همسایه‌های خانم معلم اهوازی نیز با درک بالا از اهمیت تعلیم و تربیت در شرایط کنونی، اجازه تشکیل این کلاس درس را در پارکینگ ساختمان محل سکونتشان داده‌اند تا با این کار نیــک، در آموزش دانش آموزان به عنوان یک ضرورت برای توسعه کشور سهیم باشند.

این معلم گفت: دانش‌آموزان کم توان ذهنی باید تحت شرایط ویژه‌ای آموزش ببینند چرا که آنها از نظر یادگیری ضعیف‌تر از دانش‌آموزان دیگر هستند و نیاز به تکرار و تمرین بیشتر و بیان ساده‌تری از مفاهم درسی دارند. برای همین در تهیه این کلیپ‌ها سعی کردم مطالب را به صورت داستان‌وار برایشان توضیح دهم و پس از اینکه مطمئن شدم درس را فرا گرفتند، جزوه درس مربوطه و نمونه سوال‌ها را از طریق فضای مجازی برایشان ارسال می‌کنم.

دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در برنامه‌های شبکه آموزش مظلوم واقع شدند

غلامحسین سعیدی نژاد مدیر مدرسه استثنایی باغچه بان بهبهان است.او با بیان اینکه بـرای مردم شهر بهبهان آموزش فرزندانشان از لباس و نان شب با اهمیت‌تر است، به روابط عمومی آموزش و پرورش استان خوزستان گفت: پس از تعطیلی مدارس مجبور شدیم با کمک مشاورین به خانواده‌ها آرامش دهیم و به آنان قول دادیم که تعلیم و تربیت فرزندانشان را از طریق فضای مجازی با جدیت  ادامه می‌دهیم.

سعیدی نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر 15 گروه مجازی فعالیت آموزشی 137 دانش آموز کم توان ذهنی، اوتیسم و دارای معلولیت‌های جسمی و حرکتی مدرسه باغچه بان را راهبری و مدیریت می‌کنند، گفت: تا به حال این دانش آموزان تحت پوشش 150 ساعت آموزش صوتی و تصویری و حدود 20 ساعت آموزش توان بخشی قرار گرفتند. در عین حال برای دانش آموزانی که به  شبکه‌های مجازی دسترسی ندارند آموزش‌ها از طریق تماس و پیامک انجام می‌شود.

او گفت: دانش‌آموزان با نیازهای ویژه فرآیند تحصیل پیچیده‌ای دارند و حدود یک ساعت قبل از آغاز آموزش باید دارو مصرف کنند. از این رو بر اساس هماهنگی‌هایی که با والدین دانش‌آموزان انجام شده است، مقرر شده که قبل از شروع رسمی آموزش‌های مجازی در ساعت 10 صبح، فرزندان خود را برای پذیرش این آموزش‌ها آماده کنند.

سعیدی نژاد با اشاره به اینکه دانش آموزان با نیازهای ویژه در برنامه‌هایی که از شبکه آموزش پخش می شود مظلوم واقع شده‌اند، گفت: به دلیل اینکه نیازهای تعلیم و تربیتی این دانش آموزان خاص است از این رو نمی توانند تحت پوشش برنامه‌های شبکه آموزش قرار بگیرند.

سعیده ساکی معلم مدرسه استثنایی شکوفه‌های شهرستان هویــزه است. او دانش‌آموزان کم توان ذهنی، دارای معلولیت های جسمی – حرکتی و برخی از دانش آموزان چند معلولیتی را تحت پوشش آموزش‌های خود دارد. این معلم شهرستان هویزه با اعتقاد به لزوم آموزش های عملی حتی در شرایط تعطیلی مدارس، این آموزش ها را از طریق دروسی مثل کار و فناوری ادامه دهد و از دانش‌آموزانش می‌خواهد که با درست کردن کاردستی، کار با چوب و انجام گل دوزی مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند و تمرین کنند.

