فردا   |  سیاسی  |  

دریافت‌های نامتعارف صدای رئیس جمهور را درآورد

افشای دریافت حقوق نامتعارف دو نفر از مدیران شرکت زیر‌مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیسی را بر آن داشت تا با گفتن یک «باید» دیگر، از کابینه خود بخواهد ماجرای حقوق‌های نجومی را خاتمه دهند. بحث‌های درباره ماجرای حقوق‌های نجومی به سال 95 برمی‌گردد که بازتاب زیادی در جامعه داشت و دولت حسن روحانی متهم شد که برخی مدیران آن دریافتی‌های نامتعارفی داشته‌اند که باعث شد تعدادی از…

دریافت‌های نامتعارف صدای رئیس جمهور را درآورد

 افشای دریافت حقوق نامتعارف دو نفر از مدیران شرکت زیر‌مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیسی را بر آن داشت تا با گفتن یک «باید» دیگر، از کابینه خود بخواهد ماجرای حقوق‌های نجومی را خاتمه دهند. بحث‌های درباره ماجرای حقوق‌های نجومی به سال 95 برمی‌گردد که بازتاب زیادی در جامعه داشت و دولت حسن روحانی متهم شد که برخی مدیران آن دریافتی‌های نامتعارفی داشته‌اند که باعث شد تعدادی از آنها استعفا دهند. هر‌چند در همان زمان اعلام شد که دولت محمود احمدی‌نژاد چنین حقوق‌هایی را مصوب کرده و به امضای معاون اول او رسیده است‌ اما روحانی به اسحاق جهانگیری، معاون‌اول خود دستور داد حتی اگر این ماجرا مربوط به دوره‌های قبل باشد، باید این موضوع پیگیری شود زیرا مصداق سوءاستفاده از اعتماد دولت به‌شمار می‌رود. بهمن همان سال رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس دهم اعلام کرد دیوان محاسبات همه اضافه دریافت نجومی مدیران را به خزانه بازگردانده است. با‌این‌حال، به‌تازگی نیز خبر رسید که سه نفر از مدیران پتروشیمی امیرکبیر که از مجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می‌شوند ماهانه تا صد میلیون تومان از این شرکت دریافتی داشته‌اند و البته معاون این وزارتخانه اعلام کرد که آنها را برکنار کرده است.

همین شد تا روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت به بحث حقوق‌های نجومی اعتراض و عنوان کند: «حقوق یک حدی دارد که حد آن باید برای تمام افراد شاغل در دولت و شرکت‌های دولتی مشخص شود و بیش از آن میزان هم نباید پرداخت شود. مردم انتظار شنیدن اخباری درباره حقوق‌های چند‌ده میلیونی را ندارند و به حقوق نجومی باید خاتمه داده شود».

ابراهیم رئیسی از سازمان اداری و استخدامی کشور خواسته هر‌چه سریع‌تر و قبل از نهایی‌شدن بودجه 1401 نسبت به تدوین نظام پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد اقدام کند. این درحالی است که بر‌اساس ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، دولت سیزدهم باید حداکثر تا 15 آذر‌ماه لایحه بودجه سالانه کل کشور را به پارلمان تسلیم کند، به همین دلیل تغییرات اساسی در بودجه 1401 کار سخت و دشواری خواهد بود.

رئیس‌جمهور گفته است: «شاید طبق قانون دستگاه‌هایی اجازه تعیین حقوق برای شرکت‌ها یا افراد دولتی را داشته باشند که باید در این زمینه نیز اقداماتی انجام شود. پرداخت‌های نابرابر و غیرمتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی قابل‌تحمل نیست».

از دیگر‌سو، رئیس هیئت تحقیق‌و‌تفحص از حقوق‌های نجومی نیز روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که مجموع دریافتی اعم از حقوق پایه، مزایا، دریافتی‌های مستمر و غیر‌مستمر، پاداش، کارت هدیه و... کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس نباید بیش از 35 میلیون تومان باشد.

مالک شریعتی گفته هیچ‌کس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد، او حتی اعلام کرده که سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر صد میلیون تومان باشد.

نجومی یا غیر متعارف

نکته دیگر در مورد مدیران نجومی‌بگیر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که هرچند آن مدیران برکنار شده و به گفته خبرگزاری فارس اسناد تخلف آنها با تأکید شخص وزیر به سازمان بازرسی کل کشور داده شده است، اما معاون امور اقتصادی این وزراتخانه از برخی از آن حقوق‌ها به‌عنوان «پرداختی‌هایی قانونی اما غیرمتعارف و غیرمنصفانه» نام برده است. به گزارش ایرنا، احمد خانی‌نوذری گفته است: «بخشی از پرداختی‌ها که غیر‌قانونی بوده و به مراجع قانونی و نظارتی منعکس شده است، باید برگردانده و دریافت‌کنندگان آن هم تنبیه شوند. برای آن پرداختی‌هایی که قانونی اما غیرمتعارف و غیرمنصفانه بوده است، باید موانع قانونی رفع شود».

او همچنین درباره فیش‌های حقوقی که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: «فیش نیست بلکه گزارشی از مجموع دریافتی‌هایی است که مجموعه‌های نظارتی و وزارت رفاه برای ورود به وضعیت پرداختی‌ها به دست آورده و در اختیار نهادهای نظارتی قرار داده‌اند؛ بنابراین به این معنا نیست که افراد در هر ماه این مبلغ را دریافت می‌کردند بلکه به‌طور میانگین کمتر از این مبلغ بوده است. این مجموعه‌گزارش‌ها، مجموع پرداختی‌ها در چند‌ماه شامل پاداش‌های عملکردی بوده که طبیعتا خارج از عرف و غیر‌مجاز بوده است».

احمد خانی‌نوذری، افزود: «با واقعیت جدی مواجهیم که بخشی به خاطر خلأهای قانونی پرداخت‌های غیر‌متعارف در برخی سطوح وجود دارد؛ ممکن است میانگین در هر ماه 40 تا 60 میلیون تومان پرداخت شود که بخشی از آن غیرقانونی است که باید با آن برخورد شود ولی خلأ قانونی در این زمینه داریم که باید فکر جدی شود».

او هر‌چند گفته که جابه‌جایی‌های افراد فقط به‌خاطر حقوق‌های نجومی نبوده است، بلکه به‌دلایلی مدیریتی بوده اما از رصد تیم‌های نظارتی و بازرسی ویژه خبر داده و گفته است: «تا یک ماه آینده بررسی‌ها کامل می‌شود و گزارش شفاف درخصوص پرداختی‌ها به مردم ارائه کنیم ضمن اینکه اولین مصوبه وزیر کار به تمام صندوق‌ها و شرکت‌های زیر‌مجموعه این وزارتخانه این بود که حقوق‌های پرداختی را اعلام کنند. اکنون بعضی از پرداختی‌ها در قالب سکه، کارت هدیه و بودجه‌های محرمانه است که همه اینها باید احصا شود، از‌این‌رو وزیر تعاون در هفته گذشته به همه شرکت‌ها و صندوق‌های تابعه زیر نظر این وزارتخانه اعلام کردند که هر‌گونه بودجه‌های محرمانه، سکه و کارت هدیه و سایر ردیف‌ها ممنوع است برای اینکه ضابطه‌مندی و انصاف را به حقوق‌ها برگردانیم و پرداختی‌ها را ساماندهی کنیم».

معاون وزیر همچنین اعلام کرد: «طبق ماده 84، پرداختی‌ها 10 برابر حداقل است که ناخالص آن حدود 33 میلیون تومان می‌شود و در قانون این تنها برای مدیرعامل، اعضای هیئت‌مدیره و هیئت عامل است و برای مدیران سطوح پایین‌تر نیست».

