پاسپورت واکسن، اخلاقی یا غیر اخلاقی؟

یکی از تازه‌ترین جنجال‌هایی که همه‌گیری کرونا به راه انداخته، موضوع پاسپورت یا گواهی واکسن است؛ به این معنی که افرادی که واکسینه شده‌اند، مدرک رسمی کاغذی یا دیجیتال دریافت می‌کنند و به‌واسطه آن می‌توانند به زندگی عادی برگردند و بدون محدودیت به رستوران و باشگاه و سفر بروند.

پاسپورت واکسن، اخلاقی یا غیر اخلاقی؟

مطرح شدن ایده پاسپورت کرونا که حضور در اماکن عمومی و مسافرت را مجاز می‌کند، جنجال زیادی در کشورهای جهان به راه انداخته است.

به گزارش روزنامه همشهری نوشت: «یکی از تازه‌ترین جنجال‌هایی که همه‌گیری کرونا به راه انداخته، موضوع پاسپورت یا گواهی واکسن است؛ به این معنی که افرادی که واکسینه شده‌اند، مدرک رسمی کاغذی یا دیجیتال دریافت می‌کنند و به‌واسطه آن می‌توانند به زندگی عادی برگردند و بدون محدودیت به رستوران و باشگاه و سفر بروند.

خیلی از کشورهای جهان اعلام کرده‌اند قصد دارند این طرح را اجرا کنند اما این طرح از همین حالا با انتقادهای زیادی روبه‌رو شده است. شایعه‌پراکنی و شدت‌گرفتن تئوری‌های توطئه در آمریکا، تظاهرات در دانمارک و درگیری‌های ژئوپلتیکی در اتحادیه اروپا از جمله حواشی‌ای است که در این زمینه به راه افتاده است.

طرفداران طرح گواهی واکسن می‌گویند که افراد با در دست داشتن آن نه‌تنها می‌توانند بدون نگرانی از انتقال ویروس با خانواده و دوستان خود دیدار کنند، بلکه این ایده می‌تواند موجب رونق کسب‌وکارها هم شود. این گواهی می‌تواند به دارنده آن اجازه سفر بین‌المللی یا حضور در اماکن عمومی مانند باشگاه ورزشی، کنسرت‌ و رستوران را بدهد. در مقابل، مخالفان طرح معتقدند که گواهی واکسن، ابزاری برای دامن زدن به تبعیض‌ها و نابرابری‌هاست.

در حالی‌ که گواهی واکسن هنوز در بیشتر مناطق در حد یک طرح و پیشنهاد است، آمریکا، انگلیس و دانمارک نیز پس از اسرائیل اعلام کرده‌اند قصد دارند این رویه را در پیش بگیرند. پیش‌بینی می‌شود برخی خطوط هوایی و صنایع مرتبط با گردشگری نیز طرح پاسپورت را اجرا کنند.

برنامه کشورهایی مانند انگلیس و دانمارک این است که افراد برای این که بتوانند به رستوران، سینما یا آرایشگاه بروند یا باید واکسینه شده باشند یا تست‌شان منفی باشد یا قبلا به این بیماری مبتلا و در برابر آن ایمن شده باشند. در گام بعدی قرار است افرادی که گواهی واکسن دارند، اجازه سفر بین‌المللی نیز پیدا کنند.

