گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز تهران؛ درهم، دلار را نزولی کرد!/ سقوط سکه به زیر مرز 10 میلیونی

اقتصادنیوز:امروز برگشت قیمت درهم به زیر مرز 6 هزار تومانی، قیمت دلار در بازار داخلی را نزولی کرد.صبح امروز ، پس از 8 افزایش متوالی، دلار 300 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 21 هزار و 500 تومان رسید. پس از ساعت 4 بعدازظهر حتی قیمت‌های پایین‌تری نیز در معاملات پشت خطی و فردایی به ثبت می رسید...

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز تهران؛ درهم، دلار را نزولی کرد!/ سقوط سکه به زیر مرز 10 میلیونی

به گزارش اقتصادنیوز به گفته تحلیلگران، نوسانات نرخ حواله درهم در هفته های اخیر نقش مهمی در بالا رفتن تغییرات نرخ ارز داشته است و رییس کل بانک مرکزی نیز در آخرین صحبت های خود به گونه ای به اثرات افزایش نرخ های حواله ای بر رشد قیمت بازار داخلی اشاره کرد.  عبدالناصر همتی در جدیدترین یادداشت تلگرامی خود اشاره می کند که «تلاطم این روزهای بازار، عمدتاً از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشأت گرفته است». به نظر می رسد، کرونا موجب شده است که بخشی از تقاضا در ابتدای سال نتواند نیاز ارزی خود را مرتفع کند و در هفته های اخیر به شکل انباشته شده وارد بازار شده و قیمت ارز صرافی ها را تحت فشار قرار داده است. در کنار این، صادرات پس از بازگشایی مرزها که به دلیل کرونا بسته شده بودند، به اندازه گذشته احیا نشده اند که به چنین تقاضاهایی پاسخ دهد.

از نگاه رییس کل و برخی تحلیل گران با خروج این عوامل، از فشار بر نرخ حواله کاسته خواهد شد و به تبع آن فشار بر بازار داخلی نیز کاهش خواهد یافت. به گفته فعالان، در هفته های اخیر هر روز صبح، معامله گران نرخ حواله درهم را رصد می کردند و در صورتی که افزایشی بود، خرید خود را در بازار داخلی افزایش می دادند. در صورتی که نرخ حواله درهم تغییر مسیر دهد، به خودی خود می تواند تا حدی تقاضای احتیاطی در بازار داخلی را نیز کاهش دهد.

سه سیگنال تقویت سمت عرضه ارز

افزایش سفارشات خرید نفت ایران یکی از مهم ترین سیگنال هایی هست که از افزایش احتمال درآمدهای ارزی در آینده نسبت به دوران کرونا خبر می دهد. رییس کل بانک مرکزی نیز در بخش دیگری از پیام اخیر خود به افزایش انواع صادرات اشاره  وتاکید کرد: «افزایش قابل توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که می تواند روند بازار را متحول کند».

در کنار این، گفته می شود در صورتی که همکاری های سیاسی برخی از کشورهای منطقه مانند عراق افزایش پیدا کند، می توان احتمال داد که سمت عرضه ارز تقویت بیشتری خواهد شد. به گفته برخی فعالان اقتصادی، در شرایط کنونی برخی از علت آنکه صادرات غیر نفتی نسبت به شرایط پیش از کرونا احیا نشده است، مربوط به سخت گیری های طرف عراقی است که با رایج زنی های سیاسی می تواند برطرف شود. در واقع برخی فعالان اعتقاد دارند که سخت گیری های طرف عراقی طی هفته های آتی با گفتگوهای سیاسی کاهش خواهد یافت و افزایش صادرات و دسترسی به برخی درآمدها، می تواند سمت ورودی ارز را تقویت کند.

سیگنال دیگر تقویت سمت عرضه،  احتمال افزایش ورود ارز صادرکنندگان به کشور طی دو هفته آینده است. فرصت برای برگرداندن میلیاردها دلار ارز صادراتی در دو هفته آتی پایان می یابد و با ورود حتی بخشی از آن ها به بازار، احتمال کاهش اثرگذاری نرخ حواله درهم بر معاملات بازار داخلی وجود دارد. رییس کل بانک مرکزی صریحا اعلام کرده است که فرصت برگشت ارز تمدید نمی شود و حتی به نوعی صادرکنندگان تهدید به برخورد قضایی شده اند.

دو سیگنال از کاهش تقاضا

بخشی زیادی از افزایش فشار بر نرخ حواله درهم ناشی از تقاضای انباشته شده ای است که در دوران قرنطینه کرونا و بسته بودن مرزها توان مرتفع شدن را نداشت. به عنوان مثال، برخی فعالان اقتصادی عنوان می کنند که برخی از قاچاقچی ها زمانی که مرزها بسته بود، نتوانستند کالای خود را وارد کشور کنند و در شرایط کنونی، برای ورود همان میزان کالا به یکباره به بازار ارز و صرافی ها هجوم برده اند. ورود یکباره آن ها سمت تقاضا را تقویت بیشتری کرده است. در کنار این صرافی ها نیز به دلیل عدم احیا صادرات به سطح پیش از کرونا و کاهش ورودی ارز توان پاسخگویی به تقاضای انباشته شده ارزی را نداشته اند. طبیعتا با خروج این تقاضای تجمیع شده از بازار می توان انتظار کاهش قدرت سمت تقاضا را داشت.

سیگنال دیگر کاهش تقاضا، خروج تقاضای برخی از معامله گران فنی است که در هفته های اخیر سود متناسبی را به دست آورده اند و در صورت مشاهده کاهش فشار بر نرخ درهم، از بازار ارز تا حدی خارج و سرمایه خود را به سایر بازارها خواهند برد.

راه مدیریت نوسان ارزی

سه نوع تقاضا در هفته های اخیر در بازار وجود داشته است: تقاضای حواله ای، تقاضای احتیاطی و تقاضای آربیتراژی

بازارساز با بالا بردن قیمت صرافی های منتخب، تا حدی تقاضای دلالی و آربیتراژی که برای کسب سود از اختلاف قیمت بازارها وجود داشت، را از معاملات خارج کرد. امروز نیز قیمت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب تا ساعت 3بعدازظهر 21 هزار و 850 تومان بود که حتی در مقاطعی از قیمت بازار آزاد بیشتر بود. ساعت 4 بعدازظهر که بازار با ریزش بیشتری مواجه شده بود، قیمت دلار از تابلوی صرافی ملی برداشته شد.

با خروج تقاضای آربیتراژی از بازار دو نوع تقاضای دیگر توان آن را داشتند که قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهند: تقاضای حواله ای درهم و تقاضای احتیاطی.

روز دوشنبه، قیمت درهم نه تنها افزایشی نشد که در جهت کاهشی حرکت کرد و به زیر مرز 6 هزار تومانی رفت. چنین کاهشی کافی بود که تا حدی سمت تقاضای احتیاطی در بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و از تحرکات آن بکاهد.

با این حال، عرضه درهم شاید در کوتاه مدت راه حلی بر نوسانات ارزی باشد، ولی برای مدیریت نوسان در میان مدت نیاز است که میزان نقدینگی کنترل شود و برای حجم فعلی نیز جاذبه و زمینه دیگری فراهم شود که به سوی بازار ارز نرود.

سیگنال رییس کل به بازار

رییس کل بانک مرکزی از یک سو خبر از آن داده است که تقاضا در هفته های آتی کاهش پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر سمت عرضه ارز نیز تقویت خواهد شد. با این حال، رییس کل یادداشت خود را با سیگنال مهم تری به پایان می برد: «برخی به خاطر اشتباه محاسباتی تا دوسال برای فروش دلارهای 19 هزار تومانی خود معطل ماندند. امروز نیز ریسک بازار ارز برای سرمایه گذاری به شدت افزایش پیدا کرده است و من نیز وظیفه دارم این را به فعالان اقتصادی گوشزد نمایم.»

از مطالب  رییس کل چنین برمی آید که سفته بازان ارزی را اخطار می دهد که بانک مرکزی یک بار توان خود را در سال 97 نشان داده است و این بار هم هر زمان صلاح بداند، قیمت را می تواند دچار ریزش سنگینی کند؛ ریزشی که می تواند آن ها را برای مدت ها در ضرر ببرد.

با این حال،‌ برخی فعالان باور دارند تا زمانی که تقاضای احتیاطی در بازار وجود دارد و انتظارات تورمی افزایش یافته است، نرخ ارز می تواند به رشد خود ادامه دهد.

