مهر   |  فرهنگی  |  

تلاش برای ایجاد شکاف با خبر تعطیلی وطن امروز

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز (شنبه 12 مرداد) اصلی ترین موضوعی که درباه انتشار روزنامه ها جلب توجه می کرد، جای خالی یک روزنامه قطع کوچک با تیترهای کوتاه و جذابش در پیشخوان مطبوعات بود. خبری که با پیگیری از فضای رسانه های برخط می شد فهمید یک نشریه دیگر هم از فضای مطبوعات کاغذی خداحافظی کرده است. روزنامه سراسری وطن امروز که از جمله مطبوعات تأثیرگذار در فضای رسانه ای کشور بود و…

تلاش برای ایجاد شکاف با خبر تعطیلی وطن امروز

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز (شنبه 12 مرداد) اصلی ترین موضوعی که درباه انتشار روزنامه ها جلب توجه می کرد، جای خالی یک روزنامه قطع کوچک با تیترهای کوتاه و جذابش در پیشخوان مطبوعات بود. خبری که با پیگیری از فضای رسانه های برخط می شد فهمید یک نشریه دیگر هم از فضای مطبوعات کاغذی خداحافظی کرده است.

 روزنامه سراسری وطن امروز که از جمله مطبوعات تأثیرگذار در فضای رسانه ای کشور بود و برای خود منتقدان و طرفدارانی داشت اعلام کرده بود به دلیل مشکلات مالی دیگر منتشر نخواهد شد.

مدیران وطن امروز این تصمیم شان را از طریق صفحه اجتماعی اینستاگرام اعلام کردند، در پست شب گذشته آنها آمده است: «تا سلامی دوباره، خداحافظ، به اطلاع می رسانیم که روزنامه وطن امروز به دلیل مشکلات مالی از فردا منتشر نخواهد شد. از همه دوستان و مخاطبان عزیز که در تمام این سال ها با همراهی خود حامی ما بودند، متشکریم.»

بدون شک تکثر و تعدد رسانه ای امروز یک موضوع لازم در فضای رسانه ای است، به این معنی که علاوه بر تریبون های رسانه ای پرقدرت باید برای صداهای ضعیف تر نیز که پایبند به قوانین کشور هستند هم نیز شرایطی مهیا شود تا تریبون رسانه ای داشته باشند، اما انگار طی سال های اخیر به جای پیشرفت در این وضعیت، در حال پسرفت هستیم. به این معنا که حتی تریبون های رسانه ای مؤثری همچون وطن امروز، برخی نشریات همشهری و چندین مجله به جای اینکه سال به سال شکوفاتر شوند یک مرگ تدریجی یا خودخواسته را دنبال می کنند.

در این میان برخورد رسانه های فارسی زبان خارجی هم با تعطیلی این نشریات در نوع خود جالب است. به عنوان مثال در مورد همین تعطیلی روزنامه وطن امروز که پیشتر هم به دلایل مختلف مسبوق به سابقه بوده است، تلاش رسانه های فارسی زبان خارجی بر این است که یک ارتباطی میان تعطیلی نشریه و خط مشی آن پیدا کنند.

البته این روزنامه همواره منتقد دولت های یازدهم و دوازدهم بوده و از نگاه طرفداران آن نقدهای منصفانه است، اما تلاشی که رسانه های فارسی زبان خارجی برای تعطیلی وطن امروز می کنند بیشتر به یک رفتار تفرقه افکنانه شباهت دارد که در ادامه برخی موارد مورد اشاره قرار می گیرد:

سایت خبری رادیو فردا در مورد همین خبر تعطیلی اخیر روزنامه که جمعه شب منتشر شده است، بعد از اعلام خبر تعطیلی روزنامه و اعلام سابقه این روزنامه و همچنین مدیریت مهرداد بذرپاش بر این روزنامه ارتباط این روزنامه با خط مشی آن را در آخرین پاراگراف گزارش خود به این شکل برقرار می کند: این روزنامه از جمله منتقدان حسن روحانی بود و برخی از تیترهای آن علیه دولت و دیگر موضوعات خبرساز شده بود.

بعد هم در انتهای همین مطلب لینکی را قرار می دهد که مربوط است به درج کاریکاتوری در این روزنامه مربوط به یکی از صحبت های حسن روحانی که گفته بود: «اگر در کشور انواع سلاح داشته باشیم اما برای گوشت، گندم، جو و روغن به دیگران نیازمند باشیم و دست ما به بیرون دراز باشد، اقتدار حاصل نمی‌شود.» در پاسخ به این صحبت روحانی هم وطن امروز کاریکاتوری کشیده بود و در سال 93 به دادگاه مطبوعات رفته بود. اما امروز رادیو فردا با کنار هم قرار دادن همه این مطالب تلاش می کند برای تعطیلی وطن امروز دلیلی از نقد آن به دولت را برجسته کند.

سایت بی بی سی فارسی هم در گزارشی مربوط به اوایل مرداد سال 95 که باز خبر تعطیلی وطن امروز رسانه ای شده بود، بعد از نقل این ماجرای تعطیلی اشاره ای به اعلام این روزنامه مبنی بر تعطیل کردنش بعد از برگزاری انتخابات سال 92 کرده است و این بخش را به شکل خاصی برجسته کرده است اما از سرگیری انتشار آن را با همان کیفیت برجسته نکرده است.

سایت شبکه صدای آمریکا (VOA) در همین مقطع زمانی تعطیلی روزنامه وطن امروز را بسیار برجسته تر به اختلافش با دولت روحانی ربط می دهد.

جالب آنکه در بدنه این گزارش ها اشاره می شود منابع مالی این روزنامه در نهادهایی غیردولتی است و بنابراین به طور مستقیم دولت از نظر مالی نمی تواند باعث تعطیل شدن یا نشدن این روزنامه شده باشد. با این حال تلاش رسانه های فارسی زبان خارجی به نحوی است که می خواهند با هربار تعطیل شدن این روزنامه موجی ایجاد کنند که در آن شکاف بین نهادهای حکومتی و البته بدبینی مردم به حکومت بیشتر شود.

خبرنگار مهرداد بذرپاش روزنامه   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

برگزاری جشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان در مقابله با ویروس کرونا + جزئیاتجشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان با هدف تهیه آرشیوی از رشادت و همیاری عموم مردم و حافظان سلامت کشور در مقابله با ویروس کرونا برگزار می شود.
برنا ویروس سلامت 

  

امسال 12 فروردین به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده استوزیر کشور گفت: امسال دوازدهم فروردین به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است و مردم هماهنگ و همصدا با رای قاطع خود به تدبیر نظام در طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت ضوابط بهداشتی برای ایمنی بخشی به جامعه پیشگام شدند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

راه‌اندازی سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا»سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا، به منظور غربالگری هوشمند افراد جامعه و پیشگیری از آسیب‌های روانی - اجتماعی ناشی از این بحران، توسط سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شد.
ایلنا ویروس بهزیستی مصاحبه 

  

وزیر کشور: 12 فروردین امسال به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با کرونا تبدیل شده استوزیر کشور در پیامی نوشت، 12 فروردین امسال به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است.
تسنیم ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

نماینده مردم تهران و مدیرمسوول روزنامه اعتماد در نامه‌ای به رییس جمهوری با اشاره به تعطیلی روزنامه‌ها از سوی ستاد مبارزه با کرونا گفت: در این روزهای حساس حضور رسانه‌های کاغذی می‌تواند دولت و مردم را برای عبور هرچه سریعتر و البته کم‌هزینه‌تر از کرونا یاری کند؛ لذا از حضرتعالی می‌خواهم دستور فرمایید انتشار هرچه سریعتر مطبوعات در دستور کار ستاد مبارزه با کرونا قرار گیرد.
نامه نیوز مطبوعات کار موبایل 

  

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان از کاهش دوهزارتومانی قیمت مرغ در بازار در پی شیوع کروناویروس خبر داد.
صراط کشاورزی قیمت دولت 

  

انتشار هرچه سریعتر مطبوعات در دستور کار ستاد مبارزه با کرونا قرار گیرد به گزارش خبرگزاری خانه ملت، الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی، رئیس جمهور نوشت: بسمه تعالی رییس محترم جمهور، جناب آقای دکتر حسن روحانی، دام عزه سلام عرض می‌کنم و اعیاد را تبریک می‌گویم. همانطوری که مطلعید ستاد مبارزه با کرونا تا اطلاع ثانوی چاپخانه‌ها و در پی آنها…
خانه‌ملت مطبوعات کار موبایل