ایلنا   |  فرهنگی  |  

غرب در یونان زاده شده و در روم به زوال رفت/ قدرت‌طلبی و برتری‌طلبی از انسان متواضع غربی یک طاغی ساخت

مایک کولن معتقد است غرب گرچه ذیل یونان قرار دارد، اما امروز در جهتی کاملا مخالف آن گسترش یافته است. از نظر او؛ بحران امروز غرب، ماحصل نوعی انسان‌گرایی است که بر اساس آن انسان مغرور و سرکش، تناهی خود را فراموش کرده است.

غرب در یونان زاده شده و در روم به زوال رفت/ قدرت‌طلبی و برتری‌طلبی از انسان متواضع غربی یک طاغی ساخت

مایک کولن معتقد است غرب گرچه ذیل یونان قرار دارد، اما امروز در جهتی کاملا مخالف آن گسترش یافته است. از نظر او؛ بحران امروز غرب، ماحصل نوعی انسان‌گرایی است که بر اساس آن انسان مغرور و سرکش، تناهی خود را فراموش کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرسش از غرب، غربیت و معنای چیزی که امروز به عنوان جهان غربی نامیده می‌شود، می‌تواند به پرسش‌هایی چون «غرب کجاست؟»، «غرب از کجا آمده؟» و به‌طور کلی پرسش‌هایی ذات باور که ناظر به چیسیتی غرب در معنایی مکانی یا حتی زمانی باشند، راه ببرد. پرسش از غرب به‌قدر پرسیدن از چیستی و وضعیت انضمامی ما مهم است. نه اینکه گمان شود غرب، ضدی برکشیده در مقابل ماست و به حکم «تعرف الاشیا بالاضدادهم» و اینکه برای بازشناسی امروز و دیروزمان باید به غرب در مقام ضد، رجوع کنیم بلکه شناخت غرب به معنای دریافتن مفاهیمی است که ما آن‌ها را از غرب گرفته و برای شناخت خویشتن به کار بسته‌ایم. این امری است که اگر مغفول بماند، اندک اندک میان ما و مبانی تاریخی وجودمان غباری از نسیان برخواهد کشید. در باب این دست مسائل با مایک کولن (استاد فلسفه در ملبورن استرالیا) گفتگو کردیم.

برای اولین سوال بهتر است به‌ این پرسش بپردازیم که غرب چیست یا به عبارتی غرب امروز از کجا آمده است؟

من مایلم قبل از هر چیز مشخص کنم که آیا بحث درباره‌ی غرب، یک بحث تاریخی - جامعه‌شناختی است یا بحثی فلسفی که به یک معنا پاسخ به آن برای هر پرسش دیگری درباره‌ی غرب تعیین‌کننده خواهد بود. غرب در مقام یک مساله، قبل از هر چیز پرسش از این است که چنان مفهومی، چیزی یا امری دقیقا از کجا آمده است. گمانم در مورد امری که ماهیتش مجهول باشد، اولین پرسش این باشد که چه عاملی آن را به وحود آورده است. غرب در این معنا ماحصل جهانی است که قبل از آن وجود داشته است. این جهان که حالا با صراحت بیشتری می‌توانیم آن را جهان یونانی بنامیم، مقدم به غرب امروز است اما این تقدم فقط تقدم یک امر زمانی‌ای که پیش از دیگری تقرر داشته است، نیست بلکه این تقدم در مقام سرچشمه است. این موضوع را با یک مثال می‌توان بهتر توضیح داد.

