ایلنا   |  اجتماعی  |  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک است

رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک است

رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.

«مهدی قمیشی» رئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز در ارتباط با وضعیت مدیریت منابع آب در خوزستان گفت: به صورت عمده 3 اشکال مهم در مساله مدیریت آب در خوزستان وجود دارد که مهمترینش این است که این استان نسبت به همه حوزه‌هایی که از آنها آب واردش می‌شود، پایین ترین نقطه است؛ یعنی باید آب از استان های مختلف بگذرد تا به استان خوزستان برسد.

او افزود: رودخانه «کرخه» که 6 استان آب مورد نیازشان را از این رودخانه تامین می‌کنند، برای استان خوزستان بسیار مهم است و از طرفی بسیار مهمتر است که وزارت نیرو فرمولی تعیین کند که این آب به درستی و با در نظر گرفتن منافع ملی و مسائل زیست محیطی توزیع شود، زیرا در پایین دست سد کرخه هورالعظیم قرار دارد که معمولاً حقابه اش اصلا به مقداری که نیاز دارد داده نمی شود.

قمیشی افزود: مشکلات رودخانه های «کارون» و «دز» نیز بیشتر به انتقال آب بین حوضه‌ای مربوط می‌شود. متاسفانه انتقال آب بین حوضه ای که قبلا انجام شده و هنوز برنامه انتقال آب بیشتر وجود دارد در مدیریت منابع آب استان خوزستان مشکل ایجاد کرده است، زیرا معلوم نیست چقدر آب به حوضه کارون وارد می شود.

او در ادامه گفت: رودخانه «مارون» هم حوضه مهم دیگری برای تالاب «شادگان» است که متاسفانه باز هم حقابه زیست محیطی شادگان از طریق جراحی و مارون به این تالاب نمی‌رسد. مشکل عدم تامین حقابه زیست‌محیطی تالاب هایی که در استان به این رودخانه ها وابسته اند متاسفانه سالیان سال است که وجود دارد.

استاد دانشگاه چمران گفت: مشکل وزارت نیرو اولویت ندادن مسائل زیست محیطی است. وزارت نیرو خودش را موظف به تامین حقابه زیست محیطی ‌پایین دست رودخانه‌ها و تالاب ها نمی‌داند. تا زمانی که  این وزارتخانه خودش را موظف به تامین حق آبه تالاب ها نداند، این مشکل باقی خواهد ماند.

قمیشی گفت: وزارت نیرو معمولاً روی همه آورد رودخانه ها حساب باز می‌کند و سعی می کند متوسط آورد رودخانه‌ها را کاملا به کار بگیرد. در برنامه ریزی منابع آب چنین کاری کاملا اشتباه است و معمولاً  از نظر علمی تنها باید 40 درصد آورده رودخانه‌ها را به کار بگیریم. اگر بخواهیم با توجه به شرایط کشور کمی هم اغماض کنیم، باید تنها حدود 60 تا 70 درصد منابع آب را برداشت کنیم و بگذاریم بقیه در بستر خودش باقی بماند.

او افزود: آورد آب به استان خوزستان مشخص نیست زیرا در پایین دست قرار گرفته است و معمولاً استان های بالا دست مقدار آبی که بخواهند برداشت می‌کنند و اگر از مازاد آن چیزی ماند به استان خوزستان می‌رسد. یعنی استان خوزستان مشکل عرضه دارد و مشخص نیست چقدر آب باید به این استان وارد شود و بعد از آن با مشکل مدیریت تقاضا و تقسیم آب بین بخش های مختلف مصرف با لحاظ کردن بهره‌وری آب مواجه هستیم.

قمیشی گفت: صرف نظر از کاری که می‌شود در استان‌های بالا دست انجام داد، باید کشت‌های پرمصرف را در استان خوزستان کنترل کرد. اولین گام این است که فرهنگ سازی شود و کشت های پرمصرف مانند برنج و تا حدی نیشکر در استان خوزستان کمتر و محدود شود.از طرفی اگر بشود از آب‌های غیرمتعارف در صنعت استفاده کرد و پساب ها به کارگیری مجدد شوند و یا با کشت های شور پسند بتوانیم حجم آن را کم کنیم، به مهم ترین اولویت های استان خوزستان رسیدگی کرده ایم.

او افزود: متاسفانه صنایع کشور کارهایشان را بسیار راحت انجام می‌دهند؛ یعنی از چاه های آب یا آب های سطحی برداشت می‌کنند و در صنعت به کار می گیرند. در حالی که در هیچ جای دنیا چنین کاری نمی‌کنند. آن چیزی که در سایر کشورهای دنیا متعارف است این است که اولاً صنایع معمولا آب را بازچرخانی می کنند و بعد از یک بار استفاده آن را وارد رودخانه یا محل پساب نمی‌کنند.

قمیشی گفت: بیشتر آبی که صنایع نیاز دارند مربوط به سیستم های خنک کننده است و این سیستم ها نیاز به آب شیرین رودخانه ها ندارند و می تواند از آب های غیرمتعارف یعنی آب تصفیه شده فاضلاب های خانگی یا تسویه نسبی پساب های کشاورزی استفاده کنند، اما این زحمت را به خودشان نمی‌دهند.

قمیشی گفت: اگر بخواهد مدیریت منابع آب مانند گذشته پیش رود وضعیت در خوزستان سال به سال بدتر خواهد شد. برای مثال رودخانه کرخه تابستان سال گذشته دچار مشکل بود اولین انتظاری که ما داشتیم این بود که بارگذاری جدیدی روی حوضه کرخه انجام نشود، اما امسال هم در حال انجام بارگذاری بیشتر بر روی رودخانه کرخه هستند و آن را شدیدتر می‌کنند.

او افزود: متاسفانه با همان سیاست های غلط گذشته کار پیش می‌رود. باید سعی کنیم بارگذاری بر روی رودخانه‌ها را کمتر کنیم تا وضعیت رودخانه ها روال منطقی تری پیدا کند، اما این رویه دیده نمی شود.

قمیشی گفت: از دانشگاه ما که هیچ وقت نظر نخواستند، اما اولین کاری که باید در حوضه های آبخیز انجام شود این است که باید حوضه های مختلف، مصرف آب خودشان را با درنظر گرفتن مسائل زیست محیطی، با مقدار آب هر حوضه تنظیم کنند. هر حوضه باید بر اساس مقدار آبی که دارد، باید برنامه ریزی کند. این که به حوضه های مختلف وعده داده شود که ممکن است از حوضه‌های دیگر آب به آن وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.

او افزود: اما اگر این حوضه ها بدانند که همه حوضه ها مشکل آب دارند و آب از دیگر بخش‌ها انتقال داده نخواهد شد، آن موقع مجبورند بر اساس مقدار آبی که دارند، البته با تاکید بر حفظ حقابه های زیست محیطی، برنامه ریزی توسعه خودشان را انجام دهند.

قمیشی گفت: با این رویکرد حوضه زاینده رود می‌داند که مقدار مشخصی آب دارد. بخشی از آن را باید به تالاب گاوخونی بدهد مقداری دیگر را هم می‌توان برای آب شرب یا صنعت و کشاورزی استفاده کند. بنابراین دیگر هیچ وقت به خودش اجازه توسعه بیش از حد نمی‌دهد.

او افزود: ما هیچ حوضه آبخیزی در کشورمان نداریم که آب مازاد داشته باشد. بنابراین باید بر این خواسته غیرمنطقی خط بطلان بکشند و مردم همه استان‌ها را راحت کند که چنین چیزی در برنامه دولت نیست. با این رویکرد، همه حوضه ها مجبور هستند بیشتر فکر کنند، مدیریت صحیح تری اعمال کنند، راندمان به‌کارگیری آب را بالا ببرند و بهره وری آب را بیشتر کنند. در این صورت است که آینده کشور تضمین خواهد شد.

انتهای پیام/

انتقال آب استان خوزستان اهواز   اخبار برگزیده
  

افزایش ناگهانی قیمت دلارنوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

العربیه: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات وجود نداردشبکه العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است نوشت که هنوز زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وجود ندارد.
فردا العربیه بانک وین 

  

تماس‌های روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد یافتسخنگوی کاخ کرملین از تداوم تعاملات میان ایران و روسیه خبر داد.
ایلنا روسیه ایران و روسیه ایران 

  

ایجاد ساز و کارهای لازم برای رفع مشکلات تجارت ایران و انگلیسمعاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر انگلستان و رایزن بازرگانی این کشور بر توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.
ایلنا کشاورزی حوزه ایران و انگلیس 

  

بازار سهام سبزپوش شد / علت صعود شاخص بورس چه بود؟در حالی که در 3 روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از 73 هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند، علت چه بود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص پایتخت 

  

امیکرون و دلتا چه تفاوتی با هم دارند؟/علائم آنها را بشناسیدامیکرون، سویه‌ای از بطن ویروس "سارس کوو 2" است که به دلیل علائم خفیف‌تر ابتلا به آن، "واریانت ملایم‌" نیز خوانده می‌شود و به نظر می‌رسد که روند شدید بیماری کووید 19 در ابتلا به این سویه به‌ ندرت دیده می‌شود، اما چرا؟
مستقل‌آنلاین کودکان ویروس والدین 

  

ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز | کاهش دما تا 8 درجهرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در چهار کلانشهر طی امروز (6 بهمن‌ماه) از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد.
۵۵ آنلاین ارومیه آلودگی هوا قزوین 

  

جاماندگان سهام عدالت از کی سهام دار می‌شوند؟پرونده جاماندگان سهام عدالت همچنان باز است و درباره تعیین تکلیف آن، وعده های زیادی داده شده است اما همچنان تصمیم گیری درباره 20 میلیون نفر که از گرفتن سهام عدالت جامانده اند، به آینده موکول می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام دولت دوازدهم 

