پشت پرده درخواست ایران برای فعال سازی مکانیزم حل‌اختلاف برجام

قتصادنیوز: به‌دنبال بد‌عهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان، ایران چند روز پیش تصمیم به رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام گرفت. اکنون این سوال مهم مطرح شده که چرا ایران تصمیم به استفاده از این مکانیزم در این مقطع زمانی گرفته است؟ برخی کارشناسان نارضایتی و برخی دیگر فشار ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی را دلیل این تصمیم می‌دانند.

پشت پرده درخواست ایران برای فعال سازی مکانیزم حل‌اختلاف برجام

به گزارش اقتصادنیوز سعیده‌سادات فهری خبرنگار حوزه دیپلماسی در این باره نوشت: در پی درخواست ایران برای فعال کردن مکانیزم حل اختلاف در چارچوب برجام، وزارت‌خارجه روسیه در نخستین واکنش، طرف‌های برجام را فراخواند تا برای حفظ این توافق با هم «مذاکره» و از «به‌کارگیری مکانیزم‌های اضطراری خودداری کنند». متعاقب اقدام غیرمسوولانه و غیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش‌نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین‌المللی مندرج در برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای به جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک برای حل‌وفصل ارجاع داد. در نامه وزیر امورخارجه تاکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری‌های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام است و می‌تواند بر مبانی همکاری‌های پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد. در همین راستا وزارت‌خارجه روسیه روز شنبه 14 تیر در بیانیه‌ای تاکید کرد که موضع اصولی روسیه همواره این بوده که پاسخ هرگونه سوال باید از طریق گفت‌وگو پیدا شود و در همین راستا، کمیسیون مشترک بهترین ابزار را در اختیار طرف‌های برجام گذاشته است. در این بیانیه آمده که پس از خروج آمریکا از برجام و به‌رغم بروز مشکلاتی که این اقدام به‌وجود آورده است، طرف‌های این توافق توانسته‌اند از موضعی واحد برای خروج از بحران تلاش کنند. وزارت‌خارجه روسیه طرف‌های برجام را فراخواند تا در مقطع فعلی نیز از این مسیر منحرف نشوند و به جای درگیر شدن در جدال سیاسی و برداشتن گام‌هایی که مشکلات مضاعف به‌وجود می‌آورد، همچنان برای حفظ برجام تلاش کنند.

همچنین نماینده روسیه در آژانس از تلاش طرف‌های برجام برای فعال کردن مکانیزم حل اختلاف (مکانیزم ماشه) انتقاد کرد. به گزارش «ایسنا» میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پیامی توییتری درباره ارجاع عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام به کمیسیون مشترک برجام نوشت: «تروئیکای اروپا و ایران تلاش می‌کنند از زوایای مختلف مکانیزم ماشه را فعال کنند. این ایده خوبی نیست. به‌جای [به‌کار بستن] مکانیزم‌های بی‌ثمری که به‌طور بالقوه آسیب‌زا هستند، شرکای برجام باید باهم همفکری کنند که چگونه می‌توان توافق هسته‌ای را که در وضع بسیار بدی است، حفظ کرد.»

انتقاد چین از سیاست واشنگتن

همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز ضمن انتقاد از سیاست آمریکا در برابر ایران گفت که امیدوار است اعضای برجام اختلافات مربوط به پایبندی به تعهداتشان را از طریق گفتمان حل کنند. به گزارش «ایسنا» صفحه رسمی توییتر سخنگوی وزارت‌خارجه چین در پیامی توییتری نوشت که لیجیان جائو، سخنگوی وزارت امورخارجه این کشور، روز گذشته در نشست مطبوعاتی خود درباره رویکرد آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای گفت: «خروج آمریکا از برجام و فشار حداکثری آن بر ایران، منشأ اصلی تنش‌ها پیرامون مساله هسته‌ای ایران است.» جائو در ادامه گفت: «چین امیدوار است که تمام طرف‌ها بتوانند در چارچوب کمیسیون مشترک برجام باقی بمانند و اختلافات مربوط به پایبندی را از طریق گفتمان و رایزنی حل کنند.» دولت دونالد ترامپ اردیبهشت 97 با این ادعا که برجام بدترین توافق ممکن است از آن خارج شد و به رویکرد فشار حداکثری روی آورد تا ایران را به مذاکره برای دستیابی به توافقی جدید و فراگیر درباره برنامه اتمی و موشکی و سیاست منطقه‌ای تهران وادارد. ایران تاکید کرده است که پیش از لغو تحریم‌ها وارد مذاکره نمی‌شود و در مقابل از برخی تعهدات برجامی خود عدول کرده است. بریتانیا، فرانسه و آلمان دی‌ماه گذشته به‌دلیل آن چه عدول ایران از اجرای تعهدات برجامی‌اش عنوان شد، مکانیزم حل اختلاف را به جریان انداخته بودند؛ اما ماه بعد اعلام شد که جدول زمانی این مکانیزم تمدید شده است. براساس بندهای برجام، طرف‌های این توافق می‌توانند در صورت بروز اختلاف به کمیسیون مشترک شکایت کنند و در صورتی که در آنجا مسائل حل نشود، به وزیران خارجه و در مرحله بعد به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد.

