ایلنا   |  فرهنگی  |  

این روزها دغدغه معیشت هنرمندان را دارم

محمدعلی نجفی نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینما که در چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی تقدیر می‌شود، در مصاحبه‌ای خاطره ساخت سریال «سربداران» را مرور کرد و درباره فعالیت‌های این روزهایش گفت: به دلیل مسئولیت‌ام در خانه سینما دغدغه وضعیت معیشت هنرمندان را دارم و به شخصه نمی‌توانم به قرنطینه چندان پایبند بمانم.

این روزها دغدغه معیشت هنرمندان را دارم

محمدعلی نجفی نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینما که در چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی تقدیر می‌شود، در مصاحبه‌ای خاطره ساخت سریال «سربداران» را مرور کرد و درباره فعالیت‌های این روزهایش گفت: به دلیل مسئولیت‌ام در خانه سینما دغدغه وضعیت معیشت هنرمندان را دارم و به شخصه نمی‌توانم به قرنطینه چندان پایبند بمانم.

به گزارش ایلنا، محمدعلی نجفی نویسنده و کارگردان پیشکسوت که در چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی مورد تقدیر قرار می‌گیرد، با مرور خاطره ساخت سریال تاریخی و مذهبی «سربداران» عنوان کرد: در ساخت «سربداران» مساله و دغدغه داشتم. پیش از ساخت این سریال در حسینیه ارشاد نیز تئاتر سربداران را کار کرده بودم اما بعد از انقلاب با نقطه نظر متفاوتی به سراغ این سریال رفتم. خودم در جریان انقلاب فعال بودم. انقلاب ما یک انقلاب مردمی به رهبری مجتهدی شیعه بود. آن زمان نگران آینده انقلاب و سیر حرکت آن بودم. وقتی از انقلاب صحبت می‌کنیم یکی از مشخصاتش ایجاد و شکل گیری در دوران مدرنیته است. اساسا انقلاب همراه با مدرنیته رخ می‌دهد. بنابراین من با ایدئولوژی و تفکر انقلابی مربوط به تاریخ و اتفاقی مدرن در دل آن رو به رو بودم و می‌خواستم تحلیلی از آن ارائه دهم. در تاریخ ما نیز قیام سربداران نهضتی است که رهبر آن نیز روحانی شیعه بوده است. حال می‌توانستیم کاراکترهای آن دوران تاریخی را به واسطه سریال «سربداران» دوباره تبیین و تحلیل و بازنمایی کنیم. 

این پیشکسوت بیان کرد: از طرفی جنگ مذهب علیه مذهب در آن دوران وجود داشت. طرح واژه منافق نیز از اتفاقات دوران انقلاب بود و پرداختن به همه این مسائل دغدغه‌ام بود. از سویی دیگر در اوایل دوران انقلاب مسئول امور سینمایی شده و با هنرمندانی همراه بودم که اگر نبودند ایران سینمایی نداشت. در واقع آن‌ها بودند که تاریخ سینمای بعد از انقلاب را رقم زدند. حال با این زمینه‌های فکری با نگاه ویژه‌ای به سربداران فکر کردم و نوع نگاه من شخصیتی را خلق کرد به نام «قاضی شارح» که همواره به من نقد می‌کردند این شخصیت در تاریخ وجود ندارد و من نام او را از شخصیت شریح قاضی از چهره‌های سیاسی و اجتماعی صدر اسلام گرفتم. 

نجفی درباره اهمیت برگزاری جشنواره‌های موضوعی بیان کرد: معضل اصلی ما فرهنگ است که مانند اقتصادمان نوسان دارد. بنابراین هر اقدامی برای کمک به این عرصه به نظرم یک اقدامی دینی هم هست. یکی از تعاریف ما از رسالت انبیا، تربیت انسان به صراط مستقیم است که در نهایت به رجعت به خدا برمی گردد. حال با نام امام رضا (ع) رویداد و جشنواره‌ای شکل می‌گیرد که هم فعالیت فرهنگی است و همه زمینه‌ای است برای فعالیت جوانان و عبادت نیز به جز خدمت به خلق نیست. شرایطی که در جشنواره رضوی ایجاد شده است، جوانان را به خلاق بودن تشویق می‌کند. نام مبارک امام رضا (ع) نیز قطعا پشتوانه‌ای برای این رویداد است. 

