ایلنا   |  اقتصادی  |  

چرا استفاده از آهن آلات در ساخت و ساز اهمیت دارد؟

نیاز به مسکن از جمله اصلی‌ترین و اولین نیازهای بشر به شمار می‌آید. مسکنی که نه تنها از انسان در برابر شرایط آب و هوایی مختلف محافظت کند، بلکه ایمنی را نیز به خطر نیندازد. در ابتدای شکل گیری زندگی انسان، غارها تنها پناه برای فرار از آفتاب روز و سرمای شب بود. پس از آنکه یک جا نشینی رونق گرفت، شکل و ماهیت مسکن تغییر کرد.

چرا استفاده از آهن آلات در ساخت و ساز اهمیت دارد؟

نیاز به مسکن از جمله اصلی‌ترین و اولین نیازهای بشر به شمار می‌آید. مسکنی که نه تنها از انسان در برابر شرایط آب و هوایی مختلف محافظت کند، بلکه ایمنی را نیز به خطر نیندازد. در ابتدای شکل گیری زندگی انسان، غارها تنها پناه برای فرار از آفتاب روز و سرمای شب بود. پس از آنکه یک جا نشینی رونق گرفت، شکل و ماهیت مسکن تغییر کرد.

در این زمان چوب و پوست میوه در کنار بخش‌های مختلف گیاه، سپر دفاعی انسان در برابر شرایط اقلیمی مختلف بود. بعد با کشف‌های جدید انسان و به کارگیری مواد دیگر، جنس و ماهیت منازل دستخوش تغییر و تحول شد.

هر چه در زمان روبه جلو حرکت می‌کنیم، به دوره‌ای می‌رسیم که بناها تماما از آجر، کاهگل و بتن ساخته ‌شدند. شکل سنتی منازل به این شکل دو ایراد اساسی داشت:

عدم استحکام در برابر حوادث طبیعی عدم قابلیت گسترش سازه

پس از وقوع هر زلزله حجم گسترده‌ای از خسارات گریبان افراد را می‌گیرد. در چنین حالتی نه تنها اموال بلکه جان انسان از خسارات در امان نمی‌ماند. خانه‌های سنتی و ساخته شده با مصالح بتنی در برابر چنین حوادثی از خود ضعف نشان می‌دهند. چرا که بتن در برابر نیروهای کششی مقاومت نمی‌کند و فرو می‌پاشد. به طور کلی سازه‌ای در برابر زلزله مناسب است که در برابر نیروهای کششی و فشاری مقاوم باشد. این مسئله برای خانه‌هایی که در مناطق زلزله خیزی چون ایران ساخته می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است.

شدت و ضعف رشد جمعیت در طول تاریخ روند متفاوتی داشته است. اما به طور کلی رشد جمعیت سیر صعودی را طی کرده است. علاوه براین مهاجرت افراد از روستا به شهر و نیز به کشورها و قاره‌های دیگر، موجب شده تا با افزایش تقاضای مسکن روبه رو باشیم. در چنین حالتی مواد مورد استفاده در ساخت خانه‌های سنتی اجازه ساخت خانه‌های چند طبقه را به سازندگان نمی‌دهد.

مواجه با این دو مشکل در صنعت ساختمان سازی، به خصوص در خطر افتادن جان افراد، مهندسان را به فکر راه چاره انداخت. تلاش‌های مستمر در این حوزه موجب شد تا فولاد و آلیاژهای آن، به اشکال مختلف به ساختمان سازی راه پیدا کند. لازم به ذکر است که استفاده از این مواد در ساخت و ساز گرچه موجب کاهش خسارات و حفظ جان افراد می‌شود، اما از طرفی دیگر باعث افزایش قیمت تمام شده مسکن خواهد شد. بنابراین قیمت مسکن متناسب با قیمت روز آهن آلات تغییر می‌کند.

به منظور کاربرد راحت فولاد در صنایع مختلف به ویژه ساختمان سازی، این ماده به شکل‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌‌شود. فولاد را می‌تون شکل‌های زیر در بازار پیدا کنید:

میلگرد پروفیل ورق تیرآهن نبشی ناودانی لوله

اگر به طور خاص ساخت مسکن را در نظر بگیرید، به راحتی می‌تواند حضور هر کدام از این مقاطع را لمس کنید. در واقع امروزه استحکام ساختمان پس از رعایت اصول ایمنی در ساخت، به حضور این مقاطع وابسته است. استحکام سازه به اسکلت آن متکی است. به طور کلی ساختمان‌ها براساس نوع اسکلت به دو دسته بتنی و فلزی تقسیم بندی می‌شود. اینکه کدام نوع اسکلت برای ساخت مناسب است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، بودجه اقتصادی، عوامل فنی و نظر کارفرما تماما بر انتخاب نوع اسکلت تاثیرگذار است.