  

«بایدن» و دو گزینه نهایی در مساله ایران«روند خاصِ تحولات در عرصه سیاست و اقتصادِ داخلی آمریکا، تا حد زیادی موقعیت بایدن و حزب دموکرات را با چالش هایی قابل توجه رو به رو کرده است. چالش هایی که در نهایت می توانند به ظهورِ دو سناریوی شوکه‌کننده و حتی ناگهانی در زمینه سیاست این کشور در رابطه با ایران ختم شوند. فرصت شناسی و استفاده درستِ ایران از وضعیت کنونی آمریکا است که می تواند مشخص کننده سناریویِ نهایی باشد.»
مثلث دونالد ترامپ باراک اوباما رئیس جمهور 

  

هفته های آینده به پیک مرگ و میر امیکرون می رسیمعضو کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در هفته های آینده به پیک امیکرون می رسیم که با مرگ و میر همراه خواهد بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان والدین 

  

پرسپولیس بدون حریف ماندحریف پرسپولیس در سوپرجام در حال برگزاری مقدمات سفر به امارات و برگزاری اردویی در این کشور بود که این سفر در دقیقه 90 منتفی شد.
خانه فوتبال پرسپولیس سفر وام 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 5 بهمن 1400/ سکه امامی ارزان شداقتصادنیوز ، قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شرایط آسان و باورنکردنی دریافت وام تا 50 میلیون تومان +جزئیاتروابط عمومی بانک مرکزی از شرایط دریافت وام زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن و با اعتبارسنجی خبر داد.
فردا وام دولت بخش خصوصی 

  

جزئیات سفر رئیس جمهور به روسیه از زبان سخنگوی دولتآخرین خبر/ سخنگوی دولت در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
نامه نیوز سفر رئیس جمهور روسیه 

  

جزئیات رسیدگی به 2 پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به 2 پرونده به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد.
ایلنا مطبوعات ماه تهران 

  اخبار داغ
  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا به صدا درآمداقتصادنیوز: در وزارت بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و جهان، آمار افزایش بیماران سرپایی و بستری و مرگ و میر ناشی از سویه جدید اُمیکرون و افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در رنگ بندی جدید کرونایی کشور ارائه کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درآمد مرگ 

  

ردپای بورس در بازار دلار /قیمت سکه جان گرفتاقتصادنیوز: بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 6 بهمن 1400 شاهد رشد قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت ارز 

  

وعده بورسی جدید محسن رضاییاقتصادنیوز: محسن رضایی اعلام کرد که تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
اقتصادنیوز محسن رضایی دولت 

  

افزایش قیمت خودروهای داخلی/قیمت جدید محصولات سایپادر پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این مالیات از 13 دی‌ماه در طرح‌های جدید فروش خودروسازان نیز اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید مشخص شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

آغاز پیک ششم کرونا در کشور/ 2 تا 4 هفته آینده به اوج اومیکرون می رسیمعضو ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار درباره ورود کشور به موج ششم کرونا گفت: کشور 2 تا چهار هفته آینده به اوج اومیکرون می رسد.
اقتصادنیوز 

  

تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ استمعاون اقتصادی رییس‌جمهور تأکید کرد: تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
ایلنا دولت محسن رضایی ماه 

  

زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
مثلث زنان ایران خودرو ایران 

  

خداحافظی دختران ایران با جام ملتهای آسیا؛/ زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
ورزش۳ دختران ایران تیم ملی فوتبال ایران 

  

به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونادر جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمور بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید شد.
فردا وزارت بهداشت درمان رئیس جمهور 

  

بورس تغییر جهت داد/ خروجی پول حقیقی ها حداقلی شداقتصادنیوز: امروز 6 بهمن 1400 معاملات بازار سهام در روز پایانی کاری شاهد یک تغییر جدی بود.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده استجلسه کمیته تخصصی کرونا بعداز ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.
ایلنا درمان وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

کرونای دبیر اختلالی در جشنواره فیلم فجر ایجاد نکرده استیزدان عشیری تأکید کرد که ابتلای دبیر جشنواره فیلم فجر به ویروس کرونا اختلالی در این رویداد ایجاد نکرده است.
برنا جشنواره فیلم فجر ویروس 

  

افزایش پنج درصدی قیمت خودرو از فردا؛خریداران ایران خودرو و سایپا دست به جیب شوند|جزئیاتافزایش قیمت خودرو :مثلا صعود 4 میلیونی قیمت پژو پارس به خاطر مالیات!
خانه فوتبال افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

درخواست مدیرعامل بورس انرژی از شرکت نفتمدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: صنعت نفت صنعت پیشران اقتصاد کشور است و با توجه به پیچیدگی، گستردگی و تنوع نیازهای این صنعت، شرکت ملی نفت باید تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به صورت فرایندی مستمر و نه مقطعی مورد توجه قرار دهد. ‌
گسترش انرژی گاز وزارت نفت