گسترش   |  اقتصادی  |  

حمله شدید اتاق اصناف به استانداری تهران

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به تاخیر استانداری در ارسال نامه کتبی مربوط به تعطیلی مشاغل گروه‌های 2...

حمله شدید اتاق اصناف به استانداری تهران

با وجود آن که براساس پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به محض قرمز شدن شرایط همه گیری کرونا در تهران از روز دوشنبه تمام مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 باید تعطیل می‌شدند، اما تعلل ستاد کرونای استان تهران در تصمیم گیری، تاخیر استانداری تهران در ارسال نامه کتبی و ناهماهنگی‌های میان استانداری و اتاق اصناف باعث شده است که امروز هم بسیاری از واحدهای صنفی در تهران به صورت غیرقانونی باز باشند.

تعلل استاندار تهران در صدور دستور تعطیلی

تهران از روز دوشنبه وارد وضعیت قرمز کرونایی شد و چون براساس مصوبات قبلی ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت تمام مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 در شرایط قرمز باید ممنوع باشد، از دوشنبه این هفته باید این محدودیت‌های سختگیرانه در سطح پایتخت اجرایی می‌شد.

اما ظاهرا با تعلل مسئولان استانداری تهران و اعضای ستاد کرونای این استان در ابلاغ این محدودیت‌ها امروز هم شاهد باز بودن بسیاری از واحدهای صنفی مربوط به مشاغل گروه‌های 3 و 4 و حتی مشاغل گروه 2 از جمله پاساژها، آرایشگاه ها، لباس فروشی ها، مراکز فروش اسباب بازی، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها هستیم.

این در حالی است که انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران دیروز در حاشیه جلسه شورای اداری استان تهران تاکید کرد که از روز سه شنبه مصوبات مربوط به اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای ابلاغ شده است و حداکثر تا پایان روز چهارشنبه تمام اصناف مربوط به گروه‌های 2.3 و 4 باید فعالیت خود را متوقف کنند. اما مشاهدات میدانی ما از سطح شهر تهران نشان می‌دهد که این صحبت استاندار تهران همچنان روی زمین مانده است.

تناقض میان صحبت‌های رئیس اتاق اصناف و استاندار تهران

در این میان قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران در گفت و گو با رکنا روی نکته‌ای دست گذاشت که با صحبت‌های دیروز استاندار تهران تناقض دارد. وی تاکید کرد که نه از روز سه شنبه بلکه از بعد از ظهر دیروز نامه کتبی مربوط به تعطیلی واحدهای صنفی گروه‌های 2.3 و 4 به اتاق اصناف تهران ابلاغ شد، آن هم در ساعتی که اتحادیه‌های صنفی تعطیل بوده‌اند و نمی‌توانستند دستور کتبی تعطیلی را به واحدهای زیرمجموعه خود ارسال کنند. موضوعی که تناقض میان صحبت‌های رئیس اتاق اصناف و استاندار تهران را نشان می‌دهد.

نوده فراهانی در این خصوص توضیح داد: اتحادیه‌های صنفی ما از ساعت 14:30 هر روز تعطیل می‌شوند و پنجشنبه و جمعه نیز زمان تعطیلی اتحادیه هاست، اما دیروز بعد از ساعت 14:30 نامه کتبی استانداری درباره تعطیلی مشاغل گروه‌های 2 و 3 و 4 به اتاق اصناف ابلاغ شد.

وی افزود: البته ما از همان عصر دیروز به همه روسای اتحادیه‌ها پیام دادیم و از آن‌ها خواستیم دستور تعطیلی مشاغل زیرمجموعه خود را صادر کنند، اما این که امروز این مشاغل به صورت 100 درصدی تعطیل نشده اند، به این مساله بازمی‌گردد که ما به موقع اطلاع‌رسانی نکردیم و ریشه این مساله نیز دیر ارسال شدن نامه کتبی استانداری است.

دستورالعمل داشتیم، ولی منتظر نامه استانداری بودیم

نکته مهم در این میان اما آن است که مسئولان وزارت بهداشت بارها تاکید کرده‌اند که به محض تغییر رنگ همه گیری کرونا در یک شهرستان، باید دستورالعمل‌های مربوط به تعطیلی گروه‌های مختلف بلافاصله اجرایی شود و نیازی به این که وزارت بهداشت حتما نامه‌ای کتبی در این خصوص برای اتاق اصناف تک تک شهرستان‌ها صادر کند، وجود ندارد.

رئیس اتاق اصناف تهران در پاسخ به این سوال که چرا این اتاق منتظر نامه استانداری ماند و زودتر اقدام به ابلاغ کتبی مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 نکرد، توضیح داد: درست است که ما دستورالعملی از قبل داشتیم، ولی تهران به خودی خود یک کشور محسوب می‌شود و ما منتظر بودیم که اگر قرار است مجددا تعیین تکلیف کنند، این موضوع را به ما کتبا ابلاغ کنند. اما متاسفانه این ابلاغ با تاخیر انجام شد.