پاسپورت واکسن، اخلاقی یا غیر اخلاقی؟

کارشناسان معتقدند که پاسپورت یا گواهی واکسن، راهی برای بازگشت به زندگی اقتصادی و اجتماعی عادی است اما توزیع ناعادلانه واکسن بین کشورها و نژادهای گوناگون، اساس این طرح را زیر سؤال می‌برد. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته که تقسیم‌کردن جهان به واکسینه‌شده‌ها و واکسینه‌نشده‌ها، نگرانی‌هایی را درباره غیر اخلاقی و سیاسی‌بودن این سیاست برانگیخته است. انواع واکسن کرونا همین حالا به کشورهای ثروتمند سرازیر شده و گروه‌هایی با وضعیت اقتصادی، اجتماعی و نژادی خاص به آن دسترسی بیشتری دارند. در نظر گرفتن مزایای بیشتر برای افراد واکسینه‌شده و افزایش محدودیت‌ها برای آنها که واکسن نزده‌اند، خطر گسترش شکاف‌های اجتماعی را به‌ دنبال دارد. سازمان بهداشت جهانی نیز مخالفت خود را با طرح پاسپورت واکسن اعلام کرده است؛ نخست به این دلیل که مشخص نیست واکسیناسیون چقدر از انتشار ویروس جلوگیری می‌کند و دوم به ‌دلیل بحث دامن‌زدن به تبعیض‌ها.

عواقب اجبار

بدبینی به واکسیناسیون که همین حالا با وجود جنبش‌های ضد واکسیناسیون و تئوری‌های توطئه در بسیاری از جوامع پاگرفته، ممکن است در صورتی که مردم فکر کنند دولت‌ها قصد دارند واکسن‌زدن را اجباری کنند، شدت هم بگیرد. چنین طرح‌هایی همچنین به واکنش‌های ناسیونالیستی به واکسن کرونا با اولویت قراردادن منافع شهروندان کشورهای خاص دامن می‌زند.

دولت‌ها با محدودکردن ارائه خدمات خاص به افرادی که مدرک واکسیناسیون دارند، مردم را مجبور به واکسینه‌شدن می‌کنند. کارشناسان معتقدند که خطر اصلی، انتشار اطلاعات غلط و سیاسی‌شدن موضوع است و این که مردم فکر کنند دولت‌ها قصد دخالت در زندگی‌شان را دارند. اجباری‌کردن واکسیناسیون، تمایل مردم به انجام آن را کمتر می‌کند. مذاکرات اروپا درباره پاسپورت به جنبش‌های آنتی‌واکسیناسیون و تئوری‌های توطئه در این منطقه دامن زده است. مخالفان واکسیناسیون می‌توانند از نارضایتی مردم از اجبار واکسن برای دوقطبی‌کردن جامعه استفاده کنند. همان‌ طور که ماسک‌زدن و رعایت فاصله اجتماعی به موضوعی سیاسی تبدیل شد. مخالفان واکسیناسیون کم نیستند. طبق یک نظرسنجی در آمریکا، یک‌سوم مردم این کشور که اغلب جمهوریخواه هستند درباره واکسن‌زدن مردد هستند. همین موضوع ایمن‌سازی جمعی را دشوار می‌کند.

در نظر گرفتن امتیازهای خاص برای افراد واکسینه‌شده به ‌صورت خودکار به نفع گروه‌های جمعیتی خاصی است که تعداد بیشتری از آنها واکسینه شده‌اند. در جوامع غربی این گروه‌ها معمولا سفیدپوستان و ثروتمندان هستند. نتیجه روشن است: مردم سفیدپوست و طبقه مرفه می‌توانند به‌راحتی به فروشگاه‌ها، باشگاه‌ها و رستوران‌ها بروند اما مردم رنگین‌پوست و متعلق به طبقه متوسط از رفتن به چنین اماکنی محروم می‌شوند. اگر مشاغل نیز از کارکنان‌شان کارت واکسیناسیون بخواهند، بازار کار نیز می‌تواند به حاشیه کشیده شود.

نیکولا ارت، کارشناس سلامت عمومی دانشگاه واشنگتن به نیویورک‌تایمز گفته است: «اگر واکسن‌زدن به افراد امتیاز ویژه‌ای برای انجام کارهای خاص بدهد، فاصله جوامعی که همین حالا نیز بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند از بقیه جوامع بیشتر هم می‌شود.» حلیمه بگوم، یکی از فعالان برابری نژادی در انگلیس نیز معتقد است: «در شرایطی که دولت‌ها نیاز دارند سه‌چهارم جمعیت‌شان داوطلبانه واکسن بزنند، این موضوع باعث بی‌اعتمادی عمومی می‌شود.»

یک طرح گیج‌کننده

مشکل این است که هیچ توافقی در زمینه هدف اولیه برای طرح پاسپورت واکسن وجود ندارد. دولت‌ها معمولا از آن به‌ عنوان راهی برای گشایش اقتصادی صحبت می‌کنند. مردم آن را راهی برای برگشت به زندگی عادی می‌دانند. کادر درمان هم آن را چاره کاهش احتمال سرایت بیماری می‌بیند. به همین دلیل، کارشناسان از دولت‌ها می‌خواهند تا استانداردهای بین‌المللی برای پاسپورت واکسن تعیین نشده، دست به اجرای آن نزنند و مجوز آغاز سفرهای بین‌المللی را صادر نکنند.

در این میان، سؤال‌های زیادی مطرح است که جواب آن مشخص نیست. افراد برای دریافت پاسپورت باید 2 دز واکسن زده باشند یا یک دز هم کافی است؟ واکسن‌های ساخت کشورهای مختلف مانند روسیه و چین در غرب مورد تأیید هستند؟ استثنای پزشکی یا مذهبی وجود دارد؟ ضرورت داشتن کارت واکسیناسیون برای فعالیت‌های خاص تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اگر تعداد مبتلایان به میزان مشخصی کاهش پیدا کند یا ایمنی جمعی ایجاد شود این طرح لغو می‌شود یا برای همیشه ادامه دارد؟

جنبه مثبت

با این حال، صدور گواهی واکسیناسیون، جنبه‌های مثبتی هم دارد؛ رویدادهای مختلف مانند مسابقه‌های ورزشی و کنسرت‌ها دوباره از سر گرفته می‌شوند. مردم دوباره به سفر خارجی می‌روند و کسب‌وکارها نیز فعالیت عادی خود را آغاز می‌کنند. به همین دلایل برخی کارشناسان معتقدند که طرح گواهی واکسن در نهایت اجتناب‌ناپذیر به‌ نظر می‌رسد.

موافقان طرح پاسپورت واکسن همچنین می‌گویند این طرح موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که افراد برای ورود به برخی کشورها باید نشان دهند که در برابر بیماری‌های خاصی مانند تب‌ زرد واکسینه شده‌اند. یا در بعضی کشورها ازجمله مدارس تعدادی از ایالت‌های آمریکا، داشتن گواهی واکسیناسیون برخی بیماری‌های خاص ضروری است. همچنین از یک بعد دیگر، سیاست‌ پاسپورت می‌تواند نابرابری‌های نژادی و اجتماعی را کاهش دهد و به کنترل همه‌گیری کمک کند، زیرا با افزایش واکسیناسیون و رونق‌گرفتن کسب‌وکارها، میزان ابتلا و مشکلات اقتصادی که بیشترین فشار را به طبقات ضعیف جامعه وارد می‌کند، روند کاهشی پیدا می‌کند.

