ایلنا   |  فرهنگی  |  

ماجرای مصدومیت بیوک میرزایی هنگام اسب‌دوانی برای سریال جدیدش/ کوهنوردی که به 300 قله صعود کرده است

بیوک میرزایی بازیگر قدیمی تلویزیون و پرویز شجاعی پارسا کوهنورد طبیعت‌گرد مهمان‌های هشتمین قسمت از برنامه «شب‌نشینی» بودند.

ماجرای مصدومیت بیوک میرزایی هنگام اسب‌دوانی برای سریال جدیدش/ کوهنوردی که به 300 قله صعود کرده است

بیوک میرزایی بازیگر قدیمی تلویزیون و پرویز شجاعی پارسا کوهنورد طبیعت‌گرد مهمان‌های هشتمین قسمت از برنامه «شب‌نشینی» بودند.

به گزارش ایلنا، هشتمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «شب‌نشینی» با میزبانی محمد سلوکی بر روی آنتن زنده شبکه جام جم رفت.

در ابتدای برنامه پرویز شجاعی پارسا پژوهشگر، کوهنورد و طبیعت‌گرد به عنوان اولین مهمان برنامه معرفی شد. 

پارسا درباره علاقه‌مند شدنش به کوهنوردی گفت: از نوجوانی یعنی وقتی 13 سالم بود به قله توچال صعود کردم و بعد از آن وارد باشگاه‌های کوهنوردی شدم. پس از آن به این فضا بیش از پیش علاقه‌مند شدم تا اینکه سال 89 دوره راهنمایی کوه و طبیعت را گذراندم و بعد به عنوان شغل این مسیر را انتخاب کردم. 

وی افزود: قبلا کارمند بودم و حالا بازنشسته شده‌ام. 53 سال دارم و این سرحال بودنم به دلیل حضور فراوانم در کوه و طبیعت است. 

کوهنورد ایرانی بیان کرد: در سه سال گذشته از حضورم در 400 برنامه گردشگری گزارش دارم. کسی که قصد گشت و گذار در کوه را دارد باید برای سفر کردن آمادگی جسمانی داشته باشد و راهنمایی‌های لازم را بداند. مردم اگر می‌خواهند به سفری بروند باید با بلد راه بروند. مثلا من بارها در کوه به مه برخورده‌ام، در شرایطی که بسیاری از افراد عادی به دلیل نداشتن GPS جان خود را از دست داده‌اند. یک بار ساعت 12 شب هنوز در کوه بودیم و GPS به ما کمک کرد تا مسیر را گم نکنیم. این ابزار در کوه از اهمیت زیادی برخوردار است. 

29 قله مرتفع در استان‌های مختلف کشور را فتح کرده‌ام

شجاعی پارسا ادامه داد: خوشبختانه فدراسیون کوهنوردی طرحی را برنامه‌ریزی کرده به اسم طرح سیمرغ که در 31 استان مرتفع‌ترین قله شناسایی شده است و در این طرح افرادی که بتوانند تمام این قله‌ها را فتح کنند نشان سیمرغ این طرح را دریافت می‌کنند. به عنوان راهنمای طرح سیمرغ فعال هستم و از این طرح 29 قله را فتح کرده‌ام. همیشه فکر می‌کنیم دماوند جذاب‌ترین قله است اما در این مدت فهمیدم که هر قله جذابیت خاص خود را دارد. 

وی اظهار داشت: به 300 قله صعود کرده‌ام که اکثریت آن‌ها داخل ایران بوده‌اند؛ در خارج از ایران هم به قله آراگات و آرارات صعود کرده‌ام. 

کوهنورد ایرانی در مورد تجهیزات کوهنوردی توضیح داد: باتوم نقش مهمی دارد؛ طرز استفاده از این وسیله به این صورت است که هم در سربالایی و هم در سرپایینی باید زاویه 90 درجه با دست داشته باشد و در سراشیبی باید بلندتر باشد تا این زاویه حفظ شود. نقش آن نیز به این صورت است که آدمی که میانگین 80 کیلوگرم باشد اگر درست استفاده کند 11 کیلو از وزنش به بازوها منتقل می‌شود و در مهار حوادث و آسیب‌ها بسیار موثر است. 