شش نوبت رجوع به مکانیزم حل اختلاف

پس از آنکه جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه در بیانیه‌ای از دریافت نامه محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران درخصوص پایبند نبودن سه کشور اروپایی به برجام و درخواست برای فعال کردن مکانیزم حل اختلافات خبر داد، رئیس‌دستگاه دیپلماسی ایران شنبه‌شب با انتشار توییتی درباره سابقه به جریان انداختن مکانیزم حل اختلافات در برجام تاکید کرد که به‌زودی همه نامه‌هایش را منتشر خواهد کرد. به گزارش «ایسنا» وزیر امورخارجه کشورمان در توییت خود آورده است: «جنجال تبلیغاتی را باور نکنید: با توجه به نقض برجام توسط ایالات‌متحده و سه کشور اروپایی، ایران دست‌کم در شش نوبت مکانیزم حل اختلاف را به جریان انداخته است:

- در 16 دسامبر 2016 به‌دلیل نقض برجام توسط ایالات‌متحده

- در دهم می 2018 به‌دلیل نقض برجام توسط ایالات‌متحده

- در هفدهم ژوئن 2018 به‌دلیل نقض برجام توسط ایالات‌متحده

- در ششم نوامبر 2018 به‌دلیل نقض برجام توسط ایالات‌متحده و سه کشور اروپایی

- در هشتم می 2019 به‌دلیل نقض برجام توسط ایالات‌متحده و سه کشور اروپایی

- در دوم جولای 2020 به‌دلیل نقض برجام توسط سه کشور اروپایی.» وی در نهایت نوشت که به‌زودی همه نامه‌هایم را منتشر خواهم کرد!

هدف ایران از رجوع به مکانیزم حل اختلاف

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل  درباره هدف ایران از رجوع به مکانیزم حل اختلاف گفت: «ایران با هدف فشار بر اروپایی‌ها و به این منظور که آنها تعهداتی را که بعد از خروج آمریکا از برجام پذیرفته بودند اجرایی کنند، دست به این اقدام زد.» بهشتی‌پور البته گفت: «بعید می‌دانم ایران راه به‌جایی ببرد اما چاره دیگری هم ندارد.» این کارشناس در ادامه تصریح کرد که ایران با این اقدام می‌خواهد نشان دهد که از بازگشت قطعنامه‌های تحریمی هراسی ندارد و اگر قرار است نفعی نبرد بهتر آن است که تعهدات خود را در برابر آژانس کاهش دهد یا کلا قطع کند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی   اخبار برگزیده
  

آیا قرار است جهانگیری کاندیدای انتخابات 1400 شود؟یک فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: برخی تلاش دارند از آقای جهانگیری تصویر جدیدی خلق کنند تا او بتواند آبرومندانه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نامزد شود. سهم آقای جهانگیری از پاسخگویی وضع موجود کمتر از آقای روحانی نیست. او مسئول ارشد اجرایی در دولت محسوب می‌شود.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری 

  

تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی + جزئیاتنمایندگان مجلس با تصویب تبصره های 10 گانه ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را مشخص کردند.
ایلنا قانون قانون خدمات کشوری مالیات 

  

خبری خوش درباره واکسن کروناشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

وعده دولت برای کنترل قیمت خودروصادقی نیارکی گفت: اکنون نوسانات زیادی در اقتصاد کشور وجود دارد اما قیمت خودرو را در سطح خودروسازان کنترل می‌کنیم.
خودروتک دولت قیمت افزایش قیمت 

  

رئیس جمهور چرا به دنبال حاشیه سازی است؟نماینده دلیجان گفت: رئیس جمهور می تواند یک نفر را برای وزارت صمت معرفی کند. بهتر بود مشاوران رئیس جمهور خبر می‌دادند که چقدر بازار آشفته است البته به صورت حضوری نه از پشت شیشه دودی ماشین!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قیمت موبایل 

  

شب ‌عزل ‌ در جماران / هاشمی : پیش امام گریه کردمدو روز بعد آیت‌الله امینی از قم به من تلفن کردند و گفتند امام به دبیرخانه خبرگان دستور دادند که جلسه خبرگان را تشکیل دهید که این مسئله را حل کنید و تمام کنید. من به ایشان گفتم خب حالا شما بیایید تهران، ما هنوز بر این مسئله حرف داریم.
مثلث محمدرضا گلزار گریه نوروز 

  

فارس/ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به حاشیه‌سازی معدودی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد.
نامه نیوز رهبر انقلاب قیمت جنایت 

  

تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟روایتی تازه از علت عدم همکاری بانکی کشورهای روسیه وچین با ایران طی هفته جاری موجب شد بار دیگر مساله تبعات عدم الحاق ایران به کنوانسیون‌های FATF مطرح شده و ضریب پیدا کند.
۵۵ آنلاین چین ایران و چین روزنامه 

  

ماجرای جنایت در ساختمان 118 چیست؟جوان 28ساله که سه سال قبل به دنبال لاف پولداری برای یک زن مطلقه، زن عمویش را برای سرقت طلا خفه کرده بود، صبح روز گذشته با گذشت فرزندان مقتول، از قصاص نفس نجات یافت.
مملکت‌آنلاین جنایت سرقت بازداشت 

  

احمدی‌نژاد: علاقه ندارم هیچکس در زندان باشد/ نظر من، نظر رسمی جمهوری اسلامی نیست‏محمود احمدی نژاد در گفتگو با ریچاد اسپنسر خبرنگار روزنامه تایمز لندن به پرسش‌های او در باره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین المللی پاسخ داد.
رویداد۲۴ احمدی نژاد زندان یمن 

  اخبار داغ
  

یک شرکت آمریکایی که به تولید واکسن‌ بیماری‌های عفونی مشغول است، اعلام کرده که در تولید واکسن کرونا پیشرفت‌های گسترده‌ای داشته است.
نامه نیوز تولید جنایت ویروس 

  

کدام شهرهای کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند؟فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: حدود 170 شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند و اکثر شهرهای کشور فاقد مصونیت کرونا هستند.
مثلث تهران استانداری تهران ایران 

  

کشف سریعترین راه تشخیص کرونا/اعلام جزئیات وام ودیعه‌ی تهرانی‌ها/کربلا قرنطینه شد/‌ مقصر اصلی انفجار کلینیک سینا مشخص شدکرونا در هفته گذشته هم همچنان در گوشه و کنار دنیا سرتیتر بسیاری از اخبار بود و گویا تمامی ندارد اما در همین گیر و دار اخبار بسیاری در حوزه اجتماعی منتشر شد با هم به مرور برخی از این اخبار خواهیم پرداخت.
برنا وام کربلا انفجار 

  

اسم واکسن کرونا، ساخت آمریکا فاش شدشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

کرونا در آمریکا هر 80 ثانیه جان یک نفر را می‌گیرداقتصاد نیوز: یافته‌های تازه در آمریکا از شتاب گرفتن مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور و مرگ یک تن در هر 80 ثانیه حکایت دارد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران با بیان اینکه شرایط تهران همچنان قرمز است، گفت:‌ درخواست ستاد کرونا تهران و استانداری تهران که در کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی نیز قرار بگیرد این است که کلیه محدودیت‌های اعمال شده تاکنون در تهران برای هفته آینده نیز تمدید شود...
نامه نیوز تهران استانداری تهران استان البرز 

  

روسیه دارویی به نام "آویفایر" برای درمان کووید 19 وارد بازار کرده است. ترکیب این دارو شباهت زیادی به آویگان تولید ژاپن دارد که در برخی کشورها، از جمله آلمان برای درمان کووید 19 استفاده می‌شود. کریل دمیتریف، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه چندی پیش در تلویزیون روسیه گفت: «ما موفقیت خوبی در تولید دارو داشتیم. این دارو در حال حاضر به بیش از 15 کشور جهان صادر می‌شود...
رویداد۲۴ روسیه آلمان رئیس جمهور 

  

قیمت عرضه اولیه جدید بورسیتعداد 105 میلیون سهم شرکت پتروشیمی ارومیه، با نماد معاملاتی "شاروم" در فرابورس ایران عرضه اولیه و هر سهم این شرکت 630 تومان کشف قیمت شد.
مستقل‌آنلاین قیمت پتروشیمی ارومیه 

  

عکس | اثر عجیب کرونا بر چهره کارلوس کی روشکارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی کلمبیا پس از ماه‌ها تعطیلی به خاطر کرونا، با همکارانش برای اردوی ماه آینده این تیم برنامه ریزی کرد.
خودروتک کارلوس کی روش کلمبیا بازی