سقوط کانالی در بازار سکه

امروز سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز 10 میلیونی رفت. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی حدود 800هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 9 میلیون و 550 هزار تومان رسید. عامل اصلی سقوط قیمت سکه تمام بهار آزادی، کاهش قیمت دلار بود. چرا که در بازارهای جهانی، طلا نوسان خاصی نداشت.

طلا در اولین روز از معاملات بازارهای جهانی، با رشد 4/0 درصدی به قیمت 1783 دلار رسید تا به مقاومت 1790 دلاری نزدیک‌تر شود. تحلیل‌گران بر این باورند که در صورت شکسته شدن مرز 1790 دلاری طلا می‌تواند به بالای قیمت 1800 دلار نیز برسد. تحلیل‌گران معتقدند در حالی که هنوز عامل افزایش تعداد مبتلایان کرونا در کشورهای مختلف در بازارها وجود دارد، یکی از عوامل محدودکننده قیمت اونس، روند صعودی بازارهای سهام به ویژه بورس‌های آسیایی بوده است. شاخص نیک‌کی ژاپن در ادامه روند صعودی خود روز دوشنبه تواسنت با جهشی قابل توجه، 83/1 درصد افزایش را به ثبت برساند. این سومین روز متوالی است که این شاخص روند صعودی دارد. شاخص بورس شانگهای اما هفته خود را طوفانی آغاز کرد و در پنجمین صعود روزانه متوالی خود، 71/5 درصد افزایش ارزش را رقم زد. بازارهای سهام آسیایی هم‌اکنون در قله چهار هفته‌ای خود قرار دارند و تحلیل‌گران عامل این روند صعودی را امیدواری به بهبود رشد اقتصاد جهان از طریق رشد اقتصادی مثبت چین می‌دانند. شاخص بورس هنگ‌کنگ نیز از این پیشرفت بی‌نصیب نماند و روز دوشنبه 81/3 درصد رشد در شاخص را تجربه کرد. با وجود وقفه چند روزه طلا و حرکت صعودی بازارهای سهام، تحلیل‌گران بر این باورند که عوامل بنیادین زیادی از جمله نگرانی از موج جدید ویروس کرونا، اقدامات انبساطی بلند مدت بانک‌های مرکزی و چشم‌انداز مخدوش اقتصادی جهان از افزایش قیمت طلا حمایت خواهند کرد.

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

تهران دلار ایران   اخبار برگزیده
  

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود 10 برابر شده است.
رویداد۲۴ ویروس ماسک کنکور 

  

پیش بینی بورس هفته | چرا تحلیلگران بازار می گویند شاخص صعودی استمعاملات در بازار سهام این هفته را با طیف وسیعی از نظر فعالان و تحلیلگران بازار با شرایط صعودی دنبال میکند. دلیل آنان برای پیش بینی خود چیست.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص سهام 

  

چند نفر به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای رأی مثبت دادند؟نشریه خط حزب الله در شماره دویست و چهل و هشت خود مطلبی درباره رای گیری مجلس خبرگان برای انتخاب رهبری نظام بعد از فوت امام خمینی (ره) را منتشر کرده است.
اعتماد حزب الله شورای نگهبان مجلس خبرگان 

  

همه گمانه‌­ها از وعده اقتصادی | خبر خوش فردا چیست؟بلافاصله پس از آنکه روسای قوای مجریه و مقننه از اجرای طرح «گشایش اقتصادی» سخن گفتند گمانه‌زنی فعالان بازارها درباره آن آغاز شد؛ تایید مقررات FATF، آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره، آغاز مذاکرات دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها، حذف یارانه‌های انرژی و نظایر آن از پربسامدترین گمانه‌های طرح شده در فضای مجازی بود؛ اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد به احتمال قوی «فروش اوراق مشارکت...
۵۵ آنلاین فضای مجازی حسن روحانی گروه ویژه اقدام مالی 

  

کم مصرف‌ترین خودرو ایرانی را بشناسید!در کشور انواع خودرو‌های تولیدی را داریم که در این گزارش کم مصرف‌ترین و پر مصرف‌ترین را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
خودروتک مصرف سوخت ایران خودرو خودرو 

  

اسحاق جهانگیری ؛ معاون اول گرانی یا معاون اول روحانی"موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم"؛ نایب رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مجلس یازدهم در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته است!
مثلث اسحاق جهانگیری گرانی امین حیایی 

  

سران نظام یک بار برای همیشه درباره «FATF» تصمیم بگیرند/ تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم ندارد/ تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شودنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم و نظام ندارد امروز تنها عامل وحدت و اتحاد و همدلی توزیع ثروت عادلانه بین مردم است.
ایلنا سران سه قوه دولت رئیس جمهور 

  

اگر همین فردا انتخابات برگزار شود احمدی‌ نژاد از هر اصلاح طلب و اصولگرایی بیشتر رأی می‌آوردجامعه‌ای که از جریانات سیاسی ناامید شده است به دنبال یک منجی و ناجی می‌ گردد که بسیاری آن منجی و ناجی را در چهره احمدی ‌نژاد می‌بینند. اگر همین فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود احمدی‌نژاد از هر اصلاح‌طلب و اصول‌گرایی بیشتر رأی می‌آورد و بدون اینکه نیازی به کوچک‌ترین تبلیغات داشته باشد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس احمدی نژاد 

  

یک استاد دانشگاه گفت: امروز ما هم دولت منطقه‌ای را در قالب امت-امامت داریم دنبال می‌کنیم و هم دولت قدرتمند ملی می‌خواهیم، تنها یک فرد با توانایی چند وجهی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی، نظامی و استراتژیک می‌تواند ما را به اهداف مان برساند...
نامه نیوز اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان صادرات غیرنفتی 

  

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شودکمپانی MTN Group که 49 درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.
مملکت‌آنلاین سهام ایرانسل ایران 

  اخبار داغ
  

پروانه معصومی پیرامون سیل دوباره مسافرت‌ها در ایام موج دوم بیماری کرونا گفت: من خارج از تهران زندگی می‌کنم و به واسطه نزدیک بودنم به شهر رشت و استان گیلان شاهد این هستم که طی روزهای گذشته سیل مسافران به این استان روانه شده است، این اتفاق از نظر من اصلا درست نیست، زیرا چه توجیحی دارد وقتی مردم در خطر مرگ قرار دارند ما با خودخواهی خود جان آنها را به خطر بیندازیم.
صراط تهران تلفن استان گیلان 

  

فوت مربی وزنه‌برداری ایران بر اثر کرونامربی سازنده وزنه‌برداری ایران به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
مثلث ایران ویروس رضا صادقی 

  

حقیقیان متخصص تغذیه افزود: مصرف وعده های غذایی بسیار اهمیت دارد و تا حد ممکن نباید حذف شوند. زیرا گاهی به دلایل مختلف عجله داشتن برای رسیدن به کار، استرس و عدم زمان کافی، وعده صبحانه حذف می شود. در صورتی که شروع روز با وعده صبحانه است که از مهمترین وعده های غذایی محسوب می شود و بهتر است یک صبحانه کامل صرف کنیم.
نامه نیوز خودرو بازار خودرو تغذیه 

  

فیلیپین روز گذشته (یکشنبه) با ثبت 61 قربانی جدید کرونا، بیشترین افزایش روزانه در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا را که از تاریخ 18 ژوئیه گزارش شده به ثبت رساند.
نامه نیوز یارانه فیلیپین بازار خودرو 

  

کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان مفید+گزارش تصویریاقتصادنیوز: از همان روزهای آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بیمارستان کودکان مفید بخش کرونای خود را فعال کرد و آماده پذیرش کودکان مبتلا به کرونا شد. اما رعایت نکات بهداشتی توسط مردم باعث شده بود کمتر کودکی به این ویروس مبتلا شود.
اقتصادنیوز کودکان بیمارستان گزارش تصویری 

  

3 علامت عجیب ویروس کرونانظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.
برنا ویروس سلامت انگلیس 

  

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در تهران اعلام شدفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره بیماران جدید مبتلا به کرونا که در تهران بستری شدند گفت: مجموعاً 559 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌‌های استان تهران بستری شدند که بالغ بر 109 نفر از این بیماران در بخش‌‌های ویژه بستری شدند.
برنا تهران بیمارستان 

  

تندروان: کرونا؛ مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال است/ به تهران آمدیم تا از بیماری و خطر دور باشیمسرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان از کرونا به‌عنوان مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال در فصل پیش رو یاد کرد.
تسنیم لیگ برتر والیبال تهران 

  

بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 20 میلیون نفر فراتر رفته است.
صراط ویروس برزیل آمریکای لاتین