ایلنا   |  فرهنگی  |  

خواناسازی برج و باروی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه انجام شد/بازپیرایی در صورت تامین بودجه انجام می‌شود

مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه از خواناسازی برج و باروی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبار و بودجه بازپیرایی مجموعه ضلع جنوبی در دستور کار قرار می‌گیرد.

خواناسازی برج و باروی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه انجام شد/بازپیرایی در صورت تامین بودجه انجام می‌شود

مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه از خواناسازی برج و باروی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبار و بودجه بازپیرایی مجموعه ضلع جنوبی در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، برج و باروی گنبد سلطانیه 4 ضلع دارد که در گذشته دو  ورودی عام و خاص این مجموعه جهانی در ضلع جنوبی و شمالی قرار داشت. با توجه به اینکه مرمت‌ها و مسیر سازی در ضلع شمالی که ورودی عام بوده انجام شده درحال حاضر اقدامات مرمتی در ضلع جنوبی نیز با کمک کارشناسان داخلی صورت گرفته تا اینکه جزئیات پلان معماری ورودی جنوبی همانند ضلع شمالی مشخص و خواناسازی شود.

میرموسی انیران (مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه) با اعلام این مطلب گفت: خواناسازی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه که یک اقدام بسیار زمانبر مرمتی بود پس از گذشت یک سال و نیم به طور کامل به اتمام رسید.

او گفت: برج و بارو گنبد سلطانیه دارای 4 ضلع شمالی، جنوبی، شرقی و غربی است که ورودی‌های گنبد در عرصه های شمالی و جنوبی قرار داشت .درحال حاضر ضلع شمالی که ورودی عام مجموعه سلطانیه است تا حدود زیادی مورد مرمت قرار گرفته به طوری که هم اکنون نیز یکی از برج‌های آن در حال مرمت است و در ضلع شمالی نیز مسیرسازی انجام شده تا رفت و آمد برای گردشگری تسهیل شود از همین رو، تلاش کردیم ضلع جنوبی مجموعه را همانند ضلع شمالی خواناسازی کنیم.

انیران هدف از خوانا سازی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه را بررسی جزئیات پلان معماری ورودی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه ضلع شمالی و جنوبی در گذشته ارتباط منطقی با یکدیگر داشتند از همین رو برای پی بردن به جزئیات فضاهای شهری در دوره ایلخانی بخش برج و بارو ضلع جنوبی را خوانا سازی کردیم تا نحوه اجرا و خصوصیات معماری ورودی ضلع جنوبی پیدا شود.

مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه افزود: در گذشته رفت و آمد گردشگران از ضلع غربی صورت می‌گرفت که نزدیکترین مسیر به گنبد سلطانیه بود اما در این مسیر گردشگران نمی‌توانستند فضاهای اطراف گنبد را مشاهده کنند درحال حاضر با مسیرسازی ضلع شمالی و مفروش کردن آن به تخته‌های روسی فرآوری شده سبب شده رفت و آمد گردشگران نیز در این مسیر تسهیل و میزان ماندگاری گردشگران و مشاهده فضاهای اطراف گنبد سلطانیه بیشتر شود.

او گفت: برای اینکه ارتباط ضلع جنوبی که مسیر درباریان بوده با ضلع شمالی که بار عام بوده مشخص شود نیاز به اعتبارات بیشتری است که با تخصیص منابع کاوش‌ها در این محدوده برای یافتن سوالات آغاز می‌شود.

برج بودجه کار   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

سومین نشست هم اندیشی تشکل های ولایی و انقلابی با جامعه روحانیت مبارز امروزپنج شنبه در محل دفتر جامعه روحانیت برگزار شد.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز ماه شعبان جوانان 

  

ارزیابی امکان آمریکا برای فشار نفتی بر ایرانکارشناسان معتقدند عربستان ممکن است بیش از این نتواند هزینه فشار بیشتر به ایران را بپردازد؛ از سوی دیگر آمریکا قادر به فشار بیشتر به ایران به دلیل ترس از افزایش قیمت نفت، نیست.
اقتصادنیوز خبرآنلاین ایران ایران و ونزوئلا 

  

نفت مسجد سلیمان و استقلال خوزستان در هفته بیست و ششم لیگ برتر به تساوی بدون گل رضایت دادند.
ورزش۳ نفت مسجد استقلال خوزستان 

  

خدمت به مردم بهترین راه مبارزه با دشمن استفرمانده ناجا معتقد است که بهترین راه مبارزه با دشمن، خدمت به مردم است.
ایلنا حسین اشتری رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی 

  

دبیرکل جهاد اسلامی بر مبارزه تا آزادی فلسطین تاکید کردبیروت- ایرنا- 'زیاد نخاله' دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: ما ، ایران و جبهه مقاومت در برابر اسراییل اعضای یک خانواده هستیم و به مبارزه خود تا آزادی مردم فلسطین ادامه خواهیم داد.
ایرنا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مبارزه با فساد, حمایت از مهارت افزایی ، جوانگرایی از دغدغه های اصلی جوانان است" محمد شریعتمداری " وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی توئیتی اعلام کرد: گفت و شنود با جوانان نخبه در روز جوان بیانگر این بود که مبارزه با فساد, حمایت از مهارت افزایی ، جوانگرایی, بها دادن به ایده ها و کسب و کارهای نوین از دغدغه های اصلی جوانان است.
برنا جوانان محمد شریعتمداری کار 

  

بازار اجاره امسال نگران کننده خواهد بود/ رکود تورمی مسکن در تابستانعقبایی گفت: بازار اجاره امسال به دلیل از بین رفتن قدرت خرید در بین خریداران مسکن، بسیار نگران‌کننده‌
خبرفوری مسکن قیمت مسکن تهران 

  

اولین جلسه هیات مدیره بازار متشکل ارزی تشکیل شدتهران-ایرنا-روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای ایجاد بازار متشکل ارزی، اولین جلسه هیئت مدیره تشکیل و مدیرعامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد.
ایرنا تهران ایرنا روابط عمومی 

  

بازداشت 3 مأمور قلابی پلیس مبارزه با موادمخدررئیس کلانتری 116 مولوی از دستگیری سه مأمور قلابی پلیس مبارزه با موادمخدر خبر داد.
تسنیم بازداشت پلیس خودرو