ایلنا   |  فرهنگی  |  

سیم‌های برق همچنان بلای جای میمند/ محدودیت‌های ثبت جهانی، عامل مهاجرت‌ها

درحالی که چهار سال از ثبت منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌گذرد، این روزها شاهد مهاجرت نسل جدید از این روستای تاریخی هستیم، گفته می‌شود، محدودیت ساخت سرویس بهداشتی و حمام مجزا و برخی موضوعات دیگر عامل این مهاجرت‌هاست.

سیم‌های برق همچنان بلای جای میمند/ محدودیت‌های ثبت جهانی، عامل مهاجرت‌ها

درحالی که چهار سال از ثبت منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌گذرد، این روزها شاهد مهاجرت نسل جدید از این روستای تاریخی هستیم، گفته می‌شود، محدودیت ساخت سرویس بهداشتی و حمام مجزا و برخی موضوعات دیگر عامل این مهاجرت‌هاست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، میمند، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شهر بابک-کرمان است. این روستا در 30 کیلومتری شهربابک قرار دارد. «منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک» به خاطر خانه‌های کنده شده در دل کوه در تیرماه 94 به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

میمند شهر بابک احتمالاً متعلق به قرون دوم و سوم میلادی است. در زمان اشکانیان در بخش جنوبی کرمان قبایل کوچ‌نشین به هر سو کوچ می‌کردند. این قبیله‌ها در دوره اشکانیان به‌طور کامل جابه‌جا نشده بودند و در اواخر دوره اشکانیان و اوایل دوره ساسانیان نقاط خوش آب و هوا را برای سکونت انتخاب می‌کردند. وجود محلی موسوم به دژ میمند، که در آن بیش از 150 اتاق مدور سنگی ساخته شده که دخمه‌هایی برای قرار دادن اموات بوده‌ است به این نظریه قوت می‌بخشد زیرا با توجه به موقعیت این استودان‌ها به نظر می‌رسد که گورستان یاد شده مربوط به دوران ساسانیان بوده‌است، چراکه طبق سنت آن زمان، دخمه‌ها در منطقه‌ای کوهستانی و به دور از شهر و محل سکونت ساخته شده بودند.

در آن زمان شیوه زندگی مردمان میمند که از سال‌های دور تا به امروز به شکل سنتی همچنان در جریان بود، اهمیت داشت. کوچ نشینانی که روزگارشان را از راه کشاورزی و دامداری می‌گذرانند و میان اقامتگاه‌های تابستانی و زمستانی خود در فصول مختلف سال در حرکت هستند. آنها در طول فصل سرما در قسمت‌های انتهایی دره و در خانه‌های صخره‌ای که در دل کوه ساخته شده‌اند، اقامت دارند. درواقع می‌توان گفت، جاری بودن زندگی در روستای میمند یکی از شاخصه‌هایی بود که سبب ثبت این روستا در فهرست میراث جهانی شد.

در این میان شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس) شعار روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی را در سال به عنوان سال بین‌المللی "منظره‌های روستایی" در نظر گرفته است که البته این شعار با سمپوزیوم علمی ایکوموس در سال 2019 که با موضوع "میراث روستایی" در مراکش برگزار می‌شود، همخوانی دارد. روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، امسال فرصتی را جامعه علمی ملی و بین‌المللی ایجاد می‌کند تا به افزایش آگاهی درباره ارتباط مناظر روستایی و چالش‌ها و منافع حفظ آن بپردازد.

با این وجود این روزها با نبود امکانات در میمند، قشر جوان درصدد مهاجرت از آن برآمده و تنها تعداد اندکی از کهنسالان و بازنشستگان در میمند باقی مانده‌اند.

مهری جوادی (سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک) دراین خصوص به ایلنا گفت: درحال حاضر 20 خانوار که تعداد آنها در حدود 50 نفر است در روستای تاریخی میمند زندگی می‌کنند که البته میانگین سنی آنها بیش از 60 سال است.

آنچه درخصوص میراث جهانی میمند مورد اهمیت است، خانه‌های دست‌کند آن است که در فضای باز ساخته نشده‌اند بلکه با از میان برداشتن انبوهی از خاک شکل گرفته و انسان نیاز به خشت و آجر و ملات نداشته‌، بلکه می‌بایست توده‌هایی را برمی‌داشته تا پناهگاه مهیا شود. به همین دلیل برای اتاق، تاقچه در اندازه‌های گوناگون برای جای رختخواب، ظروف، صندوق، چراغ و … کنده شده‌ است. به همین دلیل کنار دیوارهای خانه‌های میمند گنجه گذارده نمی‌شود، بلکه با کندن دیوار، حفره یا طاقچه‌ای به وجود می‌آید که اشیاء و لوازم در آن‌ها گذاشته شده یا در آن‌ها آویزان می‌گردند. کل یک خانه که ممکن است شامل یک یا چند اتاق و اصطبل باشد یک «کیچه» است. یک واحد، یک ورودی مشترک دارد و در پاگرد ممکن است طویله در یکسو و اتاق نشیمن در طرف دیگر باشد. همه کیچه‌ها یک ساختار ندارند. هم اندازه و هم تعداد اتاق‌ها متفاوت است. روستای میمند شهر بابک روی‌هم رفته دارای 406 کیچه و 2560 اتاق است.

هرچند گفته می‌شود که باید شرایط برای حضور پایدار مردم در این روستا مهیا شود، تا زندگی همیشه در آن جاری باشد اما به دلیل برخی سختگیری‌ها و شرایطی که به سبب ثبت میراث جهانی در خصوص میمند اعمال می‌شود، ایجاد تسهیلات فقط با مجوز انجام می‌شود.

