چرا بعضی از افراد حس میکنند همیشه تحت تعقیب هستند

به احتمال زیاد تا به حال برایتان پیش آمده حس کرده باشید کسی از پشت تان به شما خیره شده، حتی اگر واقعاً کسی را ندیده باشید. باید بدانید که تنها شما نیستید که چنین تجربه ای داشته اید. از قرار معلوم این یک تجربه ی مشترک است که بسیاری از ما آن را داشته ایم و حتی تحقیقاتی هم درباره ی اینکه چرا گاهی چنین حسی داریم صورت گرفته است.

چرا بعضی از افراد حس میکنند همیشه تحت تعقیب هستند

به احتمال زیاد تا به حال برایتان پیش آمده حس کرده باشید کسی از پشت تان به شما خیره شده و تحت تعقیب هستید ، حتی اگر واقعاً کسی را ندیده باشید. باید بدانید که تنها شما نیستید که چنین تجربه ای داشته اید. از قرار معلوم این یک تجربه ی مشترک است که بسیاری از ما آن را داشته ایم و حتی تحقیقاتی هم درباره ی اینکه چرا گاهی چنین حسی داریم و حس میکنیم تحت تعقیب هستیم  صورت گرفته است.

در ادامه می خواهیم ببینیم محققان در مورد حس تحت تعقیب بودن به چه نتایجی در اینباره رسیده اند.

1- مغز ما می تواند بگوید که آیا کسی در حال تماشای ما هست یا خیر، حتی اگر اصلاً کسی را ندیده باشیم

دانشمندان دست به تحقیقی بر روی یک بیمار نابینا زدند که دچار نابینایی قشری بود، یعنی به دلیل آسیب وارده به قشر بینایی اش (بخشی از مغز) قادر به دیدن نبود. او نمی توانست چیزی را آگاهانه درک کند، مثل تماشای یک فیلم یا خواندن یک کتاب، اما توانایی پردازش اطلاعاتی که وارد نواحی سالم مغزش می شد را داشت. این تحقیق نشان داد اگر کسی مستقیم به ما نگاه کند می توانیم حسش کنیم، حتی اگر آگاهانه او را ندیده باشیم، امری که می تواند توضیح دهد که چرا حتی با اینکه کسی را در حال نگاه کردن به خودمان ندیده باشیم، حس می کنیم تحت نظر هستیم.

2- تعبیر اشتباه

مسأله ی دیگری که می تواند این حس را تأیید و حتی وقوع آن را بیشتر کند، این است که سر برگردانید و ببینید که واقعاً کسی در حال تماشای شما است. این اتفاق شاید مؤید حسی که داشتید به نظر برسد اما ممکن است فقط به خاطر اینکه شما سر برگرداندید، توجه آن شخص هم به شما جلب شده باشد و بنابراین تمام ماجرا اشتباهی بیش نبوده باشد.

3- یک نشانه ی کوچک شما را گوش به زنگ می کند

حس تحت نظر بودن می تواند بر اثر یک نشانه ی کوچک باشد که مغز شما را گوش به زنگ کرده است. این نشانه می تواند دیدن چیزی از گوشه ی چشم، شنیدن یک صدای ضعیف از نقطه ای نامعلوم یا هر چیز دیگری باشد که از آن مطمئن نیستید. به این ها باید اندکی پارانویا هم باید اضافه کرد و اینکه شما قادر به دیدن پشت سر خود نیستید می تواند این حس را در شما ایجاد کند که کسی از پشت تان در حال تماشای شما است، حتی اگر واقعاً اینگونه نباشد.

4- اگر مطمئن نباشید، احتمالاً پاسخ برایتان مثبت است

بر اساس پژوهشی که توسط محققان دانشگاه سیدنی صورت گرفته، وقتی سرنخ های بصری ای که از محیط اطراف خود دریافت می کنیم،  محدود باشند – مثلاً اگر هوا تاریک باشد یا شخص مقابل مان عینک آفتابی زده باشد – و نتوانیم دقیقاً بگوییم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اغلب به تجربه ی قبلی خود اتکا می کنیم. این امر احتمال اینکه به این باور برسیم که کسی به ما خیره شده را بیشتر می کند، به خصوص در مواردی مطمئن نیستیم.

5- دانستن اینکه کسی به ما خیره شده یا نه، اهمیت زیادی دارد

اینکه بتوانیم تشخیص دهیم کسی در حال تماشای ما است یا خیر و اینکه شخصی که خودمان به او خیره شده ایم هم متوجه این موضوع شود، جایگاه واقعاً مهمی در رفتار انسان دارد، چرا که به مسأله ی برقراری ارتباط میان افراد مربوط می شود. چون از ابتدای روند تکامل بشر، خیره شدن روشی قدرتمندی برای انتقال احساساتی همچون عشق و خشم و اطلاعات لازم برای بقا بوده و از آن زمان در تغییر و تحول بوده است. به همین دلیل است که مغز ما به این منظور طراحی شده و ما همیشه مواظب محیط اطراف مان هستیم. بیشتر بخوانید:

تست روانشناسی و شخصیت شناسی با انتخاب کلید

شاید شما هم از انجام تست های روانشناسی لذت میبرید اما جواب درستی برای شناخت شخصیت خود نمیگیرید، تست کلید به شما برای رسیدن به پاسخ صحیح کمک می کند.

 

با این تست روانشناسی شخصیت پنهانی خود را بشناسید!

شخصیت پنهانی خودتان را با این تست راحت بشناسید و نقاط ضعف خود را پیدا کنید

 

منبع: روزیاتو

روانشناسی عینک مغز   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان 

  

آخرین آمار کرونا در کشور | 6 خرداد 1401آخرین آمار کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت 

  

تاکنون چند دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 149 میلیون و 820 هزار و 522 دز رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

185 بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدنددر طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 302 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 185 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ جان باختن 6 بیمار کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز 6 خردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 185 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 42 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 231 هزار و 284 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار 

  

آمار جدید کرونا در کشور/ چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

نمادهای پُرمعامله بورس در هفته اول خرداد +نموداراقتصادنیوز: در نخستین هفته‌ کاری خرداد میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش کاهش یافت.
اقتصادنیوز 

  

قیمت دلار امروز ششم خرداد 1401امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 25 هزار و 893 تومان است.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

واکسن های ایرانی کرونا هر چه سریع تر در WHO تایید شوند به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای هیأت ایرانی شرکت کننده در هفتاد و پنجمین اجلاس سالانه بهداشت جهانی، چهارمین روز حضورشان در ژنو را نیز پرکار در کمیته‌های تخصصی گذراندند. وزیر بهداشت، سخنرانی خودش را در سالن اصلی مجمع با انتقاد از تبعیض‌های بهداشتی موجود در جهان شروع کرد و اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون نتوانسته این بی عدالتی‌ها را رفع کند. عین اللهی همچنین در دیدار با المنظری…
مهر مدیترانه سازمان بهداشت جهانی پاکستان 

  

قیمت خودرو امروز 6 خرداد 1401/ فروشنده در بازار کم شدنوسان قیمت خودرو ادامه دارد. بازار معاملات نیز در رکود است. کارشناسان معتقدند تا زمانی که تکلیف واردات مشخص نشود، شرایط بازار تغییری نمی‌کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو