گسترش   |  اقتصادی  |  

ایران چه امتیازاتی از یک توافق می خواهد؟

حرکت ایران به سوی یک توافق بلندمدت‌تر و پایدار و همزمان، تضمین کننده منافع اقتصادی برای ایران، به یک مطالبه جدی از سوی تمامی جریانات سیاسی و اقتصادی ایران تبدیل شده است و دولت با آگاهی از این مطالبه عمومی پا به مذاکرات وین گذاشته است.

ایران چه امتیازاتی از یک توافق می خواهد؟

همزمان با شروع دور جدید مذاکرات میان ایران و طرف‌های حاضر در معاهده برجام، تب تند پیش‌بینی‌های اقتصادی بالا گرفته است. وجود اتمسفر خوشبینی پیرامون امکان توافق میان ایران با طرفین غربی بر سر مسائل مورد مناقشه، باعث شد تا گسترش نیوز، با فریدون مجلسی دیپلمات اقتصادی بازنشسته و استاد دانشگاه نسبت به نیازها و انتظارات اقتصادی ایران از این توافق، به گفت‌وگو بنشیند. این استاد دانشگاه معتقد است ایران به دلایل داخلی امکان بهره‌برداری مطابق با انتظارات خود از برجام را ندارد ولی با این حال خوش‌بین به شکل‌گیری یک توافق پایدارتر نسبت به توافق پیشین است.

چه مزایایی برای ایران در توافق وجود دارد؟

نماینده پیشین ایران در بانک جهانی در پاسخ به پرسشی پیرامون مزایای اقتصاد یک توافق سیاسی و امنیتی مطلوب برای ایران، اظهار داشت: ایران از یک توافق خوب چندین توقع مختلف را دنبال می‌کند. به طور مثال ایران خواهان بازیابی سهم خود از فروش نفت در بازار جهانی و همچنین افزایش سهم خود در بازار گاز و کالاهای پتروشیمی است. همچنین ایران به علت فرسودگی در زیرساخت‌های عمرانی پیشین و همچنین نیمه تمام ماندن بسیاری از پروژه‌های عمرانی خود، نیازمند جلب سرمایه‌گذاری و تکنولوژی و دانش فنی خارجی نیز هست. به نظر می‌رسد به رغم تمام شعارها، بخش وسیعی از طبقه فن‌سالار ایرانی مایل به ادغام در بازارهای جهانی است. بحث مهم دیگری که ایران از یک توافق با مزایای اقتصادی مثبت توقع دارد این است که درهای امکانات بیمه‌ای و بانکی دنیا به روی ایران گشوده شود. یعنی ایران بتواند دوباره به شبکه بیمه‌ای دنیا بپیوندد و از طرف دیگر هم امکانات بانکی جهانی نظیر وام‌های خارجی با بهره بسیار پایین و همچنین فاینانسینگ برای پروژه‌های مختلف به وجود بیاید.

دلایل عدم مطلوبیت اقتصادی توافق پیشین

فریدون مجلسی در ادامه و در واکنش به چرایی عدم بهره‌مندی ایران از مزایی برجام در توافق پیشین، ضمن متفاوت دانستن ماهیت آن توافق با توافق احتمالی پیش رو، خاطرنشان ساخت: توافق پیشین دچار نقایص حقوقی بسیاری بود و دیدیم که ایالات متحده با استفاده از چند مستمسک حقوقی از آن خارج شد و ضمن داشتن قید الزام‌آوری در بسیاری از موارد برای ایران، برای بسیاری از طرفین هیچ گونه الزام‌آوری حقوقی را فراهم نمی‌ساخت. نکته دیگری که باید در این زمینه مورد توجه شما و سایر رسانه‌ها هم قرار بگیرد این است که ایران یکسری مشکلات داخلی دارد که جذابیت امکان سرمایه‌گذاری در ایران را به رغم داشتن پتانسیل‌های بسیار بالا از میان می‌برد. نرخ تورم بالا در ایران و کیفیت پایین سیستم بانکی و عدم توانگری قابل توجه در شرکت‌های بیمه‌ای و ضعف در ساختارهای الکترونیک و قوانین مالکیت و تجارت در ایران در کنار عدم پیوستن دولت ایران به معاهدات منع پولشویی و عدم تصویب لواح چهارگانه در داخل ایران، جذابیت سرمایه‌گذاری در ایران را در مقایسه با سایر کشورهای منطقه که در تمامی پارامترهای یاد شده وضع بهتری از ایران دارند، بسیار پایین می‌آورد. 

توافق با دولت‌ها یا شرکت‌ها؟ مسئله این است!

