برنا   |  سیاسی  |  

اولین قدم جدی برای حضور زنان در ورزشگاه در دولت یازدهم برداشته شد/ کسی قصد ندارد این دستاورد را مصادره به مطلوب کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اولین قدم جدی برای حضور زنان در ورزشگاه در دولت یازدهم برداشته شد و باید حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به فال نیک گرفت.

اولین قدم جدی برای حضور زنان در ورزشگاه در دولت یازدهم برداشته شد/ کسی قصد ندارد این دستاورد را مصادره به مطلوب کند

«شهیندخت مولاوردی»، فعال سیاسی و معاون سابق امور زنان و‌خانواده رییس جمهوری، درباره حمایت دولت از مطالبه زنان حضور در ورزشگاه ها، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: بسیاری از انتقادات و نگرانی‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به فراهم نبودن زیرساخت‌ها و سازوکارهای لازم در این زمینه باز می‌گشت. با توجه به این نکته از مدت‌ها پیش دولت و وزارت ورزش اعلام کرده اند در حال فراهم کردن این زیرساخت ها هستند.

مولاوردی افزود: تا جایی که در جریان هستم در گام اول در دولت یازدهم کمیته مشترکی برای بررسی این موضوع تشکیل و مقدمات ورود آن به دستور جلسات شورای امنیت کشور فراهم شد. در نتیجه این پیگیری ها، در دولت دوازدهم شیوه‌نامه‌ای تدوین و مراحل و فرآیندی در نظر گرفته شد تا ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها عملیاتی شود. در حال حاضر نیز در مرحله‌ای به سر می بریم که مسئولین مربوطه این آمادگی را با اطمینان خاطر اعلام می‌ کنند، لذا اساسا این نگرانی‌ها باید به حداقل برسد.

تمام تلاش‌ها طی سال‌های گذشته براین بود که ضمن پاسخ به این مطالبه به عنوان یکی از مطالبات حوزه زنان، دغدغه و نگرانی‌هایی که در قشر متدین در زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود دارد برطرف شده و با رعایت ملاحظات عرفی، شرعی و قانونی، این خواسته ساده و ابتدایی با کمترین هزینه محقق شده و به یک معضل و مساله ای پیچیده و لاینحل تبدیل نشود.

دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در پاسخ به این پرسش که مردان اعم از پسران و پدران چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟ گفت: در آن بخشی که به آنها مربوط می شود، به ویژه اینکه فضا و جو غیرفرهنگی و غیراخلاقی ورزشگاه ها این نگرانی‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها را دامن می‌زند، قطعا نقش آنها می‌تواند بسیار موثر باشد. در این ارتباط هر چند که تجارب پیشین در کشور خودمان و تجارب فعلی کشورهای دیگر و بویژه همه کشورهای اسلامی،  نفسِ حضور زنان، دختران و خانواده‌ها، این بار روانی را کاهش خواهد داد، اما اگر قائل به این هستیم که مردان به عنوان بخشی از مشکل، می توانند بخشی از راه حل هم باشند، باز هم نیاز است که در نقش های پدری و همسری و برادری همراهی و کمک کنند به اینکه با کمترین تنش و نگرانی این حضور تحقق پیدا کرده و از این به بعد نیز تداوم یابد.

شهیندخت مولاوردی در پاسخ به این پرسش که برخی در صدد هستند اقدام دولت در تشکیل کمیته‌ای که گفته شد به عنوان گامی مثبت و تاثیرگذار در این ارتباط بوده است و با توجه به اینکه در حال حاضر وزارت ورزش زیرساخت ها را نیز فراهم کرده، نادیده بگیرند، نظر شما چیست؟ بیان داشت: وقتی که این مطالبه به صورت جدی مطرح شد همزمان با برگزاری لیگ جهانی والیبال در ایران به عنوان میزبان این لیگ بود. بنابراین برای بررسی موضوع حضور زنان، دستیابی به راهکار و جمع‌بندی آن و در نهایت در راستای عملیاتی شدن این مطالبه، این کمیته تشکیل شد و به مرور زمان این نیاز که تدوین شیوه‌نامه‌ای با فازبندی های مختلف ضرورت دارد احساس شد. اتفاقا در یکی از فازها رایزنی و تعامل با مراجع پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: زمانی که در دولت حضور داشتم این شیوه نامه در دستور کمیسیون سیاسی دولت قرار گرفت و تصویب شد. بعد از نهایی شدن اجرای آن به وزارت ورزش و نهادهای ذیربط و مسئولین مربوطه محول شد. این تلاش‌ها و پیگیری‎ها و تاثیرگذاری آن در تصمیمی که امروز اتخاذ شده است، قابل انکار نیست و باید به آن بها داده شود.