اسکلت بتنی

پیش از این گفته شد که بتن از مقاومت کششی بسیاری پایینی برخوردار است. خاطره تلخ زلزله بم شاهدی بر این مدعا است. به همین دلیل بایستی به نحوی با این ضعف بتن مقابله کرد. بدین منظور باید ابتدا به کمک میلگرد، پی ساختمان و ستون‌ها را مسلح کرد. در ادامه با پاشش بتن ساخت اسکلت بتنی اتمام می‌یابد. در ساخت ساختمان‌های کوچک، پل‌ها و تونل از این نوع اسکلت استفاده می‌شود. علاوه بر استحکام، شکل پذیری بالای میلگرد و نیز مقاومت بتن در برابر آتش سوزی موجب شده تا این اسکلت همواره مورد توجه مهندسین قرار گیرد. سرعت انجام این پروژه به قیمت روز میلگرد وابسته است. چرا که قیمت آهن آلات روزانه تغییر می‌کند و به این ترتیب می‌تواند سرنوشت انجام پروژه را دستخوش تغییر و تحول کند. این مسئله در حالی است که خود آرماتوربندی فرایندی زمان بر است و با تامین به موقع ماده اولیه نیز باید زمانی را برای ساخت آرماتور در نظر گرفت.

اسکلت فلزی

همان طور که از نام آن پیدا است، تمام اجزای این سازه با قطعات فلزی ساخته می‌شود. انواع تیرآهن، ورق و ستون جعبه‌ای با استفاده از اتصالات مختلفی چون پیچ و مهره و یا جوشکاری به هم متصل می‌گردند. این نوع اسکلت اغلب در ساخت سازه‌های بزرگ چون آسمان خراش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع عضو اصلی این نوع اسکلت‌ها، تیرآهن است. در اصل ورود انواع تیرآهن فولادی به بازار آهن رویای ساخت سازه‌‌های عظیم الجثه فولادی را محقق کرد. این مقطع در استانداردهای مختلفی تولید و راهی بازار می‌شود. از آنجا که قیمت روز تیرآهن و نیز شکل ظاهری و خواص در هر استاندارد متفاوت است، به همین دلیل باید پیش از خرید به این مسئله توجه کنید. البته دقت کنید که به هنگام خرید کیفیت را فدای قیمت نکنید. تامین ایمنی باید اولویت اصلی ساختمان سازی باشد. سرعت عمل در کنار وزن کم سازه در مقایسه با اسکلت بتنی مورد پسند سازندگان نباید شما را از ضعف این سازه در برابر آتش سوزی غافل کند.

با معرفی این دو نوع سازه دریافتید که فولاد در هر کدام نقش کلیدی و مهمی دارد. اما کاربرد مقاطع فلزی در ساختمان سازی فراتر از این‌ها است. در تزئین بخش‌های مختلف سازه نظیر فضای داخلی و ساخت درب‌ها نیز می‌توانید حضور این مقاطع را ببینید. در کنار این‌‌ها در تجهیز ساختمان نیز به حضور آهن آلات احتیاج است. به طور مثال شبکه آبرسانی و گازی درون ساختمان به کمک انواع لوله انجام می‌گیرد. برای انتقال آب اغلب از لوله‌های پلیمری pvc استفاده می‌شود. اما برای جابجایی گاز این نوع لوله چندان مناسب نیست. در این بخش انواع لوله‌های گازی فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله گاز با استاندارد آمریکایی API تولید می‌شود. در این نوع استاندارد انواع لوله گازی به صورت درزدار و بدون درزدار تولید و نه تنها در مصارف خانگی بلکه در کاربردهای صنعتی استفاده می‌گردد.

قیمت مسکن در گرو آهن آلات

در طول سال بازار آهن سوار بر عوامل مختلف دچار نوسان و تغییر می‌شود. از آنجا که ساخت و ساز به عنوان یکی از بازارهای مصرف این مصالح به حساب می‌آید، در نتیجه این بازار نیز همسو با نوسانات بازار آهن تغییر می‌کند. البته باید توجه کنید که چون بازار مسکن تحت تاثیر عوامل دیگری نیز هست، ممکن است گاهی تغییرات به موازات بازار آهن نباشد و یا چندان تاثیری نداشته باشد. این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد. یعنی به جرات می‌توان گفت که پس از هر دفعه افزایش قیمت، قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

سال 99 اتفاقات متعددی دست به دست هم داد تا تنور افزایش قیمت آهن آلات داغ باشد. از شیوع ویروس کرونا و اختلال در حمل و نقل تا افزایش بی وقفه قیمت دلار تماما به افزایش قیمت فولاد و مقاطع ساخته شده با این آلیاژ، دامن زد. در نتیجه این جریانات بازار آهن در کانال صعودی قرار داشت. ارتباط تنگاتنگی که میان بازار فولاد و بازار مسکن وجود دارد، موجب شد تا شاهد افزایش قیمت مسکن نیز باشیم. البته در بازه‌ای به دلیل فاصله گرفتن قیمت‌ها از توان خرید مردم، رکود به جان بازار مسکن افتاد. در این بازه زمانی خرید و فروش به کمترین مقدار خود در سال رسید.

تامین مقاطع فولادی

هر پروژه ساختمانی به تامین حجم بالایی از مقاطع نیاز دارد. حال هرچه ابعاد پروژه بزرگتر باشد، حجم مصرفی آهن آلات افزایش پیدا می‌کند. در تمامی پروژه‌های ساختمانی سبدی از مقاطع فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دیگر تنوع در انتخاب مقاطع بالا است. به همین دلیل برای تامین ماده اولیه به بنگاه و یا فروشنده‌ای نیاز است که بتواند تمامی نیازهای فولادی را تامین کند. فولاد بازرگانی آیرومارت از جمله تامین کنندگانی است که می‌تواند تمام مقاطع موجود در بازار آهن را تامین کند. علاوه بر این امکان استعلام قیمت روز مقاطع مثل قیمت روز لوله فولادی در سایت این مجموعه وجود دارد.

ساخت و ساز گاز بودجه   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  اخبار داغ
  

اعلام تصمیم های آینده بورس/ اخبار مهم شرکت ها برای سهامداراناقتصادنیوز: بورس بازان کدام خبرها را این روزها پیگیری می‌کنند. به نظر میرسد در مسیر احیای برجام، پیچیدگی‌های زیادی به چشم میخورد.
اقتصادنیوز 

  

مهم برای بورسی ها/ دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسیداقتصادنیوز: دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسید.شرکت "سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار و شرکت ریل پرداز نوآفرین.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

دو محرک رشد بورس تهرانروز یکشنبه شاخص کل بورس رشد کرد. صعود 5/ 0درصدی نماگر بازار سهام در حالی اتفاق افتاد که شاخص هموزن نتوانست با رشد شاخص اصلی همسو شود.
گسترش دولت سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

قیمت خودرو ریزش کرد/ دنا پلاس توربو 337 میلیون تومانریزش قیمت ها در بازار خودرو از ابتدای هفته جاری آغاز شد و این ریزش قیمت ها به گونه ای است که در بین انواع مدل های خودرو پراید، پراید 111 از 128 میلیون تومان در هفته گذشته امروز به 127 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

پالس‌های مثبت به بورس/ دورنمای بورس در روزهای آخر سالاقتصادنیوز: با وجود پالس‌های مثبت به بازار، حالا اما برخی از پیچیدگی‌های روند بازار در روزها و ماه‌های آینده در بورس با توجه دامنه اثر مولفه‌های اثرگذار خبر میدهند.
اقتصادنیوز ماه 

  

مرگ دو زن پس از تزریق واکسن کرونا/ توقف تزریق واکسن آسترازنکابا مرگ دو زن پس از تزریق واکسن آسترازنکا، تزریق این واکسن علیه کرونا در اتریش متوقف شد.
اقتصادنیوز مرگ اتریش 

  

افت قیمت دلار در راه است؟در دومین روز هفته، سکه امامی از فاز نزولی خارج شد. روز یکشنبه، فلز گرانبهای داخلی 100 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 450 هزار تومان رسید. رشد یک درصدی قیمت سکه در شرایطی رخ داد که بهای دلار در بازار داخلی تنها حدود 1/ 0 درصد رشد کرده بود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آیا واقعا ابتلا به کرونا ، تناسب اندام را به هم می‌زند؟نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که بین ابتلا به کرونا و عدم تناسب اندام ارتباطاتی وجود دارد، این موضوع می‌تواند یک خبر بسیار بد برای افرادی باشد که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند.
برنا پژوهش 

  

درمان کرونا باوجود4 بیماری زمینه‌ای سخت می‌شودمحققان آمریکایی در یک بررسی به تاثیر چهار بیماری زمینه ای چاقی، فشار خون بالا، دیابت و نارسایی قلبی در درمان کووید-19 پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان چاقی فشار خون بالا 

  

خستگی و بی‌حالی اولین نشانه کرونای انگلیسیفوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی است، گفت دیگر برای مراجعه به پزشک نباید منتظر بروز علائم عجیب‌وغریب بود، چراکه در این ویروس دو فاز ویروسی و التهابی همزمان شده و حتی با وجود اکسیژن خون بالا، ویروس تخریب خود را آغاز می‌کند.
برنا ویروس پزشک 

  

محدودیت های کرونایی در خصوص تردد شبانه خودروها برداشته نمی شود!رییس پلیس راهورقم از اعلام جزئیات محدودیت های تردد وسایل نقلیه برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و تاکید کرد: محدودیت های کرونایی درخصوص تردد شبانه خودروها دراین استان همچنان پابرجاست.
برنا پلیس 

  

توجه واکسن‌سازان داخلی به جهش‌های ویروس کرونارییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه گروه‌های آسیب‌زا، دارای بیماری‌های زمینه‌ای، خاص و اولویت‌های شغلی از جمله مهمترین دریافت کنندگان واکسن کرونا هستند، گفت: همکارانی که در تولید واکسن فعالیت دارند باید نگاه ویژه‌ای به واریانت‌های جدید ویروس داشته باشند.
برنا ویروس تهران تولید 

  

بورس مثبت خواهد ماند؟بازار سرمایه پس از هفته ها ریزش امروز سبز پوش شد و کارشناسان بر این باورند که روند ریزشی شاخص بورس متوقف شده است و به احتمال زیاد این بازار در روزهای پایانی سال 99 و چه بسا در روزهای ابتدایی سال آینده نیز سبز خواهد بود.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص