پرسش‌های اعمال محدودیت پاسخ داده می‌شود

سلامت نیوز:طبق آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان، استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان های هرمزگان، فارس، گلستان و ...

پرسش‌های اعمال محدودیت پاسخ داده می‌شود

سلامت نیوز:طبق آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان‌شرقی، خراسان‌جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه‌و‌بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان‌رضوی، مازندران، چهارمحال‌و‌بختیاری، البرز، آذربایجان‌غربی، مرکزی، کرمان، خراسان‌شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز وضعیت نارنجی و زرد را تجربه می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آمان ملی ،در این بین از دیروز محدودیت‌های صنفی و اداری در بیش از 150 شهر کشور اجرا شده است، اما با وجود تعطیلی اصناف و دور‌کاری یک‌سوم کارکنان ادارات دولتی، مترو و برخی از اتوبان‌های تهران روز نسبتا شلوغی را تجربه کرده‌اند.برخی از مردم در توییتر از جدی گرفته نشدن محدودیت‌ها و ادامه تردد در شهرها خبر داده‌اند و عکس‌هایی از متروی شلوغ و ترافیک در اتوبان امام علی (ع) در ساعت 11 صبح منتشر کرده‌اند.

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران، صبح روز شنبه به فارس گفت: «براساس بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد تا حدودی از آمار مسافران کاسته شده باشد، البته امروز اولین روز اجرای محدودیت‌ها است و منتظریم آمار تا پایان روز به‌صورت دقیق به دست آید.» بنا بر اعلام رسمی، اصناف سطح یک شامل فروشگاه‌های محصولات غذایی، درمانی، مصالح ساختمانی، خشکشویی و سازندگان و فروشندگان عینک است و بازار تهران نیز در دسته «مشاغل سرپوشیده» محسوب شده و تعطیل است.در این بین برخی از مردم سوالات و ابهاماتی در مورد طرح جدید محدودیت‌های کرونایی دارند که بر همین اساس به سوالات مخاطبان درباره طرح جدید محدودیت‌های کرونایی پاسخ داده شده است.

یکی از سوالات را شهروندی مطرح کرده مبنی بر اینکه مسئولان ذی‌ربط در اجرای طرح محدودیت‎ها اطلاع‌رسانی خوبی انجام نداده‌اند و نوعی سردرگمی بین مردم و حتی مسئولان وجود دارد. در این راستا حضور وزیر محترم کشور و فرمانده قرارگاه در برنامه تیتر شب، حضور رئیس کمیته امنیتی- اجتماعی در گفت‌وگوی ویژه خبری، حضور دبیر کمیته امنیتی- اجتماعی در برنامه تیتر شب، مصاحبه با شبکه‌های مختلف رادیو‌، مصاحبه با رسانه‌ها، صدور اطلاعیه مکتوب، برگزاری جلسه با استانداران و فرمانداران سراسر کشور از جمله اقدامات در این زمینه بوده است.

چرا اجرای طرح این همه استثنا دارد؛ از جمله، مشاغلی که فعالیت‌شان خیلی ضروری نیست مثل رانندگان اینترنتی؟ در پاسخ باید گفت تنها مشاغل و فعالیت‌هایی مستثنا شده‌اند که با نیازهای روزانه و ضروری مردم ارتباط دارند. تاکسی‌های اینترنتی در زمره حمل و نقل عمومی قرار داشته که مشمول ممنوعیت نخواهند شد به‌ویژه اینکه تردد خودروهای شخصی در ساعاتی از شبانه‌روز که اعلام شده، ممنوع است.

چرا همه مشاغل باز هستندشهروند دیگری سوال پرسیده که چرا همه مشاغل باز هستند، جز تعدادی مشاغلی که اهمیت چندانی ندارند؟ در پاسخ این سوال می‌توان گفت حدود سه میلیون و 200 هزار واحد صنفی در کشور وجود دارد که تنها گروه اول مشاغل صنفی حدود 700 هزار واحد را شامل می‌شود و همین گروه به دلیل نیاز مردم در دوران اجرای طرح، فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه حوزه ادارات، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز در این طرح مشمول محدودیت شده‌اند که در مجموع بخش اعظمی از فعالیت‌های کشور را در‌بر می‌گیرد.

نحوه تردد برخی مشاغل در ساعات قرنطینه چگونه است؟ منع تردد در ساعات 9 تا 4 بامداد صرفا مشمول شهرهای قرمز است. مشاغل ضروری از طریق فرمانداری‌ها احصا و لیست آنها به راهور اعلام خواهد شد تا از اعمال قانون خودداری شود.یک شهروند دیگر گفته است که ساعات کاری حمل و نقل عمومی در این دوره محدودیت‎ها چگونه است؟ جواب نیز با توجه به گفته‌های مسئولان ذی‌ربط اینگونه است: در این طرح محدودیت ساعت برای فعالیت حمل و نقل عمومی پیش‌بینی نشده است.