وی درباره دوست و همکار خود مهدی فخیم زاده که در چهاردهمین جشنواره ملی فیلم عنوان کرد: یکی از کسانی که دست گیر و راهنمای من در ابتدای کارم بود، مهدی فخیم زاده بود. صادقانه بگویم از او بسیار آموختم. هم سینما را از او آموختم و هم رفتار و تفکر را. این هنرمند چند کتاب در اوایل دهه 60 به من معرفی کرد که من به قدری تحت تاثیر آن‌ها بودم که سال گذشته ترجمه جدیدی از یکی از آن‌ها را پسرم برایم تهیه کرد تا دوباره بخوانم. در ارتباط با مهدی فخیم زاده با فرهنگ سینمای ایران هم بیشتر آشنا شدم. ما در اوایل انقلاب از سینمای فارسی فاصله داشتیم و بیشتر آثار هنرمندانی چون ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی، بهرام بیضیایی، فریدون گله و… را می‌دیدیم و ارتباط من با عزیزی مثل مهدی فخیم زاده باعث شد تا با واقعیت سینمای ایران بیشتر آشنا شوم. مرهون همراهی و همکاری با او هستم و افتخار می‌کنم که جواب سلامم را می‌دهد (با خنده). 

نجفی درباره شرایط این روزهایش و فعالیت خود در دوران کرونا نیز گفت: تابستان امسال رییس هیات مدیره خانه سینما شدم و به دلیل مسئولیت خود نمی‌توانم چندان به قرنطینه پایبند باشم. زیرا مساله معیشت سینماگران مطرح است. فیلم‌های زیادی در حال تولید و جریان تولید برخی از آن‌ها متوقف است. بیشتر وقت‌مان در خانه سینما صرف رسیدگی به این وضعیت می‌شود و نمی‌توانم به شخصه در خانه بمانم. 

وی در پایان به فیلمسازان جوان توصیه کرد: این عرصه را باید بسیار جدی گرفت و خلاقیت به خرج داد و تحت تاثیر فیلم‌های دیگر نبود. کپی نکرد و ذهن خلاق را همیشه مد نظر داشت. 

چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی به دبیری سعید نجاتی با محوریت سیره علمی و عملی امام رضا (ع) به همت و مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان 4 تا 7 اسفند در حال برگزاری است.

هنرمندان ایران سینمای ایران   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

احتمال بحرانی شدن کرونا در کشور/ به مردم اطلاعات غلط ندهیم به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، با اشاره به اینکه خستگی ناشی از طولانی شدن اپیدمی‌ها موضوعی شناخته شده در دنیا است، اظهار کرد: این موضوع در اپیدمی‌های پیش رونده، زمانبر و دارای نوسان و کاملاً طبیعی است. وی با بیان اینکه در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه‌ای در امان نیستند، افزود: ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری شدن استفاده از ماسک، شستشوی مدام دست‌ها، ضدعفونی…
مهر درمان نماز سلامت روان 

  

بیشترین میزان بستری های کرونایی در کدام پیک بود سید فرشاد علامه در گفتگو با خبرنگار مهر، به میزان میزان مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: در سال گذشته توانستیم 26 درصد بخش‌های غیر دانشگاهی و 74 درصد ظرفیت دانشگاهی را برای درمان بیماران کرونایی فعال کنیم. وی، میزان مراجعات کلی بیمارستان‌ها در پاندمی کرونا را 247 هزار و 247 بیمار سرپایی و بستری اعلام کرد و افزود: این آمار…
مهر درمان خبرنگار بیمارستان 

  

بیش از نیمی از زندانیان و کارکنان زندان شهر «نامور» در جنوب شرقی بلژیک به ویروس کرونا مبتلا شدند.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو خودرو 

  

قاتلان ژاپنی ویروس کرونا را بشناسیدکارشناسان تغذیه ژاپن شش ماده غذایی را نام بردند که می تواند در برابر کرونا‌ویروس مفید باشند.
برنا ویروس تغذیه ژاپن 

  

بیشترین میزان بستری های کرونایی در پیک سوم اتفاق افتاد سید فرشاد علامه در گفتگو با خبرنگار مهر، به میزان میزان مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: در سال گذشته توانستیم 26 درصد بخش‌های غیر دانشگاهی و 74 درصد ظرفیت دانشگاهی را برای درمان بیماران کرونایی فعال کنیم. وی، میزان مراجعات کلی بیمارستان‌ها در پاندمی کرونا را 247 هزار و 247 بیمار سرپایی و بستری اعلام کرد و افزود: این آمار…
مهر درمان خبرنگار بیمارستان 

  

روش های تشخیص کرونای انگلیسییک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره تشخیص کرونای انگلیسی گفت: درمورد این نوع کرونا اگر تست‌های مولکولی بر پایه ژن s باشد، ممکن است به اشتباه منفی کاذب گزارش شود، اما اکثر کیت‌ها بر اساس دو ژن هستند و قابلیت تشخیص نوع انگلیسی ویروس را دارند.
گسترش ویروس ژن ماه 

  

احتمال بحرانی شدن شرایط کرونایی کشور/ اطلاعات غلط به مردم ندهیم به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، با اشاره به اینکه خستگی ناشی از طولانی شدن اپیدمی‌ها موضوعی شناخته شده در دنیا است، اظهار کرد: این موضوع در اپیدمی‌های پیش رونده، زمانبر و دارای نوسان و کاملاً طبیعی است. وی با بیان اینکه در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه‌ای در امان نیستند، افزود: ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری شدن استفاده از ماسک، شستشوی مدام دست‌ها، ضدعفونی…
مهر نماز درمان سلامت روان 

  

آخرین خبر از وضعیت ابتلا به کرونای انگلیسی در تهرانطبق اعلام یک متخصص گزارش‌هایی از بیمارستان‌ها مبنی بر بستری مواردی از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی بوده، اما تعدادش خیلی زیاد نیست.
اقتصادنیوز تهران بیمارستان ویروس 

  

حاشیه‌های بورس 10 اسفند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 0٫72 درصدی به روند نزولی چند روز اخیر خود ادامه داد. ارزش معاملات خرد نیز به کمتر از 2 هزار میلیارد تومان رسید.
گسترش بورس تهران سهام شاخص 

  

سیگنال روحانی به قیمت دلارسطح 25 هزار و 500 تومانی دلار از دست رفت. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی 320تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 25 هزار و 200 تومان رسید.
گسترش حسن روحانی قیمت ارز قیمت 

  

زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال 99 را نیز پشت سر گذاشت.
گسترش بورس تهران تهران ایران 

  

سه بار کرونا گرفتم و با مصرف داروی امام رضا شفا یافتم + ویدئودر ویدئویی که از سوی اعضای دفتر خسروپناه امام جمعه موقت دزفول استان خوزستان منتشر شده، او می‌گوید سه‌بار کرونا گرفته و با مصرف داروی امام کاظم و امام رضا بهبود یافته و به دیگران هم این دارو را توصیه کرده است.
۵۵ آنلاین استان خوزستان دارو 

  

برداشت نادرست بورس‌بازان از اوراق بدهیبا تداوم روند اصلاحی قیمت سهام و از آن بدتر کاهش نقدشوندگی سهام و قفل شدن سرمایه‌های در صف فروش، باز هم بازار بهانه‌جویی‌ها درخصوص دلایل متوقف نشدن این روند نزولی داغ شده است و این‌بار گویا صاحبان تریبون‌های مجازی، دیواری کوتاه‌تر از اوراق دولتی نیافته‌اند؛ به اصطلاح کارشناسانی که قصد دارند عرضه‌ اوراق دولتی را به‌عنوان مقصر اصلی روزهای منفی بورس تهران معرفی کنند...
گسترش بورس تهران سازمان برنامه و بودجه بازنشستگی 

  

مرغ دولتی بگیریم یا کرونا!اختلاف قیمت 10 هزار تومانی مرغ در بازار آزاد با نرخ دولتی 20400 تومانی باعث ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول در مراکزی شده که اقدام به تویع با نرخ مصوب می‌کنند.
۵۵ آنلاین قیمت