ایلنا   |  فرهنگی  |  

جای قوم‌نگاری دیداری در دانشگاه‌های ایران خالی است/ با پدیده سوزاندن آلبوم‌ها و متلاشی کردن خاطرات مواجهیم/ اطلاعات تصویری بسیار کمی از طبقات فرودست و مردم معمولی داریم

مهرداد اسکویی می‌گوید: ما جزو مهم‌ترین کشورهایی هستیم که قوم‌نگاری دیداری را باید سال‌های پیش در دانشگاه‌هایمان تدریس می‌کردیم اما امروز خلاء آن بسیار حس می‌شود و فرصت تحلیل عکس‌های تاریخی در دانشگاه را از دست دادیم و در چارچوب دروس آکادمیک‌مان قرار داده نشد.

جای قوم‌نگاری دیداری در دانشگاه‌های ایران خالی است/ با پدیده سوزاندن آلبوم‌ها و متلاشی کردن خاطرات مواجهیم/ اطلاعات تصویری بسیار کمی از طبقات فرودست و مردم معمولی داریم

مهرداد اسکویی می‌گوید: ما جزو مهم‌ترین کشورهایی هستیم که قوم‌نگاری دیداری را باید سال‌های پیش در دانشگاه‌هایمان تدریس می‌کردیم اما امروز خلاء آن بسیار حس می‌شود و فرصت تحلیل عکس‌های تاریخی در دانشگاه را از دست دادیم و در چارچوب دروس آکادمیک‌مان قرار داده نشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صد و هشتاد و ششمین نشست یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ با عنوان «میراث تصویری فرهنگ معاصر ایران و اهمیت آن» و سخنرانی «مهرداد اسکویی» به صورت آنلاین برگزار شد.

این نشست به مناسبت انتشار کتاب «کتاب کودکی» مهرداد اسکویی، فیلمساز و عضو شورای عالی موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ با حضور نویسنده اثر برگزار شد؛ کتابی شامل 154 عکس تاریخیِ دیده نشده یا کم‌تر دیده‌ شده از کودکان دوره قاجار که «مرکز میراث تصویری»، زیر نظر مهرداد اسکویی، طی سال‌ها تلاش و دغدغه و پژوهش میدانی، از میان اسناد تاریخی، آلبوم‌های خانوادگی، گنجینه‌ها، موزه‌ها و شیشه‌های نگاتیو جمع‌آوری کرده و برای انتشار در اختیار انتشارات «کارگاه اتفاق» نهاده است.

پس از مقدمه‌ی «ناصر فکوهی» در این برنامه لایو، «مهرداد اسکویی» در ابتدای این نشست، گفت: پیش از این نشست سوالاتی را از من پرسیدند تا اینجا به آنها پاسخ دهم؛ سوالاتی مانند اینکه «هدف از فعالیت پروژه بلندمدت ما در حوزه میراث فرهنگی چیست؟ این پروژه کدام خلاء فرهنگی را در ایران پر می‌کند؟ نحوه گردآوری این آرشیو تصویری چگونه بوده؟ و...»

اسکویی خطاب به فکوهی با بیان اینکه «در وهله اول از شما و آقای ایرج افشار تشکر می‌کنم که یک فیلمساز و عکاس مستند را که پرتره هم می‌گرفت علاقه‌مند کردید به پژوهش پیرامون اسناد تصویری و گردآوری آنها.» گفت: این قصه از اوایل دهه 80 با ایرج افشار شروع شد؛ چند جلسه با ایشان که صحبت کردم و عکس‌هایش را نشانم داد و ترغیبم کرد که عکس‌های تاریخی مهم است و باید جمع‌آوری شود؛ نه فقط توسط دولت که باید این حرکت سمت مردم بیاید و مردم به عکس‌های تاریخی‌شان احترام بگذارند و بدانند اینها منابع بسیار مهمی است که تمام محققان علوم انسانی می‌توانند به ظرفیت شگرف‌شان برسند و بر اساس آنها تحقیقات‌شان را شروع کنند.

او ادامه داد: بعد آقای فکوهی کتابی از 365 کارت پستال از کشورهای مختلف به من داد که از ایران هم یک کارت پستال در میان آنها بود و تلنگری جدی به من وارد کرد.

این عکاس و مستندساز در پاسخ به این سوال که «چگونه این فعالیت را انجام دادم؟» گفت: این پروژه خیلی برایم مهم بود؛ برای پسری که وضع مالی خوبی هم نداشت و دلش می‌خواست این تصاویر را جمع‌آوری و روی آنها کار کند. در وهله اول تحقیق کردم که چه کسانی کارت پستال‌ها و عکس‌های تاریخی دارند تا از آنها کمک بگیرم و تصاویر را جمع‌آوری و شروع به کار پژوهشی کنم. اما در مواجهه با صاحبان این تصاویر همیشه با یک جواب مشخص روبه‌رو بودم که «تو با مال ما چه کار داری؟ اگر می‌خواهی خودت برو جمع کن.» بنابراین حتی یک تصویر هم کسی به من نداد!

اسکویی ادامه داد: فهمیدم که از این مسیر نمی‌توانم چنین آرشیوی را جمع کنم. از جاهای مختلف به خصوص خیابان منوچهری شروع به خرید تک کارت‌پستال‌هایی کردم اما خیلی زود پولم تمام شد و ایستادم. برای همین تلاش کردم کار بیشتری کنم اما پول لازم داشت. همان زمان به عنوان چهره فرهنگی سینمای جهان انتخاب شدم و مبلغ جایزه کمک کرد که بتوانم کارت پستال‌های تاریخی بیشتری را خریداری و جمع کنم. در حراج‌ها و بازارهای صنفی محلی و پایگاه‌های حراج کلان جهانی شروع به گشتن کردم و به آنها ایمیل زدم تا هر تصویری که از هر جای جهان با موضوع ایران بالا می‌آمد را به من خبر دهند و از این طریق به آرشیو بزرگتری رسیدم.

او با طرح این مساله که «آیا هدف، صرفا جمع‌آوری و مجموعه‌داری بود؟ خیر.» یادآور شد: از آقایان فکوهی و افشار یاد گرفتم که عمر محدود است و باید روی این آرشیوها کار کنی و تولید کنی تا در دسترس مردم قرار بگیرد. برای همین در ادامه کار، 15 نفر را به همکاری دعوت کردم و نصرت کریمی و پروین تیموری دفتری را در اختیار ما قرار دادند و چند سال بعد دکتر ترقی و دکتر مرندی دفتر دیگری را در اختیارمان گذاشتند تا آنجا کار کنیم و اولین محصول کارمان «گیلان به روایت کارت پستال‌های تاریخی» بود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شد.

اسکویی با تاکید بر اینکه «یاد گرفتیم که مردم را چطور بیشتر به عکس/ متن عادت بدهیم.» خاطرنشان کرد: پژوهش‌های تاریخی عمدتا شامل تحلیل تاریخ مکتوب و شفاهی بود اما همچنان که فرهنگ از لحاظ دیداری با سوادتر شد نیاز ما به عکس و تصویر بیشتر شد؛ اینها شبکه‌های دلالت شدند که فرهنگ ما را تشکیل می‌دادند. و اینکه می‌توانستیم فضاهای بیشتری را به روی قوم‌نگاران و پژوهشگران بگشاییم. بعد از آن، سعی کردم توان و تجربه‌ام را در انسان‌شناسی فرهنگی و انسان‌شناسی دیداری بیشتر کنم.

عضو شورای عالی موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ تصریح کرد: در فضاهای انسان‌شناسی فرهنگ یاد گرفتم که ما جزو مهم‌ترین کشورهایی هستیم که قوم‌نگاری دیداری را باید سال‌های پیش در دانشگاه‌هایمان تدریس می‌کردیم اما امروز خلاء آن بسیار حس می‌شود و فرصت تحلیل عکس‌های تاریخی در دانشگاه را از دست دادیم و در چارچوب دروس آکادمیک‌مان قرار داده نشد.

