احمد خاتمی: بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است

امام جمعه موقت تهران گفت: «هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که مردم بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام شعار اوست.» به گزارش ایسنا احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نمازگزاران به تقوا بیان کرد: «از جلوه‌های تقوا … نوشته احمد خاتمی: بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

احمد خاتمی: بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است

امام جمعه موقت تهران گفت: «هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که مردم بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام شعار اوست.»

 به گزارش ایسنا احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نمازگزاران به تقوا بیان کرد: «از جلوه‌های تقوا آن است که هر زمان از دیگری سخنی گفته می‌شود در آن حرف ناصوابی گفته نشود. غیبت و تهمت حرام است. نباید حرفی را که فردی نزده به آن نسبت دهیم. نسبت دادن بی حساب به دیگران بی‌تقوایی است. امام علی (ع) فرمودند که ایمان سه نشانه دارد که یکی از آن‌ها تقوا است و از جلوه‌های تقوا آن است که زمانی که در رابطه با دیگران سخن می‌گوییم حریم خدا را رعایت کنیم. خداوند در هر مکانی با شما است. این همراهی مکان و زمان نمی‌شناسد. همان طوری که شما هیچ‌گاه از خودتان غایب نیستید خداوند نیز همه جا با شما است. امام (ره) فرمود عالم مظهر خداست و در مظهر خدا معصیت نکنید. خداوند نه تنها از ظاهر عمل بلکه از باطن عمل شما نیز آگاه است و می‌داند که چه نیتی در سر دارید. خداوند از پنهان و آشکار شما آگاه است.»

امام جمعه موقت تهران در ادامه بیان کرد: «در رابطه با مسائل اقتصادی به ویژه در خصوص گرانی‌ها که از مسائل روز کشور است 14 نکته را آماده کرده و خدمت شما می‌گویم. خطیبی که از گرانی‌ها سخن نگوید انگار خطیب این مردم نیست و بنده براساس وظیفه‌ام این نکات را آماده کردم و خدمت شما می‌گویم. اولین نکته این است که انصاف در هر عرصه‌ای فضیلت است. انصاف یعنی قضاوت واقع‌بینانه داشتن. قضاوت جناحی، باندی، کینه‌توزانه و متملقانه، منصفانه نیست.»

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه اظهار کرد: «دومین نکته تحصیل رضایت مردم برای هر حکومتی سرمایه است. حقا و باطلا مردم صاحب حکومت هستند. مردم مخدوم و مسئولان خادم هستند. بنده هیچ ابایی ندارم که بگویم مسئولان نوکر مردم هستند. ما نیز که در اینجا صحبت می‌کنیم خداراشاکریم که از جنس مردم هستیم. درد و رنج مردم درد و رنج ما است. گاه جای گریه دارد برخی از مشکلات مردم که برای ما گفته می‌شود. سومین نکته این است که هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به خصوص دولت آقای رئیسی مردمی بودن و مردمی زیستن شعار آن است. اسلام می‌گوید گاهی فقر از کفر سردرمی‌آورد. چهارمین نکته این است که منصفانه باید بپذیریم که اقتصاد کشور بیمار است. این موضوع نیز بر همه افراد آشکار است. هر فردی از هر جناحی می‌گوید که اقتصاد ما در عرصه بانکی، نظام مالیاتی، ساختار بودجه، فضای کسب و کار، توزیع کالاها و وابستگی به نفت بیمار است.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ «پنجمین نکته این است که این بیماری نیم قرن است که ادامه دارد. از سال 50 این بیماری شروع شد و دولت‌ها بعد از انقلاب تلاش کردند آن را سامان دهند اما چندان موفق نبودند. نکته ششم این است که دولت همت بسته تا آرام آرام این بیماری را درمان کرده و جراحی اقتصادی را انجام دهد. بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است. رو راست با مردم سخن می‌گوید. می‌توانست برخی از حرف‌ها را در سال هفتم بزند. می‌توانست بگوید خیلی‌ها آمدند و رفتند. ما نیز بی‌تفاوت از کنار این بیماری عبور کنیم اما دولت ایستاد و از سال اول صادقانه وارد میدان شد. جراحی قطعا نارضایتی‌هایی هم دارد اما این دولت می‌گوید که آبروی خود را کف دست گذاشته و حاضر است آن را برای ساماندهی اقتصاد بدهد. آیا این جای تشکر دارد یا خیر؟»

خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه دولت در حال اجرای یک جراحی اقتصادی با نظر تمام کارشناسان است، تأکید کرد: «نکته هفتم به این موضوع اشاره دارد که همه متخصصان معتقدند جراحی اقتصادی باید صورت گیرد. گرچه در کیفیت و چگونگی آن اختلاف نظر وجود دارد اما در اصل آن جای هیچ اختلافی نیست. نکته هشتم این است که دولت قصد دارد فاصله طبقاتی را کاهش دهد و قدرت خرید هفت دهک جامعه را افزایش دهد. تحقق عدالت اقتصادی و واگذاری امور مردم به مردم و مبارزه با فساد از اولویت‌های این دولت است. نکته نهم این است که جراحی اقتصادی درد دارد اما نتیجه آن نجات بیمار است. متخصصان می‌گویند باید بیمار را نجات داد اما نکته‌ای که دولت باید بداند و قطعا نیز می‌داند این است که سرمایه انقلاب محرومان و مستضعفان هستند. این افراد هستند که تا آخر پای انقلاب ایستادند. طوری باید برنامه‌ریزی شود که محرومان و اقشار مستضعف آسیبی نبینند. همان طوری که دولت قول داده نان، دارو و بنزین نباید گران شود. واریز دو ماهه یارانه نیز به مردم این اطمینان را داد که دولت خدمت‌گزار آن‌ها بوده و رنج آن‌ها را می‌بیند.»

امام جمعه موقت تهران در ادامه خاطرنشان کرد: «به دولتی که قصد جراحی دارد باید کمک کرد. مقام معظم رهبری نیز صراحتا به این موضوع تأکید داشتند. رهبری فرمودند کارهایی که امروز دولت در زمینه اقتصادی پیش رو دارد مهم است و همه باید کمک کنیم. نکته یازدهم این است که معنی این حرف این نیست که نباید انتقادی صورت گیرد بلکه انتقاد سازنده به دولت کمک می‌کند. باید هم خوبی‌ها را گفت و هم نارسایی‌ها را و سپس برای آن‌ها راهکار ارائه کرد. نکته‌ای که وجود دارد این است که انتقاد باید ناصحانه باشد تا ارزشمند گردد. همان طوری که سیاه نمایی بد است سفیدنمایی مطلق هم بد است. در انتقاد ناصحانه باید به دو نکته توجه شود. اول اینکه تخریب و فحاشی و هتاکی کار نابجایی است و در شأن یک ملت انقلابی نمی‌باشد. گاهی برخی طوری می‌نویسند که کفر از آن می‌بارد. این نوشته‌ها در شأن جامعه انقلابی نیست. از سوی دیگر نباید به گونه‌ای انتقاد شود که در میدان دشمن بازی کنیم. رسانه‌های بیگانه کل نظام اسلام و قرآن را هدف قرار داده و ما نباید جوری انتقاد کنیم که آب بر آسیاب دشمن بریزیم.»

وی افزود: «نکته سیزدهم اطلاع رسانی به موقع و دقیق است که مانع فضاسازی دشمن می‌شود. از ظرفیت صداوسیما باید استفاده شود. مردم ما منطقی هستند. اگر دقیق توضیح داده شود قطعا مسائل را درک می‌کنند. نکته چهاردهم این است که در تمام مسائل سیاسی و فرهنگی بصیرت حرف اول را می‌زند. همان طوری که امام و رهبری فرمودند ببینند دشمن در کدام زمین بازی می‌کند شما سنگر آن را هدف قرار دهید نه اینکه حرف دشمن را تکرار کنید.»

