آثار حکم ورشکستگی در روابط تاجر با اشخاص ثالث

یکی دیگر از آثار حکم ورشکستگی تاجر در ارتباط با اشخاص ثالث، حال شدن دیون و منع پرداخت خسارت تاخیر تادیه است.

آثار حکم ورشکستگی در روابط تاجر با اشخاص ثالث

یکی دیگر از آثار حکم ورشکستگی تاجر در ارتباط با اشخاص ثالث، حال شدن دیون و منع پرداخت خسارت تاخیر تادیه است.

1) حال شدن دیون: مطابق ماده 421 قانون تجارت، همین که حکم ورشکستگی صادر شد قروض موجل ( وعده دار) با رعایت تخفیفات مقتضیه، نسبت به مدت، به قروض حال تبدیل می‌شود. هرچند این قاعده مختص تاجر است، ولی با در نظر گرفتن استثنائاتی در برخی موارد دیون اشخاص ثالث نیز با صدور حکم ورشکستگی، حال می‌شود. براساس این قاعده تمام دیون منجز(قطعی و بدون شرط) و نه مشروط تاجر اعم از دیون عادی، ممتاز و دارای وثیقه حال می‌شوند.

قاعده مذکور، فقط دیون تاجر را شامل می‌شود و دیون بدهکاران به تاجر و نیز اشخاصی که با تاجر تعهد تضامنی دارند، خارج از شمول هستند. در واقع به موجب ماده 422 قانون تجارت، هرگاه تاجر ورشکسته سفته یا براتی صادر کرده که قبول نشده یا براتی را قبولی نوشته، سایر اشخاصی که مسوول تادیه وجه سفته یا برات هستند باید با رعایت تخفیفات مقتضیه نسبت به مدت، وجه آن را نقدا بپردازند یا تادیه آن را در سر وعده تامین کنند، به این معنا که طلبکار می‌تواند در صورت ورشکستگی صادرکننده یا قبول‌کننده سند تجاری بر حسب مورد، وجه آن را از دیگر مسوولان سند قبل از آنکه موعد آن برسد، فورا دریافت یا لااقل تامین دریافت کند.

2) منع پرداخت خسارت تاخیر تادیه: در مورد جواز اخذ خسارت تاخیر تادیه ذکر این نکته جهت اطلاع لازم است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، گرفتن خسارت تاخیر تادیه از بدهکار، در صورت عدم پرداخت به موقع بدهی، مطابق قوانین مختلف از جمله مواد 712 و 719 قانون آیین دادرسی مدنی وقت، مجاز بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای نگهبان با استناد به اصل چهل و نهم قانون اساسی، وصول خسارت تاخیر تادیه را ممنوع کرد و مواد مذکور منسوخ اعلام شد. پس از مدت‌ها بحث و جدل و شرایط حاکم بر وضعیت اقتصادی جامعه و خسران طلبکاران، سرانجام با تصویب قانون آیین دادرسی مدنی در سال 1379، با وضع ماده 522، تحت شرایطی، از جمله وجه رایج بودن دین و تمکن مدیون، جواز اخذ خسارت تاخیر تادیه صادر شد.

اختلاف نظر بین محاکم دادگستری در اخذ خسارت مذکور موجب صدور رای وحدت رویه شماره 155 مورخ 14 /  12 /  1347 از سوی هیات عمومی دیوان عالی کشور شده بود. به موجب این رای لازم الاتباع، طلبکاران تاجر ورشکسته اعم از اینکه وثیقه داشته باشند یا نه، حق مطالبه خسارت تاخیر تادیه ایام بعد از تاریخ توقف تاجر را ندارند.

ذکر این نکته ضروری است که توقف خسارت تاخیر تادیه در مورد تاجر صدق می‌کند و مسوولان متضامن یعنی بدهکاران دیگری که به‌طور تضامنی مسوول پرداخت یکی از دیون تاجر هستند به استثنای ضامن ورشکسته، مشمول قاعده مذکور نمی‌شوند.

1- مطالب ستون بایسته‌های حقوق در بازرگانی شنبه هر هفته در صفحه 5 چاپ می‌شود.

 

شورای نگهبان قانون قانون تجارت   اخبار برگزیده
  

ظریف تهدید به افشاگری برجامی کردمحمد جواد ظریف با انتشار توئیتی درباره سابقه به جریان انداختن مکانیزم حل اختلافات در برجام تاکید کرد که به زودی همه نامه‌هایش را منتشر خواهد کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

توصیه جهانگیری به مردم درباره سهام عدالت چه بود؟معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: آزاد سازی سهام عدالت مهمترین طرح اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در 40 سال گذشته است و امروز حدود 50 میلیون نفر از مردم کشور سهام‌دار مهمترین کارخانه‌ها نظیر فولاد مبارکه اصفهان و مس سرچشمه و غیره هستند.
اعتماد اسحاق جهانگیری سهام عدالت سهام 

  

ابتلای یک نفر از پرسنل شورای شهر تهران به کرونا/ بررسی ابعاد حادثه سینا اطهر در صحن شورا با حضور شهرداررئیس شورای شهر تهران از ابتلای یک نفر از نیروهای خدماتی شورای شهر به کرونا خبر داد.
ایلنا شورای شهر تهران تهران وزارت بهداشت 

  

فروش تابستانه خودرو با قیمت جدیدمدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت اعلام کرد: تأخیر در اعلام قیمت محصولات شرکت های خودروسازی برای فصل دوم امسال، فرآیند عملیات شرکتها را با اختلال مواجه کرده است و تأخیر در ارائه قیمت می تواند روند عرضه محصولات به بازار را تحت تاثیر قرار دهد.
خودروتک خودرو خودروسازان بانک مرکزی 