جوادی دراین خصوص گفت: به دلیل ثبت میمند در فهرست میراث جهانی یونسکو با برخی محدودیت‌ها درخصوص افزودن بخش‌هایی خاص به خانه‌های میمند روبه رو هستیم چنانکه امکان لوله‌کشی آب داخل مجموعه خانه‌های دست‌کند وجود ندارد. همچنین امکان ایجاد سرویس‌های بهداشتی و حمام در داخل خانه‌ها وجود ندارد و هر واحد نمی‌تواند برای خود حمام جداگانه داشته باشد. سرویس‌های بهداشتی خارج از محدوده خانه‌های دست‌کند است و این‌ها در عصر جدید برای نسل جوان، محدودیت به حساب می‌آید. درعین حال نبود امکانات آموزشی به دلیل نبود کودکان خردسال سبب شده تا شاهد مهاجرت نسل جدید از میمند باشیم. از این رو معمولا قشر میان سال در روستا باقی مانده‌اند.

سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک، همچنین از انجام رایزنی با فرمانداری برای ایجاد کاربری کارگاه‌های صنایع دستی در خانه‌های دست‌کند میمند خبر داد و گفت: هرچند باید با توجه به تجربیات گذشته طرح‌های جدید را برای احیای دوباره این میراث جهانی اجرایی کنیم اما سرمایه‌گذاران مجدد برای برقراری کارگاه‌های صنایع دستی در میمند ابراز آمادگی کرده‌اند.

او  معتقد است: همه افراد بومی منطقه که اکنون در شهر زندگی می‌کنند، بعد از بازنشستگی علاقه‌مند هستند تا به خانه‌های قدیمی خود بازگردند.

سیم‌های برق منظر بصری را بر هم زدند

یکی از موضوعاتی که طی سال‌های گذشته درخصوص منظر بصری میمند مطرح است، وجود سیم‌ها و کابل‌های برق در سراسر روستاست که در بی‌نظمی کامل به سر می‌برند و منظر بصری میمند را خدشه‌دار کرده‌اند.

سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک درخصوص ساماندهی منظر بصری میمند که با سیم‌های برق خدشه‌دار شده، گفت: با وجود آنکه بر ساماندهی این سیم‌های برق تاکید شده است و حدود 3 میلیارد تومان اعتبار استانی برای این کار اختصاص داده شده است در مرحله عقد قرارداد قرار داریم و هنوز کار خاصی برای ساماندهی این سیم‌های برق انجام نشده. البته قرار است این سیم‌ها در قالب پروژه‌ کابل‌کشی زیر زمین قرار گیرند.

 او ادامه داد: هم اکنون فعالیت‌هایی در حوزه مرمت معماری برخی از بناها انجام شده و بهسازی سیستم برق‌رسانی را در سال 98 در برنامه داریم. البته این برنامه‌ها بعد از پایان سال مالی ارائه خواهد شد و نیاز است تا یکسری برنامه‌های مشارکتی را اجرایی کنیم که منوط به اختصاص بودجه خواهد بود. با توجه به آنکه امسال، سال مالی خوبی را پشت سر نگذاشتیم، نیازمند اختصاص بودجه هستیم.

بودجه

جوادی خاطرنشان کرد: در سال 97 حدود 800 میلیون تومان به پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک در نظر گرفته شد که نیمی از آن یعنی 400 میلیون تومان ارائه شد. این درحالی است که حدود 1 میلیارد و نیم اعتبار درخواست شده بود.

برق مهاجرت بازنشستگی   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

کاهش معلمان با حقوق ارزی در مدارس ایرانی خارج از کشوررئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از کاهش تعداد معلمان ارزبگیر در مدارس ایرانی خارج از کشوردر سال تحصیلی جدید خبر داد.
خودروتک مدرسه یورو وزارت آموزش و پرورش 

  

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده امروز پایان می یابدتهران- ایرنا- سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: امروز (شنبه)، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 است که پس بعد از اتمام این مهلت، قابل تمدید نیست.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده تهران 

  

دوردوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی در بوشهر آغاز شدبوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دور دوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی براساس جدول زمانبندی ابلاغ و از روز گذشته در9 کانون آلوده این استان آغاز شده است.
ایرنا استان بوشهر ایرنا سازمان برنامه و بودجه 

  

مبارزه با ملخ مراکشی در مزارع کشاورزی قزوین انجام شدقزوین – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح یک هزار و 100 هکتار از مزارع کشاورزی استان انجام شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

مبارزه با ملخ در 120 هکتار از زمینهای فریمان انجام شدمشهد- ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مبارزه با آفت ملخ در 120 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان فریمان انجام شده است.
ایرنا مشهد ایرنا وزارت جهاد کشاورزی 

  

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 97امروز 31 فروردین ماه 98، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 ا
خبرفوری مالیات مالیات بر ارزش افزوده زمستان 

  

کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور، اولویت مهم پلیس مبارزه با موادمخدررئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور را از اولویت های پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در سال 98 برشمرد.
ایلنا کویر جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان ملل در ایران کارگاه آموزشی ارزیابی حوادث برگزار می کندتهران- ایرنا- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت بلایا (اپدیم) با همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، کارگاه آموزشی پایش چارچوب سندای و ارزیابی زیان ها و خسارات حوادث و بلایا را در اردیبهشت ماه برگزار می کند.
ایرنا سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان برنامه و بودجه