خاتمی در ادامه با اشاره به سفر بشاراسد به تهران بیان کرد:‌ «سفر نصفه روزه بشار اسد به تهران و دیدار با مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری از سفرهای راهبردی بود. دشمنان با منابع دروغین گفته بودند چون بشار اسد به برخی از کشورهای مرتجع منطقه رفته روابطش با ایران سرد شده است. این سفر در حقیقت خط بطلانی بر این حرف‌های نادرست بود و هدف از آن تقویت جبهه مقاومت بود. سوریه در خط مقدم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است. بنده این سفر را سفر راهبردی می‌دانم.»

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به دیدار امیر قطر با رهبری بیان کرد:‌ «این دیدار از آن جهت که مبدأ گسترش همکاری‌های اقتصادی می‌باشد از جهت اقتصادی به نفع دو کشور است اما نکته عطف این سفر فرمایشات رهبری به امیر قطر بود که رهبری تأکید داشتند صهیونیست‌ها هر جا که پا می‌گذارند فساد در آنجا ایجاد می‌شود و هیچ امتیازی نمی‌توانند به کشورها دهند. این یعنی مرگ بر اسرائیل. حضرت آقا فرمودند توقع ما از جهان عرب ورود سریع به میدان عمل سیاسی در مقابل جنایات آشکار رژیم صهیونیستی است. این دیدار مانوری ضد رژیم صهیونیستی بود.»

وی ادامه داد: «اگر دنیا می‌خواهد نمونه بارز جلاد غاصب را ببیند کشتن خبرنگاری بود که در همه دنیا مصون است. دنیا وحشی‌گری رژیم صهیونیستی را در حادثه کشته شدن خبرنگار می‌تواند ملاحظه کند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «پیام دیدار امیر قطر با رهبری این بود که کشورهای منطقه باید بدانند برادر قدرتمند آن‌ها در حوزه خلیج فارس ایران است و باید به ایران اعتماد کنند چرا که ما در بزنگاه‌ها به داد آن‌ها رسیده ایم نه آمریکا که روز حادثه آن‌ها را رها می‌کند. کشورهای مرتجع منطقه بدانند که ایران قابل اتکا است نه آمریکا یا انگلیس یا رژیم صهیونیستی.»

خاتمی در ادامه سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا و همچنین سالروز ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را تسلیت گفت و با اشاره به نقلی از آیت‌الله بهجت تأکید کرد که تهرانی‌ها اگر هفته‌ای یک بار به زیارت حضرت عبدالعظیم نروند جفا کرده‌اند.

خطیب جمعه تهران همچنین روز 23 اردیبهشت‌ماه که لغو قرارداد کاپیتالاسیون و همچنین فرا رسیدن سالروز لغو امتیاز تنباکو را گرامی داشت.

خاتمی بیان کرد:‌ هلال احمر نهاد مردمی و خدمت‌گزار است و هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی در کمک‌رسانی در صحنه حادثه پیشتاز بوده است. لازم است که از زحمات آن‌ها قدردانی کنیم. مسئله بعدی ضرورت صرفه‌جویی در آب است. 30 درصد از میزان بارش‌ها نسبت به سال‌های قبل کاسته شده است. 45 درصد از ذخایر آبی سدها کاسته شده است. اگر حداقل 10 درصد صرفه‌جویی صورت گیرد دچار بحران نخواهیم شد.

امام جمعه موقت تهران گفت: «نکته بعدی این است که همه نیروهای مسلح عزیز هستند به ویژه سپاه پاسداران و به ویژه سپاه انصارالمهدی که حفاظت هواپیماها را به عهده دارند. تا قبل از اینکه این سپاه حفاظت هواپیما را بر عهده بگیرد گاهی شاهد هواپیماربایی بودیم اما از زمان مسئولیت این بخش دیگر حتی یک هواپیماربایی نیز نداشتیم.»

وی در پایان بیان کرد: «جا داشت در خصوص فرمایشات حضرت آقا در رابطه با کارگران و معلمان هم مباحثی مطرح شود اما بنده مقید به زمان هستم و زمان باقی نمانده است.»

انتهای پیام

برچسب هااحمد خاتمی رئیسی نماز جمعه

خبرنگار دولت ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 2 خرداد | 7 فوتی و شناسایی 268 بیمار جدید کرونا در کشوربنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت