اعتماد   |  سیاسی  |  

برآمدن یک اصلاح‌طلب

یک فعال سیاسی نوشت: اگر بخواهیم در اندیشه مردم‌سالار باشیم چه قواعدی را باید بپذیریم؟ در سطح نظام سیاسی نیز چه تحولی باید رخ دهد تا بتوان از تحقق مردم‌سالاری در نظام سیاسی سخن گفت؟ زیر ‌و‌ رو کردن میراث فکری و عملی که در دسترس ما قرار گرفته بود به این ترتیب سرعت بیشتری گرفت.

برآمدن یک اصلاح‌طلب

اعتمادآنلاین| علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی نوشت: ماه‌های آخر جنگ بود؛ به دستور پزشک ناگزیر از 45 روز استراحت مطلق بودم. داشتم از نظر روحی خودم را برای تحمل 45 روز بدون غوغا آماده می‌کردم! دوستی با دو کتاب به سراغم آمد: «خشونت» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، 1359) و «انقلاب» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، 1361). با نام آرنت و دیدگاه‌هایش کم‌ و بیش آشنا بودم و اندکی درباره‌اش خوانده بودم. اما این نخستین ‌بار بود که دو اثر او را بی‌واسطه می‌خواندم. تا پیش از این دو کتاب ذهنیت من در مورد انقلاب و خشونت بیشتر در قالب گفت‌وگوی مطرح در کتاب «انقلاب و اصلاح» (هربرت مارکوزه و کارل پوپر، ترجمه هوشنگ وزیری، خوارزمی، 1351) نظم می‌گرفت. کم‌ و‌ بیش استدلال مارکوزه را در مورد ناگزیر بودن قهر و انقلاب برای ایجاد دگرگونی ژرف اجتماعی پذیرفته بودم. اما جنگ این فرصت را ایجاد کرده بود که خشونت را در عریان‌ترین شکلش تجربه کنم. تلخی آنچه در جنگ تجربه کرده بودم و آنچه از درگیری‌های داخلی میان گروه‌های برانداز و حکومت شنیده بودم، زمینه‌ای ذهنی در من فراهم کرده بود که به دنبال مفری برای توجیه پرهیز از خشونت می‌گشت. کتاب‌های آرنت همان امکانی بود که به‌ دنبال آن می‌گشتم!  ادراک منفی از «خشونت به‌عنوان ابزار تغییر» بعدتر با شکست آیت‌الله منتظری برای جلوگیری از وقوع خشونت حکومتی(اعدام‌های 1367) و احساس ناتوانی که به‌ عنوان یکی از مدافعان تلاش ایشان به من دست داده بود، تکمیل شد. دگرگونی اتفاق افتاده بود! گسست کامل از «خشونت به ‌عنوان ابزار دگرگونی» حاصل آن بود. ترس از اینکه استفاده از خشونت برای رسیدن به هر هدفی با خطر فائق آمدن ابزار بر هدف مواجه است، من را از راه‌حل انقلابی نیز دور می‌کرد. پرهیز از خشونت و انقلاب که حاصل تعامل تجربه و نظرورزی بود به ‌عنوان یک ویژگی در من تثبیت شد. اما از شور و احساس به آرمان‌ها خالی نشده بودم. هنوز هم آرزوی جامعه برابرتر، آزادتر، اخلاقی و معنوی‌تر با اداره امور عمومی عقلایی‌تر و مدبرانه‌تر و دارای اعتماد به نفس مرا به هیجان می‌آورد و برمی‌انگیخت.

باید دقیق‌تر و عمیق‌تر فکر می‌کردم! چه چیزی باعث شده بود که از این آرمان‌ها دور شویم؟ اشکال کار ما در کجا بود؟ باور داشتم که صداقت و فداکاری کم نداشتیم پس اشکال در چه بود؟ پس از پیروزی انقلاب، تلاش گسترده‌ای صورت می‌گرفت تا همه پدیده‌هایی که برای زندگی جمعی در دنیای جدید لازم بود با پسوند اسلامی دوباره تعریف شوند. به ‌علاوه همه خط‌مشی‌های پیشنهادی برای اداره امور عمومی با تکیه بر مفاهیم و استدلال‌های دینی توجیه می‌شدند.