اسکویی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه «بایگانی‌ها در بسیاری از موارد بدون حفاظت رها شده است.» گفت: از یک آلبوم خانوادگی در خانه مردم گرفته تا یک مجموعه در دست کسی، حتی بایگانی مراکز علمی و دولتی و فرهنگی همه بدون حفاظت رها شده‌اند و تلاشی برای ثبت و ضبط آنها با وجود صرف بودجه‌های کلان نشده است. برای همین فکر کردم ما یک مساله مهم داریم؛ اینکه کلی عکس و کارت پستال تهیه کرده‌ایم اما در بایگانی کردن‌شان دچار مشکلاتی هستیم.

او با اشاره به پروسه بایگانی این آرشیو تصویر گفت: اول به لحاظ روش، یاد گرفتم که «تاریخ تا کی؟» را بر این مجموعه لحاظ کنم و بر همین اساس زمان این مجموعه را تا روی سال 1350 شمسی بستم. اما این زمان‌بندی باعث نشد کارت‌پستال‌هایی که حتی 10 سال پیش تولید شده را هم جمع‌آوری نکنیم.

مدیر مرکز میراث تصویری به مشکل دیگری هم اشاره کرد و گفت: مساله دیگر ما این بود که عکس‌هایی از منابع مبهم هستند که اطلاعات مستند اندکی برای رسیدن به فهمی موجه از عکس‌ها دارند. اطلاعات مهمی مانند تاریخ، مکان، نام عکاس، آدم‌های درون عکس، موضوع عکس و.. از دست رفته است. هدف ما تنها جمع‌آوری اسناد تصویری نیست؛ برای همین دست دراز کردیم سمت مردم. مرکز میراث تصویری را در شهرهای مختلف با همکاری دوستان دیگری شکل دادیم و شروع به گسترش این شبکه کردیم تا ایران را برای ثبت و اسکن و دیجیتال کردن آرشیوهای در دسترس مردم و آلبوم‌های خانوادگی همراه کنیم. عکس‌هایی که البته اطلاعات تصویری هم به همراه دارد.

اسکویی یادآور شد: از طرفی وقتی که به سمت ثبت و اسکن آلبوم‌های خانوادگی آمدیم، با پدیده آتش زدن یا پاره کردن خاطرات تصویری خیلی از خانواده‌ها روبه‌رو شدیم؛ به دلیل اینکه خیلی‌ها معتقد بودند در جوانی خوب و خوش بودیم الان چروکیده شدیم و دوست نداریم آن خاطرات برایمان یادآوری شود. حجم بزرگی از عکس‌ها به این دلیل از بین رفته و می‌رود. بنابراین با یک اتفاق بد مواجهیم که سوزاندن و پاره کردن آلبوم‌ها و متلاشی کردن خاطرات دور و نزدیک است.

او با تاکید بر یکی از وجوه اهمیت این مجموعه تصاویر خاطرنشان کرد: بسیاری از عکس‌ها و کارت‌پستال‌های تاریخی به خصوص در دوره قاجار متعلق به شاهان و طبقه فرادست بوده و ما اطلاعات بسیار کمی از طبقه فرودست به شکل تصویری داریم؛ گروه‌هایی مانند غلامان، کارگران، زندانیان، کودکان، زنان و طبقاتی که صدایی نداشتند: یعنی مردم معمولی.

این عکاس و مستندساز تصریح کرد: بنابراین یکی از مهم‌ترین تمرکزهای ما در این مجموعه گردآوری تصاویری بود که از مردم معمولی باقی می‌ماند تا این خلاء فرهنگی بتواند توسط علاقه‌مندان به میراث تصویری در ایران و آرشیوی از تصاویر همه طبقات ایران پر شود.

