مگر همه مشکلات از بیرون تحمیل می‌شود؟

گمانه‌زنی‌های زیادی درباره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 می‌شود. برخی می‌گویند که رئیس‌جمهور آینده باید از میان نظامی‌ها باشد و برخی مخالف این عقیده هستند. اصولگرایان با استناد به حضورشان در مجلس یازدهم معتقدند که پیروز انتخابات 1400 هم هستند و در نهایت اصلاح‌طلبان بصورت چراغ خاموش فعالیت‌های انتخاباتی خودشان را دنبال می‌کنند.

مگر همه مشکلات از بیرون تحمیل می‌شود؟

اعتمادآنلاین| گمانه‌زنی‌های زیادی درباره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 می‌شود. برخی می‌گویند که رئیس‌جمهور آینده باید از میان نظامی‌ها باشد و برخی مخالف این عقیده هستند. اصولگرایان با استناد به حضورشان در مجلس یازدهم معتقدند که پیروز انتخابات 1400 هم هستند و در نهایت اصلاح‌طلبان بصورت چراغ خاموش فعالیت‌های انتخاباتی خودشان را دنبال می‌کنند.

 

در راستای فعالیت احزاب سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری حسین سبحانی‌نیا، فعال سیاسی اصولگرا به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

*چند ماهی تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مانده و تاکنون گمانه‌های زیادی درباره تصمیمات گروه‌های سیاسی برای شرکت در این انتخابات صورت گرفته است. یکی از این گمانه‌ها حضور کاندیدای نظامی در عرصه انتخابات است. این حضور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طبیعی است هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم و فضای انتخاباتی بر کشور غالب می‌شود، گمانه‌زنی‌ها در خصوص کاندیدای محتمل از سوی سیاسیون افزایش پیدا می‌کند.

 

اکنون همین فضا بر کشور حاکم است و چهره‌هایی از حوزه سیاسی -  نظامی و  سیاسی – غیرنظامی مطرح می‌شوند، اما در نهایت مردم باید انتخاب کنند و رای دهند که انتخاب آنها  بستگی به فضای آینده کشور دارد. هنوز نمی‌توان گفت که چه گزینه‌ای از چه طیفی قرار است از سوی مردم برای ریاست‌جمهوری انتخاب شود و بطور حتم این فضا در آینده کم کم برای مطرح شدن چهره‌های پرفروغ‌تر با رونق سیاسی بالاتر آماده خواهد شد. در عین حال این مردم هستند که آینده خود را رقم می‌زنند. شاید مردم کاندیدایی را انتخاب کنند که پیش از این از نحوه عملکردش در بخش‌های دیگر راضی بوده‌اند و تفاوتی نمی‌کند این چهره ، سیاسی یا نظامی باشد. من الان نمی‌توانم تعصب خاصی روی گزینه خاصی داشته باشم و این امر بستگی به شرایط کشور و عملکرد مسئولان دارد.

*بیشتر به عملکرد مجلس بستگی دارد یا به عملکرد رئیس‌جمهور؟

هر کدام در حوزه کار خودشان موثر هستند. اگر مجلس عملکرد خوب، قابل قبول و مشهودی داشته باشد، می‌تواند در انتخابات تاثیرگذار باشد و اگر دولت در خصوص مسائل اقتصادی و معشیتی مردم یا سیاست داخلی و خارجی، اقدام درخوری انجام دهد ، می‌تواند تاثیرات خاص خودش را در انتخابات داشته باشد البته به‌دلیل آنکه دولت در این هفت سال و اندی، عملکرد مطلوبی نداشته ، معلوم نیست که چه آینده‌ای پیش رو خواهد داشت.

 

دولت نمی‌تواند این نارضایتی عمومی و عملکرد بد خود را جبران کند. من بعید می‌دانم که دولت در این مدت اندک باقی مانده، بتواند به جبران مشکلاتی بپردازد که در حوزه معیشتی مردم از اشتغال گرفته تا قیمت دلار سبب نارضایتی مردم شده است. دولت تنها می‌تواند این مسائل را کمی تعدیل کند اما از عمر مجلس زمان زیادی نمی‌گذرد و نمی‌توان اذعان داشت که آیا عملکردش در نظر انتخاب‌کنندگانش تاثیری خواهد داشت یا خیر با اینکه بتواند در نظر افرادی که تاکنون رای نداده‌اند، تغییری ایجاد کند. در این مدت ما شاهد عملکرد خاصی از مجلس یازدهم نبوده‌ایم. دولت که رها است، مجلس هم که نتوانست در این مدت کوتاه جلوی گرانی‌ها را بگیرد. هنوز عملکرد قابل ملاحظه‌ای از مجلس مشاهده نشده است.

 

باید ببینیم در این چند روز آینده می‌تواند قدم قابل قبولی بردارد که نظر مردم را به سمت گرایش‌های خودش جلب کند یا خیر. هنوز باید منتظر ماند و قضاوت زودهنگام نباید داشت.

 

*یعنی شما فکر می‌کنید دولت در مدت باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری مردم را به حال خودشان رها کرده است؟

الان نظرهای متفاوتی وجود دارد. برخی همین نظر را دارند و اعلام کردند که پاستور تعطیل شود. همه مشاهده می‌کنیم که قیمت‌ها به شکلی افسارگسیخته در حال افزایش است. دولت باید اوضاع و احوال کشور را کنترل کند. فروشنده و مغازه‌دار باید بداند که چشم ناظری از طرف مردم وجود دارد که جلویش را بگیرد.

 

الان این احساس ترس و نگرانی در فروشنده نیست و هر کاری که دلشان  می‌خواهد انجام می‌دهند بنابراین دولت الان یک چنین وضعیتی دارد؛ یعنی وضعیت نابسامانی از لحاظ خصوصا اقتصادی و سیاسی دارد. نمی‌شود همه مشکلات را به گردن دیگران انداخت و گفت که همه از بیرون به ما تحمیل شده است. بخشی از این مشکلات، جزو مسائل داخلی کشور است مانند  مشکلاتی که در  تامین مواد اولیه و تولید وجود دارد پس با توجه به اوضاع کنونی، مشخص می‌شود که کنترل و مدیریت درستی  صورت نمی‌گیرد، بنابراین دولت به رغم اینکه می‌گوید ما کنترل و نظارت می‌کنیم اما آن کنترل و قدرتی که مردم باید احساس کنند، وجود ندارد.

*در هر دوره انتخابات، هر دو جریان سیاسی کاندیداهای متعددی را معرفی می‌کنند. این تعدد کاندیداها به نوعی آفت انتخابات محسوب نمی‌شود؟

البته که مشکلاتی ایجاد می‌کند زیرا کاندیداهای متعدد در مجلس شورای اسلامی شهر و روستا تا یک حدی قابل قبول است. هرچند که برای 290 کرسی مجلس، حدود 16‌هزار و اندی کاندیدا داشتیم. بررسی پرونده‌ها و صلاحیت‌ها در آن زمان محدود مشکل است و هم نظارت و دقت‌های لازم شکل نمی‌گیرد. لذا ما مشاهده می‌کنیم که تخلفاتی شکل می‌گیرد. در باب ریاست جمهوری ولی قطعا همین طور است. ما یک نفر را می‌خواهیم اما تعداد زیادی مطرح می‌شوند.

 

شرایط خاصی در قانون اساسی مطرح شده است که کاندیداهای مطرح شده باید واجد این شرایط باشند. اگر نظام ما یک نظام حزبی خوب و جا افتاده‌ای باشد، هر جریان حزبی یک یا دو نفر را مطرح کند. تا هفت یا هشت نفر قابل قبول است که بعد از بررسی‌ها حدودا چهار نفر باقی بمانند.

 

باید دید که سوابق کاری‌شان به چه صورت است و آیا قول‌های انتخاباتی‌ای که می‌دهند قابل اجرا هست یا خیر اما به‌دلیل آنکه ما آن نظام حزبی مطلوب را نداریم، هر جریان و حزبی، همه مدعی تشکیلات هستند و کاندیدا معرفی می‌کنند که اکثر این حزب‌ها مینی‌بوسی و خانوادگی هستند. ممکن است بسیاری از آنها مطابق آنچه که قانون اساسی گفته است، رجل سیاسی نباشند و شورای نگهبان آنها را رد کند. باید افرادی مطرح شوند که واقعا رجل سیاسی باشند.

*شما از رجل سیاسی نام بردید. تحلیل شما از این واژه چیست؟ آیا کاندیداتوری برای زنان ممنوع است یا...

اخیرا یکی از مسئولان گفته بود که امکان دارد در آینده خانم‌ها هم بتوانند کاندیدا شوند اما در قانون اساسی از رجل سیاسی نام می‌برد. از مردانی که در صحنه‌های سیاسی کشور، عملکرد مطلوبی داشته‌اند، یاد می‌کند.

 

این افراد می‌توانند به‌عنوان رجل سیاسی مطرح شوند. در مجلس طرحی این چنینی در حال بررسی است که احتمالا به این انتخابات نمی‌رسد اما من در هر صورت بعید می‌دانم که این طرح بتواند جوابگوی مساله باشد. یعنی بتواند به معنای درست قضیه، بحث رجل سیاسی را تعریف و شفاف کند.

 

منبع: آرمان ملی

 

مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

عدم همراهی اروپا با واشنگتن در پرونده ایران ناامید کننده است/ از این‌که تنها مانده‌ایم، ناراحت نیستیمنماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به شکست سنگین این کشور در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت، گفت که این شورا در عمل به وظایف خود ناموفق بوده است.
ایلنا واشنگتن ایران سازمان ملل متحد 

  

ترامپ:پیروز شوم کار ایران سخت خواهد شدرییس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، گفت که پس از انتخابات شرایط را برای توافق با این کشورها سخت‌تر خواهد کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کار 

  

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+ فیلممعاون هماهنگ‌کننده سپاه در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که «سطح دسترسی خبرنگاران و افکار عمومی به اطلاعات در خصوص مسائلی از جمله هواپیمای اوکراینی خیلی پائین بود و اغنای مناسبی صورت نگرفت و سپاه کارکشته عمل نکرد» گفت: کارکشته‌ای که می‌گویند معنی‌اش این است که قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوئیم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ ا...
گسترش جنگ 

  

ترامپ: پس از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت‌تر می‌کنمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در میامی و فلوریدا اعلام اینکه قصد دارد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایم کشور، شرایط را برای توافق احتمالی با ایران و ونزوئلا سخت‌تر کند به مقامات تهران و کاراکاس هشدار داد
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکسن آنفلوآنزا | تحویل 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا آغاز شده استمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوآنزا آغاز و در فاز اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار خواهد گرفت تا به صورت رایگان به زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان تلقیح شود...
۵۵ آنلاین داروخانه دارو وزارت بهداشت 

  

سردار نقدی گفت: حجم رسانه‌هایی که به سپاه حمله می‌کنند، تبلیغات و جو رسانه‌ای روی ما هم تأثیر گذاشته وگرنه واقعیت اجتماعی این نیست، تبلیغاتی که در خصوص تعارض مردم با سپاه می‌شود اصلا درست نیست، ما در میان مردم و بطن جامعه هستیم، مردم بسیار به ما احترام می‌گذارند.
نامه نیوز سپاه پاسداران نیروی انتظامی زمین 

  

اولین ویدیو از سقوط هواپیمای تک موتوره در نظرآبادساعت 08:08 صبح جمعه 4 مهرماه سقوط یک فروند هواپیما تک موتوره در فرودگاه احمدآباد نظرآباد به اورژانس البرز اعلام شد.
مملکت‌آنلاین هواپیما فرودگاه اورژانس 

  

خبر خوش درباره کروناپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
مستقل‌آنلاین خبرنگار انگلیس آنتی ویروس 

  

درخواست های بایدن از ایران ؛ شرط مذاکره چیست؟شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟
مثلث غنی سازی ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

به رئیس جمهور رای می‌دهیم که در حساب‌های بانکی مردم سرک بکشدوظیفه دولت این است که در حساب بانکی مردم سرک بکشد. به رئیس جمهور رای می دهیم که در حساب ها سرک بکشد تا متوجه شود چه کسی حق مردم را می خورد. وقتی سالی 12میلیارد قاچاق وارد کشور میشود، این قاچاق جایی تبدیل می شود به پول و به سیستم بانکی وارد می شود. با شفافیت این قابل ردیابی است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور دولت قاچاق 

  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  اخبار داغ
  

بازیگر سریال لیسانسه‌ها که مدتی است با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند بیان کرد که در این مدت یک روز خیلی سخت داشته است که از شدت درد و آه و ناله به خنده افتاده است.
صراط بازی تلویزیون دارو 