اسلامی‌سازی و ارزش‌های اسلامی جایگاه ویژه‌ای در اداره امور عمومی و شکل‌دهی به سازمان‌ها و نهادهای مختلف پیدا کرده بود. آیا ریشه مشکلات همین ‌جا نبود؟ برای فردی که باورهای دینی داشت، ریشه مشکل نه در دین بلکه در«شناخت دین» قرار داشت. ریشه مشکلات نه اسلام که نوع «اسلام‌شناسی» غالب شده پس از انقلاب بود. نوعی «ذهنی‌گرایی» در نگاه من غلبه داشته که ریشه مشکلات را در باورها و ارزش‌های ذهنی جست‌وجو می‌کرد. نگاه دینی من با نواندیشی و روشنفکری دینی شکل گرفته بود. با آثار شریعتی با اسلام آشنا شده بودم.

اما در دو نوبت به نگاه نواندیشانه‌ام از دین ضربه وارد شده بود و هر دو نوبت نسبتی با سازمان مجاهدین خلق داشت. نخستین ‌بار پس از کودتای 1354 درون سازمان مجاهدین خلق و اعلام مارکسیست شدن سازمان ترس از التقاط و پیامدهایش، نوعی گریز از روشنفکری و نواندیشی دینی را دامن زده بود. توجه مجدد به نوسنت‌گرایانی چون مرتضی مطهری برای فرار از خطر التقاط تقویت شده بود. بار دوم با درگیر شدن سازمان مجاهدین خلق با نظام برآمده از انقلاب در سال 1360 دوباره خطر التقاطی و ناخالص بودن در شناخت اسلام مطرح و ترویج شده بود. دوباره این پرسش در میان نسل انقلاب رشد کرد که چگونه و از چه مجرایی باید دین را شناخت و به سرنوشت مجاهدین خلق دچار نشد؟

در واکنش به فراگیر شدن تهدید در مورد روشنفکری دینی، گرایش قدرتمندی برای پذیرش سرمشق قالب دین‌شناسی در حوزه‌های علمیه پدید آمد. آنچه که «اسلام فقاهتی» نامیده می‌شد. در واقع تاکید بر پذیرش حجیت دین‌شناسی غالب در میان روحانیون سنتی بود که در آن «فقه» اهمیت محوری می‌یافت. دهه نخست انقلاب با تلاش برای ترویج این نوع از دین‌شناسی و استخراج خط‌مشی‌های عمومی از آموزه‌های علمی آن سپری شده بود. گفتمان غالب در جنگ و درگیری‌های داخلی نیز بر همین مبنا استوار بود. حاصل آن اما رضایت‌بخش نبود. مشاهدات ما نشان می‌داد که این فرآیند و غلبه دین‌شناسی و دینداری بدون توجه به «مقتضیات زمان» انجامیده است. هم نیازمند تبیین و بیان چرایی و چگونگی این واقعه بودیم و هم نیازمند یافتن راه‌حلی برای تغییر وضعیت. قبض و بسط تئوریک شریعت (کیهان فرهنگی، سال پنجم، شماره 2، اردیبهشت 1367) همان ابزار نظری بود که در انتظارش بودیم. قبض و بسط به ما می‌گفت که فهم ما از دین هم از دانسته‌های غیردینی ما(دانش‌ها و ارزش‌ها) تاثیر می‌پذیرد و هم از نظام معیشتی ما. البته بیشتر بر تاثیر دانسته‌های ما تاکید کرد و از تاثیر نظام زندگی‌مان کمتر سخن گفت. روشن بود که اسلام فقاهتی به‌عنوان یکی از انواع «فهم بشری از دین» ریشه در باورهایی دارد که خود دینی نیستند و با تحول آنها نیز متحول خواهد شد. هم تبیین و هم تجویز از این نگاه برمی‌آمد. دوباره بستری منطقی و موجه برای نواندیشی دینی(فهم عصری از دین) فراهم شده و ترس و شکاکیت ناشی از مشاهده سرنوشت «التقاط» به درک عمیق‌تر انجامیده بود. قبض و بسط تئوریک برای من بازگشت مجدد روشنفکری دینی و فاصله انتقادی پیدا کردن از سرمشق قالب سنتی در دین‌شناسی را به ارمغان آورد.

