ایلنا   |  سیاسی  |  

در حوزه تکریم وکلای دادگستری نیاز به فرهنگ‌سازی داریم/حق‌الوکاله‌های هنگفت در سایه رانت برای برخی وکلا شکل می‌گیرد

یک وکیل دادگستری گفت: بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای تکریم و ارتقای شأن و منزلت وکلای دادگستری اقدام مثبت و قابل تقدیری است که امیدواریم سرمشق نهادها و سازمان‌هایی مانند رسانه ملی که فرهنگ وکیل‌ستیزی را ترویج می‌کنند، قرار گیرد.

در حوزه تکریم وکلای دادگستری نیاز به فرهنگ‌سازی داریم/حق‌الوکاله‌های هنگفت در سایه رانت برای برخی وکلا شکل می‌گیرد

یک وکیل دادگستری گفت: بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای تکریم و ارتقای شأن و منزلت وکلای دادگستری اقدام مثبت و قابل تقدیری است که امیدواریم سرمشق نهادها و سازمان‌هایی مانند رسانه ملی که فرهنگ وکیل‌ستیزی را ترویج می‌کنند، قرار گیرد.

سید‌مهدی حجتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه در مورد تکریم، ارتقای منزلت و شفاف‌سازی قراردادهای مالی وکلای دادگستری، اظهار کرد: متأسفانه علیرغم اینکه دادگستری خانه دوم وکلا و محل کار ایشان محسوب می‌شود، لیکن گاهی حرمت و شأن وکلای دادگستری در مراجع قضایی رعایت نمی‌شود و از بدو ورود، با بازرسی بدنی توسط مأمورانی که آموزش درستی نیز در این زمینه به آنها داده نشده و ادبیات تحقیرآمیزی که چاشنی کار ایشان در بازرسی بدنی است، مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند و بخشی از کارکنان دستگاه قضایی نیز با رفتار و ادبیات ناشایستی با وکلای دادگستری برخورد می‌کنند و وکلا نیز به لحاظ اینکه باید برای پیشبرد امور موکل و احقاق حق وی تلاش کنند، معمولاً در قبال این بی‌حرمتی‌ها واکنشی از خود بروز نمی‌دهند و همین عدم واکنش موجب تبدیل این موضوع به یک رویه ناصواب شده است. 

وی افزود: برای تغییر این وضعیت بارها در این زمینه بخشنامه‌هایی توسط رؤسای سابق قوه قضائیه صادر شده است و این اولین باری نیست که در قوه قضائیه بخشنامه‌ای برای رعایت شأن و احترام وکلای دادگستری تنظیم و ابلاغ می‌شود لیکن به واسطه عرف و رویه‌ای که سال‌ها در دستگاه قضایی نسبت به وکلای دادگستری وجود داشته و تصویرسازی نادرست  رسانه ملی و برخی از رسانه‌هایی که با مقاصد خاصی، وکلا و کانون وکلای دادگستری را تخریب و فرهنگ وکیل‌ستیزی را ترویج می‌کنند؛ روند موجود تاکنون تغییری نکرده است ولی حالا با این بخشنامه، بعد از مدت‌ها می‌توان به حل مشکل بازرسی بدنی وکلای دادگستری امیدوار بود و تحقق مطالباتی مانند اختصاص مکانی برای استقرار وکلا و گفت‌وگو و ملاقات آنان با موکلانشان در مراجع قضایی را با اجرای این بخشنامه شاهد بود.

وی بیان کرد: رویکرد رئیس فعلی قوه قضائیه در زمینه تکریم ارباب رجوع و بالاخص تکریم جایگاه و شأن وکلای دادگستری قابل تقدیر است و دستورالعمل سال گذشته ایشان نیز در زمینه حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه، حکایت از عزم جدی آیت الله رئیسی برای معرفی چهره بهتری از دستگاه قضایی کشور نزد افکار عمومی و دست‌اندرکاران عدالت قضایی در بیرون از قوه قضائیه دارد و کانون وکلا نیز آمادگی دارد تا همگام و همراه با قوه قضائیه و به عنوان یکی از نهادهای مؤثر در احقاق حق و تحقق عدالت قضایی در کشور در این زمینه همکاری کند.

عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه در حوزه تکریم وکلای دادگستری نیاز به فرهنگ‌سازی داریم و صدور و ابلاغ بخشنامه در این موارد شرط لازم است اما کافی نیست، افزود: به موجب تبصره 3 ماده واحده قانون انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی که در مهرماه سال 1370 به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است، وکلا در مقام دفاع از تأمینات و احترامات شاغلان شغل قضا برخوردارند اما در عمل، به مفاد این تبصره توجهی نشده است و همواره وکلای دادگستری از این موضوع گله داشته‌اند؛ لذا با وجود قانون و بخشنامه‌هایی از قبیل بخشنامه اخیر که برای تحکیم قانون تنظیم و ابلاغ شده است، باید گفت که ما در حوزه تکریم وکلای دادگستری، نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش اخلاق حرفه‌ای به کارکنان دستگاه قضا و وکلای دادگستری بر مبنای پروتکل‌های رفتاری از پیش تعریف شده و تنظیم شده داریم و بدیهی است که تعامل دوسویه کانون وکلا و قوه قضائیه در این زمینه امری ضروری است تا مشترکاً با تنظیم پروتکل‌هایی که مشتمل بر آداب وکالت و قضاوت و نحوه تعامل دو سویه کارکنان اداری با وکلای دادگستری است، بتوانیم در عمل تغییرات مثبتی در روند فعلی ایجاد کنیم.

