اهداف تعیین شده «نوری» برای سودآوری در سال 1401

شرکت پتروشیمی نوری، قدرتمندترین و پرسودترین تولیدکننده مواد آروماتیکی جهان، باوجود تحریم‌ها توانسته تولید پایدار بالای ظرفیت اسمی در پایان تیر امسال را به 106 درصد ظرفیت اسمی برساند.

اهداف تعیین شده «نوری» برای سودآوری در سال 1401

برنامه‌ریزی‌های موفق و تعیین اهداف برای چشم‌انداز آتی شرکت سبب دستیابی به موفقیت‌های این مجتمع شده است و همچنان این اقدامات را در جهت بهینه در دستور کار دارد. بر همین مبنا اجرای طرح بازیابی و به صفر رساندن سوختن گاز‌های ارسالی به مشعل، افزایش ظرفیت واحد‌های 200 و100 و دیجیتالی کردن فرآیند کنترل انرژی از دیگر برنامه‌های پتروشیمی نوری در سال 1401 است.

پتروشیمی نوری پس از تقسیم سود 1400 تومانی در مجمع سالانه 1400 مسیر اصلاح را در پیش گرفت که ما را بر آن داشت تا گزارشی درباره موفقیت‌های این شرکت و سهم بسیار ارزنده و ارزشمند بازار سرمایه ایران تهیه نماییم. سهم نوری در مورخ 1401/05/03 با ورود به ناحیه RSI 30 که یک نقطه بسیار تحریک برانگیز برای خرید از نظر تکنیکالیست هاست فرصت خوبی برای خرید فراهم نمود و دیروز 1401/05/04 هم با تحرک سهم و مثبت شدن مهر تاییدی بر این امر نهاد.

از جمله دستاوردهای مجتمع پتروشیمی نوری که در گزارش مجمع عمومی این شرکت به آن پرداخته شد، ثبت دستیابی به مقدار تولید 4 میلیون و 605 هزار و 304 تن محصول در سال گذشته بود که علیرغم تعطیلی 45 روزه به دلیل تعمیرات اضطراری، 3 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی مجتمع بوده است.

میانگین تولید مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی کشور طبق گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی 85 درصد است. این در حالی است که تولید شرکت پتروشیمی نوری با 103 درصد ظرفیت اسمی در سال گذشته 18 درصد بالاتر از میانگین کشوری بوده است. تولید پایدار بالای ظرفیت اسمی در پایان تیر امسال به 106 درصد ظرفیت اسمی می‌رسد.

بازدهی 72 درصدی پتروشیمی نسبت به سایر بازارها، سود عملیاتی 491 میلیون دلاری و سودخالص 548 میلیون دلاری این مجتمع در سال گذشته نشان از اهداف بلندمدت در زمینه سودآوری، تولید و به خصوص در جایگاه مهم مسئولیت‌های اجتماعی این مجتمع دارد.

بر همین اساس و با اشاره به سخنان تقی صانعی مدیرعامل پتروشیمی نوری، این شرکت باوجود تحریم‌های ظالمانه هیچگونه مشکلی در تأمین قطعات، مواد شیمیایی و کاتالیست ندارد، به طوری که در سال گذشته 290 قطعه پیچیده، کاتالیست و مواد شیمیایی در این مجتمع تولید شده که 121 درصد پیشرفت نسبت به برنامه از پیش تعیین شده است.

شرکت پتروشیمی نوری در سال 1400 افزایش سرمایه از محل سود انباشته داشته. افزایش سرمایه نوری 1400 به میزان 200% بوده که سرمایه این شرکت از 3 هزار میلیارد ‌ریال به 9 هزار میلیارد ریال از محل سودانباشته افزایش یافت.‌

طبق آمار منتشره پتروشیمی نوری در بین شرکت‌های فعال در زمینه تولید مواد آروماتیک در کشور، با حجم فروش معادل مبلغ 752.376.245 میلیون ریال در رده اول قرار دارد.

سه طرح و ابرپروژه‌ای که به گفته مدیرعامل پتروشیمی نوری قرار است در سال جاری احداث و به بهره‌برداری برسد، عبارتند از: «اوره- آمونیاک هنگام»، که بخش آمونیاک این پروژه قرار است در نیمه اول 1401راه اندازی و بخش اوره نیز بلافاصله پس از آن به خط تولید برسد.

پروژه بعدی شیرین سازی برش سنگین(‌Heavy End‌) است که در حدود 34 درصد پیشرفت داشته، پروژه  Heavy End از این حیث مهم است که با اجرای آن می توانیم به گازوییل شیرین که از وجه محیط زیستی بسیار سلامت و کم آسیب است دست پیدا کنیم. گازوییلی که در این واحد تولید می شود دارای استانداردهایی در اندازه های یورو 5 و یورو 6 است، این گازوییل همچنین می تواند در آینده خوراک واحد «ال. ای. بی» شود.

پروژه سوم پتروشیمی نوری که این طرح نیز از حیث محیط زیستی بسیار حایز اهمیت است، پروژه «زیرو فلرینگ» می باشد، بهره برداری از این پروژه به پتروشیمی نوری این امکان را می دهد که فلر حاصل از عملیات تولید را به صفر برساند و در همان حال، گازهایی که همراه با فلر می سوزد را به گاز ال. پی. جی، گاز شیرین و کود سولفات آمونیوم تبدیل کند. این پروژه همچنین برای نخستین بار در منطقه عسلویه اجرا می شود.

تقی صانعی در این باره می‌گوید: «پیش بینی ها حاکی از این است که در سال 1401 تولید محصولات پتروشیمی می بایست به 100 میلیون تن در سال برسد و در سال 1406 این مقدار به 133 میلیون تن افزایش یابد، تحقق این برنامه چیزی در حدود 100 میلیارد دلار سرمایه لازم خواهد داشت؛ این در حالی است که موانع بسیاری پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی قرار دارد؛ دشواری سرمایه گذاری به دلیل فقدان ثبات و عدم وجود قوانین حمایتی یکی از جدی ترینِ این موانع است.»

نماد نوری در صنعت محصولات شیمیایی فعال است و در بورس ثبت نماد شده است. نوری جزو شرکت های خیلی بزرگ بازار سرمایه می باشد که از لحاظ ارزش شرکت در رتبه 7 گروه خودش و در رتبه 23 کل بازار قرار دارد.

با توجه به مطالب گفته شده و آن چه که از تحلیل تکنیکال سهم نوری مشاهده می‌شود، طی معاملات امروز، به اندازه 1.22 برابر حجم مبنا، سهام بین خریداران و فروشندگان مبادله شده است. حجم معاملات امروز 0.25 برابر بیشتر از میانگین حجم پنج روزه بوده است.

نسبت P/E نوری برابر با عدد 6.33 است که نسبت به بسیاری از نمادها، فوق العاده است و سهامداران می‌توانند نسبت به دریافت سود نقدی بیشتر در پایان سال مالی اطمینان بیشتری داشته باشند. نسبت P/B نوری برابر با عدد 7.23 است که نسبت به بسیاری از نمادها، خوب و دارای ارزش ذاتی خوبی برای خرید است.

نسبت قیمت به فروش شرکت یا P/S نماد نوری عدد 1.22 را نشان می‌دهد که یک نسبت بسیار خوب و جالب توجه است. حقوقی طی سه روز تا صد روز معاملاتی گذشته در حال خرید و حمایت از سهم بوده است.

شرکت پتروشیمی نوری، در تیرماه 1386 توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری حدود 8 هزار میلیارد ریال راه‌اندازی شد. این مجتمع زیرمجموعه هلدینگ بزرگ خلیج فارس است که با ظرفیت 4٫5 میلیون تن در سال به‌عنوان چهارمین تولیدکننده مواد آروماتیکی جهان شناخته می‌شود و مفتخر به دریافت گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت صنایع نفت،گاز و پتروشیمی (ISO/TS 29001)، سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (MS-HSE)، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (ISO 45001)، سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه (ISO/IEC 17025)، سیستم مدیریت محیط زیست (ISO 14001)، سیستم مدیریت انرژی ISO 9001))، سیستم مدیریت صلاحیت و توسعه کارکنان (ISO 50001)، سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتریان (ISO 10004) و سیستم مدیریت رسیدگی به شکایت مشتریان (ISO 10002) گردید.

