گسترش   |  اقتصادی  |  

خبرگزاری دولت: بنزین را گران کنید!

اگرچه نگرانی ها از گرانی بنزین هر روز در حال افزایش است و مقامات رسمی دولت و مجلس اعلام کردند سال آینده قطعا گرانی بنزین نداریم اما خبرگزاری ایرنا گزارشی منتشر کرده که در آن پیشنهاد داده یارانه بنزین باید حذف بشود.

خبرگزاری دولت: بنزین را گران کنید!

موضوع یارانه انرژی بار دیگر به یکی از موضوع‌های پربحث تبدیل شده است. پس از موضع‌گیری مجلس درباره حذف یارانه پنهان، باید دید موضوع دولت سیزدهم درباره یارانه انرژی و به دنبال آن تعیین قیمت بنزین چه خواهد بود؟

درباره مبلغ یارانه پنهانی که دولت به کالاهای مختلف از جمله انرژی و بنزین پرداخت می‌کند، اختلاف‌ نظر وجود دارد و به‌نظر می‌رسد در نبود یک نظام آماری شفاف، تصویر دقیقی از میزان یارانه پرداختی و همچنین دریافت‌کنندگان نهایی آن در دسترس نیست.

براساس گزارش سال 1398 سازمان برنامه‌ و بودجه کشور حجم یارانه پنهان در سال 1398 حدود 650 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. از طرف دیگر به گفته مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، ارزش دلاری یارانه پنهان حدود 63 میلیارد دلار و یارانه حامل‌های انرژی نزدیک به یک‌هزار و 700 میلیارد تومان است.

محمدباقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه‌وبودجه نیز پیش از این اعلام کرده بود دولت هر سال 1400 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌کند.

در کنار اعداد و ارقامی که در داخل کشور برای یارانه پنهان مطرح می‌شود، می‌توان به آمارهای خارجی نیز اشاره کرد. به عنوان مثال آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی، مبلغ یارانه پرداخت‌ شده برای سوخت در ایران را سالانه حدود 86 میلیارد دلار اعلام کرده است.

یکی از طرح‌های پیشنهادی برای حذذف یارانه پنهان که می‌تواند بر قیمت بنزین اثر گذار باشد، طرحی است که در آن همه یارانه‌هایی که قیمت‌ کالا و خدمات را کاهش می‌دهند حذف شود و به به صورت نقدی به افراد یا خانوارها پرداخت شود. بر این اساس، قیمت کالاهایی که یارانه دریافت می‌کنند، واقعی می‌شود و بنزین نیز یکی از آن‌ها خواهد بود.

قیمت بنزین پس از حذف یارانه پنهان

بنزین یارانه‌ای که اکنون در کشور توزیع می‌شود، روزانه برابر با  60 میلیون لیتر است. قیمت بنزین به نرخ دولتی لیتری 1500 تومان تعین شده است. بنزین آزاد نیز  با قیمت لیتری 3000 تومان فروخته می‌شود که البته، به معنای واقعی، آزاد نیست و دولت برای ثابت نگه‌ داشتن آن نیز، یارانه پرداخت می‌کند.

در ایران روزانه به‌طور متوسط حدود 80 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود و پرداخت این حجم از یارانه به بنزین به معنای پایین‌ نگه‌ داشتن قیمت بنزین و در نتیجه افزایش مصرف است و در نتیجه با این قیمت‌گذاری نادرست، پیامدهای منفی برای محیط زیست ایجاد می‌شود.

از چند ماه اخیر بار دیگر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره قیمت بنزین پس از حذف یارانه آن افزایش یافته است. برخی قیمت واقعی بنزین را بهای آن در کشورهای منطقه خلیج فارس در نظر می‌گیرند.

بر این اساس، قیمت بنزین برابر با 38 تا 40 سنت خواهد بود که معادل ریالی آن حدود  10 تا 11 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. با آزادسازی قیمت بنزین، سهمیه 60 لیتری هر خودرو به جای بنزین یارانه‌ای، مبلغی در حدود 560 هزار تومان در ماه خواهد بود.

پیامدهای اجتماعی تصمیم اقتصادی

بر خلاف تصور رایج، بیش از نیمی از خانوارهای ایرانی، خودروی شخصی ندارند و این گروه می‌توانند یکی از برندگان حذف یارانه پنهان باشند و از منافع آن بهره‌مند شوند. بنابراین باید این اصلاح قیمت را به‌صور اصولی انجام داد.

از نظر موافقان این طرح، منافع حاصل از واقعی شدن قیمت بنزین به‌جای اختصاص به خودرو، به افراد تعلق بگیرد. در واقع افرادی که کمتر از میانگین جامعه بنزین صرف می‌کنند یا خودروی شخصی ندارند از منافع یارانه  نقدی بهره‌مند می‌شوند و حتی اگر افزایش قیمتی در بخش‌های دیگر در اثر حذف یارانه بنزین رخ دهد با این یارانه نقدی جبران‌پذیر خواهد بود.

از طرف دیگر، افرادی که مصرف بیش از میانگین دارند، یا الگوی مصرف خود را تغییر خواهند داد یا هزینه واقعی آن را پرداخت خواهند کرد.

واقعی کردن قیمت بنزین با اینکه تصمیمی درست و ضروری برای شرایط کنونی کشور است، اما نیاز به هزینه‌های جبرانی دارد که هزینه اجتماعی آن را به حداقل برساند.

با وجود این طرح‌های مختلف ارائه شده، قیمت واقعی بنزین نمی‌تواند به صورت ثابت تعیین شود، زیرا پس از گذشت زمان و با تغییرات نرخ ارز و نرخ تورم، بار دیگر شاهد کاهش قیمت نسبتی بنزین خواهیم بود.