 حقوق نجومی در وزارت نفت

بحث دریافت حقوق‌های نجومی که در وزارت نفت نیز رخ داده بود حتی به شکایت از منتشرکنندگان آن رسید. چندی پیش بود که صداوسیما اعلام کرد اسناد محرمانه‌ای از حقوق و مزایای 32 میلیون تومانی رئیس‌دفتر وزیر نفت منتشر شده است. بعد از آن این وزارتخانه علیه دو خبرنگار و یک کانال تلگرامی که این فیش حقوقی را منتشر کرده بودند، به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرد که موضوع آن انتشار اسناد محرمانه دولتی بود، هرچند در‌نهایت این شکایت رد شد برای خبرنگاران و کانال تلگرامی قرار منع تعقیب صادر شد. به گزارش فارس، در بخشی از قرار منع تعقیب صادر‌شده از‌سوی بازپرس شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه عنوان شده است: «بازپرسی بر این عقیده استوار است که افشای اسناد و مدارک مورد ادعای شاکی که همانا موضوع نامه شماره 3640 دبیرخانه وزارت نفت و جدول محاسبه حقوق و مزایای مدیر‌کل دفتر وزارتی وزارت نفت آقای پیام کهتری انور می‌باشد نه‌تنها مغایر با مصالح ساخت اداری آن وزارتخانه نیست، بلکه در راستای هم‌افزایی رسانه‌ها با نهادهای دولتی و حاکمیتی برای پیشبرد اهداف و مصالح عالیه نظام مقدس مردم‌سالاری جمهوری اسلامی ایران باز‌تعریف می‌گردد».

حالا که ابراهیم رئیسی، باز هم از کلمه «باید» برای خاتمه دریافت حقوق‌های نجومی استفاده کرده است، باید دید این روند در ماه‌های آینده به چه صورت دنبال خواهد شد و خاطره سال‌های نیمه دهه 90 تکرار خواهد شد یا خیر./شرق

رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

استقلالی ها گل گهر در مقابل استقلال قرار نمی گیرندغیبت چند استقلالی تیم گل گهر در بازی امروز مقابل استقلال یکی از سوژه های جالب این تقابل است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهاره رهنما استقلال 

  

مخالفت مجلس با کلیات طرح افزایش تعداد نمایندگانمرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت.
فردا مجلس شورای اسلامی پژوهش جمهوری اسلامی ایران 

  

خروجی اولین کمیته دستمزد 1401/ بهبود معاش با مولفه‌های غیرنقدی و سپس ورود به عدد و رقمتوفیقی خروجی اولین کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار را تشریح کرد.
ایلنا دستمزد دولت پژوهش 

  

سیگنال صعودی جروم پاول به بازار دلاردلار صعود نیرومندی را پس از معرفی مجدد پاول برای ریاست بر فدرال رزرو تجربه کرد.
اقتصادنیوز دلار 

  

رئیس مجلس گفت: در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی که مردم تکیه گاه اصلی کشور هستند ما آنها را با دسته بندی های مختلف جدا کرده ایم.
ایلنا سینما ماه سرمایه 

  

خبر مهم دولت برای مستأجران | شرط جدید بانک ها برای پرداخت وام مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می شود؛ تاهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره‌نشین‌ها جهت دریافت وام ودیعه است. همچنین طبق اعلام ستاد ملی کرونا چنانچه متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­‌شود…
نامه نیوز دولت بانک مرکزی بانک 

  

چند درصد مدیران دولتی تا الان عوض شده اند؟روزنامه دولتی ایران نوشت: یکی از حواشی که پیرامون انتصابات دولت سیزدهم مطرح می‌شود آن است که دولت سرعت لازم برای جابه‌جایی و انتصاب مدیران جدید را نداشته و تنها 60 درصد مدیران طی 100 روز گذشته که دولت جدید کار را آغاز کرده است منصوب شدند!
۵۵ آنلاین روزنامه ایران بازی 

  

شگفتی نشریه آمریکایی از قدرت پهپادی ایرانفارس/ یک نشریه آمریکایی با اشاره به توانمندی یگان‌های پهپادی ایران نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری تولید می‌کند.
مثلث ایران نیروهای مسلح یارانه 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس امروز 6 آذر 1400معاملات روز شنبه بازار سهام متاثر از رفتار بورس بازان در روز چهارشنبه با چند نشانه مثبت و چند نشانه منفی دنبال می شود.
۵۵ آنلاین سهام وین بودجه 

  

واکنش وزارت بهداشت به سویه جدید ویروس کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی گویا، در خصوص تشدید سخت‌گیری ها در مبادی ورودی کشور برای جلوگیری از شیوع سویه جدید کرونا، گفت: مردم از سفر به کشورهای آفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی جداً خودداری کنند. وی با اعلام اینکه در حال حاضر از ورود افراد غیر ایرانی از مبدأ این کشورها جلوگیری می‌شود، افزود: افراد ایرانی که از مبدأ این کشورها می‌خواهند به ایران…
مهر وزارت بهداشت ویروس سفر 

  

سویه جدید کرونا با تعداد باورنکردنی جهش + فیلمرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به سویه جدید کرونا گفت: سویه جدید کرونا در جنوب آفریقا (بی یک یک 529) دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است.
گسترش وزارت بهداشت آفریقای جنوبی سفر 

  

قیمت خودرو پایین آمد؟به نظر می رسد ماه عسل عرضه کنندگان خودرو در بازار طی دو هفته پایانی آبان ماه به پایان رسید و قیمت ها بعد از صعود بار دیگر در مسیر نزول قرار گرفته و به قیمت های حدود نیمه آبان ماه برگشت.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ماه 

  

نمودار پروتکل ها نگران کننده است/استان های اول و آخر جدول کرونا به گزارش خبرنگار مهر، وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در فاصله 26 آبان تا 3 آذر 1400، نموداری تهیه کرده است که می‌توان به تحلیل اوضاع کشور پرداخت. با سرد شدن هوا، شاهد بسته ماندن پنجره‌ها در محیط‌های اداری، آموزشی و…، هستیم و همین مسئله نگرانی‌ها را بابت چرخش ویروس در فضاهای بسته تشدید می‌کند. نمودار زیر نشان می‌دهد که وضعیت رعایت تهویه…
مهر استان آذربایجان غربی استان بوشهر وزارت بهداشت 

  

روش مقابله با ویروس آفریقایی کرونا در ایرانرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما تمهیدات ویژه را برای مقابله با سویه آفریقایی ویروس کرونا به کار گرفتیم، گفت: افرادی که قصد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشور‌های زیمبابوه، بوتسوآنا، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را دارند، مسافرت خود را به تعویق بیندازند.
گسترش زیمبابوه ویروس ایران 

  

هفته سرنوشت ساز برای تعیین قیمت خودروستاد تنظیم بازار قرار است روز چهارشنبه همین هفته، موضوع قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بررسی و نظر نهایی خود را نسبت به اصلاح قیمت‌ها اعلام کند.
گسترش قطعه سازان قیمت افزایش قیمت 

  

پیش بینی قیمت دلار در آستانه مذاکراتدر آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

لباس بورس امروز چه رنگی خواهد بود؟در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات/ بدبینی بازار به نشست وین!قیمت دلار هفته گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های از سرگیری مذاکرات برجام قرار گرفته بود و در اواخر هفته به قیمت 26 هزار و 900 تومان رسید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

تاثیر مذاکرات در بازار ارز/ قیمت دلار امروز 6 آذر چند؟در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به کار خود پایان داد.
فردا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین قیمت خودرو در بازار+جدولبررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت پراید 111 SE به 168میلیون تومان رسید. قیمت تیبا هاچ بک‌ پلاس مدل 1400 حوالی 172 میلیون تومان اعلام شده است. ساینا S دنده‌ای مدل 1400 نیز در رنج 194 میلیون تومان خریدوفروش شد. همچنین کوییک اتوماتیک پلاس‌ مدل 1400 نیز 263 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.
۵۵ آنلاین قیمت ایران خودرو خودرو 

  

پیام رئیسی و خاندوزی برای بورس/ ارز 4200 تومانی حذف می‌شود؟بازار سهام در حالی به استقبال دومین هفته از آذرماه می‌رود که چهارشنبه گذشته کانال 1٫4 میلیون واحدی در شاخص کل را از دست داده است. به اعتقاد سهامداران بورس هفته‌ای خنثی را با پیشتازی تک‌سهم‌ها پیش رو دارد.
فردا رئیس جمهور وین بودجه 

  

وضعیت شکننده بورس امروز /سیگنال های دلار به بازار سهاماقتصادنیوز: نظرسنجی ها نشان می‌دهد که روز شنبه 6 آذر 1400 خریداران در سمت تقاضا با تداوم تحرکات به دنبال حرکت روبه جلوی شاخص هستند.
اقتصادنیوز دلار سهام شاخص