ساکی در خصوص نحوه آموزش مجازی دانش آموزانش گفت: ارائه مطالب درسی به دانش‌آموزانی که به موبایل و اینترنت دسترسی دارند، به صورت ویدئو، صوت و پاور پوینت در فضای مجازی انجام می‌شود و برای دانش‌آموزانی که از این امکانات محروم هستند، مطالب درسی را پرینت می‌گیرم و به در خانه‌هایشان می‌فرستم.

روایتی از تدریس مجازی جالب این معلم "حق‌التدریس"دست‌‌اندازهای آموزش مجازی برای معلمان و دانش‌آموزانتدریس مجازی خانم معلم از اتاق بیمارستانچند پیشنهاد کاربردی به معلمان برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تدریس آنلاین

او که دانش آموز چند مـعلولیتی نیز در بین دانش‌آموزانش دارد، بیان کرد: یکی از دانش‌آموزانم دارای ضعف بینایی است از این رو امکان اینکه از طریق فضای مجازی آموزش‌ها را دریافت کند وجود ندارد و برای برقراری عدالت آموزشی بین او و دیگر دانش‌آموزان کلاس، آموزش‌های مدرسه را با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی در منزل دانش‌آموز به او می‌دهم.

معلمی که برای تدریس به منزل دانش آموزش رفته است

تولید محتوای آموزشی به زبان اشــاره برای دانش آموزان کم شنوا

محمد خودکامه، مدیر مدرسه استثنایی حضرت زهرا (س) در شهرستان اهواز است که دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ذهنی و شنوایی را تحت راهبری‌های آموزشی، مشاوره‌ای، بهداشتی و ورزشی دارد. این مدیر مدرسه بلافاصله پس از تعطیلی مدارس به دلیل مقابله با شیوع کرونا، جلسات شورای دبیران به عنوان اتــاق فکر مدرسه‌اش را به فضای مجازی منتقل کرد و نام این جلسات را هم اندیشی در اتـاق شیشه‌ای نــهاد.

او گفت: جلسات ما در اتاق شیشه‌ای معمولا در ساعتی از شب که همکارانم از فعالیت‌های روزانه فارغ می‌شوند، برگزار می‌شود. در این جلسات آنلاین محتواهای درسی، روش‌های ارائه آنها و تکالیف دانش‌آموزان به مشورت گذاشته می‌شود و در نهایت برای انتشارشان در فضای مجازی تصمیم‌گیری می‌کنیم.

خودکامه تدریس برای دانش آموزان با نیازهای ویژه را دارای تفاوت‌های زیادی نسبت به دانش‌آموزان عادی دانست و گفت: ما باید برای هر دانش‌آموز بسته به بهره هوشی و توانایی که دارد یک نوع تدریس خاص ارائه دهیم. همچنین برای دانش آموزان کم شنوا باید محتوای آموزشی به زبان اشاره تولید شود.

استفاده از ظرفیت سرویس مدارس برای ارسال تکالیف دانش آموزان

او در عین حال با بیان اینکه برخی از والدین دانش آموزان به فضای مجازی دسترسی ندارند، گفت: برای حل این معضل تصمیم گرفتیم که از ظرفیت سرویس مدارس برای ارسال تکالیف دانش آموزان به در خانه‌های آنها استفاده کنیم و با این کار در صدد هستیم که از تمامی ظرفیت‌های موجود بهره ببریم تا جریان آموزش برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در آموزش و پرورش خوزستان ادامه داشته باشد.

