گسترش   |  اجتماعی  |  

نگرانی درمورد تکرار موج پنجم کرونا / زائرانی که بدون واکسن به عراق رفتند!

بیش از 80 هزار زائر ایرانی برای مراسم اربعین به عراق رفتند که برخی از آنها دز اول واکسن را هم دریافت نکرده‌اند. وزیر راه هم گفته بود از زائران هنگام بازگشت به ایران تست چشمی کرونا گرفته می‌شود. آیا موج پنجم کرونا با همان شدت تکرار می‌شود؟

نگرانی درمورد تکرار موج پنجم کرونا / زائرانی که بدون واکسن به عراق رفتند!

اگرچه مقامات ایرانی از احتمال خیز جدید کرونا در آبان ماه گفته‌اند اما به نظر می‌رسد برنامه‌ای برای کنترل اوضاع نیست. بیش از 80 هزار زائر ایرانی وارد خاک عراق شدند. در روزهای گذشته هم تصاویر و فیلم‌هایی از ازدحام زائران و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث نگرانی برخی از مردم شده است.

چرا تعداد زائران ایرانی زیاد شد؟

رئیس سازمان حج و زیارت می‌گوید تجمع پشت مرزهای عراق یک کشته و دست کم 36 زخمی به جای گذاشته است. او همچنین دلیل این اتفاقات را ناهماهنگی را دانست: «به دلیل ناهماهنگی‌های بین ایران و عراق تجمع بیش از اندازه مردم در گذرگاه‌های مرزی ایران رخ داد.»

این در حالی است که عراق پیش از این اجازه ورود 30 هزار زائر ایرانی داده بود که البته بعد از آن مقامات ایرانی گفتند در تلاش هستند تا ظرفیت را بالا ببرند. این اتفاق افتاد و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق 30 هزار مجوز ویزای اربعین به سهمیه ایرانی‌ها اضافه کرد. به عبارتی ایران خواهان ظرفیت بیشتر در شرایط کرونایی اکنون بود.

قرار بود مرز بسته باشد!

تناقضات در آنچه گفته و آنچه انجام شد به همین‌جا ختم نمی‌شود. پیش‌تر گودرزی، فرمانده مرزبانی ناجا گفته بود مرز زمینی بسته است، مردم مراجعه نکنند. اما در همان دوره برخی از آژانس‌های هواپیمایی بلیت یک‌طرفه به عراق می‌فروختند. آنها می‌گفتند «نگران نباشید می‌توانید زمینی برگردید» و اینگونه هم شد!

طولی نکشید که مرز ایران و عراق شلوغ و نه‌تنها مسیر بازگشت که مسیر رفت هم باز شد. احمد وحیدی، وزیر کشور گفت تعدادی از زائرانی که برای سفر هوایی ویزا داشتند و نتوانستند با هواپیما به عراق منتقل شوند از مرز شلمچه عبور داده شدند و رفتند.

حالا رستم قاسمی، وزیر راه گفته: «تصور می‌کنیم 35 هزار نفر از طریق مرز هوایی برگردند.»

از واکسن نزدن تا تست چشمی کرونا!

متقاضیان اعزام به مراسم اربعین باید در سامانه سماح ثبت‌نام می‌کردند، البته با این شرط که هر دو دز واکسن را دریافت کرده باشند. در حالی که برخی حتی دز اول را هم دریافت نکرده‌اند. برخی هم تنها یک دز واکسن را گرفته‌اند و راهی عراق شده‌اند.

سعید، یکی زائران می‌گوید: «واکسن نزدم ولی برای اربعین به عراق آمدم. برخی اصلا در سامانه سماح هم ثبت نام نکردیم و اینجا هستیم.»

امیر هم می‌گوید: «واکسن نزدم و به عراق آمدم، فقط تست پی‌سی‌آر نشان دادم.»، «فرصت نشد واکسن بزنم، پیش از آنکه واکسن بزنم سفر کردم.» و روایت‌های دیگری از این دست که نشان می‌دهد پروتکل‌های بهداشتی شرط سفر چندان هم جدی گرفته نشده است.

ماجرا اما به اینجا ختم نمی‌شود. زائران از امروز کم کم به کشور برمی‌گردند. وزیر راه گفته بود برای سرعت در انتقال زائران قرار شده تست کرونا به صورت چشمی و بدون نیاز به انجام تست پی‌سی‌آر انجام شود!

این گفته رستم قاسمی البته در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت. برخی را هم بیشتر از پیش نگران کرده است که علاوه بر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازگشت هم از زائران تست کرونا گرفته نشود.

البته طولی نکشید که مقامات دیگر این گفته وزیر راه را رد کردند. احمد وحیدی، وزیر کشور در این مورد گفت: «همه زائران ایرانی در بازگشت از مراسم اربعین عراق هنگام ورود به کشور از مرزهای هوایی و زمینی باید تست PCR بدهند.»

همه اینها در حالی است که پیش‌تر مقامات بهاشتی اعلام کردند خیز جدید کرونا در آبان ماه در راه است. چندی پیش نیز سفر برخی از ایرانیان در کنسرت‌های خارج از کشور و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. حالا این دو رویداد در کنار هم نگرانی‌ها را بیشتر از پیش کرده که آیا قرار است بحران موج پنجم کرونا بار دیگر در کشور تکرار شود؟

منبع: تجارت نیوز

عراق ایران و عراق سازمان حج و زیارت   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

خبر مهم درباره عرضه اولیه های بورسیسرپرست بورس تهران درباره وضعیت عرضه‌های اولیه در بورس گفت: عرضه‌های اولیه متناسب با شرایط بازار سرمایه برای انجام معامله وارد بورس می‌شود.
گسترش بورس تهران تهران محمود گودرزی 

  

نامه مهم رئیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرورئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به وزیر صمت سیاست قیمت‌گذاری صنعت خودرو را مورد اشاره قرار داد و این سیاست را زمینه‌ساز ضرر و زیان سهامداران و ادامه این رویه را عامل تعطیلی این صنعت در کشور خواند.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار قیمت خودرو 

  

آخرین قیمت سکه و قیمت طلا در سبزه میدان امروز 5 آبانآخرین قیمت طلا و سکه امروز در بازار اعلام شد.
نامه نیوز قیمت فوتبال الناز شاکردوست 

  

ایمن بودن واکسن کرونا برای افرادی با سابقه آلرژی شدیدنتایج یک بررسی نشان می دهد: تزریق واکسن کووید-19 برای افرادی با سابقه آلرژی های شدید بی خطر است.
۵۵ آنلاین آلرژی واکسیناسیون درمان 

  

احتمال افزایش ساعت طرح ترافیک تهران | پیشنهاد لغو منع تردد شبانه به ستاد ملی مقابله با کرونافرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهد اجرا یا لغو طرح ترافیک تاثیری بر شیوع کرونا نداشته است، گفت: بنابراین هدف از تغییر طرح ترافیک، کاهش بار و ازدحام در ناوگان حمل و نقل عمومی است و در جلسه امروز این موضوع بررسی می‌شود و احتمال تغییر ساعت فعلی طرح ترافیک و حتی بازگشت آن به ساعت قبلی وجود دارد.
۵۵ آنلاین طرح ترافیک ترافیک شهرداری تهران 

  

قیمت سکه بالا رفتاعلام قیمت طلا و سکه 5 ابان 1400
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت دلار 

  

هشدار شیوع سویه « دلتا پلاس» در پیک ششم کرونادبیر انجمن متخصصین عفونی گفت: به احتمال بسیار بالا سویه ی بعدی که بخواهد در کشور ما پیک دیگری ایجاد کند، دلتا پلاس خواهد بود.
اقتصادنیوز 

  

قیمت سکه بالا رفت| قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه 1400/08/05قیمت سکه امامی در بازار امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

نامه مهم عشقی درباره قیمت خودرورئیس سازمان بورس در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از قیمت گذاری دستوری خودرو پیشنهاد کرد محصولات خودرویی از شمول قیمتگذاری شورای رقابت خارج شود.
گسترش قیمت خودرو شورای رقابت 

  

قیمت طلا به 1 میلیون و 163 هزار و 100 تومان رسید| قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/08/05قیمت طلا 18 عیار امروز چهارشنبه 5 آبان 1400 بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار، یورو، پوند امروز چهارشنبه 1400/08/05| صعود قیمت دلار و یوروقیمت دلار در بازار ارز امروز صعود را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت سکه به 11 میلیون و880 هزار تومان رسید| قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 1400/08/05قیمت سکه ، قیمت نیم سکه و ربع سکه امروز افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

رشد بورس در ساعت دوم معاملاتشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز 5 آبان 1400 با رشد 7 هزار و 143 واحدی روربرو شد و بر روی کانال 1 میلیون و 391 هزار و 595 واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص نویسنده فولاد 

  

تست کرونای علیرضا منصوریان سرمربی صنعت نفت دوباره مثبت شد تا او دیدار هفته سوم تیمش را نیز از دست بدهد.
ورزش۳ علیرضا منصوریان صنعت نفت