گسترش   |  اقتصادی  |  

قیمت دلار به کانال 20 هزار تومان می رسد؟

بغزیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت واقعی دلار با توجه به شرایط کنونی اقتصاد چقدر است گفت طبیعی است پاسخ به این سوال نیازمند کار کارشناسی بسیار دقیق تیمی خواهد بود، اما برای تشخیص قیمت واقعی دلار یا هر ارز دیگری چند راهکار ساده نیز وجود دارد که یکی از این راهکار‌ها اتفاقاً این است که ببینیم آیا نوسان روزانه قیمت ارز برای توده مردم اهمیت دارد یا خیر.

قیمت دلار به کانال 20 هزار تومان می رسد؟

آلبرت بغزیان گفت بررسی روند حرکت بازار ارز نشان می‌دهد همچنان احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار وجود دارد.

یک ماه و نیم اخیر ماه‌های پر تلاطمی برای بازار ارز ایران بوده است. سقوط قابل توجه نرخ ارز در ابتدای آبان ماه در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار حتی سقف 32000 تومان را نیز دیده بود با این حال روند ریزشی قیمت‌ها در بازار ارز سبب شد نرخ هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی در فاصله زمانی به 22 هزار تومان کاهش یابد.

با این حال افزایش تقاضا در بازار از یک سو و شایعات مطرح شده در کنار تلاش دلالان، سبب شد بازگشتی افزایشی در قیمت دلار رخ دهد و در مرحله دوم کاهش قیمت‌ها از محدوده 28 هزار تومان کلید بخورد.

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی در تحلیل وضعیت بازار ارز گفت: باید توجه داشت دور دوم کاهش قیمت ارز از نیمه آبان ماه کلید خورده است و با توجه به کاهش آهسته و آرام قیمت‌ها در بازار می‌توان انتظار داشت که این روند ادامه یابد. به گفته وی این مسیر در جال طی شدن است و نوسان اندک روزانه تاثیر چندانی بر این روند در میان مدت ندارد.

وی با اشاره به اینکه فشار‌های حداکثری ترامپ بر اقتصاد ایران در حال پایان گرفتن است، توضیح داد: بسیاری از افراد با شکست ترامپ پیش‌بینی می‌کردند اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی در بازار ارز به وقوع بپیوندد این در حالی است که نرخ ارز بر مبنای وضعیت اقتصادی داخلی در کنار فشار تحریمی تعیین می‌شود و طبیعی است که حذف فشار‌های تحریمی می‌تواند تا حدی به کاهش قیمت ارز منجر گردد.

او با اشاره به وضعیت کنونی بازار گفت: عرضه دلار به بازار در حال انجام است و از سوی دیگر بازارساز با سیگنالی مهم مبتنی بر حفظ فاصله قابل توجه نرخ خرید و فروش دلار، این پیش بینی را تقویت می‌کند که نرخ‌ها همچنان کاهشی باقی خواهند ماند.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت دلار با توجه به شرایط کنونی تا چه کانالی امکان کاهش را دارد؟ گفت: به نظر می‌رسد قیمت دلار می‌تواند حتی تا حدود 20 هزار تومان کاهش یابد، اما نکته مهم اینجاست که روشن شود چه عواملی بر افزایش قیمت ارز در ایران موثر بوده اند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح این مطلب ادامه داد: از یک سو ذخایر بلوکه شده ایران در سایر کشور‌ها فشاری را متوجه اقتصاد ایران کرد و از سوی دیگر کاهش فروش نفت و درعین‌حال کاهش صادرات غیرنفتی در اثر شیوع کرونا به بازار ارز فشار وارد کردند؛ اما باید توجه داشت که آزادسازی ذخایر بلوکه شده و ایجاد شرایطی برای فروش بیشتر نفت در کنار افزایش صادرات غیرنفتی همه و همه با یک نکته مهم باید همراه باشند و آن نکته امکان برگشت ارز به کشور خواهد بود.

بغزیان افزود: به عبارت دیگر در شرایط کنونی لازم است ایران تمام تلاش خود را برای حل مشکل اف‌ای‌تی‌اف و خروج از لیست سیاه این کنوانسیون به کار بگیرد چرا که برگشت پول به داخل کشور است که می‌تواند چرخ‌های اقتصاد را به حرکت در بیاورد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آزادسازی ذخایر بلوکه شده و افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی باید همراه با حل این مشکل باشد که اولویت اصلی و مهمی برای اقتصاد ایران تلقی می‌شود.

قیمت واقعی دلار چقدر است؟

بغزیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت واقعی دلار با توجه به شرایط کنونی اقتصاد چقدر است گفت طبیعی است پاسخ به این سوال نیازمند کار کارشناسی بسیار دقیق تیمی خواهد بود، اما برای تشخیص قیمت واقعی دلار یا هر ارز دیگری چند راهکار ساده نیز وجود دارد که یکی از این راهکار‌ها اتفاقاً این است که ببینیم آیا نوسان روزانه قیمت ارز برای توده مردم اهمیت دارد یا خیر.

این کارشناس اقتصادی افزود: هر زمان شما احساس کردید نیازی به چک کردن نوسان روزانه قیمت ارز ندارید و نباید مدام میزان حقوق و دستمزد خود را بسنجید، بدانید که نرخ‌ها در بازار به نرخ واقعی نزدیک است.

او گفت: مولفه دوم چرخیدن چرخ‌های تولید است، هر زمان تولید کشور در شرایط مطلوبی بود و تولیدکننده با بحران تامین مواد اولیه یا افزایش غیر مترقبه هزینه تولید روبه‌رو نبود بدان معناست که نرخ ارز نزدیک به نرخ واقعی است.

وی گفت: بحران کنونی اقتصاد ایران بحران ارز است چرا که ما در شرایط فعلی با مشکل تقاضا روبرو نیستیم و کمتر کارخانه‌دار یا تولیدکننده‌ای است که بگوید به دلیل اینکه مشتری ندارم و کالای من را نمی‌خرند قادر به ادامه تولید نیستم. بغزیان در توضیح این مطلب افزود: منظور این است که غالباً در حوزه عرضه مشکل ایجاد شده است که این مشکلات بخشی ناشی از مشکلات ارزی موجود در در کشور است و باید سیاستگذار برای حل آن اقدام عاجل نماید که توضیحات مفصل درباره آن داده شد.

 

منبع: خبر آنلاین

قیمت ارز قیمت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا استوزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.
ایلنا تجارت تجارت آزاد ایران 

  

ادعاهای بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد علیه ایرانسفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارداسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...
۵۵ آنلاین مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی 

  

بایدن بارها برای مذاکره با ایران چراغ سبز نشان داده، چه در زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش و چه حالا که رئیس‌جمهوری ایالات متحده شده.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سکه و طلا 

  

حاشیه های جنجالی انتخاب رئیس جدید بورسانتخاب رئیس جدید سازمان بورس بعد از استعفای حسن قالیباف‌اصل، یکی از موضوعات پر بحث و پر حاشیه در شبکه‌اجتماعی توییتر، گروه‌های تلگرام و سایت‌های اقتصادی‌تحلیلی است.
اقتصادنیوز حسن قالیباف اصل تلگرام 

  

آخرین جزییات از واکسن ایرانی کرونادبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با اشاره مراحل اخذ مجوز و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایرانی کرونا، در عین حال از تولید واکسنی مرتبط با وزارت دفاع با نام «میلاد نور» خبر داد و گفت: این واکسن هم در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است.
گسترش کودکان وزارت دفاع تولید 

  

خرید و فروش «تارا» در دیوار ممنوع شدامروز اعلام شد خرید و فروش حواله خودروی «تارا» به فهرست ممنوعه سایت دیوار اضافه شده است.
خودروتک ایران خودرو سایت دیوار خودرو 

  

