فردا   |  سیاسی  |  

چاره تحقق وعده‌های اقتصادی دولت

عزت الله یوسفیان ملا در یادداشتی مسیر پیش روی دولت را به لحاظ اقتصادی تشریح کرد.

چاره تحقق وعده‌های اقتصادی دولت

گروه سیاسی فردا؛ متن این یادداشت به شرح زیر است: 

ما باید حتما برای ایجاد رونق در صادرات کالاها برنامه ریزی کنیم اگر نتوانیم نفت بفروشیم، کالای غیرنفتی را صادر کنیم و به اندازه نیاز ارز به دست بیاوریم، طبیعتا مشکلات بیشتر خواهد شد.

الان سفرهای خارجی نداریم. حج تمتع و عمره نداریم. هزینه های دانشجویی بسیار ناچیز است. اگر اینها دوباره در گردونه کشور قرار گیرد قطعا  قیمت دلار متاسفانه افزایش پیدا می کند. قطعا باید به فکر فروش نفت، دورزدن یا لغو تحریم‌ها باشیم. شرایط به گونه ای نیست که بتوانیم با همین وضعیت کنونی پاسخگوی فردا باشیم.

دولت صحبت از ساخت یک میلیون مسکن در سال کرده است، برای این کار چاره ای نیست که پول سایر پروژه های ملی به این حوزه آورده شود اما اگر بنا به تکمیل پروژه های ملی باشد دیگر نمی توان گفت سالی یک میلیون مسکن ساخته خواهد شد.

همه مسائل اقتصادی نیاز به یک گردش مالی دارد و اقتصاد منتظر یک شرایط جدید است. شرایط فعلی امکان فراهم کردن آن تحرک آنچنانی وعده داده شده توسط دولت را ندارد. مگر آنکه اتفاقاتی در تأمین ارز و رونق تولیدات داخلی بیفتد. هم اکنون کشور نزدیک به 40 میلیارد دلار مطالبات خارجی دارد و در داخل کشور با مشکل ارزی مواجه باشیم.

نیاز است یک حرکت جدید در عرصه اقتصاد کشور ایجاد شود، همه منتظر تغییر وضعیت فعلی هستند چون ادامه این وضعیت جوابگو نیست. از طرفی هنوز دولت شکل و شمایل نگرفته و حالت یکپارچه خود را پیدا نکرده است. اعضای تیم اقتصادی دولت به نظر می رسد هنوز هم دیگر را نشناخته اند به همین دلیل نتواسته اند برنامه مدونی را با یکدیگر هماهنگ کنند. ضمن آنکه یک سوم استانداران هنوز مشخص نشده اند بنابراین یک حالت انتظار وجود دارد.

دولت نفت پول   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا