سرگیجه هم نشانه ابتلا به ویروس کرونا است؟

اقتصادنیوز : سرگیجه به دلایل متعددی از جمله خستگی، کمبود آب بدن، افت سطح فشار خون یا عوارض جانبی برخی از داروها ممکن است در افراد احساس شود، اما این علامتی نیست که به راحتی نادیده گرفته شود.

سرگیجه هم نشانه ابتلا به ویروس کرونا است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز، سرگیجه به دلایل متعددی از جمله خستگی، کمبود آب بدن، افت سطح فشار خون یا عوارض جانبی برخی از داروها ممکن است در افراد احساس شود، اما این علامتی نیست که به راحتی نادیده گرفته شود.

در حال حاضر، متخصصان همچنین بر این باورند هر نوع سرگیجه غیرمعمول در جدول زمانی همه گیر کنونی نیز می تواند به معنای نشانه ای از ابتلا به کووید-19 باشد. آنچه عجیب است این است که برخلاف سایر علائم معمولی احساس سرگیجه یا ضعف جسمی می تواند نشانه هایی از حملات عصبی مرتبط با کووید-19 باشد. به گزارش ایندیاتایمز، در اینجا آنچه باید درباره این علامت احتمالی ابتلا به ویروس کرونا و علائم مربوط به آن بدانید آورده شده است. 

آیا سرگیجه از علائم ابتلا به ویروس کووید-19 است؟

نه سازمان بهداشت جهانی و نه هیچ مقام بهداشتی دیگر سرگیجه را به عنوان یک علامت ابتلا به ویروس کرونا معمولی مانند تب، سرفه خشک یا از دست دادن بویایی مرتبط نمی دانند. با این حال، با تکامل ماهیت ویروس و مشاهده علائم جدید تخریب شواهد قطعی وجود دارد که نشان می دهد سرگیجه نیز می تواند توسط ویروس ایجاد شود و اغلب به افرادی که ممکن است علائم دیگری نداشته باشند، حمله می کند. 

 همچنین باید توجه داشت علائمی مانند سرگیجه اغلب با عفونت های ویروسی، تب و بی حالی همراه است. برخی از متخصصان وجود دارند که احساس می کنند سرگیجه و علائم مرتبط با آن می توانند از نشانه های بالینی ناشی از کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی2 باشند. 

 مطالعه ای که در مجله گوش، حلق و بینی منتشر شده است، حاوی داده هایی بود که به همان اشاره داشت. در مجموع 141 مطالعه موردی مشاهده و مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج آن نشان می دهد در حالی که تمام 141 بیمار در طول عفونت خود از سرگیجه رنج می بردند، حداقل 3 بیمار به عنوان علامت اولیه ابتلا به ویروس کرونا خود سرگیجه را تایید کردند که بعدا علائم دیگر تنفسی را نیز تجربه کردند.

پزشکان نه تنها به افراد هشدار می دهند مراقب علائم غیر تنفسی باشند بلکه می گویند علائمی مانند سرگیجه نیز می تواند به عنوان علائم اولیه و غیر اختصاصی مرتبط با کووید-19 عمل کنند. 

سرگیجه چه حسی دارد؟

چشم پوشی از بروز سرگیجه ناگهانی و غیرمعمول ممکن است سخت باشد و مانند سایر علائم از نوع خفیف تا شدید متغیر است. برای برخی سرگیجه می تواند به عنوان سبکی سر، حرکت نامتعادل یا در مواردی حالت شدید سرگیجه ظاهر شود. اغلب مردم یک احساس چرخش غیرمعمول و غیر طبیعی را تجربه می کنند که می تواند نشانه سرگیجه و اختلال باشد. 

 یکی از دلایلی که احساس سرگیجه می توانند به ابتلا به ویروس کرونا در افراد مربوط باشد وجود بسیاری از عوارض شناخته شده ویروس است. همانطور که مطالعات موردی نگران کننده است در حال حاضر مدت هاست که مشخص شده است ویروس کرونا می تواند یک نشانگر کشنده برای مغز و سلول های عصبی باشد و باعث علائم ناخوشایند از جمله هذیان گویی، گیجی، از دست دادن حافظه، اختلال و بی نظمی، گیجی و سرگیجه می شود.

سرگیجه به ویژه ممکن است در صورت وجود التهاب قابل توجهی در عصب دهلیزی ایجاد شود که مسئول ارسال اطلاعات در مورد تعادل و هماهنگی به مغز شما است. هرگونه فرار در آنجا می تواند در برقراری ارتباط و همگام سازی مشکل ایجاد کند و فرد را دچار سرگیجه و عدم تعادل کند. 

 نه تنها کشف علائمی مانند این موارد مانند یک نشان هوشیارانه برای افراد عمل می کند بلکه متخصصان همچنین احساس می کنند بیماران مسن مستعد ابتلا به عوارض عصبی هستند و علائمی مانند اختلال و بی نظمی را تجربه می کنند، همچنین پزشکان احساس می کنند از آنجا که بیماران مسن علائم ویروس کرونا را مانند علائم افراد جوان تر نشان نمی دهند احتمال بروز سرگیجه، احساس افتادن و عدم تعادل در این گروه سنی بیشتر است. 