تقدم جهان یونان به غرب امروز مانند آبی زیرزمینی است که در یک استخر ارگانیک جریان دارد. آن استخر و کل آن بنا، بدون آن آب زیرزمینی و بدون هدیه‌ی طبیعت وجود نمی‌داشتند. مثلا در سرزمین‌های اسکاندیناوی از این مثال‌ها زیاد است. یونان سرچشمه‌ی غرب است. آنچه امروز در غرب می‌بینیم همه یونانی است؛ پس نمی‌توانیم غرب را بدون یونان بشناسیم. موقعیت مکانی و تاریخی یونان قدیم برای فهم این بحث بسیار مهم است. یونان در گذشته سرزمین یکپارچه‌ی کنونی نبوده است. اسپارت و ایونیا، افسوس و ملط بخش‌های مهم یونان باستان بودند. ایونیا همان یونان امروزی است. نکته‌ی مهم آن است که یونان قدیم، خود را در جدال با سرزمین‌های امپراطوری پارس قدیم و آناتولی تعریف می‌کرد. آناتولی در واقع در زبان یونانی محل طلوع خورشید است و یونانیان به آنجا آناتولیا می‌گفتند چون در شرق‌ آنها قرار داشت. در هر حال نکته اساسی این است که یونان هم در مقام جغرافیا و هم در مقام یک فرهنگ، مبنای غرب است. حتی مفصل‌بندی‌های جغرافیای جهان غرب را هم امروز همان مبانی مکانی معین می‌کند و شاید وقتی نمونه کشوری مثل ترکیه را می‌بنیم، متوجه می‌شویم که نزدیکی به غرب فقط مکانی نیست.

اما بسیاری از مضامین و مفاهیمی که یونانیان می‌شناساند، عملا امروز یا سراسر از معانی یونانی‌ تهی یا به کلی فراموش شده‌اند.

وقتی گفتم غرب ذیل یونان است، اضافه کردم که این ذیل بودن به معنای سرچشمه بودن است. شما ممکن است با آب معدنی‌ در مسیر کوه آلپ روبرو شوید که پر از گل و لای است. این کل و لای قطعا از سرچشمه نمی‌آید بلکه محصول مسیر است. نسبت غرب امروز با یونان در مقام مجموع آب برآمده از سرچشمه و آب تغییر رنگ‌داده‌ای است که در مسیر هم در جایی جمع شده‌اند یا شاید به باتلاق منتهی شده باشد. غرب از یونان سربرآورده است اما روح یونانی غرب کم‌کم به اغما رفته است. وضعیت پیچیده‌ای است. یونان با هراکلیتوس و پارمنیدس و افلاطون و هومر و سوفوکل مبنایی برای تقکر، هنر و حتی سیاست آفرید. اگر آن‌ها چنین نمی‌کردند تمدن غربی اصلا شکل نمی‌گرفت. تمدن محصول پرسش متفکر، کار هنرمند و فعل مردان سیاست است اما غرب خود را در جریان تاریخ آشکارا دگرگون می‌کند. تمدن غربی در هر دوره به مسائل مشخصی پاسخ داده است و پاسخ به این مسائل مشخص کرده که یک دوره تاریخی باید چگونه باشد. اما نکته مهم این است که غرب این مسائل را از یونان دارد. یعنی پاسخ‌ها تغییر کرده‌اند و می‌کنند اما مسائل همان‌هایی هستند که روح یونانی آنها را به تاریخ کشاند.

آیا آنچه بیان کردید توصیف مفهومیِ زوال غرب است؟

من از زوال غرب سخن نمی‌گویم. زوال یعنی بنایی باشکوهی که قبلا وجود داشته حالا رو به نابودی گذارده است. من چنین تصوری از وضعیت امروز غرب ندارم. البته این به معنا نیست که غرب را در بحران نمی‌بینم چه اینکه امروز ندیدن بحران سخت‌تر از دیدن آن است بلکه حرف من این است که اگر یونان را سرچشمه بدانیم، آنگاه غرب امروز و بحرانش اصلا غیرعادی نیست. به بیان ساده‌تر گناه این بحران مستقیما متوجه پاسخ‌هاست نه مسائل. غرب رو به بحران رفت، چون بذر بحران را در دل خود پرروش داده بود. آن بذر همان پاسخ‌هایی بودند که پس از یونان به مساله‌های اساسی بشر داده شدند. من می‌توانم در اینجا بگویم که بحران غرب، درونی است. یعنی امری از بیرون غرب را به این وضعیت نکشانده بلکه خود؛ ایده‌ی بحران‌زا بوده است.

درباره این وضعیت پدید آمده واقعا نمی‌توان یونان را مقصر دانست؟ به هر حال بر اساس صورت‌بندی شما جهان غربی در راستای یونان ولی علیه آن گسترش یافته است. اساسا شما مبدائی برای این تحریف قائلید؟

پاسخ به این پرسش بسیار دشوار است و علاوه بر آن حوصله‌ی فراوانی می‌طلبد. اما اجمالا می‌توان گفت که بحران غرب در روم کلید خورد. وقتی رومی‌های درصدد تعریف معنای انسانیت برآمدند، آن را معادل رومیت دانستند. انسانی رومی که در قلمروی سرحدات امپراطوری روم زندکی می‌کرد چون از موهبت آموزش بهره می‌برد، انسان بود. و دیگرانی که خارج از این مرزها زندگی می‌کردند، بربر بودند. رومی‌ها اولین کسانی بودند که قدرت، استیلا و برتری‌طلبی را وارد اندیشه غربی کردند. حقیقت در روم تغییر شکل مفهومی داد و پس از آنها نیز این تغییر برای غرب مدرن تعیین‌کننده باقی ماند. ماحصل این تغییر برآمدن انسان‌گرایی بود. انسان‌گرایی رومی که تا مغز استخوان جهان امروز ما خود را بسط داده است، روح مسلط غرب می‌شود. وقتی یونانیان می‌پرسیدند انسان کیست؟ پاسخی به آن می‌دادند که خواه ادبی یا فلسفی، مقام انسان در عالم را به درستی به او اعطا می‌کرد. انسان یونانی بسیار انسان متواضعی است اما پس از روم و حتی در خود مسیحیت هم، انسانی بسیار طاغی سربرمی‌آورد. این انسان طاغی محور تمام عالم است. حتی وقتی مسیحیت به غرب می‌رسد، سراسر رنگ و بویی انسانی به خود می‌گیرد. این معنا از انسان برای باستانیان بسیار غریب و حتی ناآشنابوده است. جالب است بدانید که یونانی‌ها عموما انسان را «میرای ناطق» می‌نامیدند. یعنی برای آنها میرایی انسان چنان مهم بود که می‌توانست برای تعیین ذات او کافی باشد. اما فرهنگی که در غرب به تبعیت از روم شکل گرفت، انسان را از این تناهی ذاتی جدا کرد.

امروز در شرق قدرت‌های تازه‌ای سربرآورده‌اند. آیا این نشانه نوعی نوزایی یا چه بسا زایش یک قدرت شرقی است و این قدرت چه نسبتی با غرب برقرار می‌‌کند؟

به نظرم شرق نمی‌تواند الزاما ذیل یونان باشد چراکه ما با دو نوع مواجهه با هستی روبرو هستیم: یا یک تمدن تحت تاثیر یونان شکل گرفته که اگر هزاران سال و کیلومتر هم از غرب امروز فاصله داشته باشد، باز ذیل غرب است و دقیقا به آن سرنوشت هم دچار خواهد شد. اما اگر تمدنی از دل پاسخ به مسائل خاص خودش سربرآورده باشد، آنگاه حتی اگر در دل اروپا هم باشد، باز غیرغربی است. عنوان شرق را به‌کار نمی‌برم چون واقعا شرق مجموعه‌ای پیچیده از فرهنگ‌هاست. حرف بر سر این است که دست‌کم همزمان با یونان ما شاهد مصری‌ها و ایرانی‌ها هم هستیم. پس دست‌کم دو دسته مسائل بنیادی وحود داشته است؛ یکی در مصر و یکی در پارس یا ایران. اما مهم است بررسی شود که آیا مثلا ایران امروز محصول پاسخ‌هایی به همان مسائل است یا نه. به نظرم امروز بخش مهمی از شرق ذیل غرب قرار گرفته است. این نه در اثر قدرت نظامی روی داده و نه قدرت سیاسی. دست‌کم تنها این‌ها موثر نبوده‌اند. بلکه شرق چون مسائل خودش را صورت‌بندی نکرده و در عوض به فرهنگی پاسخ داده که از آن او نبود، ذیل غرب خزیده است. یک نمونه بارز آن چین است. چین امروز خود را در برابر آمریکا تعریف می‌کند اما وقتی به تمام شئون زندگی‌چینی‌ها نظر می‌کنیم، تنها فرقشان با اهالی نیویورک را چشمان کشیده چینی‌ها می‌بینیم. امروز چین به اشتباه خود را در برابر آمریکا تصور می‌کند اما آنها در مظاهر تمدن هر دو در یک جبهه قرار دارند. حتی چین کمونیستی هم باز یک نا-چین بود. کمونیسم پاسخ غربی‌ها به مساله طبقه بود. پاسخ آنها به عدالت بود. آن پاسخ تنها یک نظریه نیست که گمان کنیم هر کسی می‌تواند آن را به دست بگیرد و به فراخور وضعیت و حالش آن را به کار برد بلکه کمونیسم در مقام یک پاسخ با زمانه به ماهیت وجودی غربی‌ها منوط است. دلیل شکست برخی از دموکراسی‌های لیبرال یا کمونییسم در کشورهایی خاص هم همین است. منتهی هم راستی‌ها و هم چپی‌ها همیشه دنبال متهم می‌گردند؛ بدون آنکه بپرسند شاید اصلا زمین فلان فرهنگ برای مبانی آنها مستعد نیست. تفاوت میان آنها در تاکتیک‌هاست. شرق وقتی شرق می‌شود که بپذیرد باید به مسائلی یپردازد که برای آنها شرق شده است. تصور اینکه بتوان به یک مساله شرقی، مثلا خدای شرقی با مبانی غربی پاسخ داد و همچنان شرقی ماند، اشتباه است. یکی از دلایلی که چین منهای اقتصادش، چیزی برای عرضه ندارد این است که نسخه‌ای بهتر و دست اول‌تر از چین در جهان موجود است. آمریکا روایت قابل باوری از غرب است. چین تنها یک مدل بازسازی شده از آن است. برای همین نزد مردم جهان عموما جذابیتی ندارد. دلیلش این است که چین، غرب دست دوم است. چه بسا اگر می‌توانست خودش باشد، شاید مردم جهان به آنها برای ایستادن در برابر آمریکا امیدوار می‌شدند.

یونان دموکراسی نیویورک   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا ربطی به جهش های جدید ژنتیکی ویروس نداردسلامت نیوز: رئیس شبکه تحقیقاتی بیماری های ویروسی کشور در خصوص افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در کشور گفت: این که بخواهیم دنبال ویروسی با ماهیت جدید و تغییرات آنتی ژنیکی و جهش های خاص بگردیم تا این میزان کشندگی در کشور را به موارد فوق ربط دهیم، حداقل در این دوران به اندازه کافی شواهد علمی وجود ندارد...
سلامت‌نیوز مرگ ویروس دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

بی مهری شاخص در آخرین روز مهر/ افت7 هزار واحدی شاخص کل بورسشاخص کل بورس تهران که پس از چند روز سرخپوشی، در شروع معاملات امروز سبز پوش شد، نتوانست سنگر خودرا حفظ کند و سرخپوش شد و این سرخپوشی تا پایان معاملات تداوم یافت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

احتمال ابتلای عوامل سریال «جشن سربرون» به کرونا به خاطر قطعی شدن بیماری لاله اسکندریتهیه‌کننده سریال جشن سر برون پس از قطعی شدن بیماری کرونا لاله اسکندری از انجام تست کرونا بر سر صحنه
خبرفوری لاله اسکندری ویروس درمان 

  