درگیر شدن در مباحث مربوط به «نظریه تکامل معرفت دینی» یک پیامد مهم دیگر نیز داشت. دیدگاه شناخت‌شناسانه من و بسیاری دیگر را از «واقع‌گرایی‌خام» به «واقع‌گرایی پیچیده» متحول کرد. اگرچه هنوز هم به وجود «واقعیتی مستقل از ادراک ما» باور داشتم و تلاش برای شناخت آن ‌را عبث نمی‌دانستم اما حالا دیگر شناخت را مطلوب دیریاب و پیچیده می‌یافتم که ادعای دستیابی به آن، ادعای بزرگ و دور از فروتنی عالمانه بود. این فروتنی معرفتی باعث می‌شد تا دوباره به دین، جامعه و تاریخ به گونه‌ای دیگر نگاه کرده و بیندیشم. داوری در مورد رفتارها و دیدگاه‌های دیگران باید با احتیاط بیشتر صورت می‌گرفت، حقیقت در اختیار هیچ‌ کس به ‌تنهایی نبود. یافته‌ها را باید با دیگران در میان گذاشته و دستیابی به حقیقت را از مجرای گفت‌وگویی انتقادی دنبال کرد. به گذشته که نگاه می‌کردم، می‌دیدم چقدر از این آموزه دینی که «انسان، خدا نیست» فاصله گرفته بودم. مطلق‌اندیشی، سیاه و سفید دیدن و خود را مالک مطلق حقیقت پنداشتن چطور می‌توانست با خدامحوری جمع شود؟ پیامد منطقی این تحول در نظریه شناخت حساس شدن نسبت به تمامت‌خواهی (توتالیتاریسم) در سیاست بود. باید با وسواس و دقت در میراث روشنفکری و سنتی ایرانی جست‌وجو و ریشه‌های پیدایش گرایش تمامت‌خواهانه استخراج می‌شد. آنچه دو بار در سازمان مجاهدین خلق فاجعه آفریده بود نه نواندیشی دینی بلکه تمامت‌خواهی بود. لازم بود تا دوباره به میراث نواندیشی دینی نیز از این زاویه نگریسته شود. هم سنت و هم نواندیشی از زاویه ریشه‌های توتالیتاریسم باید بازخوانی انتقادی می‌شد. اهمیت ‌یافتن بحث توتالیتاریسم و ریشه‌های فکری آن، به گمانم تحول بزرگی را در میان روشنفکران پدید آورد. همه عناصری که سرمشق غالب روشنفکران را شکل داده بود، ارزیابی مجدد می‌شد: «ایدئولوژی»، «برابری‌طلبی»، «تلاش برای فراتر رفتن از دموکراسی لیبرال»، «توقع حرکت دادن جامعه در مسیر توسعه توسط دولت»، «اسلام سیاسی و نقش دین در سیاست» و... . آماده‌ترین جایگزین که به ‌دلیل فقدان سابقه شناخته شده در ایران بیش از همه جذابیت یافت لیبرالیسم بود. متفکران لیبرال و اندیشه‌های ایشان با استقبال بی‌سابقه روبه‌رو شدند و مفاهیم برگرفته از لیبرالیسم فضای غالب عرصه سیاست و اندیشه شد. 

لیبرال‌ها بیشتر از همه در مورد توتالیتاریسم و ریشه‌هایش اندیشیده و نوشته بودند. جایگاه یافتن پوپر و آثارش را نیز این گونه باید فهمید. کنار تحولی که درعرصه اندیشه در حال رخ دادن بود به‌ تدریج آسیب‌شناسی وضع موجود به «نظام تصمیم‌گیری» رسید. کشور اداره می‌شد اما نه به گونه‌ای رضایت‌بخش. اداره کردن از طریق تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد. روش تصمیم‌گیری در امور عمومی نقش اساسی در شکل‌دهی به خط مشی(یا تصمیم) اجرا شده، دارد. چرا تصمیم‌های اتخاذ شده دارای سازگاری درونی نیست؟ چرا تناسب میان ابزار و هدف در آنها رعایت نمی‌شود؟ چرا تا این حد موقت و ناپایدارند؟ چرا کوتاه‌ مدت است و متوجه تامین منافع خاص هستند و نه بلند مدت و متوجه مصالح عمومی؟ روشن بود که نمی‌توان پرسش‌های بی‌شمار در مورد نظام تصمیم‌گیری مطرح کرد و در زمان قابل‌ قبول به آنها پاسخ گفت. باید پرسش‌ها محدود می‌شد و نظام تصمیم‌گیری با معیار مشخصی مورد نقد قرار می‌گرفت. توجه و تاکید بر «توسعه همه‌جانبه» برخاسته از همین بازاندیشی بود. مطالعه نظام‌یافته در مورد توسعه مشخص می‌کرد که توسعه را نمی‌توان تنها در توسعه اقتصادی خلاصه کرد. چهره‌های دیگر توسعه (توسعه سیاسی، توسعه فرهنگی و توسعه اجتماعی) نیز برای خود پشتوانه نظری و تجربی داشته و در عرف اهل علم پذیرفته شده بودند. مطالعه تجربه کشورهای دیگر نشان می‌داد که ابعاد گوناگون توسعه لزوما با یکدیگر پیش نمی‌روند و ممکن است در مقایسه با یکدیگر پس‌افتادگی یا پیش‌افتادگی داشته باشند. به ‌علاوه گاه پس‌افتادگی برخی از این ابعاد، مانع حرکت کلیت نظام اجتماعی به ‌سوی توسعه می‌شود. امکانی که یکی از مراکز پژوهشی کشور پدید آورده بود، مبنایی شد برای اندازه‌گیری و مقایسه میزان توسعه‌یافتگی ایران در ابعاد مختلف و بحث از اینکه پس‌افتادگی در کدام‌ یک از این ابعاد توضیح ‌دهنده کُندی، گسستگی و نامتوازن بودن فرآیند توسعه است.

از خلال گفت‌وگوهای انتقادی صورت گرفته به تدریج محوریت و اولویت «توسعه سیاسی» در ایران مورد پذیرش قرار گرفت. اما طرح «توسعه سیاسی» و ضرورت آن دو گروه را برآشفت! نخست آنان که نظام سیاسی ایران را مقدس و در اوج کمال می‌دیدند و طرح توسعه آن را توهین و تقدس‌زدایی تلقی می‌کردند و دوم آنان که توسعه را در انحصار توسعه اقتصادی می‌دیدند و طرح بحث‌های دیگر در مورد توسعه را انحرافی و من‌درآوردی تلقی می‌کردند. البته این گروه دوم نیز کم‌ و ‌بیش باور داشتند که تنها راه توسعه اقتصادی ایران، توسعه آمرانه است. البته برخلاف ‌نظر آنان، توسعه سیاسی مفهوم تازه‌ای نبود. حداقل از سال 1363 ترجمه‌‌ای در این مورد در دسترس خوانندگان فارسی‌زبان بود(سی، اچ. داد، «رشد سیاسی»، ترجمه عزت‌الله فولادوند، نشرنو، 1363). اگرچه مترجم (political development) را «رشد  سیاسی» ترجمه کرده بود اما محتوای آن تغییر نکرده بود! متن زبان اصلی این کتاب هم 1972 منتشر شده بود. اما به ‌دلیل دلبستگی به توسعه اقتدارگرایانه باید چنین مفهومی انکار می‌شد! وقتی بحث به توسعه سیاسی می‌رسد، گفت‌و‌گو از موانع و لوازم آن هم مطرح می‌شود. موضوع تازه‌ای برای بحث و گفت‌و‌گو شکل گرفته بود. چرا به‌ رغم میل ایرانیان به توسعه سیاسی (گذار به مردم‌سالاری) این تلاش به نتیجه راضی‌کننده نرسیده بود؟ مانع اصلی کجاست؟ به‌ علاوه اگر بخواهیم در اندیشه مردم‌سالار باشیم چه قواعدی را باید بپذیریم؟ در سطح نظام سیاسی نیز چه تحولی باید رخ دهد تا بتوان از تحقق مردم‌سالاری در نظام سیاسی سخن گفت؟ زیر ‌و‌ رو کردن میراث فکری و عملی که در دسترس ما قرار گرفته بود به این ترتیب سرعت بیشتری گرفت. بحث نسبت ما و «حقوق بشر»، نسبت ما با مفهوم «شهروندی»، نسبت ما با «اپوزیسیون» و... یک به یک از راه می‌رسیدند و پاسخ می‌طلبیدند! آن‌ هم نه در شرایطی آرام و فارغ‌البال بلکه در حال فعالیت و مبارزه سیاسی! به ‌تدریج در فرآیندی سخت چهره یک اصلاح‌طلب شکل می‌گرفت، «برآمدن» به نقطه قابل مشاهده‌ای رسیده بود! خشونت‌ستیز، منتقد ریشه‌نگر، نواندیش دینی، به‌دنبال توسعه همه‌جانبه و پایبند مردم‌سالاری با همه لوازم آن.