حجتی گفت: موضوع ثبت قراردادهای حق‌الوکاله در سامانه‌های قوه قضائیه که در بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه مورد تأکید قرار گرفته است؛ یک تکلیف قانونی است که به موجب قانون بودجه سال 1399، برای وکلای دادگستری از حیث ثبت قرارداد و برای قوه قضائیه از حیث ایجاد سامانه ثبت قرارداد در طول سال جاری، الزام‌آور است اما اشکالات فنی و عملی زیادی در اجرای این موضوع وجود دارد که در کارگروهی مشترک با معاونت انفورماتیک قوه قضائیه در حال رفع این اشکالات هستیم.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در ادامه افزود: به نظر نمی‌رسد ثبت قراردادهای مالی وکلا در این سامانه کمکی به حل مشکل حق‌الوکاله‌های هنگفت و نجومی کند؛ زیرا چنین حق الوکاله‌هایی در سایه رانت برای برخی از وکلا که معروف به وکلای تبصره ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری هستند، شکل می‌گیرد و این وظیفه مجلس شورای اسلامی است که با اصلاح این تبصره، شرایط رانتی ایجاد شده برای برخی از وکلا را از بین ببرد و الا ثبت مبلغ قرارداد در سامانه، نمی‌تواند به مانعی در مسیر دریافت حق الوکاله‌های کلان در پرونده‌هایی که با یک آئین دادرسی افتراقی فقط با وکلای مشخصی قابل رسیدگی است، تبدیل شود.

این وکیل دادگستری در مورد تکلیف معاونت حقوقی قوه قضائیه در این بخشنامه برای اخد پیشنهاد کانون‌های وکلا و نظرات نخبگان جامعه، وکلا و حقوقدانان برای ارائه پیشنهادات اصلاح آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلا گفت: در اینکه آئین‌نامه اجرایی سال 1334 نیاز به روزآمد شدن دارد با قوه قضائیه هم‌داستانیم اما با مسیری که توسط معاونت حقوقی قوه قضائیه در پیش گرفته شده مخالفیم؛ زیرا به موجب قانون، مرجع تنظیم پیش‌نویس اصلاحی و مرجع پیشنهاددهنده اصلاح آئین‌نامه، کانون وکلاست نه معاونت حقوقی قوه قضائیه و بارها نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در کارگروهی مشترک با قوه قضائیه، نسبت به نیازسنجی و شناسایی نقاط ضعف آئین نامه سال 1334 و خلاء‌های موجود در آن و بر مبنای اصل استقلال کانون وکلا اقدام کنیم  چراکه بدون تعامل در این زمینه، خروجی مثبتی عاید نخواهد شد.

حوزه کانون وکلا مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

تست کرونای 8 استقلالی مثبت شدنتیجه تست هشت نفر از اعضای تیم فوتبال استقلال مثبت اعلام شد.
مملکت‌آنلاین فوتبال باشگاه استقلال استقلال 

  

ورود مجلس به موضوع بورس/ زیرساخت کارگزاری‌های بورس ارتقا می‌یابد​اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تقویت سرورهای کارگزاری‌ها و جلوگیری از اختلال آن‌ها از ابتدایی‌ترین اقداماتی است که سازمان بورس باید مدنظر قرار دهد؛ البته این موضوع به‌عنوان دغدغه مردم در جلسه هفته آینده کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

اجازه ندهند تمام مشکلاتی که برای استقلال پیش آمده را سر ما تلافی کنند/ برخلاف برخی از تیم‌ها سعی کردیم داوری را تحت فشار قرار ندهیم/ تمام دغدغه ما بازی با استقلال استحمیدرضا عبداللهی مربی پارس جنوبی جم نسبت به حواشی پیش از دیدار با استقلال واکنش نشان داد و گفت اجازه نمی‌دهد کسی حق این تیم را ضایع کند.
ایلنا استقلال بازی پارس جنوبی 

  

متخصص برجسته بیمار‌های عفونی در‌آمریکا تأکید کرد: واکسن ضد کرونای آمریکا تا پایان ماه وارد مرحله آخر می‌شود و تاکنون موفق عمل کرده و در بدن افراد علیه ویروس کرونا آنتی بادی تولید کرده است.
نامه نیوز موفقیت خودرو تولید 

  

کمال خرازی: اقدامات آمریکا و اروپا به فروپاشی کامل برجام منجر می‌شود | داستان ناتمام برجامسیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنانی گفت که تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس و رفتار مشکوک مدیرکل آژانس نه تنها بازدارنده جمهوری اسلامی نخواهد بود، بلکه به فروپاشی برجام می‌انجامد.
۵۵ آنلاین خاورمیانه جمهوری اسلامی فناوری 

  

کوییک R پلاس چه تفاوتی با کوییک R معمولی دارد؟اواخر هفته گذشته سایپا از نسخه جدید کوییک رونمایی کرد. خودرویی که حالا با نام کوییک R+ (آر پلاس) شناخته می‌شود. فیس‌لیفت R این خودرو هنوز جای خود را در بازار باز نکرده است و حالا مشتریان با نسخه جدیدی روبرو هستند که فارغ از تغییرات ظاهری، قیمتی بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.
خودروتک استاندارد سایپا خودرو 

  

احمدی نژاد به خاطر هدیه گرفتن قانون را تغییر دادروزنامه خراسان با طرح این سوال که هدایایی که احمدی نژاد در دوران ریاستش گرفته کجا برده؟ به این موضوع پرداخت که او قانون قبلی را تغییر داد تا هدایا مال خودش باشد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد قانون روزنامه 

  

عوارض قیمت گذاری دستوری خودرودبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعتقاد دارد با توجه به افزایش قیمت تمامی نهاده‌های تولید و همچنان دستوری بودن قیمت‌گذاری خودرو، خودروسازان نیز نمی‌توانند به درستی قیمت قراردادها را سریعا افزایش دهند، بنابراین قطعه‌سازان به نوعی ازسوی زنجیره تامین و در حقیقت مصرف‌کنندگان، به‌دلیل فاصله زیاد قیمت کارخانه و بازار، قربانیان اصلی نرخ ‌گذاری‌ دستوری هستند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد+سندجزئیات طرح نمایندگان مجلس برای مالیات بر عائدی سرمایه نشان می‌دهد که دریافت مالیات از سکه، ارز و سهام در دستور کار است.
مثلث مجلس شورای اسلامی مالیات ارز 

  

تشخیص صلاحیت جرم سیاسی یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است/ قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند/ جامعه حقوقی نگاه مثبتی به بخشنامه اخیر داردرییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و‌ مشاوران خانواده گفت: قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند چون این قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی و لازم الاجراست، البته تشخیص صلاحیت اینکه جرم سیاسی است یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است.
ایلنا جرم جرم سیاسی خبرنگار 

  اخبار داغ
  

عدم استفاده از ماسک ان 95 / الزام وزارت صمت برای تولید ماسک ارزان قیمتحریرچی با اشاره به اجباری شدن ماسک از فردا گفت: اگر کارمندی در محل کار خود از ماسک استفاده نکند اجازه حضور در محل کار ندارد.
ایلنا ماسک وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبه 14 تیرجدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از نوسان قیمت سکه بالای مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 20 هزار تومان خبر می‌دهد.
شما‌نیوز قیمت افزایش قیمت یورو 

  

مبارزه با فساد، شفافیت، چالاکی سیستم اداری و تحقق دولت الکترونیک از اهم اقدامات این وزارتخانه استوزیر ورزش و جوانان در دویست و چهل و هفتمین نشست شورای معاونت وزارت ورزش و جوانان مبارزه با فساد، شفافیت امور، چالاکی سیستم اداری و تحقق دولت الکترونیک در امور اداری و جاری وزارت ورزش و جوانان را از اهم اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه اعلام کرد.
برنا ورزش جوانان دولت 

  

تمجیدرهبرکره شمالی از «موفقیت های درخشان» کشورش در مبارزه با ویروس کروناکیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی با شرکت در یک نشست مربوط به حزب کارگر کشور در روز پنج شنبه به یک ماه غیبتش از انظار عمومی پایان داد. کیم 36 ساله از این جلسه برای تمجید از «موفقیت های درخشان» کشورش در مبارزه با ویروس کرونا استفاده کرد در حالی که مقامات این کشور همچنان مدعی هستند که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در کره شمالی دیده نشده است...
۵۵ آنلاین کره شمالی موفقیت ویروس 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از وضعیت بازار ارز و طلا؛ بازارساز به دنبال دلار آزاد/ مرزشکنی‌های تاریخی دلار وسکه!اقتصادنیوز: در اولین روز هفته، قیمت سکه و دلار ارتفاع بیشتری گرفتند و سقف های جدیدی در هر دو بازار به ثبت رسید. امروز ، سکه امامی حدود 550 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 10 میلیون و 200هزار تومان رسید. به این ترتیب، صفری جدید برای سکه ثبت شد و قیمت این فلز گران بها از نظر تومانی، 8 رقمی شد.
اقتصادنیوز ارز پول دلار 

  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبهجدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از نوسان قیمت سکه بالای مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 20 هزار تومان خبر می‌دهد.
مثلث قیمت افزایش قیمت یورو