وی افزود: اکنون شرایط تمامی پارامترهای یاد شده نسبت به سال 94 در وضعیت بسیار بدتری هستند. این نکته را نباید از نظر دور داشته باشید که در اروپا و آمریکا، شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در هیچ جایی از جانب دولت تشویق یا ترغیب هم نمی‌شوند چه برسد به این که بخواهند به اجبار مجبور به سرمایه‌گذاری بشوند. مثلا اگر خاطرتان باشد شرکت‌های توتال فرانسه و ساینوپک چین، با ایران قرارداد سرمایه‌گذاری با ارزش بیش از پنج میلیارد دلار امضا کردند اما حتی به رغم پافشاری‌های دولت‌هایشان برای ماندن در ایران نماندند. یا قراردادهای خرید هواپیمای از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس و ای‌تی‌آر و بقیه را به یاد بیاورید و یا قرداد بیش از 80 میلیارد دلار فاینانس بانکی با بانک‌های مختلف غربی و شرقی امضا شد اما یک سنت از این قراردادها عملیاتی نشد. 

خوشبینی زیاد ممنوع!

این استاد دانشگاه در پایان متذکر شد: اکنون ایران نسبت به شرایط شش سال قبل با نرخ تورم بسیار بالاتری دست و پنجه نرم می‌کند و آن هماهنگی که در سیاست خارجی کشور در آن زمان وجود داشت، دیگر وجود ندارد یا بهتر است بگوییم که نسبت به آن زمان بسیار کمرنگ‌تر شده است. بنابر این باید این موارد را به عنوان اهرم فشار در دست طرف مقابل قلمداد کنیم و با این حال توقع امتیازگیری بیشتر برای طرف ایرانی را نداشته باشیم. با همه این اوصاف من بسیار خوشبینم که یک توافق پایدارتری نسبت به توافق پیشین شکل بگیرید که هرکس بنابر میل و اراده شخصی خود نتواند اقدام به نقض آن کند.

ایران گاز الکترونیک   اخبار برگزیده
  

"عملیات روانی انتخابات"من هم مثل بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران سرنوشت ایران و مردم هستم اما هیچ وقت معلول را بجای علت نمی نشانم.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری روزنامه روزنامه کیهان 

  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهددبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.
ایلنا شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار 

  

پس لرزه‌های یک تصمیم بورسی25 بهمن ماه سال 1399، دامنه نوسان بورس با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه از حالت متقارن مثبت و منفی پنج به حالت نامتقارن مثبت 6 و منفی دو درامد تا شاید ضمن اینکه ترمز هیجانات منفی در بازار کشیده شود، سهام داران نیز ضرر کمتری را متحمل شوند.
اقتصادنیوز ماه سرمایه سهام 

  

ایران و عربستان دور دوم مذاکرات خود را برگزار می‌کنندمنابع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.
ایلنا ایران ایران و عربستان وین 

  

پشت پرده فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربیمدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: این موضوع که قیمت خودروهای ایرانی در بازار خارجی کمتر از بازار داخلی است کاملا تکذیب می‌شود و رقم 1500 دلار برای برخی خودروها در بازار خارجی نیز صحت ندارد.
خودروتک خدمات پس از فروش ایران خودرو خودرو 

  

خبر مهم: پرسپولیس میزبان استقلال می‌شودبا شکست تیم استقلال و دیگر اتفاقاتی که در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، حالا دربی پایتخت در یک هشتم نهایی، جزو محتمل‌ترین مسابقات خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس استقلال فوتبال 

  

روحانی: واکسن پولی هم داریم«هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته‌است»؛ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا این را می‌گوید و تأکید می‌کند «اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، رتبه اول بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم».
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

اگر قالیباف در انتخابات رای بیاورد چه بر سر مملکت خواهد آمد؟کامبیزنوروزی حقوقدان در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی در باره خطاهای او والیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس سوال کرد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه ریاست جمهوری 

  

محمدرضا خاتمی گزینه جدید اصلاح طلباندر حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است
فردا اصلاح طلبان محمدجواد ظریف شورای نگهبان 

  

رصد بازدهی بازار خودرو با بررسی قیمت 7 پرتقاضابا نگاهی به منحنی قیمت خودروهای منتخب در بازه زمانی انتهای اسفند 99 تا آخر فروردین 1400، مشخص می‌شود بازار خودرو در این مدت نزدیک به 5/ 7 درصد بازدهی داشته است. در واقع اگر این خودروها را به‌عنوان یک سبد کلی محصول در نظر بگیریم، ارزش آن در انتهای فروردین، حدود هشت درصد نسبت به آخر اسفند بیشتر شده است.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

«جبهه اصلاحات ایران» برای انتخاب کاندیدا وارد مصادیق نشده است/ فضا برای حضور نامزدهای متعدد فراهم نیست/ آقای خاتمی برای حضور در انتخابات با موانع رو‌به‌رو استدبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ایران گفت: جبهه اصلاحات تاکنون نامزدی را برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب نکرده است.
ایلنا ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

احمدی‌نژاد: 25 سال است در این مملکت خوردند و بردنداحمدی نژاد وقتی(درسال84) کاندیدا شد در صداوسیما گفت 25 سال است در این مملکت خوردند و بردند، من گفتم اگر حضرت امام بود و این حرف‌ها را می‌شنید می‌گفت صلاحیتش را تأیید نکنند. به‌خصوص اوایل انقلاب کسانی که در این مملکت کار کردند، واقعا افراد صادقی بودند و اگر توانستیم در جنگ‌ها و بحران‌ها بالا بیاییم، با وجود اینکه آمریکا این‌طور نمی‌خواست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رفتار زشت بازیکن پرسپولیس دوباره تکرار شد/ در انتظار تصمیم قاطع یحییدلیل احترام نگذاشتن به تصمیم یحیی از سوی برخی از بازیکنان پرسپولیس مشخص نیست و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم حرکتش را تکرار کرد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو محمدرضا گلزار 

  

نماینده ایران در مذاکره با عربستان چه کسی بود؟خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران عربستان فرانسه 

  

رؤسای قوا نامزد انتخابات نشوند/ اصولگرایان روی کاندیداتوری قالیباف به اجماع نمی‌رسند/ تعدد نامزدها همواره باعث شکست جریان اصولگرایی شده استدبیر سیاسی جبهه ایستادگی، گفت: توصیه من این بود که روسای قوا نامزد انتخابات نشوند؛ به لحاظ اینکه آن‌ها اکنون مسئولیت‌هایی که دارند که اگر به خوبی انجام دهند نفع آن برای مردم بیشتر است.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان رسانه 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار و یورو در بازار متشکل (2 اردیبهشت)با کاهش قیمت دلار و یورو در بازار ارز شکاف قیمت بازار متشکل و بازار آزاد ارز کاهش یافت. در بازار متشکل امروز تغییرات قیمتی دلار و یورو نسبت به روز چهارشنبه با وجود کاهش حجم عرضه نزولی بود.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

ایجاد مرکز مالی آفشور و بورس بین الملل راهکار رونق همه جانبه کیشایجاد مرکز مالی آفشور،اجرای طرح جامع توسعه هندورابی و تاسیس هلدینگ مالی چند رشته ای برای اتصال به بازار سرمایه از جمله برنامه های محوری سازمان منطقه آزادکیش در 5 سال آینده است
ایلنا مشاور پتروشیمی جزیره کیش 

  

یک استقلالی دیگر کرونایی شدمدافع پیشکسوت باشگاه استقلال و مربی سابق مس کرمان در روزهایی که شاهد موج جدیدی از شیوع کرونا هستیم به این ویروس مبتلا شد.
خودروتک باشگاه استقلال باشگاه مس کرمان استقلال 

  

چرا واکسن پولی کرونا ظلم است؟آنچه درباره واکسن پولی گفته می‌شود یعنی هرج و مرج مطلق، یعنی وقاحت بی مرز و بی حسی کامل نسبت به ظلم و تبعیض. یعنی بی‌صداقتی، وقتی صحبت از قیمت‌های قابل پرداخت (200 تا 300 هزار تومان) برای اکثریت جامعه نگران می‌شود .
اعتماد پول دولت واردات 

  

ابهامات عرضه خودرو در بورسبا توجه به اینکه کمیسیون صنایع مجلس، عرضه خودرو در بورس را مصوب کرده است، یک تحلیلگر اقتصادی ابهامات عرضه خودرو در بورس را مورد بررسی قرار داد.
مملکت‌آنلاین خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

واکسن کرونای روسی | محموله واکسن اسپوتنیک ترخیص شدمهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران ظهار کرد: ساعت 3:45 امروز(پنج شنبه) ششمین محموله واکسن اسپوتنیک از روسیه وارد ایران و بعد از بررسی و انجام تشریفات گمرکی ترخیص و تحویل شد. به گفته وی، از 15 بهمن ماه که ورود واکسن کرونا به ایران آغاز شده تا کنون در مجموع دو میلیون و 95 هزار و 800 دوز واکسن وارد و تحت نظارت گمرک ایران ترخیص و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
۵۵ آنلاین روسیه گمرک ایران 

  

3 رقمی شدن ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان در 5 روز متوالیرئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، ضمن اشاره به شیوع بالای کرونا در جنوب غرب خوزستان گفت: میزان ابتلا ب
خبرفوری درمان بیمارستان ویروس 

  

ابتلای دو نفر به کرونا پس از دریافت دوز دوم واکسننتیجه تست کرونا دو زن واکسینه شده در آمریکا که یکی از آنها واکسن فایزر و دیگری واکسن مدرنا را دریافت کرده بودند، مثبت اعلام شد. هر دو فرد واکسینه شده دوز دوم واکسن را تزریق کرده بودند که درگیر نوع خفیف کووید-19 شدند.
برنا 

  

باشگاه النصر | مبتلای جدیدی به ویروس کرونا در این تیم مشاهده نشده استباشگاه النصر اعلام کرد که مبتلای جدیدی به ویروس کرونا در این تیم مشاهده نشده است تا آنها مشکلی برای رویارویی با فولاد نداشته باشند.
۵۵ آنلاین ویروس عربستان فولاد خوزستان