 

 

پتروشیمی یورو عسلویه   اخبار برگزیده
  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

صادرات 45 هزار تن نفت‌گاز از طریق بورس انرژی ایرانبورس انرژی ایران روز چهارشنبه (20 مردادماه) میزبان عرضه بیش از 101 هزار و 598 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری بود.
ایلنا نفت گاز انرژی 

  

پیش‌بینی بورس هفته آیندهبورس در هفته‌ای که گذشت رشد کمتر از یک درصدی داشت، با وجود این رشد بازار سرمایه در هفته آینده چه روندی به خود خواهد گرفت.
مثلث بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

شهرهای قرمز کرونایی به حد بالایی رسیده است!سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی در آمده است.
اقتصادنیوز رنگ 

  

ریزش ادامه دار قیمت دلار /قیمت سکه و طلا صعودی شداقتصادنیوز : قیمت دلار امروز پنجشنبه 20 مرداد ماه در حالی ریزش کرد که قیمت طلا و سکه مسیر رشد را دنبال کردند .
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

نقشه کرونایی ایران قرمز و نارنجی رنگ شده استسخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: هفته به هفته هم در تعداد مراجعین سرپایی و هم بیماران بستری و اخیرا فوتی شاهد افزایش هستیم. تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی درآمده است.
برنا ایران رنگ 

  

قیمت دلار، یورو و پوند امروز 20 مرداد 1401 / تداوم عقب نشینی قیمت دلاراقتصادنیوز: بازار امروز شاهد عقب نشینی قیمت دلار و رشد قیمت یورو و قیمت پوند بود .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت درهم ، دلار و سکه امروز 20 مرداد / تداوم کاهش قیمت دلار و درهماقتصادنیوز: در بازار امروز قیمت درهم ، قیمت دلار بر مدار کاهش قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

کرونا به آمار سه رقمی نزدیک شد +جزئیاتوزارت بهداشت آخرین آمار مبتلایان ، جانباختگان و وضعیت واکسیناسیون در ایران را تا امروز بیستم مردادماه 1401 اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت روابط عمومی واکسیناسیون 

  

آمار کرونا ایران 20 مرداد | تعداد بالای فوتی ها ادامه داردوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلاء، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

احتمال افزایش مرگ‌ومیرهای کرونایی تا دو هفته دیگر / علائم کرونا در مبتلایان به BA4 و BA5 چیست؟موج هفتم کرونا در ایران با زیرسویه های BA4 و BA5 آغاز شده و موارد فوتی ها و ابتلا در حال افزایش است. سویه BA4 و BA5 سرایت پذیری بالایی دارد اما میزان مرو میر آن نسبت به دلتا پایین است.
برنا مرگ ایران 

  

84 جان باخته کرونا در 24 ساعته گذشته/ شناسایی 7396 بیمار جدیدبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته 7هزار و 396 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 84 بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.
برنا وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا در ایران 20 مرداد 1401/ تعداد قربانیان پایین آمداقتصادنیوز: طبق اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 84 بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 738 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران وزارت بهداشت 

  

شهرهای قرمز کرونایی به حد بالایی رسیده/ کاهش سطح ایمنی جامعه به گزارش خبرگزاری مهر، عباس شیراوژن، به وضعیت شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هفته به هفته هم در تعداد مراجعین سرپایی و هم بیماران بستری و اخیراً فوتی‌ها شاهد افزایش هستیم. تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی در آمده است. وی افزود: اگرچه بر تعداد مبتلایان به کرونا هفته به هفته افزوده می‌شود ولی امیدواریم در قله موج باشیم و با رعایت…
مهر ویروس آنفلوانزا واکسیناسیون 

  

جدیدترین قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا امروز 20 مرداد | خودرو گران می شود؟بازار در خواب فرو رفته است و دیگر سودی برای مردم ندارد. اما نکته قابل توجه این است که حتی نوسانات قیمت دلار، دیگر تاثیری در قیمت خودرو ندارد.
خانه فوتبال قیمت ایران خودرو خودرو