همچنین نکته مهم دیگری که به آن کمتر توجه شده، تورم شدیدی خواهد که در پی این افزایش یکباره بهای بنزین بر همه بخش‌های دیگر ایجاد و فشار مضاعفی بر مردم وارد می‌کند؛ حتی با دادان یارانه نقدی واقعی؛ زیرا بدون داشتن یک سیستم جامع در اجرا و بویژه نظارتی بر همه مجموعه‌های ذیربط در این موارد، به جز موارد امنیت اجتماعی، پیامدهای اقتصادی اجرایی کردن این طرح‌ها بسیار شدیدتر از وضعیت کنونی خواهد بود.

خبرگزاری ایرنا دولت بنزین   اخبار برگزیده
  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس امروز 4 آبان 1400/مقاومت خریداران از مرز حیاتی شاخصاقتصادنیوز: خریداران در روز سه شنبه دوباره برای بازگشت شاخص به مرز 1.4 میلیون واحدی تحرکاتی را برای فشار به فروشندگان در سمت عرضه شکل میدهند.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بورس‌های جهانی سبز شدنداقتصادنیوز: بیشتر شاخص های مهم بورسی در جهان سبزپوش شدند.
اقتصادنیوز شاخص 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 3 آبان 1400/ دور کاهشیاقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت با کاهش معناداری روبه رو شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

تاثیر منع تردد شبانه در کنترل کرونا از زبان زالیفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر در مقطعی مثلاً آمار بستری افزایش یافت می توان به عنوان یک بسته و مقطعی آن را اعمال کرد؛ اما اجرای مداوم آن را اثربخش نمی‌دانیم؛ البته حذف این طرح باید به دلیل عدم اثربخشی باشد و نباید موجب عادی‌انگاری شود.
اقتصادنیوز تهران 

  

ممنوعیت تردد شبانه کارایی ندارد/تجمعات کرونایی روز اتفاق می‌افتد به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: این طرح به اقتضای شرایطی که در این دوره داشتیم، تصمیم گیری شد و اکنون الگوی تهران کاملاً متفاوت است است و عمده تجمع‌ها در طول روز انجام می‌شود. وی ادامه داد: اکنون به دلیل طولانی شدن شب، تردد شبانه افزایش یافته است ضمن اینکه از نظر کنترل بیماری تردد شبانه خیلی کاربردی ندارد و البته حجم…
مهر نیروی انتظامی علیرضا زالی تهران 

  

معاملات این نمادهای بورسی تایید نشد + جدولبخشی از معاملات نماد گسترش صنایع و خدمات کشاورزی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش جدول کشاورزی سهام 

  

خبرخوش سازمان جهانی بهداشت درباره شکست همه‌گیری کرونادبیرکل سازمان جهانی بهداشت در دومین روز از نشست بین‌المللی بهداشت در برلین از احتمال پیروزی بشریت بر همه گیری کرونا گفت وتاکید کرد که «امروز بشریت شانس و فرصت‌های زیادی برای شکست همه‌گیری کرونا در اختیار دارد...
۵۵ آنلاین سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان بهداشت جهانی 

  

دریافت مجوز واکسن کرونا انستیتوپاستور برای رده سنی بالای 2 تا 18 سالعلیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران و عضو کمیته ملی واکسن اظهار کرد: انستیتو پاستور توانسته واکسن موثری را برای رده سنی بالای 2 سال تا 18 سال مورد کارآزمایی قرار دهد و مجوز مصرف آن را نیز دریافت کند.
۵۵ آنلاین ایران کودکان ویروس 

  

چراغ سبز ستاد ملی کرونا به بازگشایی ترکیبی مدارسعلیرضا منادی سفیدان گفت: ما آمادگی این را داریم که مدارس را غیرحضوری کنیم اما با همه این آمادگی‌ها وزیر آموزش و پرورش اعلام کردند حضور در مدرسه اختیاری است.
اقتصادنیوز آموزش مدرسه 

  

فروش اوراق دولتی در بورس؛ خوب یا بد؟خسروشاهی، کارشناس بازار سرمایه گفت: انتشار اوراق دولتی لطمات زیادی برای بازارسرمایه به همراه دارد.
گسترش خودرو سرمایه دولت 

  

فوری /قیمت دلار تغییر کانال داد/دلار صعودی شدتا عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد به 27600تومان رسید و یورو هم با قیمت 32100تومان معامله شد.
فردا قیمت دلار یورو 

  

هشدار؛ شرایط کرونایی تهران شکننده است!محسن منصوری، استاندار تهران روز دوشنبه در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: ما در تهران در شرایط حساسی قرار داریم که اگر کنترل نکنیم به زودی باید به استقبال پیک ششم ویروس کرونا برویم.
اقتصادنیوز تهران ویروس 

  

استاندار تهران: سیر کرونا در تهران نزولی شده است + ویدئومنصوری: هم اکنون هیچ شهرستان قرمز و نارنجی در استان وجود ندارد و باید از این شرایط مراقبت کرد./
۵۵ آنلاین تهران 

  

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر صنایع بورسیشاخص کل در روزهای اخیر نزولی بوده است. در چنین شرایطی، کدام واقعیت‌های اقتصادی در کشور را باید در تحلیل آینده بازار بورس در نظر گرفت و صنایع بورسی پیشرو در بازار کدامند؟
گسترش ارز شاخص ایران 

  

بحران بورس تهران عمیق‌تر شد / شپنا و خودرو صدرنشینان جدول معاملاتاقتصادنیوز: امروز شاخص کل برای سومین روز پی در پی نزول کرد و کانال 1.4 میلیونی را از دست داد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران خودرو