 منبع:  مشق نو

 

دموکراسی ایران لیبرالیسم   اخبار برگزیده
  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

عدم همراهی اروپا با واشنگتن در پرونده ایران ناامید کننده است/ از این‌که تنها مانده‌ایم، ناراحت نیستیمنماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به شکست سنگین این کشور در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت، گفت که این شورا در عمل به وظایف خود ناموفق بوده است.
ایلنا واشنگتن ایران سازمان ملل متحد 

  

ترامپ:پیروز شوم کار ایران سخت خواهد شدرییس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، گفت که پس از انتخابات شرایط را برای توافق با این کشورها سخت‌تر خواهد کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کار 

  

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+ فیلممعاون هماهنگ‌کننده سپاه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که «سطح دسترسی خبرنگاران و افکار عمومی به اطلاعات در خصوص مسائلی از جمله هواپیمای اوکراینی خیلی پائین بود و اغنای مناسبی صورت نگرفت و سپاه کارکشته عمل نکرد» گفت: کارکشته‌ای که می‌گویند معنی‌اش این است که قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوئیم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ ا...
گسترش جنگ 

  

ترامپ: پس از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت‌تر می‌کنمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در میامی و فلوریدا اعلام اینکه قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایم کشور، شرایط را برای توافق احتمالی با ایران و ونزوئلا سخت‌تر کند به مقامات تهران و کاراکاس هشدار داد
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکسن آنفلوآنزا | تحویل 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا آغاز شده استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوآنزا آغاز و در فاز اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار خواهد گرفت تا به صورت رایگان به زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان تلقیح شود...
۵۵ آنلاین داروخانه دارو وزارت بهداشت 

  

سردار نقدی گفت: حجم رسانه‌هایی که به سپاه حمله می‌کنند، تبلیغات و جو رسانه‌ای روی ما هم تأثیر گذاشته وگرنه واقعیت اجتماعی این نیست، تبلیغاتی که در خصوص تعارض مردم با سپاه می‌شود اصلا درست نیست، ما در میان مردم و بطن جامعه هستیم، مردم بسیار به ما احترام می‌گذارند.
نامه نیوز سپاه پاسداران نیروی انتظامی زمین 

  

اولین ویدیو از سقوط هواپیمای تک موتوره در نظرآبادساعت 08:08 صبح جمعه 4 مهرماه سقوط یک فروند هواپیما تک موتوره در فرودگاه احمدآباد نظرآباد به اورژانس البرز اعلام شد.
مملکت‌آنلاین هواپیما فرودگاه اورژانس 

  

خبر خوش درباره کروناپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
مستقل‌آنلاین خبرنگار انگلیس آنتی ویروس 

  

درخواست های بایدن از ایران ؛ شرط مذاکره چیست؟شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟
مثلث غنی سازی ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

به رئیس جمهور رای می‌دهیم که در حساب‌های بانکی مردم سرک بکشدوظیفه دولت این است که در حساب بانکی مردم سرک بکشد. به رئیس جمهور رای می دهیم که در حساب ها سرک بکشد تا متوجه شود چه کسی حق مردم را می خورد. وقتی سالی 12میلیارد قاچاق وارد کشور میشود، این قاچاق جایی تبدیل می شود به پول و به سیستم بانکی وارد می شود. با شفافیت این قابل ردیابی است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور دولت قاچاق 

  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  اخبار داغ
  

آماده‌باش در بازار ارز / نقاط حساس قیمت دلاراقتصاد نیوز:امروز در بازار دلار رویکردها اصلاحی است اما اگر قیمت در برخی نقاط حساس جا به جا شود فضای اصلاحی می تواند تغییر کند. یکی از این نقاط حساس نقطه فرود قیمت در عرضه و تقاضای درهم است.
اقتصادنیوز صادرات نفت ارز قیمت 

  

با این روش ساده از ابتلای خود به کرونا جلوگیری کنیدفواید استفاده از ماسک تنها به جلوگیری از انتشار ویروس خلاصه نمی‌شود. دانشمندان آمریکایی به تازگی ابعاد دیگری از این موضوع را کشف کرده اند.
اقتصادنیوز ماسک ویروس جراحی 

  

التهاب ریه تهدیدی برای سلامت انسان است و کرونا هم یکی ازعلل التهاب ریه شناخته می شود. وقتی ریه دچار التهاب شد، طیفی از درگیری خفیف تا شدید به وجود می آید.
نامه نیوز مهناز افشار ازدواج الناز شاکردوست 

  

نماینده بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
صراط ویروس بیمارستان امام خمینی 

  

توصیه‌هایی برای نظافت اتاق کرونایی هامحققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برای جلوگیری از گسترش آلودگی توصیه‌هایی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیطی که بیمار مبتلا به کووید 19 در آن ایزوله شده است، ارائه دادند.
گسترش دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران آموزش 

  

موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، افزود: در موج سوم کرونا تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم گزارش شده است به نحوی که در این میان نام استان‌های تهران و قم، چشم نوازی می‌کند. وی ادامه داد: تعداد فوتی‌ها در برخی استان‌ها بی سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی است و بر اساس آمار هفته گذشته، متوسط هر 7 دقیقه یک نفر به علت…
مهر تعطیلی مدارس رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

ابتلا معتادان به کرونا، سخت تر است/ استعمال دخانیات شانس ابتلا به کرونا را تشدید می‌کندایرج خسرونیا گفت: مصرف‌کنندگان مواد مخدر به‌دلیل کاهش میزان اکسیژن خون بیش از دیگر افراد در معرض مبتلا به کرونا هستند.
برنا ایرج خسرونیا مواد مخدر 

  

اقدام به بارداری و درمان ناباروری در دوران پاندمی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، ویروس کرونا در چند ماه گذشته همه جهان را درگیر کرده و به نظر می‌رسد تا دستیابی به یک واکسن مؤثر و ایمن، راهی طولانی باقی است. اما زندگی همچنان جریان دارد و زوج‌هایی که تصمیم به بارداری یا اقدام برای درمان ناباروری دارند، نمی‌توانند به ریشه‌کنی زودهنگام این ویروس دلخوش باشند. بنابراین، پرسش‌های زیادی در این زمینه در ذهن بسیاری از زوج‌ها وجود دارد. آیا…
مهر بارداری کودکان ویروس 

  

ویتامین دی ما را از کرونا نجات می دهد؟نتایج یک مطالعه که به‌تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید-19 که سطح ویتامین دی خونشان به اندازه کافی است با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به عوارض جانبی بالینی از جمله بیهوش شدن، هیپوکسی (کم‌اکسیژنی) و مرگ مواجه بودند.
اقتصادنیوز بیمارستان ویروس طوفان 

  

11 توصیه طلایی و مهم برای کنار آمدن و زندگی با ویروس کرونا در حال حاضرحالا که مشخص نیست تا چه زمانی جمعیت جهان با کرونا درگیر خواهد بود، باید ضرورت‌های زندگی با کرونا را بیاموزیم تا بتوانیم از سلامت خود و خانواده‌هایمان و جامعه محافظت کنیم.
برنا خانواده ویروس سلامت 

  

کرونا | محدودیت‌های کرونایی در البرز اعمال می‌شود.استاندار البرز گفت: محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته در البرز اعمال می‌شود.
۵۵ آنلاین