ایلنا   |  اقتصادی  |  

برنامه هفتم توسعه رویاپردازانه است/ حذف ارز ترجیحی به صلاح اقتصاد نبود/ با این روند شرایط سخت‌تر می‌شود

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: اگر دولت بخواهد با همین سیاست‌ها اقتصاد را جلو ببرد نمی‌توان چندان به آینده خوش‌بین بود و ممکن است در آینده شرایط موجود سخت‌تر شود. دولت سیزدهم جراحی اقتصادی را به میان آورد این در حالیست که برای برون رفت از شرایط فعلی ما نیاز به یک سلسله اصلاحات و تغییرات در سیاست‌های پولی و ارزی داریم.

برنامه هفتم توسعه رویاپردازانه است/ حذف ارز ترجیحی به صلاح اقتصاد نبود/ با این روند شرایط سخت‌تر می‌شود

مهراد عباد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، پیش‌بینی رشد 8 درصدی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه را بلندپروازانه تلقی کرد و افزود: بلندپروازی باید در برنامه‌ها توسعه‌ای لحاظ شود اما مشروط به اینکه الزامات آن در کشور وجود داشته باشد به نظر می‌رسد که برنامه هفتم توسعه بیشتر رویاپردازانه است.

وی با انتقاد از توجه نکردن به تغییرات اقلیمی در تدوین برنامه‌ هفتم توسعه، اذعان کرد: نمی‌توان تغییرات اقلیمی را در نظر نگرفت اما از سوی دیگر برنامه توسعه‌ای ترسیم کنیم؛ در حال حاضر کشور با چالش تامین آب مواجه هست و نمی‌توانیم امیدوار به تحقق توسعه در کشور باشیم اما در احکام نوشته شده از برنامه توسعه به این موضوع نپردازیم. هر چند شنیده‌ها حاکی از این است که در برنامه هفتم توسعه دو یا سه بند به صورت مختصر به موضوع آب و تغییر اصلاح سیستم‌های آبیاری پرداخته شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: گفته می‌شود که قرار است که برنامه هفتم توسعه برنامه محور باشد؛ به این معنا که هر کدام از احکام برنامه جداگانه خود را داشته باشد که امیدواریم که این مهم عملیاتی شود.

عباد بی‌ثباتی اقتصادی را عامل تعویق انداختن روند توسعه در کشور معرفی کرد و افزود: در سال‌های اخیر به واسطه تحریم‌ها و روابط بین‌الملل اقتصاد به سمت بی‌ثبات حرکت کرد که باید برای آنها راهکارهای مناسبی در نظر بگیریم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی است، گفت: امروز چوب سیاست‌هایی که در چند دهه اخیر برای کم نگه داشتن نرخ ارز دنبال کردیم را می‌خوریم؛ سالیان سال است که ما با مسائل بین‌المللی مقابله می‌کنیم و تلاش کردیم که نرخ ارز را پایین نگه داریم که از این طریق بتوانیم منافعی را نصیب خود کنیم اما در چند برهه برای جبران برخی کسری‌های مالی مجبور شدیم که نرخ ارز را واقعی کنیم.

وی برداشتن ارز 4200 تومانی را به صلاح اقتصاد ندانست و افزود: حذف ارز 4200 تومانی در نهایت به واقعی کردن نرخ ارز در بازار کمک نکرد و باید نرخ واقعی شود چراکه همچنان ارز در بازار ایران چند نرخی است. بی‌ثباتی نرخ ارز تاثیر زیادی در حوزه واردات و صادرات گذاشته است و واردکننده نمی‌تواند پیش‌بینی کند که کالای سفارشی را باید به چه نرخی بفروشد و در حد 10 درصد نوسات نرخ ارز قیمت‌ها را تغییر می‌دهد و ممکن است نوسان‌ها باعث شود ارزی که برمی‌گرداند ریال متفاوت دریافت کند.

به گفته عباد؛ صادرکنندگان بیش از  2 روز نمی‌توانند اعتبار و پرفروما بدهیم این در حالیست که در کشورهای دیگر حداقل یک ماه پرفروما می‌دهند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در پاسخ به این پرسش که آیا نسبت به آینده اقتصاد ایران خوشبین هستید؟ گفت: من همواره انسان امیدواری بودم اما به نظر می‌رسد اگر دولت بخواهد با همین سیاست‌ها اقتصاد را جلو ببرد نمی‌توان چندان به آینده خوش‌بین بود و ممکن است در آینده شرایط موجود سخت‌تر شود. دولت سیزدهم جراحی اقتصادی را به میان آورد این در حالیست که برای برون رفت از شرایط فعلی ما نیاز به یک سلسله اصلاحات و تغییرات در سیاست‌های پولی و ارزی داریم.

انتهای پیام/

ارز نرخ ارز اقتصاد   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: رصد بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو از ثبات قیمت در بازار ایران خودرویی ها در بازار حکایت دارد.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

هشدار | یک ویروس جدید جای کرونا را گرفتدانشمندان می‌گویند، یک ویروس شبیه به کروناویروس عامل بیماری کووید-19 که در خفاش‌های ساکن در جنوب چین پنهان شده است، می‌تواند یکی از پنج ویروسی باشد که پتانسیل جهش به انسان را دارد.
شما‌نیوز ویروس ایران بهشت زهرا 

  

اقتصادنیوز: بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند.
اقتصادنیوز شاخص وزن کار 

  

شکست رکورد قیمت سکه و طلا | سکه امامی به مرز 17 میلیون تومان رسیدآخرین قیمت سکه و طلا برای امروز 5 آذر ماه سال 1401 اعلام شد که بر اساس آن قیمت سکه امامی (طرح جدید) به 16 میلیون و 791 هزار تومان رسید.
فردا قیمت سکه و طلا ایران خودرو 

  

2174 خودرو در راه بورس؛ از تارا تا 207 اتوماتیکقطار عرضه خودرو در بورس کالا همچنان در حرکت است و در هفته جاری این بازار میزبان خودروهای مختلفی خواهد بود.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایران خبر داد.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت آموزش 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز خودرو مالکیت پول 

  

جزئیات خرید چهار مدل خودرو در بورس کالا اعلام شدمهلت ثبت سفارش برای خودروهای عرضه شده در تاریخ هفتم آذر ساعت 17 روز یکشنبه 6 آذر بوده و میزان پیش دریافت خرید 25 درصد است.
ایلنا خودرو بورس کالا پژو 

  

اقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفتهشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت هزار و 979 واحدی به سطح یک میلیون و 408 واحد رسید.
برنا شاخص