وی تصریح کرد: بنابراین تا عصر دیروز ما از این که برای اصناف تهران چه تصمیم جدیدی گرفته شده است، بی‌اطلاع بودیم. اما در هر صورت روز گذشته به روسای اتحادیه‌ها اطلاع‌رسانی کردیم و به همه اصنافی که از ما سوال کردند نیز تاکید کردیم که از امروز باید تعطیل باشند.

نوده فراهانی در ادامه اذعان کرد که از امروز باید همه اصنافی که جزو گروه‌های 2.3 و 4 دسته‌بندی شده اند، تعطیل باشند، اما به گفته وی، به دلیل این که اطلاع‌رسانی در این زمینه از سوی استانداری تهران با تاخیر انجام شد، برخی واحدهای صنفی امروز هم باز هستند.

با توجه به این ناهماهنگی‌ها سوال مهم اینجاست که ناظران این اتاق طی امروز و فردا چگونه بر فعالیت مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 نظارت می‌کنند؟ رئیس اتاق اصناف تهران در پاسخ به این سوال گفت: به بازرسان اتاق اصناف سپرده‌ایم که امروز و فردا صرفا به واحدهای صنفی مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 تذکر و اخطار بدهند، اما از روز شنبه برای این واحدها اعمال قانون می‌کنیم.

نمی‌توانستیم از دیروز به واحدهای صنفی سختگیری کنیم

نکته عجیب در این میان تمام این ناهماهنگی‌ها میان استانداری تهران، اتاق اصناف و ستاد کرونای استان تهران آن است که دیروز علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مصاحبه‌ای تصریح کرد که از روز چهارشنبه هر نوع فعالیت مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 در تهران غیرقانونی است و امروز هم ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت از بسته نبودن مشاغل در شهرهای با وضعیت قرمز انتقاد کرد.

نوده فراهانی در واکنش به این اظهارات عنوان کرد: استاندار تهران، رئیس ستاد کرونای استان تهران محسوب می‌شود و اتاق اصناف تهران هم زیرمجموعه این ستاد است. بنابراین ما هم به محض این که آقای استاندار در زمینه تعطیلی مشاغل گروه‌های 2 و 3 و 4 دستور دادند، دستور ایشان را اجرا کردیم، ولی متاسفانه ابلاغیه کتبی در زمان بسته بودن اتحادیه‌ها به دست ما رسید.

وی در ادامه تاکید کرد: ما صحبت‌های مسئولان وزارت بهداشت را قبول داریم، اما باید به این نکته توجه داشت که وقتی به کارمندان دولت دستور داده می‌شود که یک سوم آن‌ها در محل کار حضور پیدا کنند، این افراد چون حقوقشان را سر موقع دریافت می‌کنند، هیچ مشکلی برایشان وجود ندارد. ولی واحدهای صنفی درآمدی جز فروش محصولاتشان ندارند و اگر ما می‌خواستیم از همان دیروز به این واحدها سختگیری کنیم که واحدهایشان را تعطیل کنند، آن‌ها با حقوق نیروها، بیمه، مالیات و سایر هزینه‌هایشان چه کار کنند؟

دولت در سال گذشته حتی یک ریال هم به اصناف کمک نکرد

رئیس اتاق اصناف تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش نسبت به حمایت بسیار اندک دولت از اصناف در سال گذشته انتقاد کرد و گفت: متاسفانه دستگاه اجرایی در سال 99 به عمده واحدهای صنفی آسیب دیده از کرونا در تهران حتی یک ریال کمک نکرد و تعداد بسیار اندکی از این واحدها توانستند تسهیلات مربوط به مشاغل آسیب دیده را دریافت کنند؛ به نحوی که می‌توان گفت سال گذشته اساسا به وعده‌های مربوط به حمایت از کرونا تقریبا عمل نشد و همین مساله اصناف را از اجرای دقیق پروتکل‌ها ناامید می‌کند.

وی در پایان درباره نحوه اعمال قانون واحدهای صنفی متخلف از روز شنبه توضیح داد: از روز شنبه اگر واحدهای صنفی مشاغل گروه‌های 2.3 و 4 باز باشند، ناظران ما بار اول به این واحدها اخطار می‌دهند و اگر این واحدها به اخطار اول توجه نکردند، در مرتبه دوم آن‌ها را پلمپ و به تعزیرات معرفی می‌کنیم. سازمان تعزیرات نیز بسته به نوع فعالیت واحد صنفی جریمه مالی مربوطه را برای اصناف متخلف تعیین می‌کند.

 

منبع: رکنا

وزارت بهداشت مصاحبه استانداری تهران   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس