انتخابات امریکا | آتش‌سوزی در کالیفرنیا و تقابل 2 کمپین انتخاباتی

جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ 2 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای افزایش استفاده از انرژی پاک و کاهش تدریجی استفاده از سوخت‌های فسیلی پیشنهاد داده است. منتقدان معتقدند انکار ترامپ و بی‌توجهی او به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در مقابل تمرکز کمپین بایدن بر بحران گرمایش زمین کمک زیادی به جمهوری‌خواهان نخواهد کرد.

انتخابات امریکا | آتش‌سوزی در کالیفرنیا و تقابل 2 کمپین انتخاباتی

اعتمادآنلاین| دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده پس از هفته‌ها سکوت در مقابل آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بالاخره به این ایالت سفر کرد و بحران را ناشی از ضعف مدیریتی منابع جنگلی و نه مرتبط با گرمایش زمین خواند. او گفت: «من فکر نمی‌کنم علم بداند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.»

 

واکنش ترامپ به آتش‌سوزی کالیفرنیا

 

به گزارش نیویورک تایمز، در حالی که سواحل غربی آمریکا در آتش می‌سوزند روز دوشنبه تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین به بحث اصلی کمپین‌های انتخاباتی تبدیل شد. جو بایدن ترامپ را «آتش‌افروز» اقلیمی خواند و ترامپ گفت: «فکر نمی‌کنم علم به درستی این قضیه را درک کرده باشد.»

 

 

دونالد ترامپ که مدت‌هاست تغییرات اقلیمی را یک حقه‌بازی شمرده و آن را تحقیر می‌کند و از معاهده‌های محیط‌زیستی خارج شده است، در مقابل رقیبی قرار گرفته که خواستار تشکیل کمپینی فوری برای مهار تولید گازهای گلخانه‌ای است.

 

پس از هفته‌ها سکوت در قبال آتش‌سوزی‌ای که صدها هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده، مناطق بسیاری را از بین برده، میلیون‌ها هکتار جنگل را سوزانده، تمام منطقه را با دود پوشانده و حداقل 27 کشته بر جای گذاشته است، ترامپ به کالیفرنیا سفر کرد.

 

اما حتی با وجود رویارویی با فرماندار ایالت و دیگر مقامات، رئیس‌جمهور با پافشاری بر عقاید خود این بحران را تنها نتیجه مدیریت ضعیف و نه مرتبط با گرمایش زمین دانست.

 

واکنش بایدن به آتش‌سوزی کالیفرنیا

 

جو بایدن در مقابل به سوابق ترامپ در مورد انکار گرمایش زمین حمله کرد و گفت: «انکار و بی‌عملی رئیس‌جمهور بر تخریب افزوده است.» او نه تنها به آتش‌سوزی در سواحل غربی بلکه به جاری شدن سیل در غرب میانه و توفان در خلیج نیز اشاره می‌کرد.

 

 

جو بایدن در سخنرانی خود در فضای باز موزه ویلمینگتون دور دوم ریاست‌جمهوری ترامپ را خطری برای حومه شهرها خواند: «اگر ما چهار سال دیگر هم شاهد انکار تغییرات اقلیمی از سوی ترامپ باشیم، چند منطقه دیگر در آتش خواهند سوخت؟ چند منطقه را سیل فرا می‌گیرد؟ چند منطقه بر اثر توفان نابود می‌شوند؟ اگر شما به یک آتش‌افروز اقلیمی چهار سال دیگر زمان بدهید، چرا کسی باید از سوختن بیشتر آمریکا در آتش متعجب شود؟»

 

دود آتش از سواحل غربی به سواحل شرقی رسیده است

 

این سخنان در حالی به زبان می‌آید که روز دوشنبه تیم‌های آتش‌نشانی در سواحل غربی با وزش باد و هوای خشک می‌جنگیدند. هوایی که تهدیدی برای ایجاد آتش‌سوزی‌های جدید در جنگل‌ها و پوشانده شدن مناطق بیشتری با دود و خاکستر است.

 

تا عصر روز دوشنبه مه و دود بسیاری از مناطق ایالات متحده را فرا گرفته بود و حتی در نیویورک و واشینگتن هم قابل مشاهده بود. در حالی که آتش مناطق جدید را در بر گرفته، دود غلیظ مانع پرواز بعضی از هواپیماهای اطفای حریق و موجب تخلیه مناطق بیشتری در آیداهو، اورگن و کالیفرنیا شده است.

 

 

در اورگن با 10 کشته و 22 مفقود فرماندار کیت براون اعلام کرده که حتی از ایالت‌های داکوتای شمالی و میشیگان هم نیروی آتش‌نشانی پشتیبانی گرفته‌اند.

 

داگ گراف رئیس بخش محافظت در مقابل آتش اداره جنگلداری اورگن نیز اعلام کرد: «تیم‌های آتش‌نشانی در مهار آتش موفق بوده‌اند، اما بارانی که برای روز دوشنبه پیش‌بینی می‌شد نبارید و وزش باد تهدیدی برای گسترش آتش‌سوزی در برخی مناطق است.»

 

ترامپ که به دلیل سکوت در قبال بحران آتش‌سوزی در سواحل غربی به باد انتقاد گرفته شده بود به محض ورود به فرودگاه ساکرامنتو، جایی که دود آتش همه جا را فرا گرفته بود، اعلام کرد این آتش‌سوزی به دلیل سوءمدیریت رخ داده و ربطی به گرمایش زمین ندارد.

 

تحلیل ترامپ این بود: «وقتی درختان پس از مدت کوتاهی بر زمین می‌افتند بسیار خشک می‌شوند- مثل یک چوب کبریت- و می‌توانند منفجر شوند. برگ‌های خشک هم همین‌طور؛ وقتی برگ خشکی روی زمین می‌افتد مثل بنزینی برای آتش عمل می‌کند.»

 

با وجود این، گوین نیوسام فرماندار و مشاور ارشد محیط‌‌زیست رئیس جمهور آمریکا، در جلسه با ترامپ او را وادار به پذیرش نقش گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در این آتش‌سوزی‌ها کردند.

 

کارشناسان معتقدند تغییرات اقلیمی، مدیریت اراضی عمومی و محل ساخت خانه‌ها همه در پیدایش آتش‌سوزی‌ها نقش دارند.

 

جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ 2 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای افزایش استفاده از انرژی پاک و کاهش تدریجی استفاده از سوخت‌های فسیلی پیشنهاد داده است. منتقدان معتقدند انکار ترامپ و بی‌توجهی او به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در مقابل تمرکز کمپین بایدن بر بحران گرمایش زمین کمک زیادی به جمهوری‌خواهان نخواهد کرد.

 

آتش سوزی دونالد ترامپ رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بایدن خطاب به ترامپ گفت: کی «انشالله» مدارک مالیاتی ات را نشان می‌دهی؟
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

رئیس دفتر رئیس جمهوری، شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مبنی بر ارسال کمک از سوی ایران به ارمنستان در مناقشه باکو - ایروان را تکذیب کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس بوده و با هدف برهم زدن روابط خوب ایران و آذربایجان مطرح می‌شود.
رویداد۲۴ ایران جمهوری اسلامی ایران ارمنستان 

  

جزئیات فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی‌: پنجشنبه‌ ها جواب منتقدان را می ‌دهم + فیلمرئیس جمهور: می‌گویند نگاه این دولت به بیرون است.
گسترش رئیس جمهور دولت 

  

جنجال حضور نظامی‌ها درانتخابات 1400/ممنوعه‌های دولت 1400/بدو میلیون تومان حقوق یک ماه 40 میلیون ایرانی است!اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز چهارشنبه 9 مهر 1399 رابا مرور مطالب اصلی صفحه اول روزنامه‌ها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام کالاهای اساسی 

  

نظرسنجی سی‌ان‌ان درباره برنده اولین مناظره آمریکانظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان از مردم آمریکا در خصوص برنده اولین مناظره را مشاهده می‌کنید. قبل از مناظره: بایدن 56 درصد و ترامپ 43 درصد / بعد از مناظره: بایدن 60 درصد و ترامپ 28 درصد
۵۵ آنلاین سی ان ان ترامپ 

  

وعده کاهش قیمت خودروبدلیل تقاضای کاذب تنها 20 درصد خریداران مصرف‌کننده واقعی هستند، مابقی خودرو را در خانه‌های خود نگهداری تا مجددا در زمان گرانی آن را معامله کنند. همین امر موجب شده تا تقاضای کاذب در بازار به وجود بیاید که خود بیشترین دلیل گرانی نیز محسوب می‌شود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقای رئیس‌جمهور، مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند!نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت دیروز در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟! وزیری پیشنهاد شده است که دو دهه در خارج از کشور زندگی می‌کرده است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور بهاره رهنما ترکیه 

  

آمریکا با ایران وارد مذاکره می‌شودچیزی به انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نمانده است؛ انتخاباتی که بیش از هر دوره دیگری هم‌زمان بر سرنوشت مردم آمریکا و خاورمیانه تأثیرگذار است؛ دو کاندیدای رئیس‌جمهوری، ترامپ و بایدن، با دو رویکرد متفاوت.
مثلث اصلاح طلبان ایران ایران و چین 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آقای جلیلی نمی آید، افزود: البته آیت الله رئیسی منصوب رهبر معظم انقلاب در ریاست قوه قضائیه هستند و حتما باید اجازه رهبر انقلاب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
نامه نیوز سیدابراهیم رئیسی اصولگرایان خودرو 

  

جزئیات کامل پرداخت یارانه 60 هزارتومانیکالابرگ معیشتی در مجلس تصویب شد و خانواده‌های ایرانی از این پس به ازای هر نفر 60 هزار تومان کمک خرید غذا دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

تنها راه تشخیص کرونا از آنفلوآنزاپزشکان آمریکایی معتقدند که تشخیص ویروس کرونا از آنفلوآنزا به دلیل شباهت زیاد علایم بدون انجام تست غیرممکن است.
مملکت‌آنلاین ویروس درمان پزشک 

  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

کشف مولکول معجزه آسا برای درمان ویروس کرونامحققان انستیتو پاستور فرانسه اعلام کردند توانسته اند مولکولی معجزه آسا را کشف کنند که در ساخت داروی کرونا استفاده می‌شود.
برنا درمان ویروس فرانسه 

  

بر اساس تحقیقات دانشمندان، کووید 19 قادر است به راحتی از طریق هوا مسیر طولانی را طی کرده و در میان افراد منتشر شود.
صراط ویروس قبرس ماه 

  

طبعا باز شدن مدارس میتواند باعث تسریع انتقال بیماری کرونا شودعضو کمیته کشوری کرونا گفت: یکی از مخازن اصلی شیوع آنفولانزا مدارس است.
خبرفوری سلامت 

  

شیوع ویروسی جدید و خطرناک پس از کروناوزارت بهداشت موریتانی از شیوع وبایی جدید در این کشور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، خبر داد.
برنا وزارت بهداشت موریتانی 

  

توانایی عجیب کرونا در انتقال از طریق هوابر اساس تحقیقات دانشمندان، کووید 19 قادر است به راحتی از طریق هوا مسیر طولانی را طی کرده و در میان افراد منتشر شود.
برنا 

  

تزریق واکسن «آنفلوانزا» بدن افراد را در برابر کرونا مقاوم نمی‌کند دریافت 18 MB ابوالفضل مظفری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تغییراتی خیلی کم و معمولاً سالی یک بار در ژن ویروس آنفلوانزا رخ می‌دهد، گفت: واکسن آنفولانزا بر بدن فرد تأثیر یک ساله می‌گذارد چراکه سیستم دفاعی بدن سال بعد ویروس آنفولانزا را با توجه به تغییرات آن نمی‌شناسد. این فوق تخصص بیماری‌های ریه در ادامه با اشاره به این نکته که در بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون که با یک…
مهر آنفلوانزا خبرنگار ویروس 

  

روایت سخنگوی دولت از میزان بیکاری ناشی از بحران کروناعلی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند. به گزارش ایسنا، علی ربیعی طی سخنانی در سفر به شهرستان تنکابن، با بیان اینکه “در جنگ اقتصادیِ دشمن، دولت از … نوشته روایت سخنگوی دولت از میزان بیکاری ناشی از بحران کرونا اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز سخنگوی دولت دولت بیمه بیکاری 

  

با 5 علامت در کودکان که نشانه ابتلا به کرونا است آشنا شوید.
اقتصادنیوز کودکان ویروس 

  

شوک نخست کرونا باعث بیکاری یک‌ونیم میلیون نفر در کشور شدسخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند.
برنا بیکاری سخنگوی دولت دولت 

  

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در 24ساعت گذشته یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان هرمزگان جان باخت.
صراط استان هرمزگان بندرعباس درمان 

  

منابع خبری از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در لبنان خبر دادند.
صراط لبنان وزارت بهداشت ویروس 

  

وزارت بهداشت موریتانی از شیوع وبایی جدید در این کشور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، خبر داد.
صراط وزارت بهداشت صدا و سیما ویروس 

  

محدوده مقاومتی بورس کجاست؟یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: محدوده مقاومتی بورس فعلا یک میلیون و 700 هزار واحد است.
خبرفوری سرمایه پول پتروشیمی