پارسا درمورد نحوه کار GPSها هم گفت: حدود 20 ماهواره داریم که دورتادور زمین می‌چرخند و اطلاعات مکان‌ها را ثبت می‌کنند. این وسیله با دریافت فرکانس‌های این ماهواره‌ها با دقت سانتی‌متری مسیر را به ما نشان می‌دهد. در کوهستان دستگاه GPS برای ما خیلی مهم است و افرادی که می‌خواهند کوهنورد شوند باید با این دستگاه کار کنند و از مربی درباره آن سوالات خود را بپرسند. 

وی ویژگی‌های کفش کوهنوردی را هم تشریح کرد و افزود: تخت کفش کوه باید طوری باشد که نتوان به راحتی آن را خم کرد، بلکه باید کف آن ویبرام باشد تا در سنگلاخ پای فرد پیچ نخورد؛ معمولا کفش‌های کوهستانی ساق دارد که از صدمه دیدن پا در زمان پیچ خوردن جلوگیری کند. 

کوهنورد پرتجربه بیان کرد: در برخی مناطق قله دماوند از دیدن زباله‌ها در طبیعت خشمگین و ناراحت می‌شوم. برخی از افراد حاضرند وزن 300 سی‌سی آب معدنی را با خود ببرند اما حاضر نیستند 15 گرم بطری آن را با خود برگردانند. 

شجاعی پارسا یکی از حوادثی را که در کوه برایش رخ داده است تعریف کرد و اظهار داشت: یکی از بدترین حادثه‌ها سال 88 که کارآموز بودم برایم رخ داد. در کلاس بهمن‌شناسی بودم که دقیقا در همان زمان بهمن آمد و هشت نفر جان خود را از دست دادند؛ من شانس آوردم و از حادثه گریختم. باتوم 14 نفر را جمع کردم تا برای مقابله با بهمن از آن استفاده کنیم. در همان لحظه طوفان آغاز شد و فقط توانستم فریاد بزنم بهمن و فرار کنم. انگار دریایی از برف به سمت من می‌آمد و نمی‌توانستم کاری بکنم. این بدترین حادثه من بود. 

در دومین بخش از برنامه بیوک میرزایی بازیگر تلویزیون با چهار دهه سابقه را به عنوان دومین مهمان «شب‌نشینی» 30 تیر معرفی کرد. میرزایی سخنان خود را با خواندن شعری ترکی آغاز کرد. 

وی درباره نقش فیدل کاسترو در کار جدیدش گفت: «مهمانی از کارائیب» یک درام عاشقانه است که بخشی از آن مستند است و اولین کارگردانی سینمایی بهزاد فراهانی محسوب می‌شود. 

بازیگر پرسابقه سینما و تلویزیون درباره سابقه کارش در رادیو تصریح کرد: یکی از خوش سعادت‌ترین بازیگران رادیو بودم چون با هنرمندانی کار کردم که حاذق بودند. در سال 62 وارد رادیو شدم؛ قبل از آن هم طرفدار شدید رادیو بودم خصوصا به صبح جمعه بسیار گوش می‌کردم. صبح جمعه برنامه پرطرفداری بود و مردم برای شنیدن آن از خواب بیدار می‌شدند. شکل و شمایل کار با میکروفن را در سن 25 سالگی کنار ابَر بازیگران رادیو یاد گرفتم و این برایم افتخار بزرگی است. پیش از کار در رادیو مسئول روابط عمومی ایران خودرو بودم اما وقتی از من برای حضور در رادیو دعوت کردند چون پیشینه تئاتر داشتم، قبول کردم. 

میرزایی افزود: کار در رادیو عشق است، چون پول زیادی در این زمینه نیست. رادیو محیطی کوچک است که همه همدیگر را می‌شناسیم و مشکلات همدیگر را می‌دانیم. فضا در این قسمت بسیار صمیمانه است. 

اولین لات و لوت بازی‌ام در «سایه همسایه‌ها» بود

وی درباره نقش‌های جدی که بازی می‌کند بیان کرد: امین حیایی در سریال آپارتمان و پوریا پورسرخ به من می‌گفتند «عمو واقعا ما را نزنی» اولین سریال لات و لوت بازی من «سایه همسایه‌ها» بود که زمان جنگ بازی شد و در استودیو گلستان بودیم. بارها گفته‌ام هیچ کس خوب مطلق نیست، بد مطلق هم نیست؛ در روابطم برعکس شرایطی که در فیلم‌ها هست با دیگران رفتار خوبی دارم. 

بازیگر معروف درباره خط قرمزهایش گفت: از نامردی و دروغ گفتن عصبی می‌شوم. به سراغ نقش‌هایی می‌روم که اول منفی است بعد مثبت می‌شود. با یک ابهامی سراغ نقش‌ها می‌روم. 

میرزایی تصریح کرد: یک دختر و یک پسر دارم؛ دخترم فوق لیسانس گرافیک دارد و کارمند غیررسمی رادیو است پسرم هم هنر می‌خواند. هنوز مجردم و ازدواج نکرده‌ام چون بعد از فوت همسرم فرزندانم با من زندگی می‌کنند و نمی‌خواهند ازدواج کنند. دوست دارم نوه‌دار شوم ولی فرزندانم را به ازدواج اجبار نمی‌کنم. 

اسبی که آقای بازیگر را در یک تاخت و تاز به زمین زد

وی ماجرای مصدومیتش هنگام اسب‌دوانی برای سریال «جشن سربرون» را تعریف کرد: در بخشی از این سریال باید به عنوان فرمانده تعدادی اسب‌سوار بازی کنم. من اسب‌سواری را بلدم اما تاکنون تاخت نکرده بودیم؛ باید به پیست دستور تاخت می‌دادم. به آن‌ها گفتم بلافاصله بعد از فرمان من نتازید چون ممکن است من کنترل اسب را از دست بدهم. این قسمت را چندبار ضبط می‌کردیم، اما نقص ایجاد می‌شد؛ نهایتا هم مرا زمین زد و هنوز اعضای بدنم با این مصدومیت درگیر است. 

بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون درباره قدردانی از افراد تاثیرگذار در زندگی‌اش گفت: آدم می‌تواند قدردان خیلی از افراد باشد؛ به عنوان هنرمند می‌گویم مردم بسیار شریفی داریم. مردم امتیازاتی به ما داده‌اند که راکفلرها ندارند و احترام و ارزش زیادی برای ما به عنوان هنرمند قائلند. از چهره شناخته‌شده‌ام به عنوان هنرمند برای دوستانم استفاده می‌کنم. تاکنون بارها کار اعدامی و ممنوع‌الملاقاتی را راه انداختم، اما برای خودم کاری نکرده‌ام. در زندگی‌ام قدردان مردم هستم. 

میرزایی در پایان درخصوص وضعیت کرونا اظهار داشت: انقدر مرگ‌ها ناهنجار و بد هستند که نمی‌توانی خواهر و برادر خود را ببینی، همه عواطف به کنار رفته و باعث شده است دوره بسیار سختی را بگذرانیم. امیدواریم زودتر کرونا تمام شود و در این میان مسئولان باید به شهرهایی که درگیر بی‌آبی هستند هم توجه ویژه کنند. 

برنامه «شب‌نشینی» با اجرای محمد سلوکی از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. تهیه‌کننده این برنامه کاوه امیری جاوید است. اطلاعات بیشتر درباره «شب‌نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabnesini.irani بارگذاری می‌شود.

 

انتهای پیام/

اسب کوهنوردی فیدل کاسترو   اخبار برگزیده
  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  اخبار داغ
  

رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر کرونا درگذشترئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، دار فانی را وداع گفت.
خبرفوری نیروهای مسلح بیمارستان 

  

قدردانی عراقچی از دولت و مردم ژاپن در پی ارسال واکسن کرونامعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی ورود اولین محموله واکسن آسترازنکا اهدایی ژاپن، در توئیتی به زبان ژاپنی از دولت و مردم ژاپن صمیمانه تشکر کرد.
اعتماد دولت جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

چگونه در دام کرونای دلتا نیفتیم؟سلامت نیوز:حدود یک سال و نیم از آغاز فراگیری کووید 19 در کشورمان می گذرد، طولانی شدن همه گیری این بیماری خطرناک باعث خستگی و بی توجهی بخش زیادی از جامعه به رعایت پروتکل ها شده است به طوری که این رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط عده ای خطر ابتلای آن دسته از هموطنانی که نکات لازم را هم رعایت می کنند افزایش داده است و بدتر این که با بی توجهی یک نفر، خطر درگیری تمام اعضای خانواده اش هم...
سلامت‌نیوز سلامت روزنامه کودکان 

  

قیمت دلار امروز شنبه 1400/05/02|صعود قیمت دلار و یوروقیمت دلار در بازار امروز صعود را تجربه کرد و به24,680 (بیست و چهار هزار و ششصد و هشتاد ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

پیش بینی بورس پس از تعطیلات چند روزهمعاملات بازار سهام کشور در هفته گذشته با رشد کمتر از نیم‌درصدی شاخص کل به پایان رسید تا هفته نیمه‌تعطیل بورس کمی بر تردیدها بیفزاید.
اقتصادنیوز تعطیلات سهام شاخص 

  

شاید قیمت دلار افت کنددر بازار ارز عده ای پیش بینی می کنند: اگر قیمت دلار طی دو هفته آتی رشد پیدا کند، با حضور رییس جمهور جدید و آغاز به کار او، فضای روانی بیشتر به سوی کاهش قیمت دلار جریان پیدا خواهد کرد.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

قهوه و سبزیجات احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می دهند به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، بر اساس مطالعه جدید از دانشگاه نورث وسترن شیکاگو، مصرف سبزیجات و قهوه ممکن است خطر کووید 19 را کاهش دهد. برعکس، مصرف گوشت‌های فرآوری شده ممکن است حساسیت به ویروس کرونا را افزایش دهند. غذاهای دیگر مورد مطالعه از جمله میوه، چای و گوشت قرمز هیچ تأثیری نداشتند. «مرلین کورنلیس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که کووید 19 یک…
مهر قهوه بیماری عفونی ویروس 

  

2 هفته قرمز کرونایی در ایران /روند صعودی مرگ و میر +نموداراقتصادنیوز: سال 1400 دو هفته تلخ در آمارهای کرونایی رقم خورد. هفته پایان فروردین و هفته پایان تیر. این دو مقطع، قرمزترین هفته ها در تقویم کرونایی کشور بوده اند. با این تفاوت که نسبت ابتلا به تستها درپایان تیر به قله خود رسیده و به مراتب بیشتر از فروردین به ثبت رسیده است.
اقتصادنیوز ایران مرگ تقویم 

  

آخرین جزییات واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ناصر ریاحی درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از هند و چین گفت: برای واردات 3 میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند اقدام کردیم. گشایش اعتبار انجام شده و همه مراحل طی شده اما به دلیل موج شدید بیماری در این کشور، واردات واکسن از هند دچار مشکل شده است. وی تصریح کرد: دولت این کشور صادرات واکسن را ممنوع اعلام…
مهر واردات بخش خصوصی اتاق بازرگانی 

  

خوش بینی قیمت سکه به صعود دلاربرگشت اسکناس آمریکایی به بالای محدوده 24 هزار و 500 تومان موجب شده است که معامله گران سکه به روند اسکناس آمریکایی امیدوار شوند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

"نوبتِ دوم" واکسن کرونا عوارض دارد؟کسانی که در نوبت اول دچار عوارض خفیف تا متوسط شده اند می توانند با خیال راحت برای تزریق نوبت دوم واکسن اقدام کنند.
۵۵ آنلاین تولید سرماخوردگی واکسیناسیون 

  

بیماری منحوس کرونا به حضور مردم در نماز جمعه ضربه زده استامام جمعه اژیه گفت: متاسفانه بیماری منحوس کرونا تعطیلی‌های مکرری برای نماز جمعه به بار آورده و به حضور مردم در نماز جمعه ضربه زده است.
برنا نماز جمعه نماز