واعظی: در شرایط کرونا سفر نرویدرئیس دفتر رئیس‌جمهوری به اشاره به شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: مردم در این شرایط سخت سفر نروند.
گسترش محمود واعظی سفر جمهوری اسلامی 

  

آیا بورس تورم زا است؟یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که بورس عامل تورم نیست، گفت: یکی از راهکارهای خروج از رکود تورمی برای دولت‌ها بازار سرمایه است.
گسترش تورم بیکاری سرمایه 

  

افزایش ابتلای کارکنان شهرداری تهران به کرونا/مرحله دوم غربالگری سلامت روان مبتلایان آغاز شدمدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران گفت: مرحله دوم طرح غربالگری سلامت روان کارکنان شهرداری تهران مبتلا به بیماری کرونا همزمان با موج جدید این بیماری آغاز شده است.
تسنیم شهرداری تهران تهران سلامت روان 

  

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده میانگین سنی ابتلا به کرونا در زنان 44 سال و در مردان میانسال 45.3 سال، است گفت: اگر تأثیر طولانی مدت کرونا بر سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی زنان می‌تواند آسیب‌های جدی به خانواده و جامعه وارد کند.
برنا زنان خانواده مردان 

  

ایران در جنگ تمام عیار با کروناسلامت نیوز:رکوردشکنی کرونا دیروز مربوط به تعداد مبتلایان جدید این بیماری بود. ویروس کرونا دیروز 5039 ایرانی را به فهرست مبتلایان کلی این بیماری در هشت ماه گذشته اضافه کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،بر این اساس تاکنون 539 هزار و 670 نفر در کشور مبتلا به این ویروس منحوس شده اند...
سلامت‌نیوز ایران جنگ سلامت 

  

مدیر امور اعتبارات بانک شهر با بیان اینکه متاسفانه خسارات ناشی از شیوع ویروس "کرونا" در بخش‌های مختلف طی سال جاری بسیار زیاد بوده است، گفت: خوشبختانه این بانک توانسته با ارائه تسهیلات مناسب در راستای حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای آسیب دیده از این ویروس منحوس، مشکلات بسیاری از واحدهای بزرگ و کوچک تولیدی و شرکت های خدمات رسان را مرتفع کند.
برنا ویروس بانک 

  

یک متخصص عفونی با بیان اینکه طبق آمارها میزان ابتلا و مرگ و میر مردان در اثر ابتلا به کرونا نسبت به زنان بیشتر بوده است، گفت: سیستم ژنتیکی ایمنی و مقاومت ها در خانم ها بالاتر است و حتی در نوزادان هم می بینیم که نوزاد دختر تاب و تحملش در برابر استرس ها بیشتر از پسران است.
برنا نوزاد مرگ مردان 

  

روز مهم بازار ارز/ پیش‌بینی صرافان درباره قیمت دلاربازار ارز در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که بسیاری از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها متقاضی فروش دلارهایشان هستند اما قیمت خرید تفاوتی دو هزار تومانی را با قیمت فروش دارد.
رویداد۲۴ ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

هفته تلخ بورس تمام شد​شاخص کل بورس در روز چهار شنبه 30 مهر و در پایان معاملات با رشد منفی 7 هزار و 18 واحدی همراه شد و به 1 میلیون و 412 هزار و 286 واحد رسید.
گسترش شاخص خودرو فولاد 

  

از توزیع جهانی واکسن کرونا چه خبر؟سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت: هم‌اکنون بیش از 190 واکسن در کشورها و شرکت‌های مختلف در مراحل مختلف تولیدند. این شانس ما را برای دست‌یافتن به یک واکسن ایمن و موثر افزایش می‌دهد.
گسترش سازمان بهداشت جهانی درآمد ویروس 

  

تهران روی موج سوم اپیدمی کروناشاخص‌های ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا همچنان صعودی، رعایت اصول بهداشتی و فاصله اجتماعی نزولی و مبارزه با این ویروس کشنده در پایتخت فرسایشی است.
شما‌نیوز تهران شاخص ارومیه