برنا   |  اجتماعی  |  

مغز ما دروغ هایی که می گوییم را باور می کند

بر اساس مطالعه جدیدی که در دانشگاه « برندیس » در ایالات متحده انجام شد، تنها 45 دقیقه طول می کشد تا دروغ هایی که می گوییم را خودمان هم باور کنیم. دروغ گفتن حافظه را تغییر می دهد و برای اتفاقی که رخ نداده، خاطره جدید می سازد.

مغز ما دروغ هایی که می گوییم را باور می کند

به گزارش برنا، محققان روش استفاده از نوار مغزی( الکتروانسفالوگرافی" EEG " ) را برای کنترل فعالیت های مغزی گروهی از جوانان و افراد میانسال و پیر استفاده کردند. این کنترل در حالی انجام شد که به آنها پرسشنامه هایی داده و از آنها خواسته شده بود تا جواب هایی درست و نادرست را به سوالات موجود در این پرسشنامه بدهند.

در این تحقیق مشخص شد که گروه مسن تر که در فاصله سنی بین 60 تا 92 سال بودند به شکل مشخصی نسبت به گروه سنی 18 تا 24 در پذیرش دروغی که به عنوان حقیقت گفته اند زودتر واکنش نشان داده و در کمتر از یک ساعت دروغ هایی که خود در پرسشنامه ها گفته بودند را باور کردند.

به عقیده محققان پیرترها در تشخیص بین واقعیت و غیر واقعیت نسبت به جوان ترها دچار مشکلاتی می شوند.در واقع دروغ گفتن حافظه افراد پیرتر را برای به خاطر آوردن هر آنچه که واقعا اتفاق افتاده است به چالش می کشد و در عمل به دروغی که گفته شده اعتبار بیشتری می بخشد.هنگامی که آنها دروغ می گویند، همه چیز در ذهن آنها تغییر پیدا می کند و در این که آیا چنین کاری را انجام داده اند یا خیر مردد می شوند.در این آزمایش 42 نفر شرکت کردند که تقزیبا نیمی از آنها جوان و نیمی دیگر سالخورده بودند. به هر کدام از آنها فرمی داده شد که در آن حدود 102 سوال درباره کارهایی که دیروز انجام داده بودند، پرسیده شده بود.

سوالاتی مثل این که « آیا ساعت زنگ دار خود را در حالت چرت زدن قرار دادید؟ » و یا این که « آیا هنگام خوردن ناهار از چنگال استفاده کردید؟»

در نیمی از سوالات که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، به پاسخ دهندگان گفته شد که جواب دروغ بدهند.

45 دقیقه بعد شرکت کنندگان به همان پرسشنامه دوباره پاسخ دادند ، با این تفاوت که به آنها گفته شد ، این بار به تمامی سوالات به درستی پاسخ بدهند.

سوال کلیدی تحقیق مذکور این است که « آیا دروغ به ذهن می چسبد؟ » هنگامی که شرکت کنندگان درباره یک سوال باری اولین بار دروغ می گویند، آیا برای بار دوم به خاطر می آورند که دروغ گفته اند یا این که هم اکنون فکر می کنند که دروغشان واقعیت داشته است؟

نتایج این تحقیق نشان داد که در مقایسه با گروه جوانتر، گروه مسن تر بیشتر تمایل داشتند تا دروغ را باور کنند. علاوه بر این که داده های نوارهای مغزی یا " EEG " نشان داد که دروغ گفتن فرایند مغزی را که مسئول کارکرد صحیح حافظه است، درگیر می کند.دروغ می تواند خود را در حافظه قرار دهد تا جایی که شخص احساس کند که حقیقت و واقعی است. دروغ گفتن حافظه را تغییر می دهد و برای اتفاقی که رخ نداده است، خاطره جدید می سازد.

 

جوانان ذهن   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

آزمون ارزیابی قاریان اعزامی به حج 98 برگزار شدمحمدتقی میرزاجانی، دبیرکمیته دعوت و اعزام قاریان گفت: آزمون حج سال 98 در هفته پایانی سال 97 با همکا
خبرفوری نوروز سازمان اوقاف و امور خیریه ماه 

  

«نرخ ارز» از قفس پریدتهران- ایرنا- «جهش ارزی»؛ این کوتاهترین و در عین حال رساترین عبارتی است که می توان بر تحولات بازار ارز ایران در سال 97 نام نهاد که سبب شد بهای تمام شده همه کالاها و خدمات رشدی چند برابری را تجربه کند.
ایرنا نرخ ارز ارز تهران 

  

ترویج استفاده از کالای ایرانی مصداق بارز رونق تولید استاراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی مصداق بارز رونق تولید و توسعه اقتصادی است.
ایرنا حمایت از کالای ایرانی تولید استان مرکزی 

  

عرضه ارز مورد نیاز مردم از امروز در صرافی های منتخببانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اعلام قبلی از روز شنبه (امروز) صرافی های منتخب بانکی فعال خواهند بود و نیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
خودروتک ارز صرافی بانک مرکزی 

  

گل ارزان شدقیمت گل با توجه به فراوانی تولید 40 درصد کاهش پیدا کرد.
خبرفوری قیمت تولید کشاورزی 

  

ارزانترین منطقه تهران برای خرید خانه کجاست؟بر اساس آمارهای رسمی ارزان‌ترین واحدهای مسکونی تهران در منطقه 18 پایتخت واقع شده و میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه 4.5 میلیون تومان است.
تسنیم تهران خبرنگار پایتخت 

  

وزیر کشور برای ارزیابی میدانی از مناطق سیلزده فردا وارد گلستان می شوددکتر رحمانی فضلی بمنظور ارزیابی میدانی از روند امدادرسانی به مناطق سیل زده و دیدار با مردم فردا وارد استان گلستان می شود.
برنا استان گلستان عبدالرضا رحمانی فضلی سیل 

  

ارزاق و نیازهای مردم سیل زده با تدبیر جدی تامین شودوزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های شمال شرق کشور، از آنها خواست ارزاق و نیازهای عمومی مردم با تدبیر جدی تأمین و در صورت نیاز از ستاد مرکزی درخواست کمک شود.
برنا تولید سیل اتاق بازرگانی