نظر ظریف درباره تیم جدید کاخ سفیدایرنا/ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما در دولت جدید آمریکا مهم است و به آن توجه خواهیم کرد رفتار دولت بایدن در حذف عملی تحریم هایی هست که در دوران ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.
مثلث محمدجواد ظریف کاخ سفید ایرنا 

  

بترسید از روزی که مردم یکجا به حساب همه‌ شما برسندگمان نکنید مردم این خلف وعده‌های شما و سرپوش گذاشتن بر خلاف‌ها را فراموش خواهند کرد. بترسید از روزی که کاسه صبر مردم لبریز شود و یکجا به حساب همه‌ی شما برسند. اگر می‌خواهید مردم شما را باور کنند، این نماینده قانون‌شکن را از مجلس اخراج کنید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی روزنامه دموکرات 

  

شرط کاهش قیمت کارخانه خودروبازار منتظر کاهش قیمت خودرو است و خودروسازان به دنبال واقعی کردن قیمت خودرو. این دو انتظار شاید در ظاهر با یکدیگر متضاد باشند. اما در شرایطی می توان امیدوار بود که قیمت خودرو در کارخانه و بازار، هر دو کاهش یابند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نهضت آزادی انحصارطلب بوددر گفتگویی با محمد سلامتی آخرین دبیرکل مجاهدین انقلاب اسلامی تلاش کردیم تا روایتی بی‌واسطه از حضور این سازمان در انقلاب، نحوه فعالیت‌هایش و خط مشی‌های این گروه انقلابی و بعدها جریان ساز سیاسی به دست بیاوریم.
مستقل‌آنلاین نهضت آزادی مدرسه بازی 

  

اول آمریکا باید حسن‌نیت خود را ثابت کندوزیر امور خارجه کشورمان در توییتی نوشت: ایالات متحده می‌بایست خطایش ر ا جبران کند؛ سپس ایران پاسخ خواهد داد. .
مملکت‌آنلاین قطعنامه شورای امنیت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

محققان به دنبال نابودی تمام جهش‌های کروناویروسگروهی از دانشمندان آلمانی در مطالعه اخیرشان فعالیت آنزیمی که در تکثیر ویروس کرونا ضروی است را شناسای
خبرفوری آنتی ویروس ویروس روسیه 

  

چند خودرو در شب گذشته جریمه کرونایی شدند؟نیروی انتظامی از جریمه 83 هزار و 804 دستگاه خودرو طی طرح محدودیت تردد در شب گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز خودرو نیروی انتظامی 

  

صنایع‌دستی کشور از نداشتن برنامه‌ای مدون رنج می‌برد/ کرونا نفس صنعت‌گران و هنرمندان کشور را به شماره انداختهمعاون صنایع‌دستی می‌گوید: از اسفندماه سال گذشته تمام نمایشگاه‌ها، بازارچه‌های صنایع دستی تعطیل بوده و صادرات چمدانی کشور با وقفه‌ها و رکودهای بی‌سابقه‌ای همراه بود. در کنار آن نبود گردشگر داخلی و خارجی باعث شده که صنایع دستی جایگاه خود را در سبد خانوار از دست بدهد.
ایلنا ایران مجلس شورای اسلامی هنرهای سنتی 

  

آمار کرونا در ایران / چهارشنبه 8 بهمندکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت مجموع بیماران کرونایی و فوتی ها در روز چهارشنبه 8 بهمن ماه را اعلام کرد.
مستقل‌آنلاین ایران وزارت بهداشت ماه 

  

مسافرآستانه: شرایط این دوره جشنواره تئاتر فجر با هیچ‌کدام از دوره‌های قبلی قابل مقایسه نیست/ افزوده شدن بخش تله‌تئاتر به جشنواره امسال/ انجام تست رایگان کرونا از گروه‌های شهرستانیدبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در نشست خبری عنوان کرد که شرایط این دوره جشنواره تئاتر فجر با هیچ‌کدام از دوره‌های قبلی قابل مقایسه نیست چراکه شرایط یک‌ سال کرونایی بر شکل و شیوه برگزاری جشنواره سی و نهم تاثیرگذار بوده است.
اعتماد جشنواره تئاتر جشنواره تئاتر فجر تئاتر 

  

اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای مانع از تعادل‌بخشی در بورس شدوزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای مانع از این شد که از دانش و تجربه‌های رییس سازمان بورس برای تعادل بخشیدن بازار سرمایه ‌استفاده کنیم که این موضوع باعث سرمایه‌سوزی در بازار سرمایه شده است.
اعتماد سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار اقتصاد 

  

ضرغامی خطاب به روحانی: باید به‌دلیل فاجعه بورس احضار شوید + عکسعزت‌الله ضرغامی خطاب به رییس‌جمهوری در توییتی نوشت: آقای روحانی! اگر به احضار علاقه دارید باید به‌دلیل فاجعه بورس، سقوط ارزش پول ملی، تراژدی ارز 4200 تومانی، معیشت نامناسب مردم، ناتوانی در کنترل اجاره‌بها و مسکن و 3 میلیون دانش‌آموز بدون تبلت احضار شوید نه پهنای باند!
اعتماد عزت الله ضرغامی حسن روحانی عکس 

  

سود شرکت‌های بورسی 3 برابر شدوزیر اقتصاد با بیان اینکه سودآوری شرکت‌های بورسی در 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 برابر شده است گفت: در راستای توسعه بازار یک شرکت 150 هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره‌نویسی در طی دو مرحله در بازار سهام است.
گسترش اقتصاد اقتصاد ایران سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دیدگاه‌ رئیس جدید سازمان بورس درباره بازار سرمایهاقتصادنیوز :‌شورای عالی بورس، در جلسه هفتم بهمن، محمدعلی دهقان دهنوی را به ریاست سازمان بورس و به‌ عنوان جایگزین حسن قالیباف اصل، رئیس مستعفی این سازمان، انتخاب کرد. فردی که اعتقاد دارد آینده اقتصاد کشور با بازار سرمایه گره خورده است.
اقتصادنیوز سرمایه حسن قالیباف اصل اقتصاد 

  

پشت بازار سرمایه را خالی نکردیم/ بورس پایگاه فعالیت‌های سیاسی نیست/ آدرس مداخلات دولت در بورس را بدهندوزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در بورس دخالت می کند گفت: کسانی که این حرف را می زند باید آدرسش را بدهند
ایلنا سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار دولت 

  

معاملات جدید در بورس تهرانجداسازی بازارهای معاملاتی یک ابراز و یا یک تکنیک است که در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دخالت خاصی میان یک عده سهامداران وجود داشته باشد، در نهایت یک نوع چارچوب همانند معاملات OTC و یا معاملات توافقی که خارج از بازار انجام می‌شود.
اعتماد بورس تهران تهران سود 

  

رعایت این نکات برای مبتلا نشدن به کروناخرید کردن از فعالیت‌های غیرقابل اجتناب در شرایط کرونایی است که بی‌توجهی به برخی از نکات بهداشتی می‌تواند عامل ابتلا و شیوع این ویروس باشد.
گسترش ویروس فروشنده بانک 

  

باید شر عوامل غیر اقتصادی را از بورس کم کنیمبخشی از نوسانات بازار سرمایه ناشی از عوامل غیر اقتصادی بود؛ عواملی که لزومی به تجربه کردنشان نبود. باید سایه این عوامل غیر اقتصادی را از سر بازار سرمایه کم کنیم. تنها با کم شدن شر سایه عوامل غیر اقتصادی از سر بازار سرمایه اعتماد به این رکن مهم اقتصاد باز می‌گردد.
گسترش رشد اقتصادی سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

برگزاری کنسرت با کمک حباب‌های پلاستیکی/ راک‌استارها کرونا را دور زدند/ ویدئودر کنسرت گروه راک "فلیمینگ لیپس"، هم خواننده و هم شرکت‌کنندگان داخل حباب‌های پلاستیکی قرار گرفتند تا
خبرفوری کنسرت خواننده موسیقی