پیشنهاداتی به ستاد ملی ارسال شده تا برای تقویت ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی درون‌شهری اقدام شود تا با افزایش ظرفیت از تراکم کاسته شود. البته با توجه به تعطیلی بسیاری از حوزه‌ها در شهرهای قرمز عملا تقاضا برای سفر کاسته می‌شود و این امر نیز موجب کاهش تراکم خواهد شد. حمل‌و‌نقل عمومی بار و کالاهای اساسی و مسافر بین‌شهری اعم از ریلی، جاده‌ای و هوایی نیز در این طرح مشمول محدودیت نشده اما وزارت راه موظف است روی فعالیت آنها نظارت کرده تا برابر پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند.

نظارت برصنوفاما برخی از مردم درباره نظارت برصنوف ابهاماتی دارند که چه نهادی قرار است روی بستن صنوف نظارت کند؟ پاسخ را نیز می‌توان این‌گونه بیان کرد: مسئولیت نظارت بر اجرای این طرح با کمیته عالی نظارت مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها کمیته نظارت با حضور بسیج اصناف، بازرسان اتاق اصناف، پلیس اماکن ناجا و هلال احمر تشکیل شده و به صورت میدانی بر اجرای این طرح نظارت می‌کنند. علاوه بر اینها ناظران اصلی مردم عزیز هستند که با اطلاع‌رسانی به موقع مسئولان را در اجرای موفق این طرح یاری می‌کنند.

فعالیت کارخانه‌های مجاز و شیوه تردد کارگران به حاشیه شهر چگونه است؟ «کارخانه های مجاز برابر گروه اول مشاغل فعالیت خواهند داشت. البته در این کارخانه‌ها نیز موضوع رعایت پروتکل‌ها و غربالگری از مهم‌ترین موضوعات است که باید از طرف مسئولان این واحدها به صورت جدی محقق شود. همچنین تردد کارگران اگر نیازی به خروج از شهر محل سکونت نداشته باشند، مشکلی ندارد اما اگر باید از شهر محل سکونت خارج شوند با هماهنگی نیروی انتظامی و ارائه اسناد مثبته بلامانع خواهد بود.»

یکی از مغازه‌داران در بازار تهران نیز گفته است وضعیت بازار چگونه است؟ کسی که در بازار کار می‌کند از تعطیلی خبر ندارد، چه برسد به کارمندان ادارات! باید در پاسخ ایشان گفت برابر اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته و اطلاعیه‌های صادره بعید است که کسبه از اجرای طرح یا جزییات آن خبر نداشته باشد؛ ضمن اینکه از طریق اتاق اصناف به تمام واحدهای صنفی و اتحادیه‌ها، طرح مذکور اطلاع‌رسانی شده است. کارکنان ادارات نیز برابر بخشنامه صادره سازمان اداری و استخدامی از طرح مطلع هستند.

منع تردد چگونه خواهد بود؟اما بسیاری از شهروندان هنوز نمی‌دانند که قانون منع تردد درون‌شهری از ساعت 9 شب تا 4 صبح چگونه اجرا می‌شود؟ یعنی اگر کسی در این ساعات بخواهد به سوپرمارکت محل برود و مواد غذایی تهیه کند می‌تواند یا خیر؟ این منع تردد مخصوص وسایل نقلیه است یا شامل عابران‌پیاده هم می‌شود؟ یا اصلا این ممنوعیت مربوط به تهران است یا همه شهرهای قرمز؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت ترددهای ضروری در ممنوعیت تردد از ساعت 9 شب با هماهنگی فرمانداری‌ها انجام خواهد شد. این ممنوعیت شامل عابران‌پیاده نخواهد بود. این ممنوعیت مربوط به شهرهای قرمز بوده و در سایر شهرها اعمال نخواهد شد.

در زمان اجرای طرح شرکت‌های خصوصی تعطیل هستند یا خیر؟ شرکت‌های خصوصی و دفاتر مربوط به گروه یک فعالیت داشته و شامل محدودیت نمی‌شوند. در سایر گروه‌ها نیز با توجه به وضعیت شهرها و نوع محدودیت و الزامات تعیین‌شده می‌توانند فعالیت کنند. دفاتر و شرکت‌های خصوصی حوزه آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز بر اساس وضعیت شهرهای زرد، نارنجی و قرمز فعالیت خواهند کرد.در ادامه سوال قبلی شهروند دیگری پرسیده است که اگر همه این اصناف اجبارا تعطیل شوند، پرسش دیگری مطرح می‌شود و آن اینکه این اقشار چگونه باید در مدت تعطیلی، زندگی کنند و درآمد داشته باشند؟

در جواب این شهروند نیز باید گفت که بسته کامل حمایت از اصناف با هماهنگی اتاق اصناف ایران در بخش‌های مختلف مالیاتی، بیمه، استمهال، عوارض، هزینه اجاره، چک بانکی، هزینه‌های آب، برق، گاز و ... تهیه و برای ستاد ملی ارسال شده تا در جلسه آتی بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود. با توجه به نقش اتاق اصناف ایران در تهیه این بسته قطعا تمام ملاحظات دیده شده است.کارمندهای شرکت‌های صنعتی مثل فولاد، ذوب آهن، پتروشیمی و کارمندان شرکت‌های صنعتی کوچک که در شهرک‌های صنعتی شاغل هستند تعطیلند یا خیر؟ اگر نیستند حمل‌و‌نقل‌شان به چه صورت است؟

کارخانه‌های تولیدی صنعتی در زمره گروه اول قرار داشته که مشمول محدودیت و تعطیلی نخواهند شد، اما کارفرمایان موظف هستند ضمن رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی نسبت به غربالگری مستمر کارکنان و‌کارگران اقدام کنند. تردد این واحدها با هماهنگی صورت خواهد پذیرفت و ‌‌مشمول جریمه نخواهند شد.وضعیت خودروی کسانی که در روز ممنوعیت شغلی ندارند، در منطقه‌ طرح ترافیک چیست؟ طرح ترافیک برقرار بوده؛ لذا اگر خودروی مذکور فاقد طرح باشد جریمه طرح ترافیک اعمال خواهد شد.

اما یکی از دغدغه‌ها در رابطه با رفت‌و‌آمد خبرنگاران در ساعات ممنوعیت است و آنها دائم از یکدیگر می‌پرسند که آیا جریمه نشوند؟ همچنین سازوکار جریمه پلیس برای متخلفان در ساعات ممنوعه شب چیست؟پاسخ وزارت بهداشت و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران نیز روش است، مشاغل هماهنگ شده از جمله خبرنگاران، با هماهنگی فرمانداری‌ها و راهور اقدام می‌شود لذا جریمه شامل آنها نخواهد شد. این افراد و سایر مردمی که به ضرورت نیاز به تردد دارند می‌توانند از راننده‌های اینترنتی در سطح شهر استفاده کنند.

همچنین ممنوعیت تردد در شهرهای قرمز انجام شده که برابر هماهنگی فرمانداری‌ها موارد ضروری احصا و به راهور اعلام می‌شود تا اعمال قانون نشوند. سایر موارد در صورت عدم‌رعایت جریمه خواهند شد. سازوکار آن هم دوربین‌های راهور هستند.

کالاهای اساسی نیروی انتظامی حمل و نقل عمومی   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

انتقال کرونا از طریق صحبت کردن فرد مبتلا / اهمیت تهویه هوا در کنترل بیماریسلامت نیوز:سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت تهویه هوا در کنترل انتقال ویروس کرونا، گفت: هنگام صحبت کردن بیمار مبتلا به کرونا، افشانه های حاوی ویروس که اندازه ای به مراتب کوچک تر از ریز قطرات دارند، سریع تر از حالت سکوت منتشر می شوند و اطرافیان را آلوده می کنند...
سلامت‌نیوز سلامت وزارت بهداشت ویروس 

  

اعلام نحوه پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به کرونایی‌هامدیرکل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان این سازمان را تشریح کرد.
اقتصادنیوز دستمزد وزارت بهداشت بیمه 

  

تمهیدات جدید تامین اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونامعاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی از تمهیدات جدید این سازمان به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا خبر داد.
ایلنا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی بیمه بیکاری 

  

بیشترین محل تکثیر ویروس کرونا کجاست؟رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران با بیان اینکه ویروس کرونا مانند ویروس‌های تنفسی دیگر رفتار نکرد، گفت: انتظار داشتیم کرونا همانند ویروس‌های تنفسی دیگر در فصل گرما ناپدید یا حداقل کم شود ولی اینگونه نشد و علاوه بر این میزان جهش‌های در این ویروس از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، کمتر بود.
گسترش ویروس ایران باکتری 

  

قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا بر استمرار مشارکت مسئولانه همه گروه‌های مرجع در روند نفی و طرد این بیماری همه گیر از کشور عزیزمان ایران، تاکید کرد.
صراط وزارت کشور خانواده ویروس 

  

مهمترین فناوری های سال آینده/ چالشهای فناوری در عصر کرونا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انجمن مهندسان برق و الکترونیک جهان، نتایج تحقیق IEEE میان مدیران ارشد اطلاعات و مدیران ارشد فناوری شرکت هایی در آمریکا، انگلیس، چین، هند و برزیل منتشر شده است. این تحقیق درباره مهم ترین فناوری های 2021 میلادی، تاثیر کووید19 بر سرعت همخوانی شرکت ها با فناوری ها انجام شده است. مهمترین فناوری ها و چالش ها در 2021 میلادی حدود یک سوم شرکت کنندگان در این…
مهر فناوری برق آموزش 

  

تحلیل وضعیت بورس 5 آذرماه + فیلمدر آخرین روز معاملاتی هفته، بار دیگر بازار بورس مورد توجه افراد حقیقی قرار گرفت.
گسترش سرمایه پول اکو