فردا   |  سیاسی  |  

منطق دوگانه غرب درباره حقوق بشر

کشور فرانسه که مدعی آزادی و حقوق بشر و دفاع همه جانبه و جهانی از آن‌هاست، اخیراً میزبان بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بود که نه تنها تشریفات استقبال همراه با گرمی و صمیمیت بود، بلکه در کاخ الیزه به افتخار او ضیافت شام نیز برگزار گردید.

منطق دوگانه غرب درباره حقوق بشر

همان‌گونه که پیش از این هم، بایدن رئیس‌جمهور امریکا در سفر به عربستان با او دیدار کرده و برای این دیدار توجیه‌تراشی نیز داشت.

حال آنکه ولیعهد عربستان با دست داشتن در ماجرای قتل جمال قاشقچی که با آدم ربایی، کشتن، بریدن اعضا و قطعه‌کردن و امحای قطعات بدن در اسید و نابودی آن، یک چهره ناقض حقوق بشری شناخته شده و چند سال پس از آن، در عرصه دیپلماسی کاملاً منزوی بود. علاوه بر این، بن سلمان در به راه انداختن جنگ علیه ملت مظلوم یمن و انجام جنایات آشکار و مسلم و نقض حقوق بشر با کشتار مردم یمن به ویژه کودکان و دانش‌آموزان یمنی شهرت یافته که منجر به صدور گزارش‌هایی از سوی سازمان ملل و برخی دیگر از محافل جهانی شده بود. از این‌رو، همزمان با این سفر، اعتراضاتی توسط گروه‌های مدافع حقوق بشری در فرانسه و شکایت یک مؤسسه مردم نهاد به دستگاه قضایی فرانسه از بن‌سلمان به جرم همدستی در آدم‌ربایی و قتل جمال قاشچقی، انجام گرفت.

اما جالب این بود که هم امریکایی‌ها برای این چرخش عملگرایانه و فراموشی ادعا‌های حقوق بشری و مواضع قبلی خود نسبت به بن‌سلمان توجیه داشتند و هم رئیس جمهور فرانسه از میزبانی قاتل کودکان یمنی و جمال قاشقچی دفاع کرد که البته با خشم فعالان و مدافعان حقوق بشر مواجه بودند. از این‌رو، این رخداد‌ها را می‌توان نماد و نمود دوگانه معیار و منطق غرب در مواجهه با حقوق بشر دانست که فقط وقاحت و پررویی برآمده از آموزه‌های تمدن غربی می‌تواند از پس توجیه به‌کارگیری این منطق متناقض برآید.

فهم این منطق در پیوند با ارزش‌های ادعایی نظام سودمحور لیبرال – سرمایه‌داری غربی ممکن خواهد بود که متأسفانه نه تنها دولتمردان، بلکه شهروندان غربی هم پذیرای آن هستند. مثلاً در همین موارد اخیر، امریکا‌یی‌ها و فرانسوی‌ها اقدامات بایدن و مکرون را نوعی عملگرایی منطقی تلقی می‌کنند که به دلایل زیر صورت گرفته است:

1- اهمیت ثبات بازار‌های جهانی انرژی و عرضه امن مواد غذایی در شرایط جنگ اوکراین که همکاری کشور‌های بزرگ نفتی از جمله عربستان را با کشور‌های غربی طلب می‌کند و برای ایجاد و تضمین چنین ثبات و امنیتی دیدار و احترام بن‌سلمان قابل قبول به حساب می‌آید.

2- تضمین فروش و سودآوری شرکت‌های تولید سلاح و مهمات در شرایط رکود اقتصادی ناشی از کرونا و بحران اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین که با تغییر در میزان همکاری و تعامل با کشور‌های پولدار و مصرف‌کننده سلاح و مهمات مثل عربستان ممکن می‌شود، ولو اینکه این سلاح و مهمات در جنگ یمن با نقض حقوق بشر و کشتار کودکان یمنی به‌کارگیری می‌شود و دریافت‌کننده آن، پرونده قتل فجیع جمال خاشقچی را داشته باشد.

3- تقویت موقعیت خود در آینده منطقه غرب آسیا که تنها با پذیرش و همراهی بن‌سلمان در عربستان ممکن می‌شود، ولو اینکه لازمه آن بی‌تفاوتی نسبت به پرونده جنایت در قتل خاشقچی یا رهاسازی مردم و کودکان یمنی در برابر جنایتکاران و مهاجمان جنگ یمن باشد.

چنین منطقی را بیش از همه سران سعودی فهمیده و بازی با آن را تجربه کرده‌اند که سال‌ها از نزدیک با دولتمردان غربی در تماس بوده و با آنان زیسته‌اند. در همین ماجرا عادل الجبیر که سال‌ها در امریکا زندگی کرده و به عنوان وزیر خارجه عربستان با آنان در تماس بوده، در مورد دیدار بایدن از عربستان با وجود مواضع انتقادی قبلی و ادعا‌های حقوق بشری می‌گوید؛ ماجرای خاشقچی اتفاقی دردناک و یک اشتباه وحشتناک برای عربستان بوده است. هرچند ریاض مرتکب اشتباهاتی در ماجرای قتل جمال خاشقچی شده،، اما امریکا هم در کشور‌های منطقه از جمله عراق اشتباهاتی داشته است.

به عبارتی او هم با تکیه بر همان منطق، از این نوع تعامل و همکاری دفاع می‌کند و البته به طور ضمنی اعلام می‌دارد کشور‌های غربی به دلیل انجام اشتباهات یا جنایات مشابه و نقض مکرر حقوق بشر نمی‌توانند نسبت به آنچه بن‌سلمان و عربستان در این عرصه مرتکب شده‌اند، حرفی داشته باشند.

ضمن اینکه در مواردی که الجبیر به عنوان اشتباهات امریکا در منطقه عراق مورد اشاره قرار می‌دهد، عربستان و امریکا همکار و شریک بوده‌اند. در رأس این اشتباهات حمایت از صدام در جنگ علیه ایران اسلامی و داعش در جنگ نیابتی علیه مردم سوریه و عراق بوده که به جنایات وحشیانه و نقض آشکار و مکرر حقوق بشر انجامیده است.

منبع: روزنامه جوان

 

حقوق بشر فرانسه رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

گام به گام خرید خودرو از بورس کالاکارشناس بازار سرمایه با اشاره به آغاز عرضه خودرو از هفته آینده در بورس کالا، مراحل گام به گام خرید خودرو از این بورس را تشریح کرد و گفت: خودرو در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه می‌شود، بنابراین کسانی که قصد خرید خودرو دارند باید کد مخصوص بازار فیزیکی بورس کالا را داشته باشند.
گسترش ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

آمار کرونا چهارشنبه نوزدهم مرداد 1401 | تعداد فوتی ها بالا رفت !بنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

کرونا به جان خودروسازی تویوتا افتادشرکت تویوتا موتور در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مجموع 16 کارگر در کارخانه Tsutsumi در استان آیچی به کووید آلوده شده‌اند و این امر باعث می‌شود که این شرکت تامین نیروی کافی برای فعالیت‌ها را سخت کند.
اقتصادنیوز تویوتا کارگر 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد در ایران/ افزایش هولناک فوتی های کرونابنابر اعلام وزارت بهداشت، متاسفانه در شبانه روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از کرونا در کشور مجددا افزایش داشته و در این بازه زمانی 90 بیمار جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت یارانه 

  

فوت 90 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ 1078 نفر بستری شدند به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 19 مردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 5635 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 1078 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 90 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 654…
مهر خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 19 مرداد 1401/ چند نفر قربانی کرونا شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 7 میلیون و 451 هزار و 779 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 19 مرداد 1401 + جدولقیمت دلار در صرافی‌های بانکی، امروز 19 مرداد 1401 اعلام شد
نامه نیوز قیمت دلار جدول 

  

ریزش بورس پس از 5 روز /اثر مثبت فولاد بر شاخص کل!اقتصادنیوز: امروز پس از 5 روز شاخص‌های بورس نزول کردند و ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت.
اقتصادنیوز فولاد شاخص سهام 

  

افت فروش بزرگان بورس در تیر ماهبا نزدیک شدن به پایان مرداد ماه و مشخص شدن میزان فروش مرداد ماه شرکت‌ها فعالان و تحلیلگران بازار می توانند فروش ماه ششم را تخمین بزنند و سود (EPS) شش ماه رو محاسبه کنند و به عبارتی دخل شرکت‌های بورسی را محاسبه کنند.
اقتصادنیوز ماه سود 

  

عقبگرد در بازار دلار و طلا /قیمت سکه مقاومت کرداقتصادنیوز : بازار امروز چهارشنبه 19 مرداد ماه شاهد عقبگرد قیمت دلار و قیمت طلا بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت ماه 

  

بورس تهران 3 هزار واحد افت کردروند حرکت بازار سرمایه امروز برخلاف روز گذشته نزولی بودبه طوری که شاخص کل بورس بیش از 3000 واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز تهران سرمایه شاخص 

  

ریزش 3 هزار واحدی شاخص بورسشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 3هزار واحدی روبرو شد.
فردا شاخص ایران خودرو خودرو 

  

کاهش بیش از 3 واحدی شاخص بورس تهران امروز19مرداد1401شاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 3472 واحد همراه شد.
برنا شاخص بورس تهران تهران