  

ایران در قرنطینه سفربا وجود بازگشایی تدریجی مرزها و برقراری دوباره برخی پروازهای بین‌المللی، قرنطینه مسافران ایرانی در خانه همچنان ادامه دارد. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید: هنوز محدودیت‌های سفر برای شهروندان ایرانی برداشته نشده و فعلا از سفرهای توریستی خبری نیست.
۵۵ آنلاین ایران ایران و ترکیه سفر 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با استیضاح رئیس جمهور بیشتر موفق هستم، ادامه صدارت شان امکان دارد به نابودی کشور منجر شود. باید این سئوال انجام شود شاید تنبه پیدا کنند.
نامه نیوز احمد توکلی احمدی نژاد استیضاح 

  

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی / خودروهای ثبت نامی کی می رسند؟قیمت خودرو در بازار آزاد بر خلاف تصمیمات اخیر وزارت صمت، همچنان روند صعودی خود را طی می‌کند. طی چند سال گذشته، قیمت خودرو به سرعت در حال افزایش بوده است. این افزایش قیمت در برهه‌ای از زمان روند به شدت افزایشی را به خود دید به طوری که به یکباره پژو 206 تیپ 2 از 70 میلیون تومان به 120 میلیون تومان رسید.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

احمدی نژاد کشور را مُلک داماد و برادر و خواهر زاده هایش کرده بودابطحی گفت: زمانی که آقای احمدی نژاد از قدرت کنار رفت، نتانیاهو اعلام کرد که امروز روز عزای من است! زیرا وی از بحرانی که احمدی نژاد ایجاد می‌کرد، بهره سیاسی می‌گرفت.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران مجلس شورای اسلامی 

  

کرونا به جان نمایندگان مجلس افتادپنج تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شده‌اند.
مثلث مجلس شورای اسلامی تجاوز قتل 

  

تست کرونای 8 استقلالی مثبت شدنتیجه تست هشت نفر از اعضای تیم فوتبال استقلال مثبت اعلام شد.
مملکت‌آنلاین فوتبال باشگاه استقلال استقلال 

  اخبار داغ
  

شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز 4200 تومانیبعد از حذف برنج از دریافت ارز 4200 تومانی اکنون برنج‌های وارداتی که تا پیش از این تغییر وارد شده است، فقط به شرط تحویل به دولت امکان ترخیص با نرخ 4200 تومان را خواهد داشت در غیر این صورت باید مابه‌التفاوت با ارز نیمایی را پرداخت کنند.
اعتماد برنج کالاهای اساسی تنظیم بازار 

  

سفر‌های زیارتی ارزان قیمت دانشجویی راه اندازی می‌شودرئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان از راه اندازی سفرهای زیارتی ارزان قیمت ویژه دانشجویان خبر داد.
برنا قیمت عمره 

  

امسال چهار سامانه جدید برای مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات بهره‌برداری می‌شودچهار سامانه طرح امضای دیجیتال در اسناد حمل با اولویت بارنامه برخط، سامانه جامع حمل‌ونقل بین المللی، سامانه تحت وب گزارشات سفارش مشتری و مدیریت وب سرویس‌های سازمان و سامانه شحباز در راستای مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات در سال جاری به بهره برداری می‌رسد.
ایلنا قاچاق فناوری وزارت راه و شهرسازی 

  

میثم شکری ساز نمونه بارز یک کارآفرین عمل‌گراکارآفرین کسی است که یک مدل تجاری را راه اندازی کرده و با استفاده از سرمایه فیزیکی و انسانی، آن را توسعه می‌ بخشد، و با عملی کردن ایده های ناب و نو، قدم در مسیری نو می گذارد. یک کارآفرین با شروع کارش، ریسک بالایی را متحمل می شود چرا که مسئولیت صفر تا صد شکست خود را می پذیرد...
ایلنا بیکاری کارآفرین ایران 

  

ترخیص برنج های وارداتی با ارز 4200 تومانی مشروط شد+سنداقتصادنیوز: برنج های وارداتی تامین ارز شده با نرخ 4200 تومانی مشروط به تحویل کالا به دولت ترخیص می‌شوند.
اقتصادنیوز برنج بانک مرکزی تنظیم بازار 

  

امکان‌ناپذیری کنترل تورم بدون انباشت سرمایه قویتورم ساختاری همراه با رکود جدی، ناشی از عملکرد بسیار ضعیف فرایند انباشت سرمایه و رشد اقتصادی در چهار دهه گذشته است.
اعتماد تورم سرمایه نرخ سود بانکی 

  

4 سامانه جدید در راستای مبارزه با قاچاق کالا به بهره‌برداری می‌رسداقتصادنیوز؛ مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: چهار سامانه جدید در راستای مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات از جمله طرح امضای دیجیتال در اسناد حمل با اولویت بارنامه برخط و سامانه جامع حمل‌ونقل بین المللی، امسال به بهره برداری می‌رسد.
اقتصادنیوز قاچاق روابط عمومی فناوری 

  

علی‌نژاد: ستاد مبارزه با کرونا در مورد لیگ تصمیم می‌گیردمعاون وزیر ورزش و جوانان گفت: اگر درباره کلیت لیگ بخواهند تصمیمی بگیرند این به ستاد ملی مبارزه با کرونا مرتبط می‌شود و فراتر از وزارت ورزش است.
مملکت‌آنلاین فوتبال فدراسیون فوتبال دوومیدانی