اعتماد   |  سیاسی  |  

قالیباف در 1400 به نفع رئیسی کنار می‌کشد یا با او رقابت می‌کند؟

از یک سو زمزمه‌های آمدن رئیسی و عزم محکم قالیباف برای پاستور، این مسئله‌ را مطرح کرده که آیا این بار قالیباف به نفع رئیسی، کنار می‌کشد یا اینکه تصمیم دیگری می‌گیرد. دغدغه‌ای که اصولگرایان با آن روبرو بوده اما نتوانسته‌اند به آن پاسخی بدهند.

قالیباف در 1400 به نفع رئیسی کنار می‌کشد یا با او رقابت می‌کند؟

اعتمادآنلاین| قریب به 160 روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 باقی مانده و سیب سیاست، آنقدر  می‌چرخد تا در نتیجه قرعه به نام یکی بیفتد؛ چرخشی که ممکن است بسیاری از معادلات انتخاباتی را تغییر دهد. در این راستا و در حالی که ابراهیم رئیسی و اطرافیانش از مدت‌ها پیش قاطعانه از نیامدن به کارزار 1400 سخن گفته‌اند اما اخیرا حرف و حدیث‌هایی برای حضور دوباره‌ او در انتخابات ریاست‌‎جمهوری مطرح شده است.

 

به بیانی دیگر تعدادی از وزرای سابق احمدی‌نژاد در بیانیه‌ای از رئیسی برای حضور در انتخابات 1400حمایت کردند. برخی از وزرای سابق احمدی‌نژاد که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 در ستاد انتخاباتی رئیسی حضور داشتند از حامیان جدی ابراهیم رئیسی محسوب می‌شوند به بیانی دیگر،  یکی از ویژگی‌های ستاد انتخاباتی رئیسی، حضور برخی اعضای کابینه رئیس دولت نهم و دهم بود؛ بدین گونه که ابتدا سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد و سپس به ترتیب مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد، علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و نهایتاً علی نیکزاد به ریاست ستاد انتخاباتی او منصوب شدند.

 

انتخاباتی که محمدباقر قالیباف به نفع ابراهیم رئیسی کنار کشید و  رئیسی در نهایت توانست 16 میلیون رأی کسب کند. حالا هم با جدی شدن بحث حضور قالیباف در انتخابات 1400، احمدی‌نژادی‌ها که به نظر نمی‌رسد موافق آمدن او باشند، عزمشان را جدی کرده و باز هم گزینه رئیسی را مطرح کرده‌اند. 

 

حال پس از گذشت سه سال و نیم از انتخابات سال 96،  کانون دانشگاهیان ایران اسلامی متشکل از برخی وزرای احمدی‌نژاد، در بیانیه‌ای از احزاب و تشکل‌های اصولگرا خواستند از دعوت این تشکل دانشگاهی برای حضور سید ابراهیم رئیسی در انتخابات 1400 حمایت کنند.

 

سیدمحمد حسینی، که دبیرکل این تشکل است درباره این بیانیه و هدف آن گفت: «کانون دانشگاهیان بعد از چند ماه بررسی میدانی و تحلیل نظرسنجی‌های متعدد پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری و کاندیداها، به این نتیجه رسیده که رئیسی بهترین گزینه و مورد وفاق نیروهای انقلاب است.»

 

در واقع جریان اصولگرایی از شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت مبارز گرفته تا شورای ائتلاف و پایداری‌ها نه تنها برای انتخابات 1400 به وحدت و نتیجه نرسیده‌اند بلکه به صورت جداگانه و مستقل، فعالیت‎‌ها اعم از جلسات انتخاباتی و حتی رایزنی با کاندیداها را آغاز کرده‌اند؛ مسئله‌ای که به باور بسیاری از چهره‌های سیاسی اصولگرا به دغدغه آنها برای انتخابات سال آینده تبدیل شده که البته به نظر نمی‌رسد از آن گریزی باشد حال هرچند اختلافاتشان را علنی بیان نکنند اما در این میان گویا احمدی‌نژادی‌ها که به باور بسیاری، از جاماندگان از تلاش جریان اصولگرایی برای رسیدن به وحدت هستند، آستین‌ها را بالا زده و دست به کار شده‌اند تا رئیسی را هر طور شده به وادی انتخابات 1400 بکشانند با این منطق که اهمیت قوه مجریه از قوه قضاییه بیشتر است و برای قوه قضاییه هم رهبری پس از رئیسی، فرد دیگری را منصوب خواهد کرد.

 

وزیر پیشین ارشاد دولت احمدی‌نژاد در این باره می‌گوید: «قوه مجریه اهمیتی به مراتب بیش از دستگاه قضایی دارد، چون اگر در قوه مجریه سلامت برقرار شود و مدیران، عناصری دلسوز، فعال و پاکدست باشند،  بسیاری از پرونده‌ها اصلا تشکیل نمی‌شود.»

 

به گفته حسینی، «پاسخ ما به آن‌هایی که می‎گویند، ماموریت ابرهیم رئیسی در قوه قضاییه هنوز به پایان نرسیده و نباید به قوه مجریه برود، این است که رئیسی در قوه قضاییه ریل‌گذاری‌های لازم را انجام داده و وضعیت را به مرحله‌ای رسانده که اگر مدیر متعهد و توانمند دیگری هم مسئولیت قوه قضاییه را برعهده بگیرد، این امکان فراهم است که سند تحول قضایی را اجرایی و عملیاتی سازد.»

 

او البته می‌گوید با ابراهیم رئیسی در این باره دیداری نداشته‌ تا بداند پاسخ او چیست. حسینی می‌افزاید: «هنوز رسما با رئیسی صحبت نکرده‌ایم، اما بنا داریم صحبت و دلایل منطقی خود را مطرح کنیم.»

وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد تاکید دارد که واکنش‌های مثبتی به انتشار این بیانیه از استانها و شهرهای مختلف نشان داده شده است.

 

به باور سید محمد حسینی، ابتدا باید یک مطالبه عمومی ایجاد شود تا رئیسی بیاید چراکه او در حال حاضر بنا ندارد به انتخابات وارد شود و خودش می‌گوید چون منصوب رهبری در قوه قضاییه است و سند تحول را آماده ساخته، باید آن را اجرایی کند.»

 

 او البته مشکلات و اختلافات درون جریانی اصولگرایان را هم از قلم نینداخته و تاکید دارد : «ما معتقدیم اگر یک مطالبه عمومی صورت گیرد و همگان به این نتیجه برسند که بهترین گزینه، رئیسی است چراکه اگر او نیاید مشکلات عدیده‌ای از جمله تعدد کاندیداها و نرسیدن به توافق رخ می‌دهد که نتیجه آن واگذاری نتیجه به جریان رقیب است، می‌توان او را مجاب کرد که کاندیدای ریاست‌جمهوری شود به بیانی دیگر بدنه نیروهای انقلاب نباید معطل سیاسی‌کاری‌ها و بده بستان‌های پشت صحنه بمانند!»

 

«منصور حقیقت پور»، دیگر فعال سیاسی اصولگرا، نیز در رابطه با کاندیداتوری رئیسی در انتخابات 1400 گفت: «کاندیدا بودن رییسی هنوز جدی نشده است و من هیچ نشانه ای از این حضور او تا اینجا نمی بینم ولی اگر  شرکت کند می تواند، کاندیدای جدی اصولگرایان باشد و بر سایر کاندیداهای این جناح ارشدیت داشته باشد و به اصطلاح بقیه را بر سر جایشان بنشاند. اگر رییسی نیایند کسی در آن حد و اندازه نیست.»

به باور این چهره سیاسی اصولگرا، افرادی چون علی نیکزاد، رستم قاسمی، جلیلی، قالیباف و هاشمی به عنوان کاندیدا مطرح هستند که البته جمع کردن همه این ‌ها در یک جا و به نتیجه رسیدن در مورد آنها، کار بسیار سختی است، اما شاید آمدن رییسی بتواند تکلیف بقیه گزینه‌ها را مشخص کند و حرف آخر را بزند.» به بیانی دیگر به گفته سید محمد حسینی نیز، با آمدن فرد واجد شرایطی چون رئیسی، تکلیف از سایر کاندیداها ساقط می‌شود.

 

آنطور که پیداست دو مشکل بزرگ و لاینحلی که برسر راه اصولگرایان برای انتخابات 1400 وجود دارد، یکی تعدد کاندیداها و دیگری به توافق نرسیدن اصولگرایان است.

 

حقیقت‌پور در این باره می‌گوید: «به طور کلی اصولگرایان در به وحدت رسیدن نمره خوبی ندارند از این رو مطمئنم که روح مرحوم مهدوی کنی از اصولگرایان ناراضی است. این بزرگوار تا روز آخر تلاش کرد اصولگرایان را به وحدت برساند اما موفق نشد. ایشان نتوانست این آقایان را جمع کند و بر سر یک نفر به اجماع برساند حال که جامعه اصولگرایی مهدوی کنی را در بین خود ندارد.»

 

این چهره سیاسی اصولگرا با اشاره به تعدد کاندیدا نیز می‌افزاید: «اما اگر رییسی برای آمدن، جدی باشد می‌تواند این طیف را منسجم کرده و وحدتی ایجاد کند در غیر این صورت، اصولگرایان حداقل سه چهار نماینده خواهند داشت. در واقع برای ریاست جمهوری باید هندوانه بریده آورد؛ هندوانه سر بسته به درد ریاست جمهوری نمی ‌آورد. برخی از آقایان آمدند و دیدیم این هندوانه‌های سر بسته شیرین در نیامدند!»

 

به نظر می‌رسد مشکل تعدد کاندیداها به جایی رسیده که به باور بسیاری از جمله ضرغامی، اصولگرایان یک مینی بوس کاندیدا برای 1400 دارند. او در این باره گفته است: «پوست خربزه زیر پای بچه‌های انقلاب است به گونه‌ای که ما الان یک مینی‌بوس نامزد داریم و تعداد نامزدها زیاد است.»

 

در واقع همان‌طور که ضرغامی گفته است مینی‌بوسی از چهره‌های سیاسی اصولگرا هم برای 1400 صف بسته‌اند؛ از سردار دهقان که اخیرا به طور رسمی، اعلام کاندیداتوری کرده تا قالیباف که در حال چینش کابینه پشت پرده و در حال انجام سفرهای استانی است، تا ابراهیم رئیسی، سعید جلیلی و سعید محمد که برخی چون سلیمی نمین، فعالیت او را برای شهردار تهران شدن می‌دانند و حتی خود ضرغامی... .

 

زمزمه‌های آمدن رئیسی و عزم محکم قالیباف برای پاستور، این مسئله‌ را مطرح کرده که آیا این بار قالیباف به نفع رئیسی، کنار می‌کشد یا اینکه تصمیم دیگری می‌گیرد. دغدغه‌ای که اصولگرایان با آن روبرو بوده اما نتوانسته‌اند به آن پاسخی بدهند. به بیانی دیگر به گفته سید محمد حسینی، «این مسائل باید بررسی شود چراکه ما نمی‌توانیم از حالا به صورت قاطع در این باره صحبت کنیم اما در هر صورت چه بسا حضور یکی موجب شود که دیگری برای انتخابات نیاید چون غالبا کاندیداهای انقلابی براساس تکلیف حضور پیدا می‌کنند و اگر یک نفر واجد شرایط وارد عرصه انتخابات شود، تکلیف از دیگران ساقط می‌شود.»

 

منبع: برنا

رستم قاسمی مسعود میرکاظمی انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد| قیمت سکه کاهشی شد|سقوط سنگین بورس ادامه دارددر بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 22 هزار و 200 تومان، قیمت یورو 26 هزار و 900 تومان و درهم امارات 6 هزار و 100 تومان اعلام شده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار بازار تهران 

  

دومین واکسن ایرانی کرونا در آستانه گرفتن مجوزدبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت گفت: کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن نوترکیب کرونا متعلق به موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در کمیته کشوری اخلاق در پژوهش علوم پزشکی تایید شد.
گسترش درمان اخلاق پژوهش 

  

عرضه صابون نانو برای مقابله با کرونا + عکسیک شرکت هندی صابون‌های نانو که به شکل قرص است برای مقابله با ویروس کرونا تولید و به بازار عرضه کرد.
گسترش عکس میکروب ویروس 

  

قیمت خودرو باز هم کاهش یافت/ بازار همچنان راکد استنایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: طی چند روز گذشته به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت ها د
خبرفوری قیمت خودرو بازار خودرو 

  

قیمت دلار وارد کانال 21 هزار تومان شد/ هر دلار 21700 تومانقیمت هر دلار آمریکا(اسکناس) امروز دوشنبه 29 دی 1399 در صرافی‌های بانکی برای خرید به 21 هزار و 700 تو
خبرفوری قیمت دلار دلار آمریکا 

  

نقش بی‌بدیل نیروهای مسلح در مقابله با کرونافرمانده نیروی انتظامی با تاکید بر اهتمام ویژه به ترویج فرهنگ دوران دفاع مقدس گفت: امروز با تهدیدهای مستقیم و غیرمستقیم دشمنان خصوصا آمریکا و انگلیس مقابله کرده و پیروز بوده ایم که این موفقیت برگرفته از فرهنگ دفاع مقدس است.
ایلنا بیمه نیروهای مسلح نیروی انتظامی 

  

میثم مطیعی به کرونا مبتلا شدمیثم مطیعی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا قرنطینه شده و از دوره نقاهت او 7 روز دیگر باقی مانده است.
مثلث وام تلویزیون خودرو 

  

این پنج نماد در صف خرید بورس هستندامروز 29 دی 99 شاخص کل با اُفت 2.97 درصدی مواجه شده است و قرمز رنگ غالب بازار است. در این وضعیت قرمز بورس، پنج نماد توانستند خود را از صف فروش به صف خرید برسانند!
گسترش شاخص دارو سهام 

  

یک شایعه مهم در بورسکاهش قیمت دلار و جو منفی بازار سهام دست به‌دست هم دادند تا افت بازار سهام ادامه پیدا کند و امروز نیز در ادامه روند نزولی بورس شاخص کل بیش از 2/5 درصد ریزش کرد.
گسترش قیمت دلار پول 

  

قیمت دلار 29دی 1399 وارد کانال 21هزار تومان شدقیمت هر دلار آمریکا(اسکناس) امروز دوشنبه 29 دی 1399 در صرافی‌های بانکی برای خرید به 21 هزار و 700 تومان و برای فروش به 22 هزار و 300 تومان رسید.
اعتماد قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزییات صدور دومین مجوز آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونادبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات پروتکل اجرای دومین مطالعه بالینی واکسن کرونای ایرانی، گفت: این واکسن نوترکیب بوده و یک پروتئین نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن‌ کرونای ایرانی قبلی که مجوز کارآزمایی بالینی داخل کشور را دریافت کرده، متفاوت است.
برنا اخلاق پژوهش وزارت بهداشت 

  

نگرانی درباره اثر گذاری واکسن چینی کروناچین جزو نخستین کشورهایی بود که پس از شیوع بیماری کووید-19 از کشف واکسن کرونا خبر داد.
گسترش چین ایران واردات