مولاوردی بیان کرد: یکی از قرائن این گروه استناد به اظهارنظری از من هست که در زمان مسئولیتم در دولت یازدهم با این مضمون بازتاب رسانه ای پیدا کرد که دولت به احترام مراجع موضوع حضور زنان در ورزشگاهها را پیگیری نکرد»، که البته در این مصاحبه فعلی که به کار برده بودم «سکوت کرده» به جای «پیگیری نکرد» بود. به هر حال آنچه که آن زمان در آن مصاحبه مطرح کردم پرده از واقعیتی برمی داشت که به مذاق خیلی ها، حتی در درون دولت خوش نیامد و بیان آن را برنتابیدند. نهایتا با این تیترسازی این تصور بوجود آمد که دولت به طور کلی این مطالبه را از دستور کار خودش خارج کرده است، حال آنکه در ادامه آن مصاحبه با همان تیتر کذایی هم در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال طرح دوباره این موضوع در دولت صراحتا تاکید کرده ام‌که«این برنامه ماست و نحوه حضور را کارشناسان در کمیته مشترک بررسی می کنند...» که متاسفانه این قسمت از مصاحبه دیده نشد.

وی در پایان افزود: این روزها می بینم در فضای مجازی بعضا خطاب به من یا خانم ابتکار یا کلا دولت مطرح می شود که مبادا این اتفاقی که در حال وقوع است را به نام عملکرد خودتان جا بزنید. در حالی که مهم نیست ما این دستاورد را به نام کی جا بزنیم و یا جار بزنیم؛ مهم این نتیجه‌ای است که در حال محقق شدن است و مهم دستاوردی است که به نفع کشور و برای تمام زنان و مردان و پسران و دختران ایرانی رقم خورده است که باید این را به فال نیک گرفت. بنابراین کسی حق ندارد این دستاورد را مصادره به مطلوب کند و منکر تلاش جمعی و همراهی و هماهنگی دولت با فعالین مدنی و توجه دولت به فشارهای اجتماعی و رسانه ای و اهمیت قائل شدن به آن باشد.

به عبارتی«آن را که عیان است چه حاجت به بیان است؟!»

ورود زنان به ورزشگاه زنان ورزشگاه   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

قیمت طلا و ارز در بازار امروز استانبولدلار آمریکا امروز در بازار استانبول با قیمت 5.7650 لیر و یورو نیز به بهای 6.3460 لیر ترکیه فروخته شد.
ایلنا قیمت یورو ارز 

  

لوئیس سوارز می‌‌گوید مصمم است تمام تلاش خود را برای درخشش با پیراهن بارسا انجام دهد ولی ممکن است بارسا در کنار او یک مهاجم شماره 9 دیگر هم استخدام کند.
ورزش۳ بارسا 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار ایستاده است/ مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه حل و فصل شودرییس جمهور گفت: درمحضرمهمانان عزیز عرض می کنم بدون اغراض و بدون اینکه بخواهم ملتی را برملتی ترجیح دهم نباید تردید کنیم که در صف مقدم مبارزه با استکبار ، جمهوری اسلامی و ملت ایران ایستاده است ، این به این معنا نیست که ملت فلطسین وسوریه درخط مقدم نیستنداما نظامی که بهای بزرگ در طول 41سال پرداخته است ایران اسلامی است.
برنا ایران انقلاب اسلامی ایران استقلال 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی استرئیس‌جمهور گفت: رژیم جدید آمریکا تلاش کرد که موضوع فلسطین را با پول معامله کند و آن را به عنوان معام
خبرفوری حسن روحانی رئیس جمهور تروریسم 

  

شفافیتی که از آن دم می‌زنید فقط شعار است/شفاف‌سازی احمد توکلی از ارزهای به‌بادرفتهاحمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: 35 میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و 18 میلیارد دلار زمانی که به شرکت‌ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی دلار تخصیص داده شد به باد رفت. فساد یعنی با یک تصمیم غلط ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان 4 برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود...
مستقل‌آنلاین احمد توکلی مجمع تشخیص مصلحت نظام دلار 

  

حفظ امنیت سرمایه‌گذاری در گرو مبارزه با فساد است حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل44 قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون متبوعش با رئیس قوه قضاییه، گفت: کمیسیون از مواضع آقای رئیسی مبنی بر مبارزه با فساد و اقدامات موثری که در این مدت در راستای تحقق این امر انجام گرفته، حمایت کرد. اگر مدیر کارخانه یا واحد تولیدی به دلیل فساد اقتصادی محکوم شده، نباید…
خانه‌ملت سرمایه تولید مجلس شورای اسلامی 

  

عضو انجمن تولیدکنندگان شیرینی و شکلات گفت: همچنان انتقال ارز جزو مشکلات اصلی ما است و کمتر بانکی حاضر است پول با منشاء ایران را قبول کند.
ایلنا ارز بانک شیرینی و شکلات 

  

رئیس‌جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند/ ساختار شفافی برای مبارزه با فساد نداریمیک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه این شیوه مبارزه با فساد فقط در جامعه آبرو و حیثیت خانواده و دستگاه متبوع افراد را در معرض حراج می‌گذارد گفت رئیس جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند
ایلنا رئیس جمهور بابک زنجانی مفاسد اقتصادی 

  

رفتار اخلاقی و ارزشی یک ستاره +عکسستاره کره‌ای بعد از ماجرای مصدومیت آندره گومز بازهم خبر ساز شد.
پندارآنلاین سرماخوردگی ستاره عکس