ارائه خدمات کاردرمانی به دانش آموزان استثنایی در تعطیلات کرونایی

خدمات توانبخشی و کاردرمانی نیز حتی در تعطیلات کــرونایی به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ارائه می.شود. مریم فرزام کاردرمانگر مدرسه استثنایی طلوع 2 که حدود 12 دانش آموز را تحت پوشش فعالیت‌های خود دارد، در این باره به روابط عمومی آموزش و پرورش استان خوزستان گفت: معمولا کاردرمانی برای هر دانش آموز با نیازهای ویژه دو روز در هفته انجام می‌شود و به دلیل ضرورت انجام چنین خدماتی برای این دانش‌آموزان، انجام کاردرمانی در تعطیلات مدارس نیز در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: برنامه تمرینات کاردرمانی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه به عنوان مثال دانش آموزانی در حرکت و گفتار ضعیف هستند، از طریق فضای مجازی برای خانواده‌هایشان ارسال می‌شود تا دانش‌آموز به کمک والدین این فعالیت‌ها را به صورت روزانه انجام دهد.

انتهای پیام/

شبکه های مجازی فضای مجازی آموزش مجازی   اخبار برگزیده
  

تذکر کرونایی کیهان : حسن روحانی نباید چراغ سبز نشان می داددر یک جمع‌بندی می‌توان این نتیجه را گرفت که، کشورها بسته به تخصص، امکانات و «ظرفیت»‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که دارند، به جنگ این ویروس رفته و بعضا حتی از اهرم زور و خشونت نیز استفاده می‌کنند.
مثلث حسن روحانی ایران رئیس جمهور 

  

اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم/ انتقاد از غیبت نوبخت، رحمانی‌فضلی و نمکینائیب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم و با مشارکت همه مردم و به صورت عالمانه و دست به دست هم از بحران عبور کنیم.
ایلنا ماه مجلس شورای اسلامی نیروی انتظامی 

  

چرا بحران کرونا نقطه عطفی تاریخی است؟جان گری فیلسوف انگلیسی در نشریه «نیو استیتسمن» نوشت: «خیابان‌های متروکه دوباره پر خواهد شد و ما چشم در چشم هم خواهیم دوخت، اما احتمالا جهان با آنچه تصور می‌کردیم و در شرایط عادی می‌شناختیم، متفاوت خواهد بود. این اتفاق نه یک بحران که نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود.»
۵۵ آنلاین درآمد دموکراسی تایوان 

  

به قیمت خودرو در این روزها اطمینان نکنید (دلیل)در شرایط کنونی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، اگر هم فعالیت های اقتصادی آغاز شود به نظر نمی رسد افراد برای خرید و فروش خودرو مراجعه کنند و پیش‌بینی می‌شود این شرایط تا چند ماه آینده و ریشه کن شدن کامل این ویروس ادامه داشته باشد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

توضیحات سخنگوی دولت از جزئیات نامه روحانی به مقام معظم رهبریاقتصادنیوز: در حاشیه نشست امروز سخنگوی دولت، علی ربیعی به نحوه پاسخ مقام معظم رهبری به درخواست دولت برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی پاسخ داد.
اقتصادنیوز سخنگوی دولت دولت درمان 

  

وقتی 70 درصد مردم کرونا بگیرند، اوضاع بهتر می شوددکتر مردانی، متخصص بیماری های عفونی می گوید: طبق تحقیقات، تا حدود یک سال دیگر 30 تا 70 درصد مردم جهان مبتلا می شوند و پس از بهبودی، مصونیت می یابند. پس از این مرحله، بیماری ناشی از کرونا نیز بصورت بیماری های شناخته شده ای مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی در می آید.
مستقل‌آنلاین سرماخوردگی طلاق بهاره رهنما 

  

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت عملکرد وزارت بهداشت را مثبت ارزیابی کرد اما در نقد تصمیمات رئیس جمهور گفت: نمیدانم آقای روحانی چه دل‌نگرانی‌هایی دارد که این تصمیمات را می‌گیرد.
نامه نیوز حسن روحانی دولت وزارت بهداشت 

  

زمان آغاز تولید خودرو در 2 خودروساز اصلی کشوربنابر آخرین اخبار رسیده از دو خودروساز بزرگ کشور، ایران خودرو و سایپا قصد دارند از هفته آینده تولید خود را از سر بگیرند، آن‌ هم در حالی که کشور هنوز در بحران ویروس کرونا قرار دارد و احتمال اوج‌گیری دوباره آن، منتفی نیست.
خودروتک تولید ایران خودرو خودرو 

  

کسانی که یارانه می گیرند 1میلیون به حسابشان واریز می شودرئیس جمهور: بیش از بیست و سه میلیون خانوار که یارانه دریافت می‌کنند مبلغ یک میلیون اعتبار به آن‌ها داده می‌شود و بازپرداخت آنها از همان یارانه و 24 ماهه خواهد بود که 25 هزار میلیارد برای آن قرار دادیم. 5 هزار میلیارد تومان در صندوق بیمه بیکاری قراردادیم تا به افرادی که دچار بیکاری می شوند پرداخت کنند. 13 هزار میلیارد هم به تولیدات وزارت بهداشت پرداخت می شود.
مستقل‌آنلاین یارانه وزارت بهداشت رئیس جمهور 

  

برخی می خواهند تعداد مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یابدرئیس ستاد مقابله با کرونا تهران می گوید: مسئولین اداره‌ها به دورکاری و کاهش ساعت تمکین نمی‌کنند. متاسفانه تعدادی از افراد دستوراتی که به آنها ابلاغ می شود را نادیده می گیرند و کار خود را انجام می دهند. در چند روز گذشته تعداد مراجعین به بیمارستان ها افزایش یافته است.
مستقل‌آنلاین تهران دورکاری دولت 

  اخبار داغ
  

مدعی مدیریت نظام تک‌قطبی حتی قادر به مدیریت مبارزه با شیوع کرونا در کشور خودش نیستدستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ادعای هژمونی آمریکا در مقابله با کرونا شکست خورده است و آمریکا حتی قادر به مدیریت مبارزه با شیوع این ویروس در کشور خودش نیست.
ایلنا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

کمک 161 میلیاردی خیرین سلامت کشور برای مبارزه با کرونا حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ اهم اقدامات مجمع خیرین سلامت کشور را تشریح کرد و گفت: این مجمع از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور به منظور پیشگیری و کنترل آن تلاش ها و اقدامات متعددی را از طریق شبکه ی مجامع استانی در سراسر کشور و استفاده از ظرفیت نیکوکاران و خیرین به عمل آورده است بطوریکه تاکنون بالغ بر 161 میلیارد تومان از سوی خیرین سلامت برای مقابله…
خانه‌ملت سلامت درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

قله و دره تورم سال 98سرانجام‌ آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده پس از 16 ماه وقفه، رویت شد. رئیس‌کل بانک مرکزی با هدف محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه از سوی مراجع قضایی این اطلاعات را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است. همین نامه موجب شد نرخ تورم بانک مرکزی پس از آبان 97 به روز شود...
۵۵ آنلاین تورم بانک مرکزی بانک 

  

رژیم صهیونیستی نگران است بیش از 80 سال عمر نکند/مبارزه با کرونا یک نبرد «انسانی» استدبیرکل حزب‌الله لبنان شامگاه سه شنبه (19 بهمن) در مورد نیمه شعبان، تحولات منطقه و این کشور سخنرانی ک
خبرفوری نماز ماه شعبان وبا 

  

برای مبارزه با کرونا، تمام تحریم‌های ضدانسانی آمریکا را لغو کنیدمجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای خواهان لغو هرچه سریعتر تحریم‌های ضد بشری آمری
خبرفوری ایران مجید تخت روانچی سازمان ملل 

  

جزئیات نرخ تورم در سال 98+جدول و نموداراقتصادنیوز: سرانجام‌ آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده پس از 16 ماه وقفه، رویت شد. رئیس‌کل بانک مرکزی با هدف محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه از سوی مراجع قضایی این اطلاعات را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است.
اقتصادنیوز نرخ ارز تورم جدول