ورزش۳   |  ورزشی  |  

ایران در المپیک 2020/ چشم‌ امید ایران به آزاد و فرنگی‌کاران

در مجموعِ سه مسابقه گزینشی، کشتی ایران به 11 سهمیه رسید و این امیدواری وجود دارد کاروان گوش شکسته‌ها چند مدال در توکیو به دست آورد.

ایران در المپیک 2020/ چشم‌ امید ایران به آزاد و فرنگی‌کاران

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، مسابقات جهانی 2019 نورسلطان نقطه آغاز کسب سهمیه‌ها برای کشتی بود که شهریور 1398 در قزاقستان به انجام رسید. در این دوره، مسابقه جهانی و دو گزینشی قاره‌ای و جهانی برای تقسیم سهمیه‌های المپیک تعیین شده بود.

*یک سهمیه و کاپ چند ماه بعد از نورسلطان به ایران رسید

در رشته آزاد مسابقات جهانی 2019 طی روزهای 28 تا 31 شهریور در سالن باریس شهر نورسلطان برگزار شد و در پایان تیم ایران با مدال طلای حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، نقره علیرضا کریمی در وزن 92 کیلوگرم و 2 مدال برنز بهنام احسان‌پور و یونس امامی در وزن‌های 61 و 70 کیلوگرم و تنها با یک امتیاز اختلاف با تیم سوم، با 93 امتیاز در آن وقت به عنوان چهارمی رسید.

در نورسلطان ایران تنها در دو وزن 57 کیلوگرم با پنجمی رضا اطری و در 86 کیلوگرم با طلای حسن یزدانی سهمیه المپیک به دست آورد؛ اما چند ماه بعد، در روز سی ام بهمن ماه اتحادیه جهانی کشتی خبر داد که با مثبت شدن آزمایش دوپینگ دو کشتی گیر سنگین وزن ازبکستان و سوریه، یدالله محبی در جمع 5 کشتی گیر برتر وزن خود قرار گرفته و علاوه بر کسب سهمیه المپیک، تیم ایران نیز به مقام سومی مسابقات جهانی رسیده است.

این خبر در شرایطی اعلام شد که هنوز کرونا ایران را فرا نگرفته و شاگردان غلامرضا محمدی برای حضور در دو مسابقه گزینشی چین و بلغارستان در اردو بودند. تیم ایران باید در سه وزن 65، 74 و 97 کیلوگرم سهمیه می‌گرفت که البته در دو وزن ابتدایی، کار خیلی سخت به نظر می‌رسید.

 

*کار کشتی آزاد در آلماتی تمام شد

در شرایطی که تیم‌ها بعد از آسیایی دهلی به خانه کشتی برگشته بودند با اعلام ستاد مقابله با کرونا در ورزش، اردوهای ملی تعطیل شد و در ادامه نیز با اوج گیری کرونا در سراسر دنیا، مسابقات گزینشی یکی پس از دیگری و سپس بازی‌های المپیک به تعویق افتادند.

به تبع تصمیم بزرگ IOC، کشتی‌گیران نزدیک به 6 ماه در خانه و شهرهای خود تمرین کردند تا بار دیگر تقویم اتحادیه جهانی کشتی اعلام شد.

کادرفنی تیم ملی در این مدت چندین کشتی گیر را در این اوزان در مسابقات مختلف محک زد تا در نهایت امیرمحمد یزدانی، یونس امامی و محمدحسین یزدانی را برای حضور در مسابقه گزینشی آسیایی که فروردین ماه در آلماتی برگزار شد را انتخاب کرد.

هر سه کشتی‌گیر موفق به کسب سهمیه در آلماتی قزاقستان شدند تا با سه سهمیه‌ای که قبلا در نورسلطان قزاقستان به دست آمده بود، تیم غلامرضا محمدی با ترکیب کامل راهی المپیک شود.

قزاقستان برای کشتی آزاد خوش یمن بود، دو سهمیه ابتدایی و عنوان چهارمی در نورسلطان چندی بعد به سه سهمیه و عنوان سومی رسید و سه سهمیه باقی مانده نیز بار دیگر در همین کشور از آن آزادکاران شد.

 

*سه سهمیه دار به خانه رفتند

از بین کسانی که سهمیه گرفتند، سه نفر توانستند حضورشان را در المپیک قطعی کنند؛ رضا اطری، حسن یزدانی و محمدحسین محمدیان، اما در سه وزن دیگر به جای امیرمحمد یزدانی، یونس امامی و یدالله محبی که سهمیه گرفته بودند، مرتضی قیاسی، مصطفی حسین خانی و امیرحسین زارع روانه توکیو خواهند شد.

 

 

*امیدواری به اوزان بالا در توکیو

چیزی که مشخص است شانس کسب مدال تیم کشتی آزاد ایران در سه وزن بالا، بالاتر از سه وزن پایین است. هرچند که در المپیک اتفاقات عجیب و غریب زیاد رخ می‌دهد و هر سه ملی پوش اوزان پایین ایران می‌توانند یکی از مدال آوران توکیو باشند.

رضا اطری با تجربه چندین مسابقه جهانی و نزدیک شدن به مدال جهانی، مرتضی قیاسی با نیروی جوانی و انگیزه بسیار بالا برای موفقیت در اولین سال ملی‌پوش شدن و مصطفی حسین‌خانی با کوله باری از تجربه در میان وزن و استفاده از آخرین شانسش برای کسب مدال المپیک، هر سه می‌توانند حتی با وجود رقبای سخت و عنوان دار، مدال بگیرند؛ اما در سه وزن 86، 97 و 125 کیلوگرم شانس بیشتری می‌توان برای تیم در نظر گرفت.

حسن یزدانی نفر اول رنکینگ وزن 86 کیلو، فاصله زیادی با حریفانش دارد و این روزها همه صرفا دیوید تیلور آمریکایی را رقیب او می‌دانند. محمدحسین محمدیان در بازگشت دوباره به کشتی بعد از 4 سال محرومیت، از انگیزه بالایی برای کسب نتیجه برخوردار است و امیرحسین زارع هم در دو سال اخیر نشان داده می‌تواند بهترین‌های سنگین وزن دنیا را از پیش رو بردارد. کشتی فرنگی اما روزهای 22 تا 26 شهریور 98 سهمیه بیشتری در مقایسه با کشتی آزاد در زمان برگزاری جهانی 2019 در نورسلطان گرفت. تیم جوان محمد بنا، با علیرضا نجاتی سه وزن المپیکی 60 کیلو، محمدعلی گرایی در 77 کیلو و امیر قاسمی منجزی در 130 کیلو موفق به کسب سهمیه شد. ضمن اینکه نجاتی و گرایی هر دو در نورسلطان به مدال برنز جهان رسیدند. سعید عبدولی دیگر مدال آور ایران در نورسلطان بود که در وزن غیرالمپیکی 82 کیلو برنز گرفت.

تیم بنا باید برای کسب سه سهمیه باقی مانده تلاش می‌کرد و کار این تیم برای رسیدن به هر سه سهمیه در مسابقه گزینشی آسیایی هموار بود.

 

*گرایی و ساروی سهمیه گرفتند؛ ناکامی بزرگ حسین نوری

محمد بنا برای گزینشی قاره‌ای، محمدرضا گرایی، حسین نوری و محمدهادی ساروی را در سه وزن 67، 87 و 97 کیلوگرم انتخاب کرد. گرایی که از 72 کیلو به وزن پایین آمده و نزدیک به دو سال وزنش را پایین نگه داشت، عملکرد فوق العاده امیدوارکننده‌ای در آلماتی داشت. او و هادی ساروی به فینال و مدال طلای گزینشی المپیک رسیدند اما حسین نوری با اشتباه بزرگش، درحالیکه از حریف چینی پیش بود، در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و به فینال نرسید. به این شکل تیم المپیکی محمد بنا در قزاقستان کامل نشد.

 

 

*علیزاده مدال گرفت اما سهمیه نگرفت

بنا برای مسابقه گزینشی دوم، ناصر علیزاده جوان را انتخاب کرد. کشتی گیری که بعد از درخشش در لیگ، به چرخه المپیک راه پیدا کرده و در آسیایی آلماتی خوش درخشیده بود. علیزاده هرچند در مسابقه گزینشی جهانی هم عملکرد خوبی داشت و به مدال برنز رسید، اما نتوانست سهمیه 87 کیلوگرم را بگیرد و مانند المپیک‌های قبلی، تیم کشتی فرنگی ایران کامل نشد.

 

*فقط یک نفر از بین سهمیه داران به توکیو نمی‌رود

بنابراین کشتی فرنگی ایران سه سهمیه در نورسلطان و دو سهمیه در آلماتی گرفت و دست خالی از صوفیه به ایران بازگشت. نجاتی و محمدعلی گرایی و قاسمی منجزی در گزینشی 2019 و محمدرضا گرایی و ساروی هم در آلماتی سهمیه المپیک گرفتند. از بین کشتی گیرانی که موفق به کسب سهمیه المپیک در فرنگی شدند، همه جز یک نفر راهی توکیو می‌شوند. تنها امیر قاسمی منجزی است که با شکست در جام لهستان، دوبنده تیم ملی را از دست داد و به جایش امین میرزازاده 21 ساله در ژاپن نماینده سنگین وزن فرنگی ایران است.

 

*همه شانس مدال دارند

در مورد شانس مدال کشتی فرنگی، به واقع و به دور از کلیشه، هر پنج نفر توان و شایستگی کسب مدال در المپیک را دارند، هرچند که حریفان سختی در انتظار آنها خواهند بود.

شاید روی کاغذ شانس نجاتی به واسطه عملکرد فوق العاده‌اش در دو سال اخیر، علی گرایی به خاطر تجربه‌اش و ساروی به خاطر کارنامه چند مسابقه اخیرش بیشتر از دو نفر دیگر باشد اما وضعیت آمادگی و انگیزه بالای فرنگی کاران ایران در عین حال که تیمی بسیار جوان راهی توکیو می شود، نوید اتفاقات خوبی را در المپیک می‌دهد؛ هرچند که باز هم باید تاکید کرد که المپیک می تواند اتفاقات شگفت انگیز و غیرمنتظره ای را رقم بزند، هم برای تیم ایران و هم رقبایش. در هر حال کشتی ایران همیشه در المپیک حرف برای گفتن داشته و این باز نیز چشم امید مردم به تلاش آزاد و فرنگی‌کاران در توکیو است.

ایران المپیک کشتی آزاد   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

بورس امروز سبز پوش شدبورس اولین روز بعد از تعطیلات را مثبت شروع کرد.
مثلث تعطیلات کیمیا علیزاده وزن 

  

اخبار زنده المپیک: شوک به کاروان ایران/ تست کرونای دونده ایرانی مثبت شدایرنا: تست کرونای دونده المپیکی ایران مثبت شد و بدین ترتیب این دونده نتوانست همراه سایر دوومیدانی کاران ایرانی به المپیک اعزام شود.
خانه فوتبال المپیک کمیته ملی المپیک حامد بهداد 

  

بورس امروز 4 مرداد 1400/ ​رشد 2 هزار واحدیبورس تهران معاملات امروز دوشنبه 4 مرداد 1400 را با رشد 2 هزار و 681 واحدی آغاز کرد.
برنا بورس تهران تهران 

  

بازارگردانی یک نماد بورسی از فرداعملیات بازارگردانی شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان از فردا(سه‌شنبه) در بورس تهران آغاز می‌شود.
اقتصادنیوز حمل و نقل بورس تهران تهران 

  

سود تقسیمی شرکت‌های بورسیاولین ماه از فصل گرم سال برای بورس‌بازان گرمای بیشتری داشت. ماهی که شاهد ترافیک برگزاری مجامع سالانه بودیم. نگاهی به سامانه کدال نشان می‌دهد سهامداران بیش از 400 شرکت سهامی به صورت حضوری یا مجازی برای بررسی صورت‌های مالی سال 99 دور هم گرد آمدند. در این میان بنگاه‌های بورسی و فرابورسی به طور متوسط اقدام به تقسیم سود 55 درصدی میان سهامداران خود کردند...
۵۵ آنلاین سود شرکت فولاد ماه 

  

جزییات جهش «لامبدا» کرونا / هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیمعضو کمیته علمی کووید19 ضمن ارائه توضیحاتی درباره جهش جدید ویروس کرونا، در عین حال شرایط کرونا در کشو
خبرفوری ویروس درمان ایران 

  

روز سرنوشت ساز برای سکه بازان /پیش بینی قیمت سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه مدت هاست که توان عبور از محدوده مقاومتی 10 میلیون و 800 هزار تومان را از خود نشان نداده است و همین مساله موجب می شود که بازیگران سنتی بازار انتظار افزایش فروش ها در ابتدای روز دوشنبه را داشته باشند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بیمار کرونایی چه زمانی باید «سی تی اسکن» دهد؟استاد بیماری‌های ریوی گفت: سی تی اسکن در بیماران کرونایی باید زمانی انجام شود که فرد دچار علائمی شده
خبرفوری ویروس سرماخوردگی سلامت 

  

پیش بینی روند بورس هفته اول مرداددر هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع 5 هزار و 782 واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 311 هزار واحد رسید. بدین ترتیب بورس پنجمین هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، آیا این روند تداوم خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین شاخص سود سرمایه 

  

یک خبر بد/ مهدی پیرجهان به علت کرونا المپیک توکیو را از دست داددبیر فدراسیون پزشکی ورزشی و عضو کادر سرپرستی کاروان ایران در بازی‌های المپیک توکیو اعلام کرد که ملی
خبرفوری المپیک ایران بازی 

  

بورس بازانی که بی خیال سودهای خرد شدند!طبق آخرین آمار حدود 320 شرکت تا 31 تیرماه، مجامع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار کردند و تا هشت ماه فرصت دارند سود تعیین شده در مجمع را به دست سهام داران خود برسانند. فرایندی به نظر ساده که به دلیل پایبندی برخی شرکت ها به روش های سنتی واریز سود، بسیاری از سهام داران عطای دریافت سود عمدتا ناچیز را به لقای آن می بخشند.
گسترش پول آموزش دولت 

  

قدرت پیک پنجم را دستکم گرفتیم/ کرونا در تعطیلات جان گرفت! به گزارش خبرنگار مهر، پیک پنجم کرونا به سرعت در حال تاخت و تاز است و هر روز شاهد افزایش موارد ابتلاء و مرگ‌های کرونایی در کشور هستیم. به طوری رکورد بیشترین موارد ابتلاء در یک شبانه روز در همین پیک پنجم اتفاق افتاد. زیرا، از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور تا کنون، آمار ابتلاء در یک شبانه روز به بیش از 27 هزار مورد نرسیده بود. همین موضوع نشان می‌دهد که قدرت سرایت دلتا نسبت به…
مهر تهران درمان تعطیلات