پاسپورت واکسن و گردشگری

یکی از انتقادها که به طرح پاسپورت واکسن وارد شده، مربوط به سفرهای بین‌المللی است. به این ترتیب، مردم کشورهای فقیرتر که توانایی خرید و تولید واکسن را ندارند، از سفر رفتن محروم می‌شوند. با وجود این، برخی کشورهای ضعیف که به صنعت گردشگری وابسته هستند مانند تایلند از ایده پاسپورت استقبال کرده‌اند. مقامات این کشور گفته‌اند که احتمالا از تابستان امسال به افرادی که واکسینه شده‌اند اجازه سفر به کشورشان را می‌دهند. اتحادیه اروپا نیز با توجه به نزدیک‌شدن تابستان و برای رونق گردشگری قصد دارد به افرادی که پاسپورت واکسن دارند این امکان را بدهد که به 27 کشور عضو این اتحادیه و حتی کشورهای اروپایی غیر عضو مانند نروژ و سوئیس سفر کنند. اما اختلاف بین اعضا زیاد است؛ کشورهایی مانند اسپانیا و یونان که اقتصادشان وابسته به گردشگری است، اصرار زیادی به اجرای این طرح دارند؛ در حالی‌ که کشورهایی مانند آلمان و فرانسه گفته‌اند که فعلا موافق آن نیستند. از آنجا که نرخ واکسیناسیون در این 2 کشور پایین است، اجرای چنین طرحی به معنی محروم شدن شهروندان‌شان از مسافرت خارجی خواهد بود.»

منبع: انتخاب

اسپانیا سازمان بهداشت جهانی بازار کار   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

تفاوت الرژی فصلی با کرونا ویروس (کووید-19)با آمدن فصل زیبای بهار برخی دچار الرژی فصلی میشوند و شاید این موضوع باعث نگرانی آن ها شود کـه نکند این کرونا ویروس اسـت ؟
شما‌نیوز ویروس بهار سرماخوردگی 

  

نمکی: به زودی آماده صادرات داروهای کرونا هستیموی با اشاره به اینکه سال سختی پشت سر گذاشتیم و پارسال نه فقط از نظر بهداشتی تاثیرات کرونا در عرصه سلامت، بلکه در عرصه اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی و سیاسی جهان نیز تاثیرگذار بود، افزود: اکنون ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌ها و در زمانی کوتاه به صادرکننده داروهای کرونا و ضدویروس مطرح است و آماده صادرات به سایر کشورها هستیم که دستاورد مهمی است.
گسترش ویروس جمهوری اسلامی دولت 

  

افشاگری وزیر بهداشت از علت گسترش کرونای انگلیسی در ایرانوزیر بهداشت گفت: باید همه مردم و مسئولان به دور از سیاست‌زدگی راهکار موفقیت را در پیش گیرند اما متاسفانه برخی از افراد در حال سو استفاده از موضوع هستند، اما باید این افراد بدانند زدن نظام هیچ عایدی برایشان نخواهد داشت.
اقتصادنیوز ایران موفقیت 

  

بسته مانع زدایی بورسی تصویب شد + عکسمدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس از تصویب بسته مانع‌زدایی از توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.
گسترش عکس سازمان بورس و اوراق بهادار فضای مجازی 

  

تزریق دلار رکورد زد/ قیمت دلار و یورو در عمده فروشیاقتصاد نیوز: در روزی که عرضه دلار رکورد شکست قیمت دلار در بازار خرده فروشی بالا رفت. قیمت یورو نیز در بازار رسمی روز چهارشنبه کم نوسان بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت یورو 

  

خبرهای نگران کننده زالی درباره کرونا/ آماده باش کامل مراکز نقاهتگاهیفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تست پی سی آر 50 درصد مراجعان در تهران مثبت می شود.
اقتصادنیوز تهران 

  

گونه های جهش یافته کرونا چه تفاوتی با هم دارند؟در حالی که واکسیناسیون همگانی علیه کرونا در نقاط مختلف جهان در حال انجام است گونه های جهش یافته و جدید به نگرانی شدیدی برای جوامع جهانی تبدیل شده اند.
برنا واکسیناسیون 

  

وزیر کشور به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدعبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد.
خبرفوری بیمارستان عبدالرضا رحمانی فضلی تهران 

  

وزیر کشور در بیمارستان بستری شد/ علت ابتلا به کروناعبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد.
اقتصادنیوز بیمارستان عبدالرضا رحمانی فضلی تهران 

  

وزیر کشور کرونا گرفتعبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد.
گسترش عبدالرضا رحمانی فضلی بیمارستان تهران