برنا   |  اجتماعی  |  

مغز ما دروغ هایی که می گوییم را باور می کند

بر اساس مطالعه جدیدی که در دانشگاه « برندیس » در ایالات متحده انجام شد، تنها 45 دقیقه طول می کشد تا دروغ هایی که می گوییم را خودمان هم باور کنیم. دروغ گفتن حافظه را تغییر می دهد و برای اتفاقی که رخ نداده، خاطره جدید می سازد.

مغز ما دروغ هایی که می گوییم را باور می کند

به گزارش برنا، محققان روش استفاده از نوار مغزی( الکتروانسفالوگرافی" EEG " ) را برای کنترل فعالیت های مغزی گروهی از جوانان و افراد میانسال و پیر استفاده کردند. این کنترل در حالی انجام شد که به آنها پرسشنامه هایی داده و از آنها خواسته شده بود تا جواب هایی درست و نادرست را به سوالات موجود در این پرسشنامه بدهند.

در این تحقیق مشخص شد که گروه مسن تر که در فاصله سنی بین 60 تا 92 سال بودند به شکل مشخصی نسبت به گروه سنی 18 تا 24 در پذیرش دروغی که به عنوان حقیقت گفته اند زودتر واکنش نشان داده و در کمتر از یک ساعت دروغ هایی که خود در پرسشنامه ها گفته بودند را باور کردند.

به عقیده محققان پیرترها در تشخیص بین واقعیت و غیر واقعیت نسبت به جوان ترها دچار مشکلاتی می شوند.در واقع دروغ گفتن حافظه افراد پیرتر را برای به خاطر آوردن هر آنچه که واقعا اتفاق افتاده است به چالش می کشد و در عمل به دروغی که گفته شده اعتبار بیشتری می بخشد.هنگامی که آنها دروغ می گویند، همه چیز در ذهن آنها تغییر پیدا می کند و در این که آیا چنین کاری را انجام داده اند یا خیر مردد می شوند.در این آزمایش 42 نفر شرکت کردند که تقزیبا نیمی از آنها جوان و نیمی دیگر سالخورده بودند. به هر کدام از آنها فرمی داده شد که در آن حدود 102 سوال درباره کارهایی که دیروز انجام داده بودند، پرسیده شده بود.

سوالاتی مثل این که « آیا ساعت زنگ دار خود را در حالت چرت زدن قرار دادید؟ » و یا این که « آیا هنگام خوردن ناهار از چنگال استفاده کردید؟»

در نیمی از سوالات که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، به پاسخ دهندگان گفته شد که جواب دروغ بدهند.

45 دقیقه بعد شرکت کنندگان به همان پرسشنامه دوباره پاسخ دادند ، با این تفاوت که به آنها گفته شد ، این بار به تمامی سوالات به درستی پاسخ بدهند.

سوال کلیدی تحقیق مذکور این است که « آیا دروغ به ذهن می چسبد؟ » هنگامی که شرکت کنندگان درباره یک سوال باری اولین بار دروغ می گویند، آیا برای بار دوم به خاطر می آورند که دروغ گفته اند یا این که هم اکنون فکر می کنند که دروغشان واقعیت داشته است؟

نتایج این تحقیق نشان داد که در مقایسه با گروه جوانتر، گروه مسن تر بیشتر تمایل داشتند تا دروغ را باور کنند. علاوه بر این که داده های نوارهای مغزی یا " EEG " نشان داد که دروغ گفتن فرایند مغزی را که مسئول کارکرد صحیح حافظه است، درگیر می کند.دروغ می تواند خود را در حافظه قرار دهد تا جایی که شخص احساس کند که حقیقت و واقعی است. دروغ گفتن حافظه را تغییر می دهد و برای اتفاقی که رخ نداده است، خاطره جدید می سازد.

 

جوانان ذهن   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

یک محصول سایپا 28 میلیون تومان ارزان شدقیمت جدید کارخانه‌ای خودروی چانگان CS35 اعلام شد.
خودروتک سایپا قیمت خودرو 

  

ارزان ترین خودروهای بازار (جدول)در جدولی ارزان‌قیمت‌ترین خودروهای بازار را معرفی می‌شود.
خودروتک جدول قیمت تهران 

  

خودرو باز هم ارزان می شود؟یک کارشناس حوزه خودرو در خصوص وضعیت قیمت‌ها گفت: احتمالا شرایط و روند کاهشی ادامه پیدا نخواهد کرد. کاهش قیمت‌ها در بازار متاثر از شرایط سیاسی حاکم بر کشور بوده است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حذف قیمت‌ها از دیوار، موجب ارزانی خودرو شداقتصادنیوز: رئیس اتحادیه مشاورین املاک و خودروی زنجان گفت: بازار خودرو طی روزهای گذشته روند رکود را طی می‌کند.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

بازگشت وجوه ارزی راکد به حساب شرکت پتروپارسبا اقدام به‌موقع دستگاه‌های مسئول، وجوه ارزی راکد در یکی از صرافی‌ها به حساب شرکت پتروپارس واریز شد.
ایلنا پتروپارس صرافی وزارت نفت