اسکویی یادآور شد: عکس‌های بومی و محلی که عکاسان آنها ناشناخته یا آماتور هستند و هدف‌شان به تصویر کشیدن موضوعات معمولی و روزمره است از توجهات جدی ما در این مجموعه بوده است که می‌خواهیم آن را در دسترس مردم قرار دهیم؛ مردمی که نه امروز، که شاید نیم قرن بعد می‌آیند. نسلی که درگیر پدیده‌های دیجیتال خواهند بود.

ایران زبان فارسی سینمای جهان   اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

تکذیب ورود کرونای برزیلی به کشورمسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
اقتصادنیوز سازمان بنادر و دریانوردی امام خمینی 

  

شهرداری تهران نمی تواند واکسن کرونا خریداری کندمحسن هاشمی، در تذکر پیش از دستور خود درباره مساله واکسیناسیون تاکسیرانان گفت: من این مسئله را در جلسات ستاد ملی کرونا دنبال کردم و مسئولان ستاد گفتند نمی توان تنها درباره کلیه تاکسیرانان تهران صحبت کرد مثل واکسیناسیون پاکبانان که در کل کشور انجام شد.
۵۵ آنلاین تهران اتاق بازرگانی واکسیناسیون 

  

فهرست مراکز تزریق واکسن کرونا در شهر تهرانفهرست مراکز واکسیناسیون واکسن کرونا در شهر تهران اعلام شد.
برنا تهران واکسیناسیون 

  

نحوه ثبت نام واکسن کرونا + جزئیاتدر ادامه این خبر شما را گام به گام راهنمایی خواهیم کرد که چگونه اطلاعات خود را در سایت salamat.gov.ir ثبت نام واکسن کرونا وارد نمایید.
شما‌نیوز درمان رایگان وزارت بهداشت 

  

کاهش15 تا 20 درصدی قیمت خودرویک کارشناس خودرو گفت: بین قیمت کارخانه و شرکت‌ها بین 60 تا 70 درصد اختلاف قیمت وجود دارد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هیچ کس در این کشور نیست که واکسن کرونا نزده باشد!"نائورو" یا "ناورو" اولین کشور جهان است که همه ساکنانش علیه بیماری کرونا، واکسینه شدند.
برنا 

  

فوری/ آیا کرونای برزیلی به کشور وارد شده؟مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بنادر و دریانوردی ویروس 

  

میز صنعت سازمان بورس، ابزار پیشبرد اهداف سرمایه گذاران و ناشرین استدکتر محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اهمیت ویژه صنعت پالایش اعلام کرد: حدود 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پالایشگاهی لازم است تا کارایی این حوزه بیشتر و در آن نوسازی ایجاد شود و بازارسرمایه برای تامین این میزان سرمایه‌گذاری و تامین مالی، مناسبترین محل است.
شما‌نیوز صنعت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

چرا برخی افراد با شدت بیشتری به کرونا مبتلا می شوند؟ممکن است شما هم با این موضوع برخورد کرده باشید که افراد مختلف با شدت های مختلفی به کرونا مبتلا می شوند و یا برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 قرار دارند. به نظر می رسد در این زمینه نیز عامل ژنتیک تاثیرگذار است.
برنا ژنتیک 

  

واکسیناسیون 15 سالمند بالای 118 سال؛ ورود محموله جدید واکسن کروناسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تا کنون به 15 سالمند بالای 118 سال واکسن کرونا تزریق ش
خبرفوری واکسیناسیون سالمندان پوشش 

  

ورود کرونای برزیلی صحت ندارد/ هنوز نوع کرونای خدمه هندی کشتی پاناما مشخص نیست/ کشتی در لنگرگاه قرنطینه شدمسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
ایلنا سازمان بنادر و دریانوردی وزارت بهداشت ویروس 

  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین مرد کشور در آذربایجان شرقیمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کا
خبرفوری تبریز شناسنامه کشاورزی 

  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین فرد ایران +عکس دانشگاه علوم پزشکی تبریز: در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کارت ملی 134 سال سن داشته و پیرترین فرد ایران و بنابر بررسی‌ها احتمالا پیرترین فرد جهان است، تزریق شد./ایسنا
فردا ایران عکس تبریز