 در صورت بروز سرگیجه چه باید کرد؟

از آنجا که سرگیجه شدید با یا بدون ویروس کرونا نشانه آسیب عصبی است پزشکان اظهار می دارند هر گونه نشانه نگرانی از جمله غش و سرگیجه باید بلافاصله بررسی شود. نخست اگر سرگیجه شما به علت غیر ویروس کرونا ایجاد شده باشد به ویژه اگر در یک گروه پر خطر مانند حمله قلبی، کمبود آب بدن، مشکلات عصبی هستید، علت را بررسی و در نخستین فرصت با پزشک مشورت کنید.

آیا علائم هشدار دهنده دیگری برای جستجو وجود دارد؟

اگر شک دارید سرگیجه شما از علائم ابتلا به ویروس کرونا باشد باید به سرعت آزمایش دهید. از آنجا که عوارض عصبی اغلب با اشکال شدید ویروس کرونا همراه است نخستین مراقبت های پیشگیرانه می تواند به بهبود سریع تر کمک کند. بیماران در معرض خطر نیز باید مراقب علائمی مانند موارد زیر باشند:

حالت تهوع

غش کردن

ضربان قلب و نبض

استفراغ

سردرد

گیجی

همچنین اگر شما تب همراه با هذیان گویی را تجربه کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

سرگیجه سازمان بهداشت جهانی ویروس   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

وعده اسحاق جهانگیری درباره واکسیناسیون کرونامعاون اول رییس جمهور گفت: دولت ایران ضمن آنکه مصوبه مجلس شورای اسلامی درمورد خروج از پروتمل الحاقی را عیناً اجرا کرد، اما این کار را به نحوی انجام داد که همه در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آوردند.
فردا اسحاق جهانگیری واکسیناسیون دولت اصلاحات 

  

کرونای ایرانی وجود ندارد/ پیک کرونا احتمال جهش را بالا می بردقاسم جان بابایی گفت: چیزی تحت عنوان کرونای ایرانی وجود ندارد و این موارد صرفا شایعاتی است که مطرح شده است.
برنا 

  

کرونای انگلیسی در ساوه ثبت شدسخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه با بیان اینکه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در ساوه شناسایی شد، نسبت به رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و مسئولان تاکید کرد.
۵۵ آنلاین ویروس بیمارستان استان البرز 

  

جهش ویروس در پیک دوم و سوم/خطر کرونا در افراد چاق و دیابتی به گزارش خبرنگار مهر، قاسم جان بابایی، در گفتگوی زنده خبری شبکه خبر سیما، به ارائه گزارشی از وضعیت حوزه درمان کشور پرداخت. وی گفت: جهش ویروس ذاتی است و مواردی که در کشور پیدا شده جز ذات ویروس است. جان بابایی افزود: جهش ویروس در جاهایی اتفاق افتاده که سیر بیماری را بدتر نکرده است. معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در پیک‌های دوم و سوم این جهش ویروس اتفاق افتاده بود اما در جاهایی…
مهر ویروس درمان وزارت بهداشت 

  

جشن عروسی 14 نفر را در خوزستان کرونایی کردسرپرست فرمانداری ایذه خوزستان گفت: برگزاری یک جشن عروسی غیرمجاز در ایذه موجب ابتلای 14 نفر از افراد شرکت کننده به ویروس کرونا شد.
گسترش درمان ویروس خانواده 

  

آخرین وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت + جدولوضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.
گسترش شرکت فولاد شرکت پست سهام عدالت 

  

ابتلای یک خانواده 10 نفره به ویروس کرونا در خوزستانسرپرست فرمانداری شهرستان ایذه از ابتلای یک خانواده 10 نفره به ویروس کرونا به دلیل شرکت در یک مراسم ع
خبرفوری خانواده ویروس اهواز 

  

رنج بورس از بی‌اعتمادی سهامداراناین روزها روند بازار سرمایه تکراری و البته خسته کننده شده و شاخص کل، روزانه با افتی حدودا 10 هزار واحدی به کار خود پایان می‌دهد و ارزش معاملات نیز، معمولا به سختی از 5 هزار میلیارد عبور می‌کند.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص کار 

  

تظاهرات علیه محدودیت‌های کرونایی در دوبلین/ ترقه‌ مقابل صورت یکی از ماموران منفجر شدتظاهرات صدها ایرلندی در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی در دوبلین روز شنبه با مداخله پلیس به خشونت کشیده شد.
برنا پلیس خشونت 

  

بیژن مرتضوی به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شدبیژن مرتضوی، خواننده و آهنگساز ایرانی به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
خبرفوری بیمارستان خواننده خاورمیانه