  

172 فوتی جدید کرونا در کشور / 4041 تن در شرایط وخیم بیماریسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 3204 مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور طی 24 گذشته خبر داد و گفت: متاس
خبرفوری وزارت بهداشت قزوین زنجان 

  

آثار معکوس بورس به محدودسازی نوسان‌گیری/ نگرانی سهام‌داران از محدودیت جدید، شاخص را ریختکارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: امروز شاهد همین اثرگذاری در بازار بودیم به طوری که به یک باره سهام‌هایی مثبت بودند بعد از پیاده سازی و اجرای این تصمیم، نگرانی بین سهام داران ایجاد کرد چراکه افراد پس از خرید دارایی سهام را مشاهده نمی‌کردند و همین عدم نمایش دارایی سهام، افراد را نگران کرد.
ایلنا سهام شاخص سرمایه 

  

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از فوت 12 هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا خبر داد. وی افزود: از زمان آغاز موج سوم کرونا تعداد فوتی‌ها در طول روز به 90 هم رسیده که البته هنوز وارد پیک موج سوم نشده‌ایم و احتمال افزایش فوتی‌ها بیشتر از موج اول و دوم وجود دارد.
رویداد۲۴ شورای شهر تهران وزارت بهداشت سلامت 

  

ابتلای هزار و 452 نفر از نیروهای بهداشتی به کرونا/پلمپ 17 هزار واحد صنفی و صنعتی متخلفسلامت نیوز:معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا کنون1452 نفر از همکاران بهداشتی در سراسر کشور به این بیماری مبتلا شده اند که برخی سلامت خود را به دست آوردند و برخی هنوز درگیر بیماری هستند...
سلامت‌نیوز ورزش وزارت بهداشت مترو 

  

روز کم‌نوسان بورس /کدام نمادها، شاخص را بالا نگه داشتند؟شاخص کل بورس امروز با رشد 0.25 درصدی به رقم یک میلیون و 615 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران 

  

آیا آزمایش‌های تشخیص کرونا قابل ‌اعتماد هستند؟دو نوع آزمایش تشخیصی برای ویروس کرونا در دسترس است، یکی آزمایش مولکولی یا آزمایش PCR و دیگری آزمایش آنتی‌ژن.
شما‌نیوز ویروس ژن رسانه 

  

شناسایی 3204 بیمار جدید کووید19 در کشور/ بهبودی 372 هزار نفر از بیماران/ 24 استان در وضعیت قرمز کروناییسیما سادات لاری از فوت 172 نفر بر اثر کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
برنا 

  

ماجرای صف های فروش تمام نشدنی بورس چیست؟یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار تا پایان سال به روند صعودی خود باز خواهد گشت، افزود: بازار تاثیرپذیر از عوامل مختلفی مانند نرخ دلار، افزایش صادرات کشورها و قیمت‌های جهانی است، این عواملی بر بازار تاثیرگذارند و روند بازار را مشخص می‌کنند.
گسترش سرمایه اتاق بازرگانی دلار 

  

شرکت ملی مس بازار بورس را خراب کردشاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات صعودی چشم گیر داشت و به یک میلیون و 634 هزار واحد رسید، در ساعات میانی و پایانی معاملات روندی نزولی گرفت و در نهایت در رقم یک میلیون و 615 هزار واحد ایستاد.
گسترش ایران تهران مخابرات 

  

ابتلای هزار و 452 نفر از نیروهای بهداشت محیط به کرونا/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده استمعاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در هفته‌های اخیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده است، که این باعث می‌شود، بیماری کرونا گسترش پیدا کند و در نتیجه تعداد فوتی‌ها نیز بیشتر شود.
ایلنا وزارت کشور وزارت بهداشت ویروس 

  

چند شایعه درباره واکسن کروناچند شایعه رایج درباره واکسن کرونا که مردم دنیا و ایران را با خودش درگیر کرد.
خبرفوری روسیه خواننده ویروس 

  

اعلام آمار جدید قربانیان کرونا در پایتخترئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران آخرین آمار قربانیان کرونا در شهر تهران را اعلام کرد.
گسترش درمان پایتخت سلامت